Suitsetamine jahil

Üldfoorumis võib rääkida teemadel , mis teistes foorumites ei kajastu.
kaliiber
Postitusi: 327
Liitunud: N Apr 14, 2005 10:45 am

Suitsetamine jahil

Postitus Postitas kaliiber »

Mida vanemad ja kogenumad arvavad, kas tubakahais peletab loomi? Ise olen koguaeg kurjustanud jahikaaslastega kes metsas suitsu kisuvad, kuna kipub olema nii, et just siis kui mõni suitsumees kaasas pole midagi näinud. Võibolla juhus, aga mai tea... Kunagi sai sel teemal räägitud sellise mehe nagu Ülo Voitkaga ja tema väitis et tal metsa-aastate jooksul haistmismeel teravnes niivõrd, et tundis metsas igakell paarisaja meetri pealt tubakahaisu ära. Kui nüüd arvestada et jahiulukitel haistmismeel inimesest veel kümneid või sadu kordi arenenum siis...
Kasutaja avatar
sooviku
Postitusi: 2291
Liitunud: R Nov 19, 2004 7:22 pm

Postitus Postitas sooviku »

...tähendab see seda,et suitseta või ära suitseta,loom tunneb inimese lõhna soodsa tuule korral ikka ära.Võimalik,et ta kardab suitsulõhna lihtsalt rohkem.
Kasutaja avatar
hendrik
Postitusi: 890
Liitunud: R Veebr 04, 2005 10:33 am

Postitus Postitas hendrik »

Loogiline on ju, et iga loomale harjumatu ja võõras lõhn, teeb tal meeled teravamaks ja teda ennast ettevaatlikumaks. Suitsetamine on samuti ju eesti tingimustel mittelooduslik ja tugev lõhn, seega kui looma seda juba tunneb, siis mingi reaktsiooni see temas tekitab. Kas ta seda alati just ohuna võtab, ei tea. See peaks juba konkreetsest loomast kinni vast olema.

Igasugu lõhnad võivad loomi häirida, samamoodi nagu suitsetamine, võib häirijaks olla pesematus, läppunud lõhnaga (niiskes hoitud) riided alkoholiga hingeõhk jms. Ma olen kindel, et eriti mitte just soodsa tuulega on need tegurid, mis võivad mõnegi jahi ära rikkuda. Seega jahimehed - olge kasitud, puhaste riietega, kained ning tervislikud (ärge suitsetage) ja teie jahid on palju ilusamad. :wink:
Buck
Postitusi: 214
Liitunud: N Okt 13, 2005 9:53 am

Postitus Postitas Buck »

hendrik kirjutas: Seega jahimehed - olge kasitud, puhaste riietega, kained ning tervislikud (ärge suitsetage) ja teie jahid on palju ilusamad. :wink:

Ja peske hambad ka ilusti puhtaks enne, kui metsa lähete. :wink:
intu
Postitusi: 103
Liitunud: K Mär 30, 2005 12:43 pm

Postitus Postitas intu »

Buck kirjutas:Ja peske hambad ka ilusti puhtaks enne, kui metsa lähete. :wink:


Kuna enamus hambapastasid suhteliselt tugeva piparmündilaadse lehaga,
siis too hais peletaks ehk kabra ja teised kohalikud eemale.

Seajahis lihtsam. Püüa pöökpuutõrvaga suu puhtaks harjata ;)
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

suitsumees jahil

Postitus Postitas jorr »

