kui tagasilöök jätab sinikad...

Kuidas õppida tulistama,õige tehnika, teooria ja praktika.
shorty
Postitusi: 72
Liitunud: N Apr 06, 2006 5:21 pm

kui tagasilöök jätab sinikad...

Postitus Postitas shorty »

Käisin eile tiirus esimest relva(12 kal, IZ-58) proovimas ja lõpptulemuseks on nüüd sinine õlg. lasin umbes 30 pauku haavlitega ja 4-5 pauku kuuliga. Alustasin kuulidest ja esimesed 2 pauku olid eriti jubedad, kuna poemoon ja võimsamad laengud vast, järgmised olid kodus laetud ja seisma jäänud kuulid ja väga hull ei olnud, aga tunda andis ikka. Kõik haavlipaugud olid spetsiaalselt tiirus laskmiseks mõeldud moon. Algul polnud vigagi, aga lõpu poole hakkas asi nagu kuhjuma ja algul tehtud kuulipaugud olid ka oma töö teinud. Jahis vast nii palju pauke korraga ei teeks, aga tekkis tõsine hirm, et nüüd pärast iga jahis/tiirus käiku hakkabki õlg sinine olema. Iseenesest ju polekski nii hull, aga ehk hakkab pikemas perspektiivis tervisele.

Igastahes oleks nüüd vaja nõu, kuidas tagasilööki võimalikult summutada. Lugesin foorumist, et paksemad riided selga, aga kardan, et sellest jääb väheseks. Räägiti ka amortisaatoritest, aga need olid rohkem vintraudsete pärusmaa vist, kas sileraudsele annaks ka midagi sellist teha ja kui, siis kelle poole pöörduda? Kuidas aru saada, kas kaba vaja ümber teha? Üks äärmiselt ebaprofessionaalne küsimus ka: kuidas aru saada, et kaba üldse istub õlga?

Arvestades seda, et laskja kaal mängib olulist rolli siin, siis olgu ära toodud et kaalun 70 +-2kg
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

1. Kõikse olulisem - püss korralikult õlga, siis ei tule sinikat ega miskit. Muidugist, aja jooksul võtab hellaks õla ikka.
2. Amortisaator - on ju paljudel siledatel ka, mul nt toz-34-l 3-4 cm paks sihuke sõrestikuline kummipadi tehasest peal.
3. Kolmandaks - kaliibrid. Mitte ei saa aru sellest suurte kaliibrite vaimustusest nii tootjate kui ostjate poole pealt. Sileda puhul piisab 16 täiesti, isegi 20 on asja eest. Reaalse laskekauguse jaoks on neil kaliibritel jaksu küllaga ja ennast ei piina.
OT vindi kohta sama jutt, tegelt on .308 juba liigagi vägev meie oludes, õigem 6,5x55 või analoogsed kaliibrid, üsna edukas oleks 7,62x39 või ka .223 kõigi loomade jaoks peale põdra ja suure kuldi - kui seadus lubaks
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
shorty
Postitusi: 72
Liitunud: N Apr 06, 2006 5:21 pm

Postitus Postitas shorty »

honkomees kirjutas:3. Kolmandaks - kaliibrid. Mitte ei saa aru sellest suurte kaliibrite vaimustusest nii tootjate kui ostjate poole pealt. Sileda puhul piisab 16 täiesti, isegi 20 on asja eest. Reaalse laskekauguse jaoks on neil kaliibritel jaksu küllaga ja ennast ei piina.


Tegelikult oligi plaanis osta 16 kaliiber, aga kuna sobivaid relvi ei olnud hetkel silmapiiril ja pakuti praktiliselt kasutamata relva vaid 1000.-, siis sai käed löödud. Oleks teadnud, et tagasilöök osutub nii võimsaks, oleks kindlasti asja enne veel üle kaalnud.

Jälle üks mitte nii proffesionaalne küsimus: kas see "korralikult õlga" tähendab, ikkagi seda, et praktiliselt surud vastu õlga püssi?
bighornet
Postitusi: 414
Liitunud: P Jaan 30, 2005 6:16 pm

Postitus Postitas bighornet »

shorty kirjutas:
Jälle üks mitte nii proffesionaalne küsimus: kas see "korralikult õlga" tähendab, ikkagi seda, et praktiliselt surud vastu õlga püssi?


