möödalask või mööda lask

2004. aasta teemad
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Postitus Postitas rajaleidja »

Mina olen lasknud ainult ühe sea( vanust ka alles 21). Põrsa. Distants oli mingi 50 meetrit ja sihtisin mina umbes meetri ette poole. Vedasin püssi kogu aeg kaasa. Tabas südant ja oli kõpsti maas. Siga jooksis täiel kiirusel.
Tiirus olen lasknud 35 meetri pealt ja seal jookseb siga aeglasemalt ja pidi sihtima märklaua äärde. Siis jookseb kümnesse.
Jänest olen kolm korda jooksu pealt lasknud ja tingimused olid samad, mis sea puhulgi. Sihtisin meetri jagu ette. Vindi puhul tuleb vast jah kaks meetrit ette võtta.
Ehk on nendest kogemustest sulle natukenegi kasu. Vanas jahiraamatus oli kirjas, kuidas jooksvat kitse ja siga lasta, nii diagonaalselt jooksvat jne. Aga need olid mõeldud siledaraudsele. Kui arvad et sellest võiks sulle kasu olla ja raamatut ei ole, anna teada ja panen siia üles
kroon

Postitus Postitas kroon »

Kui Sa need joonised ülesse saad panna siis oleks väga tänulik, olen seda vanat raamatut lehitsenud ja arvasin, et kindlasti leiab need joonised ka uuest, aga kahjuks nii see polnud.
kroon

Postitus Postitas kroon »

Anonymous kirjutas:esimest korda jahis ja kohe vindiga paugutama.paistab et peaks enne laskma öppima.mönes kohas ei anta enne vindi luba kui paar aastat sileraudsega käidud tuleb välja et jumalast öige asi.mul söber keda ka jahimeheks kutsusin ta kohe et siis tuleb kui vindi saab muidu polevat mötet-ei tea mida-teha puid lasta.noored liiga heal arvamusel endast

See kas noor peaks vindiga või siledaga jahil käima on rohkem võimaluste küsimus, hea oleks ikka mõlemat omada. Miks algaja võiks esimesed ajud siledaga käia on aga minu arvates jahikaaslaste ohutuse küsimus. Lisaks on tavaliselt metsasihid suhteliselt kitsad ning jooksvat siga kiiresti optikasse saada on keeruline. Kui kallist püssi osta, sõltub samuti rahakoti paksusest, mitte noorusest. Mina oma relva ostsin nägemusega, et heaperemeheliku hoolduse korral võin sellega elulõpuni metsas jalutada ja laskmisel täit naudingut tunda.
krunnn

Postitus Postitas krunnn »

männiku tiirus sai tiiu ja anti käe all treenitud.
ja soovitus oli jah algajale vindiga 50m märklaua ette sihtida.

kas see vana jahiraamat on roheliste kaantega, kui see siis sõber lubas laenata.


aga kui kuskil üleval siis tervitatav
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Postitus Postitas rajaleidja »

see roheliste kaantega jah. Seal on kitse, sea, jänese ja linnu laskmisest. proovin skanneri töökorda saada, siis saab joonised üles riputada.
krunnn

to kroon

Postitus Postitas krunnn »

täiesti olemas raamatu lõpus ja asine jutta ka, aga puht psüholoogiliselt raske lasta ette nii et siga ristis ei ole aga noh vist aitab sellest teemast.


tänud kõigile kes asjalikku nõu jagasid
krunnn

to kroon

Postitus Postitas krunnn »

rohelises raamatus need joonised lehel 369 -
kroon

Postitus Postitas kroon »

rajaleidja kirjutas:see roheliste kaantega jah. Seal on kitse, sea, jänese ja linnu laskmisest. proovin skanneri töökorda saada, siis saab joonised üles riputada.


