soku vilistamine

Õnnestunud jaht on hea eeltöö tulemus , kuidas teha ettevalmistusi ja mida jahil abivahenditena kasutada.
Kasutaja avatar
sammal.habe
Postitusi: 1180
Liitunud: P Jaan 04, 2004 7:43 pm

Postitus Postitas sammal.habe »

sõbra pool Pärnumaal istusin üleeile õhtul soolaku man puki otsas ja üritasin elus esimest korda sokku pillitada. ikka piiiiks, piiiiks, paus ja piuks otsa. ei kedagist. kogu aeg oli tunne et keegi käib metsa all. juba hämaruses selgus, et mitte enam ei käi, vaid lausa matsutab, möriseb ja krõmpsutab minu parema õla taga ca 20 meetri kaugusel. ka oma nappide jahikogemuste varal olin kindel, et sokk see nüüd küll ei ole. :wink:
sõber oli eelnevalt hoiatanud, et vana ivan ivanovitsh ise pidavat sealkandis ringi tatsama. keerutasin mis ma keerutasin, läbi kuusenoorendiku krõmpsutajat ei näinud. ja ega seljataha väga lihtne vaadata ka ei olnud. mingi hetk nägin okstevahelisest august siiski vana seaeluka molu ära. kuna ka sealuba üleval oli, siis hakkasin end puki otsas väänama nagu india fakiir - et ikka püss enamvähem eluka suunda ajada. aga kuna maarjamaa mehed ei ole kondiväänamises nii osavad kui õiged hindud, siis sai seejuures liigseid helisid tekitatud. siga ütles lahkumiseks röhh (mida see seakeeles tähendabki?), õhtu oli juba üsna hämar ja selleks korraks jaht läbi.

kas see siga nüüd minu pillitamise peale tuli või olid tal sealkandis omad sea-asjad ajada, ei tea ma arvata.
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

soku vilistamine

Postitus Postitas jorr »

Muideks, pukis pidi nii vilistama, et esimesl redelipulgal teed muusika ära ja siis vaikselt üles ja olukorda uurima.Kavalad mehed pidid nii tegema, et seovad vile alla redeli külge ja panevad peene kummivooliku järgi ning üleval puhuvad.Pole ise seda voolikuasja küll proovinud, tea kas töötab?Loom muidu paneb selle helikoha väga täpselt paika.Olen ise näinud kui sokk tuli metsast välja ja vaatas ikka aegajalt puki poole üles olgugi, et seal kedagi polnud kuid teda oli sealt korra vilistatud ning lastud ja loomal oli asukoht hästi meeles.Hiljem teine mees muljetas seda lugu, et oli vilemängu teinud ja mööda tõmmanud.
noorus on ilus aeg
Kasutaja avatar
Oxoma
Postitusi: 129
Liitunud: R Dets 30, 2005 9:04 pm

Postitus Postitas Oxoma »

Praktilisi soovitusi metskitsejahiks kirjutas:Sokuvile võib ka ise teha.Vile valmistatakse täiesti kuivast puust.Selleks võetakse10-12 cm pikkune puuklots, mille paksus on umbes 7mm ja laius 12mm.Klotsi keskele tehakse kuni 3cm pikkune ja 5mm sügavune lõige ning lõigatud kild võetakse klotsist välja.Seesama kild sobitatakse tagasi, kusjuure vastupuutuvatele külgedele voolitakse üsna väike puhumispilu.Kasetohu sisemisest või keskmisest osast võetakse pehmet tohukilet, kuivatatakse täiesti ära, et vile toon kuivamisel ei muutuks, ja paigutatakse selle kitsas riba hästi pingule kiilu alla.On tohukile liiga paks või lai,vahetatakse see kitsama vastu, kuni saadakse sobiv hääl

No ei võta minu mõistus! Klotsi keskele tehakse lõige? Pikki või risti? Ja kuidas saab lõikest kild tulla? Olen seda teksti lugenud vist juba sada korda aga ikka aru ei saa. Isegi välja printisin ja puki otsas passides lugesin ja mõtlesin...
Äkki on kellelgi näitlikke pilte või teab õpetusega linki anda.
sooviku kirjutas:Mina kasutan omatehtud vilet:lõhki lõigatud puupulk ja seal vahel kasetoht.See vile töötab juba teist aastat.Tehtud sai neid mitu aga tööle hakkas üks.Eks see jaht nõuabki katsetamist ja kannatust.