Tegin ka kunagi enne põdrajahti selle suitsu peale kurja häält aga kogemus just vastupidine.Olime paar nädalat hiljem jahil.Lasta oli üks põder ja ilus värske lumi aga jälgi netu.Lõuna paiku poisid juhuslikult avastasid põdrajäljed ja läks jahiks.Meil mees pundis kes ei saa ilma suitsuta veerand tundigi olla ja kütiks ikka tuli.Oli minust kaks meest edasi liinil ja suitsuhais oli tunda sest tuul keerutas ja mees muidugi popsis ka.Seisis veel sellise kehva koha peal kus põdrarada tavaliselt ei käinud.Ja nagu loom liikuma aeti,nii pani otse mehele peale,jäi veel paarikümne sammu peale seisma ja vaatama.Möödalasu võimalus praktiliselt puudus ja nii ka läks,ning pole mina enam suitsumeestele viltu vaadanud.Asi vist nii, nagu Hendrik ütles, et loom tunneb lõhna kindlasti ära aga kas see temale meeldib või mitte, seda ei tea.Ka ei usu, et loomale eriti meeldiks see värskeltpestud riietest eralduv pesupulbri või puhastusvahendi lehk.Näiteks jääalusel püügil oled sa nullpoiss kui kätel seebilõhn küljes.Sellepärast ju soovitus, et jahiriided ikka eralti kapis.
noorus on ilus aeg
puukoi

Postitus Postitas puukoi »

Ei saa mitte vaiki olla,
suitsetamine jahil ei ole mingi eriline patt,võrreldes järgnevatega. Ka numbri peal.
Samasugune patt on olla numbri peal riided pesemata, tuulutamata; ise pesemata, ja mis kõige hullem - kui juhtud numbri peal kusema. Siis teab loom lisaks sellele, et sa oled läheduses, ka sinu umbkaudset vanust.
Suitsuhais on anonüümne, higi-, ja kusehais personaalne ja sisaldab looma jaoks ka andmeid sinu tervisliku seisukorra ja vanuse kohta.
Õige kütt muidugi hoidub kõigest eelmainitust.
Provokatsiooni mõttes olen piipu teinud mõnedki korrad numbril, ja ei ole põder laskmata jäänud. Mitte, ma nüüd suitsetamist heaks kiidaks.
Kui oled õigesti hinnanud valitseva tuulesuuna, võid ju endale üht-teist lubada.
Viimati muutis puukoi, R Mai 26, 2006 4:52 pm, muudetud 1 kord kokku.
kaliiber
Postitusi: 327
Liitunud: N Apr 14, 2005 10:45 am

Postitus Postitas kaliiber »

Ma kalduks arvama et see jorri toodud näide pigem erandite alla käib. Igal staazikal jahimehel on kindlasti olnud juhuseid kus mõni loom millestki hoolimata su kasvõi jalust maha jookseb. Mul viimane selline juhus oli eelmisel nädalavahetusel saaremaal, kus sai metsavahel põiepeatus tehtud ja kui ma siis võimsat koduõlle aroomi eritades ja samaaegselt mõmisedes kadakate vahel töllerdasin tahtis rebane pikali joosta, vähe puudus et oleks mu sääre peale jalgagi kergitanud :D Analoogne kogemus ka paari aasta tagant, ainult siis eritasin veinilõhna ja jagasin maid kahe mägraga...
puukoi

Postitus Postitas puukoi »

kaliiber kirjutas:Ma kalduks arvama et see jorri toodud näide pigem erandite alla käib. Igal staazikal jahimehel on kindlasti olnud juhuseid kus mõni loom millestki hoolimata su kasvõi jalust maha jookseb. Mul viimane selline juhus oli eelmisel nädalavahetusel saaremaal, kus sai metsavahel põiepeatus tehtud ja kui ma siis võimsat koduõlle aroomi eritades ja samaaegselt mõmisedes kadakate vahel töllerdasin tahtis rebane pikali joosta, vähe puudus et oleks mu sääre peale jalgagi kergitanud :D Analoogne kogemus ka paari aasta tagant, ainult siis eritasin veinilõhna ja jagasin maid kahe mägraga...