Rajaleidja, kas skanner ei võta eluvaimu sisse või on Eesti Energia voolu ära võtnud :lol:
Külaline

loe ja imesta

Postitus Postitas Külaline »

rajaleidja pajatas
:shock: Jänest olen kolm korda jooksu pealt lasknud ja tingimused olid samad, mis sea puhulgi. Sihtisin meetri jagu ette. Vindi puhul tuleb vast jah kaks meetrit ette võtta.
Ma olen ka lasknud loomi 50m pealt vindiga, kuid pole kunagi 2m ega 1m ette sihtinud. Mulle on öeldud,et 50m pealt sinna kuhu sihid lendab ka kuul. karabiin on mul 308w või kuidas selle ette sihtimisega on
Kasutaja avatar
Tõnu
Postitusi: 132
Liitunud: E Veebr 02, 2004 2:32 pm

Postitus Postitas Tõnu »

Nivaomanik kirjutas:Iga mees laseb enda moodi. kes veab kaasa, kes aga jätab püssi seisma ja sihib selle võrra rohkem ette. Kõik on maitse asi. see kui 100m pealt saad lehele ilusti pihta ja 150m pealt kuulid all tolmasid on laskmise viga juba. Usun et lihtne kiirustamine ja ära tõmbamine.
Selle kui palju ette võtta võid teada saada väikese arvutus.
Siga liigub 40km/h ja asub 150 meetrit eemal. Siga liigub 11,1 m/sek. Laskmiseks kasutatakse kuuli mille kiirus on 825m/s. Selle kuuli 150 meetri peale jõudmine võtab aega u. 0,18 sekundit ja selle sama ajaga läbib siga 1,99 metrit. Seega kui jätta püss seisma siis tuleb ette võtta u. 2 meetrit.


no kuulge! mitte ÜKSKI enesest lugu pidav laskur ei lase seisva püssiga! nüüd ja igavesti, aamen. selle peale ei maksa üldse mõeldagi, veelvähem sisse harjutamisest. väga inetu, igatahes :(
Kasutaja avatar
Tõnu
Postitusi: 132
Liitunud: E Veebr 02, 2004 2:32 pm

Re: loe ja imesta

Postitus Postitas Tõnu »

Anonymous kirjutas:rajaleidja pajatas
:shock: Jänest olen kolm korda jooksu pealt lasknud ja tingimused olid samad, mis sea puhulgi. Sihtisin meetri jagu ette. Vindi puhul tuleb vast jah kaks meetrit ette võtta.
Ma olen ka lasknud loomi 50m pealt vindiga, kuid pole kunagi 2m ega 1m ette sihtinud. Mulle on öeldud,et 50m pealt sinna kuhu sihid lendab ka kuul. karabiin on mul 308w või kuidas selle ette sihtimisega on


hahahaa! tasuks korra tiirus käia ja siis rääkida.

mul on mitu kommentaari:
1. rajaleidja kirjutas, et 35m siga (siledaraudse relva harjutus) liigub aeglasemalt, kui elus siga 50 meetril. noh, võibolla küll. samas tasub arvestada pea 1,5 kordset vahemaa erinevust ja sellest tulenevat suhtelist kiiruste erinevust. muuseas, rajaleidja, mine lase tiirus 50m siga (vintrelvale) ja tule siis aeglusest rääkima :) see on üks närvilisemaid laskmisharjutusi, mida ma tean ;)

2. sellest samast 50 meetri seast. külaline (kesiganes ta ka ei olnud) on küll ÄÄRETULT eksliku järelduse teinud: 50 meetrilt EI TABA ka väga suure suudmekiirusega kuul liikuvat märklehte sinna, kuhu teda sihitakse. ise lasen seda harjutust rem 222'ga ja kui sihiks 10't, siis tabaks paar-kolmkümmend sentimeetrit tagapool. garanteerin, et püss mul selle käigus seisma ei jää, pigem on tegu, nagu haavlilaskmises, sujuva üleminekuga.
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: loe ja imesta

Postitus Postitas rajaleidja »

Nii. Olen kolm nädalat internetist ära lõigatud olnud ja proovin nüüd siis taaskord foorumist aktiivsemalt osa võtta