Äkki lisaksid mõne pildi või seletaksid kuidas näeb välja "lõhki lõigatud puupulgast" tehtud vile.
Eeltoodu on müstifikatsioon ja ei oma mingisuguseid seoseid reaalse eluga. Kõik nimed on väljamõeldud ja igasugune kokkulangemine reaalsusega on juhuslik ja ettekavatsemata.
Kasutaja avatar
sooviku
Postitusi: 2291
Liitunud: R Nov 19, 2004 7:22 pm

Postitus Postitas sooviku »

Võta sõna-sõnalt,nii ta välja näebki.Minu vile:ca 1sm jämedune,ca 7sm pikkune ümmargune puupulk on lõhki aetud;lõigatud poolte vahele keskele tekitad pilu(paned pooled kokku,paistab valgus läbi);lõikad pulgaga sama laia aga pikema kasetohust riba ja sobitad poolte vahele;et pooled koos seisaks,tõmbad ühe otsa ümber teibi vms.;tooni saad muuta kasetohtu pingutades või pilu suurendades;kui toon on õige paned ka teise otsa teibiga kinni.Heli tekitatakse järsult imedes.Proovida tasub erinevate puudega ja erinevatest materjalidest ribadega.Minul on üks isegi mahagonist aga heli tekitamiseks sobib minu arust ikka kasetoht.Vile on odav ja kui õnnestub,töötab ka.Alles üleeile pillitasin hommikul kolm erinevat sokku sarnase vilega laskemaa peale.Jätsin nad sugu tegema.
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Võtsin aega ja käisin ka peibutusjahil, peibutusjaht on üldse üks põnevaimaid jahte. Kasutasin seda sokusarvest vilet, millest ka Jahipauna lehel kirjutasin ja tulemuse sain ka pildi peale.
Video on fotokaga tehtud, seega vabandused kvaliteedi pärast, aga kõik toimuv on selgesti näha.
Ilusti on näha ka see, kuidas vile tõmbas juba kitse juures oleva soku ära.
Noored sokud tulevad vile peale kergesti, lausa jooksujalu. Kuna seal piirkonnas on ka tegija olemas, sai see sokupoiss ära kutsutud ja hiljem selgus, et tal ainult üks munand oli, teine degenereerund.

http://marandi.fie.ee/video/peibutusjaht_sokk_2807.avi

http://www.marandi.fie.ee/album/index.php?gallery=./Varia&image=IMG_4978.jpg
Kasutaja avatar
Eik
Postitusi: 1237
Liitunud: L Jaan 25, 2003 12:18 am

Postitus Postitas Eik »

noooo....., see juba on midagi, kindlasti paljud seda looduses näinud-teinud aga Mardil kenasti lindis ka! :D (y)
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Jah ,Mardilt tore üllitis (y) ! Tahtsin lisada,et ise seda sokuvilet valmistades olen kasutanud makilinti,on vähe töökindlam ja vastupidavam kui kasetoht.Ei mängi niiskusega ,ega lähe katki! Et pilli häälde saada peab mängima pilu suuruse ja selle lindi/keele laiusega. Neile kes pole seda ehitus õpetust siin mõistnud oleks vast kõige lihtsam seletus kahe kõrvuti pöidlde vahele asetatud mistahes õhuke lehe/lindi jne.puhumine.Kes poleks sedasi rohulehte puhudes piuksutanud :D
Kivi kotti!
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

kult kirjutas:Tahtsin lisada,et ise seda sokuvilet valmistades olen kasutanud makilinti,on vähe töökindlam ja vastupidavam kui kasetoht.


Jah, ma jõudsin ka läbi katsetuste makilindini, kui seda vilet proovisin teha. Niipalju lisaks, et tavaline kassetika lint natuke kitsas, annab talle piuksu, lintmakilint peaks OK olema. Peaks selle viletegemise video peale võtma, siis selge kuidas see kild sealt välja võetakse jne. Mina keerasin niidiga kahelt poolt puhumispilu kinni ja lakkisin niidid üle, siis ei lähe paigast ära.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Väga lahe! Jäsku annab selle edasi rääkida ka ilma videota, tehes paar pilti. Karta on, et kui videoga mässama hakata siis sokul jooksukas läbi ja pikalt tuleb oodata millal võimalus avaneb asja katsetada. Võibolla piisab kui valmis vilest paar pilti teed? :D
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

imelik, videos tunduvad ikka üsna sarvede moodi asjad pääs olema aga pildil sihukesed nadid ...
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Mart kirjutas:
Jah, ma jõudsin ka läbi katsetuste makilindini, kui seda vilet proovisin teha. Niipalju lisaks, et tavaline kassetika lint natuke kitsas, annab talle piuksu, lintmakilint peaks OK olema.