Mitte et surud PRAKTILISELT, vaid surud ikka täitsa kõvasti ja siis pole sul vaja mitte kümmet kilo sel rannahooajal :lol: juurde võtta.
Kui pardijahis (minu üle 100 kg) läheb kole kibedaks, on vahest ikka õlg haige (ja naine kiikab sinise käevarre pool4e kuidagi kahtlevalt, kas... :wink: olid ikka pardijahis). Magnum pauguga see kerge tulema, ja kogunisti altpoolt õlga, sest teinekord vasaku õlatagat tulevaid parte ei jõua kogu keha nii käbedalt kaasa keerata, kui juba laks käib!
Loe Honkomehe punktid veel hoolega läbi, kõik on õige. Tõmba kõvasti õlga. Tõmba!!! kordan veelkord. Käed on ju kehast kaugemal, lihtne tömmata.
Ära oota seda matakat pingasalt! Küll pauk tuleb nii kuinii. (määri õlg salviga sisse ja nüüd uuesti tiiru!
Edu soovides BH.
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

Laeamortisaatoreid on jahipoodides vabalt müügil, kontrolli ainult, et seal olevad kinnitusaugud oleksid kohakuti püssilaes juba olemasolevate aukudega. Kui ikka ei ole, siis annab muidugi juurde kah teha auke laadi.

Ning laad tuleb lasu sooritamise hetkeks muidugi suruda piisava tugevusega vastu õlga, et lasu hetkel relva tagasilöök "maanduks" kohe õlga, mitte ei saaks kõigepealt vabast (vabamast) liikumisest hoogu juurde ja alles siis "maanduks" löök õlga. Vastu õlga surumine ei pea olema nüüd küll täiest jõust.

Lae ümbertegemise vajadusest saad sa ise aru juba siis, kui oled oma äranägemise ja vajaduse järgi lisanud laele amortisaatori ning ka peale seda ei istu relv (st sihtlatt) kinnisilmi relva palge tõstes ideaalselt silme ees. Sellist kinnisilmi proovimist tuleb muidugi mitmeid ja mitmeid kordi korrata, et aru saada, kas relv istub või ei istu õlga.

Siledaraudsele relvale peale tehasest väljatulemist suudmekompensaatorit (sportlaskmise relvadel neid pisikesi augukesi rauasuudmete läheduses) enam ei lisata.

BM

P.S. Kaliibrivaliku kohta niimoodi, et 12 on maailmas levinuim siledaraudne jahirelva kaliiber, saavad kõik ülejäänud sellest lastud ja harjud ka sina oma relvaga ära. Tõenäoliselt ostsid esimesteks laskudeks poest minimagnum kuulipadrunid (või isegi ameeriklaste "hirverelva", s.o vintsoonega 12 kal relvale mõeldud kuulipadrunid - jah, isegi neid meil müüakse, "for fully rifled barrel") ja mõni ime siis, et õlg sinika sai. Vana, ilma laeamortisaatorita Iž-12 -ga ja kasutades omast lollusest minimagnum 36 g haavlipauke olen ka mina oma õla korra siniseks tampinud.
Üllar Tamm
Postitusi: 894
Liitunud: N Okt 13, 2005 12:45 pm

Postitus Postitas Üllar Tamm »

Sileraudsele kah amortisaatorid poes olemas, Tartus maksis vist ca 350 eeku, kui mälu ei peta. Nägin nii Trapperis kui Jahipaunas.
Püss istub ilusti õlga siis, kui püssi õlga võttes ilma otsimata silm sihikulatiga ühele joonele jääb. Sinikad õla peal viitavad sellele, et Sul püss sihtimisel kuidagi ebaloomulikult käes on. Katsu püssi käes hoides ja sihtides liigutada ettepoole ja tahapoole tõmmata vastu õlga, et leida sihtimiseks sobivaim asend. Kui seejuures jääb kaba õlast kaugemale, pead pära pikemaks tegema. Üldiselt vanade vene relvadega kipub olema see häda, et püssipära on arvestatud palju väiksemat kasvu inimestele ja on liiga lühike.
indian
Postitusi: 410
Liitunud: E Okt 31, 2005 5:11 pm

Postitus Postitas indian »

Ei saa aru mehed, no lihtsalt ei saa aru. Kas olen mina teisest materjalist tehtud, on mu valulävi teistsugune või mis? Olen üsna ``päkapikulaadne``, loodus on kasvu 1,68 meetrit jaganud, aga ühegi relva käest pole veel lüüa saanud. Igasugustest lastud, 9,3 X 62 jms. stuff ja mitte üks- kaks laksu, karpide kaupa ikka. Mag ja poolmag-e. Ei mingeid amortisaatoreid ega muid edevusi. No pole ei õlga siniseks ega haiget saanud. Äkki on keha laskmise aeg liiga ``lödi``või hoopis krampis, seepärast ka valus õlg? Selle mataka peaks vastu võtma mitte põsk, õlg, rangluu, vaid äkki kogu keha. Energia jaotus kuiski paigast?
Iga asi tuleb omal ajal või siis natuke hiljem.
Kasutaja avatar
Karmo
Postitusi: 301
Liitunud: K Okt 13, 2004 2:30 am