Tõnu kirjutas:
Anonymous kirjutas:

mul on mitu kommentaari:
1. rajaleidja kirjutas, et 35m siga (siledaraudse relva harjutus) liigub aeglasemalt, kui elus siga 50 meetril. noh, võibolla küll. samas tasub arvestada pea 1,5 kordset vahemaa erinevust ja sellest tulenevat suhtelist kiiruste erinevust. muuseas, rajaleidja, mine lase tiirus 50m siga (vintrelvale) ja tule siis aeglusest rääkima :) see on üks närvilisemaid laskmisharjutusi, mida ma tean ;)


<tänan soovituse eest, aga olen käinud ja lasknud. Kui huvitab, siis sain ka pihta ja päris heade tulemustega.
Kui ma ütlesin et tiirus liigub siga aeglasemalt siis minu praktika ka kinnitab seda. OK. Eranditega. Metsas on ka sörkivaid sigu vastu tulnud, aga üldjuhul kütiliinil istudes on sead täie vinega tulnud ja kes vähegi siga jooksmas on näinud, teavad, kui suurt kiirust nad arendada võivad. Jahil lastes sihtisin meetri ette, täpselt paras-südame pauk, tiirus piisas 35m. pealt ettesihtimiseks tunduvalt vähem. Et asi sulle nüüd selgem oleks, siis jutt käib siledaraudsest.
Mida ma tahtsin selle jutuga öelda, oli see, et kui noored jahimehed metsa lähevad, arvestaksid, et metsas valitsevad teised tingimused, kui tiirus.

Kui mina räägin enda kogemustest, siis ei maksaks neid kohe materdama hakata. Kui pihta sain ja ka hästi, siis oli järelikult ette võtmine õige.


Ja skännerit ei ole ma tõesti korda saanud. Sai kunagi üks odav ostetud, ja nüüd uue tarksavaraga enam ei funka. Ehk saab keegi teine need ära skännida
kanavaras
Postitusi: 66
Liitunud: N Nov 27, 2003 6:00 pm

Postitus Postitas kanavaras »

Selle ettesihtimisega on nagu on,et ma küll nagu pole kuuliga(siledaraudsest) lastes selle mõtte peale tuld.Kui ikka vähe kaugemal ja kiiresti siis ikka silma sihtind :) ja keset kere lasknud või üldse mitte lasknud.Kunagi sai üks kult (esimene) trassi kraavi pealt lastud,trass ise oli nii võsa täis,kuulsin,et tuleb ja hüppasin kraavi põhja, põlve pealt lasin veel.Siis tuli see siga küll täie tambiga ja kuskil 70 sammu pealt niimoodi,et maandus alles teiselpool kraavi perves.Parimal juhul sihtisin 0,5m ette,tegelt aga vist üldse mitte,aga pihta ta sai,tõsi küll üsna kere tagaossa.Enam küll nii lasta ei julgeks koer tuli ka veel kuski 1 sea pikkus tagapool ja siga ei tahtnud ka ära surra,igavene jama ühesõnaga. :( Ühesõnaga mina küll oma näljaoraga ette ei võta.
sellest haigusest lahti ei saa
arv
Postitusi: 88
Liitunud: K Mai 05, 2004 9:18 am

Re: loe ja imesta

Postitus Postitas arv »

rajaleidja kirjutas:
Ja skännerit ei ole ma tõesti korda saanud. Sai kunagi üks odav ostetud, ja nüüd uue tarksavaraga enam ei funka. Ehk saab keegi teine need ära skännida


Ootan huviga kunas keegi hakkaja paneb need joonised mis asuvad vanas jahiraamatus lk. 369 ka siia üles.
Sest vaevalt, et kõigil on see raamat käepärast võtta ja pilte vaadata. Ja vaevalt seda raamatut ka raamatupoodides nõnda palju liikvel oleks, et kui küsid siis kohe ka saad.
Teder
Postitusi: 417
Liitunud: N Okt 07, 2004 3:17 pm

Postitus Postitas Teder »

Vea püssi jooksva loomaga kaasa, võta paras maa ette ja vajuta. Kui palju ette võtta, sõltub looma kiirusest ja kaugusest. Kogemuse asi. Jooksvale seale vahest 6-ne suurendus liiast. Proovi tiirus harjutada seda ettevõtmist, see on ka igal mehel veidi erinev. Tee ka kuiva trenni.
Suletud