Et madalamat heli saada võib selle puhumis prao vähe pikema ja laiema teha,siis peaks ka kasettika lint kõlbama.Kuna ajasite sokupillitamise jutuga kihevile ja vanad viled on kõik kuhugi kadunud tegin just uue ja lähen kohe proovima.Kasutasin siis kaasettika linti ,isoleeri ja akna kiti- liistu pulkadeks.Kes veel pole taibanud siis -võtat kaks ühepikkust pulka(c 10 cm) ,lõikad mõlemile umbes 4-5 cm pikkuselt ja 2-3mm sügavuse väljalõike (pulga keskele),paned need pulgad vastakuti kokku .Väljalõiked jäävad vastakuti,et moodustub pilu ,tõmbad sinna pulkade vahele lindi ,pulga otsad teibiga kinni ,et lint pingule jääb ja ongi valmis.Heli kõrgust reguleeri pilu suurusega ,seda noaga suuremaks lõigates.
Ps. praegu peaks ülim aeg peibutada olema ,sõitsin hommikul ringi ja nägin kaht suguakti :D
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

kakuke kirjutas:Väga lahe! Jäsku annab selle edasi rääkida ka ilma videota, tehes paar pilti. Karta on, et kui videoga mässama hakata siis sokul jooksukas läbi ja pikalt tuleb oodata millal võimalus avaneb asja katsetada. Võibolla piisab kui valmis vilest paar pilti teed? :D


Konkreetsel juhul kasutasin sokusarvest tehtud vilet. Selle ehitust ei ole lihtne sõnadega seletada. Põhimõte sama, mis Buttolo - Mundblatter'il. Ikka murran skeptitsismi, et saksa kits teeb teistmoodi häält :D ja poeviledega ei saa peibutada. Saab küll ja propageeriks peibutusjahti eriti nooremate ja safarimeeste hulgas, hulka elamusterohkem jaht, kui jeep'iga ringi kihutada ja 150-200m pealt õnne katsuda. Ja nagu näha, pole nooremate sokkude peibutamine ülejõu käiv tegevus ka kogemuste puudumisel. Iseasi on muidugi vana soku peibutamine, see nii lihtsalt ei käi.
Selle puust vile tegemise andis Kult hästi edasi ja eks igaüks saab valmistamisel oma fantaasiat kasutada, peaasi et põhimõte selge.

To Honkomees : Kasuta vaatamisel pausi või saada ekspertiisi, kui tahad.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Oot, nüüd tekkis minus väike segadus. See sokusarvest vile on siis tehasetoodang mida kunagi müüsid online poes ja pole ise tehtud (algul oli juttu soku peibutamisest sokusarvest vilega ja siis tegemisest)? :D
See teema kipub vist sama rada minema nagu oli 222 kuuli valikust juttu koprale ja siis korraga räägiti jala taha laskmisest, millest lõpuks koorus välja iva, et mitte koprale vaid kitsele. :lol:
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Troll
Postitusi: 158
Liitunud: E Mai 05, 2003 3:41 pm

Postitus Postitas Troll »

Mart kirjutas:Video on fotokaga tehtud, seega vabandused kvaliteedi pärast, aga kõik toimuv on selgesti näha.
Ilusti on näha ka see, kuidas vile tõmbas juba kitse juures oleva soku ära.


http://marandi.fie.ee/video/peibutusjaht_sokk_2807.avi

http://www.marandi.fie.ee/album/index.php?gallery=./Varia&image=IMG_4978.jpg

Kahju Mart, et sul kolmandat kätt ei olnud, nüüd jäi kõige põnevam osa lõpus nägemata, ainult heli! :D
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

kakuke kirjutas:Oot, nüüd tekkis minus väike segadus.


Ei mingit segadust. :D Videoklipil peibutatud sokusarvest vilega, aga Kult viis valmistamise jutu selle Jahimehe Käsiraamatus kirjeldatud vile valmistamisele ja väikestele nippidele seal juures.
Konkreetne sokusarvest vile on ka ise tehtud, sest viledega on nii, et need ostetakse taskust ka ära,olgu siis soku,põdra või jänese vile. :lol:

P.S. Need sokusarvest viled ongi originaalis ka kõik puhas käsitöö, seepärast ka hind mitu korda kõrgem.
Panen Albumi Varia alla mõned pildid, kellel tahtmist võib proovida ise valmistada.
Vasta