Postitus Postitas Karmo »

Sai ka omale soetatud kaba amort, mitte küll tagasilöögi vaid pikenduse pärast(ostsin Trapperist, maksis 350eeku, või midagi sinnakanti ja amordil augud pidin ise puurima).
püssi ei pea kogujõuga õlga suruma, piisab kui hoida tugevalt, mitte kramplikult, endalgi on juhtunud, et hooletust hoidmisest on õla valusaks löönud ja optikaga otsaette saanud(piisab ühest lasust, et õlg siniseks saada, olen ka kärbeskaalu klubist) aga no mis see valu ikka teeb mehele peaasi, et pauku ei hakka kartma :)
enki
Postitusi: 143
Liitunud: E Mai 08, 2006 11:27 am

Postitus Postitas enki »

endal oli esimene kord kui püssi tiirus kätte võtsin sama jama- õlg sinine. Aga järgmisest korrast võtsin püssi kohe algusest paremini õlga ja sellest ajast pole sinikad enam probleemiks. Usun, et viga oli selles, et tegin esimese paugu tugevdatud jahimoonaga ja ei olnud tagasilöögi tulemiseks valmis. Järgmised paugud olid juba hella õlaga (ei tahtnud suruda) ja kloppisid sinikat suuremaks. igasugu imevidinatega ei ole minu arust mõtet jamada. kaba peab lihtsalt olema mugavalt õlga surutud (ei tohi vahet olla aga ei ole mõtet ka kramplikult suruda). Paksemaid riideid ei julge soovitada- endal hakkas paksem jakk pardijahis kiire ja täpse lasu sooritamist segama.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Shorty! Kas siis tiirus tõesti kedagi polnud kes oleks võinud vähe nõu anda,v ei julgenud lihtsalt küsida? -tahtsid ise tark väljapaista :D
Sellel asjal vist paar põhilist viga kipuvad olema. Laad lühike ja hoiad püssi nagu preili kätt - õrnakesti! Püssi ikka võtta kätte /õlga mehiselt ,nagu sõbra kätt surudes,ka mitte ülearu pingutades. Kas lae pikkus paras proovitakse kõige lihtsamalt nii. Kõverda parem käsi küünarnukist täis nurga alla ,pihk üless poole ja aseta püss kabaga vastu käsivart.Selliselt hoides peaks nimetisõrm esimese liigeseni päästikule ulatuma.Kui näpp ulatub kaugemale on laad lühike ja vastupidi. Kui see kontrollitud siis edasi pimesi ette viskamist proovima,nagu siin juba kirjutati.
Ps. Soovitan sul enne uusi eksperimente lasta õlal paraneda,vean kihla ,et praegu sust paugukartuse tõttu mingit laskjat pole.Ka seda paugukartust saab väga lihtsalt kontrollida,sellest siin ka juttu tehtud! Kõikse parem kui seda kellegi asjatundja käe all katsetad ja mida kergemad paugud seda parem!
Kivi kotti!
Kasutaja avatar
Anti
Postitusi: 501
Liitunud: E Dets 05, 2005 2:13 pm

Re: kui tagasilöök jätab sinikad...

Postitus Postitas Anti »

shorty kirjutas:Käisin eile tiirus esimest relva(12 kal, IZ-58) proovimas ja lõpptulemuseks on nüüd sinine õlg. lasin umbes 30 pauku haavlitega ja 4-5 pauku kuuliga. Alustasin kuulidest ja esimesed 2 pauku olid eriti jubedad, kuna poemoon ja võimsamad laengud vast, järgmised olid kodus laetud ja seisma jäänud kuulid ja väga hull ei olnud, aga tunda andis ikka. Kõik haavlipaugud olid spetsiaalselt tiirus laskmiseks mõeldud moon. Algul polnud vigagi, aga lõpu poole hakkas asi nagu kuhjuma ja algul tehtud kuulipaugud olid ka oma töö teinud. Jahis vast nii palju pauke korraga ei teeks, aga tekkis tõsine hirm, et nüüd pärast iga jahis/tiirus käiku hakkabki õlg sinine olema. Iseenesest ju polekski nii hull, aga ehk hakkab pikemas perspektiivis tervisele.

Igastahes oleks nüüd vaja nõu, kuidas tagasilööki võimalikult summutada. Lugesin foorumist, et paksemad riided selga, aga kardan, et sellest jääb väheseks. Räägiti ka amortisaatoritest, aga need olid rohkem vintraudsete pärusmaa vist, kas sileraudsele annaks ka midagi sellist teha ja kui, siis kelle poole pöörduda? Kuidas aru saada, kas kaba vaja ümber teha? Üks äärmiselt ebaprofessionaalne küsimus ka: kuidas aru saada, et kaba üldse istub õlga?