Ju neil vennikestel oli ka parajasti pidu käimas, kas tahtsid kampa lüüa, või sai õlleke parasjagu otsa...
kaliiber
Postitusi: 327
Liitunud: N Apr 14, 2005 10:45 am

Postitus Postitas kaliiber »

No mis sellesse mägrakogemusse puutub, siis olen tagantjärgi mõelnud, et ilmselt sattusin kuidagi nende poegadele liialt ligidale (tegevus leidis aset suve lõpus). Kuidas teisiti seletada et kaks täiskasvanud mäkra piirasid mind nii 2-3m kauguselt, tehes aegajalt minusuunas lühidaid sööste (mis lõppesid siiski u 1m kaugusel minust) ja seejuures veidraid sea ja koera vahepealseid häälitsusi kuuldavale lasid. Üritasin neid veel jalaga lüüa, aga veidi vindise inimese asi - tulemuseks oli ainult üks kaotatud plätu.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

On mullgi paar kogemust ,kuigi ise suitsumees ei ole!
Ühis hundijaht! Keelasin oma meestel tubaka põletamise,aga meie poiste vahele jäi üks papi kes oma paberossi vaatamata kõigele himuga põletas. Ja arvake ära kes hundi lasi :D ,seda isegi suitsu hambust võtmatta!
Teinekord.Olime viiekesi kevadisel karujahil (eri loaga) Pundis kaks linnameest(loaomaniku),Üks meestest oli ennast hommikul kõvasti peale habemeajamist odööritanud,naersime vaikselt omakeskis,et see "lõhnaõlitehas"küll nüüd karule ligi ei pääse ja jälle otsis karu just tema ülesse!
Olen palju mõelnud,kas loomad ikka seda tubaka löhna kardavad ja ega selgust täielikult polegi.Võibolla tõesti hoopis segab see tubaka ving loomal inimese lõhna haistmise :M
Kivi kotti!
Üllar Tamm
Postitusi: 894
Liitunud: N Okt 13, 2005 12:45 pm

Postitus Postitas Üllar Tamm »

Kuldiga nõus, et tubakas ja veel mõned tugevad lõhnad hoopis matavad inimese enda lõhna. Võibolla ei seosta loomad tubakalõhna inimese ehk otsese ohuga ja see võib neid segadusse ajada. Olen ise suitsumees ja pole küll tähele pannud, et loomad tubakasuitsu eriti kardaks.
Kasutaja avatar
Tiide
Postitusi: 39
Liitunud: E Mai 08, 2006 8:02 pm

Postitus Postitas Tiide »

jah..ma kaldun ka sellepoole arvama.
tuttav passis puuotsas siga, mõtles et teeb veel 1 suitsu ja läheb minema aga ennnäe põder oopis tuli tema poole ja tal muidugi suits ees.põder jalutas täpselt tema alt läbi suitsetavast mehest väljategemata :)
kuigi tegelikult ju põdral tugev külg just haistmismeel :idea:
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Ma ise suitsumees ja mul sellega negatiivsed kogemused.Üks näide selline,et ajust tuli pull mulle praktiliselt otse peale kuni tuuleke viis minu pigilõhna talle ninna(suitsetamisest vast 20 min möödund),muutis kohe suunda ja nii ta järgmise mehe ette jooksis.Neid olukordi teisigi,tihti olen mõelnud,et just jahi pärast peaks maha jätma.
Soku passimisest samuti negatiivsed kogemused,seal olen lihtsalt võtnud reegliks,et enne suitsu ette ei pane,kui jaht läbi.See jutt siis varitsuskohast maapinnal.Sealt ka tähelepanek sääsetõrje vahendite suhtes,kui ennast kokku määrida,siis sokku ei trehva,võrk pähe ja kindad kätte.Minu kogemus ütleb,et igatsugu lõhnad peibutus- ja varitsusjahile kasuks ei tule.Vähem häirivad aju- ja hiilimisjahil.Ulukil elu kibedam ja tuule suund ebasoodne.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Aga oleks sul Mart tubakas parasjagu põlenud ,võibolla poleks pull väljagi teinud! Suits oleks lihtsalt inimese lõhna matnud :!: Need küll ainult oleks ja võibolla :M
Kivi kotti!
Vasta