Arvestades seda, et laskja kaal mängib olulist rolli siin, siis olgu ära toodud et kaalun 70 +-2kg



sul polnud vast püss hästi õlas,see vast peapõhjus...
kui mina esimest korda tiirus lasin,käskis mul vanamees püss kõvasti vastu õlga suruda...sai siis vast mingi 9 pauku tehtud(poe kuuliga ja kaliiber kah 12) ja polnud pärast häda miskit...kuigi kaal mul sinust 10 kg väiksem.
Ja kuna suvine aeg,siis polnud mul midagi paksu seljas kah,t-särk vast aind..
Teder
Postitusi: 417
Liitunud: N Okt 07, 2004 3:17 pm

Postitus Postitas Teder »

Mul oli ka elus esimest korda tiirus käies põsk valus (õlga pole ühegi siledaraudsega valusaks saanud, vindiga küll). Aga probleem hakkab ikka pihta halvasti õlga (ja põse vastu) pandud püssist. Ning siis on edasised lasud üha valusamad. Lase ennast mõnel jahilaskjal õpetada- see oleks lausa hädavajalik, muidu võid eluks ajaks jäädagi valesti laskma. Tee kõvasti kuiva trenni püssi õlgaviskamisele ja vedamisele vastavalt instruktori juhendamisele ja siis vahepeal proovi lasta ka. Kui pärast õlgaviskamist on midagi veel kohendada vaja, ei ole asi õige. Püssi lae pikkus ja kuju peavad sulle õiged olema, inglise tüüpi laadidel on üks punkt, kuhu põsk peab toetuma, seda punkti peab kinnisilmi tabama. Kirp on kogu protseduuri juures sihtmärgil, kaba liigub õlga ja põsk vastu, püss liigub juba õlgapaneku jooksul sihtmärgi trajektooriga kaasa. Siis lisandub vaid märgist möödumine ja lask.
Ideaalis lased pardi pärast õhkutõusmist alla täiesti automaatselt ja ei kuule ega tunnegi pauku. Tähelepanu on lihtsalt mujal- pardi tagusel foonil, ettevõtmisel jne.
See automaatne tunnetus ununeb üsna ruttu, enne jahi algust on kasulik mõned korrad liigutused läbi teha ja ka vedada, ka riidevahetusega muutub õlgaviskamine (talvel riide paksemad).
Kasutaja avatar
dragen
Postitusi: 6
Liitunud: E Nov 27, 2006 10:09 pm

Postitus Postitas dragen »

Kui ma esimest korda lasin haavliga lõi küll õla valusaks aga nüüd juba suht palju lasnud ja pole seda enam juhtunud, teistel on õigus, et asi on selles kuda püss õlga istub ja kuidas püssi käes hoida. Põske pole kunagi ära löönud aga mõnel korral olen lasnud ka vanade tugevate laengutega, siis tagus õla natuke tuimaks küll aga sinikat küll ei tulnud ja pardijahi kohta ei oska üldse komenteerida :o
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

OK, tõmmake relv alati enne lasku umbes 10 kg, tugevusega õlga, põsk ka korraliku kontaktiga, mingit tagasilööki ei järgne...
ja veel, kui keegi tahaks korralikult laskma õppida, Anti Järvelaid keda usaldan silerauas/compak/sporting laskmises 100% oskab ka vindis asendi paika panna ja õpetada üldfilosoofiat, tegelege!


Edu!
Kaupo
Kasutaja avatar
KeegiVeel
Postitusi: 120
Liitunud: T Okt 04, 2005 11:09 am

Postitus Postitas KeegiVeel »

Selle püssi õlgasurumisega meenub kohe üks lugu.
Veneajal aastavahetusel tehti õues pauku, muidugi ühel mehel uus 12cal IZ, naabrimees kohe paluma, et luba mul ka pauku teha... Mis seal ikka keelata. Soovitati siis mehele, et pane kaba korralikult õlga muidu püss põrrutab su pikali. Vähe sellest et mees püssi meeleheitlikult õlga rabas, toetas veel selja kõvasti vastu krohvitud seina ka... Tulemus oli lausa kahelt poolt sinine õlg...

Ise tegin 13 aastaselt esimesed paugud 16'sega, poldki asi eriti hull, hiljem proovisin 12cal. , aga olin juba liiga julgeks läind ja ei surund kaba korralikult õlga, need olid ka mu elu esimesed(ja õnneks ainsad) püssist saadud sinikad.
Mis kaalu puudutab, siis ise olen ka pisike alla 70 kg mees, aga laskmist pole see veel seganud. Kabasobivusest niipalju, et vale kaba hakkab enne põsele, kui õlale valu tegema, aga ma võin ka eksida
Austage ka teisi jahimehi!
Vasta