Mida tähendab......

2004. aasta teemad
Suletud
Nivaomanik
Postitusi: 206
Liitunud: R Nov 21, 2003 4:42 pm

Mida tähendab......

Postitus Postitas Nivaomanik »

laskemoonatabelites ballistiline koefitsent (ballistic coefficent)?
Näiteks kui 30-06 kaliibril ja kuulil kaaluga 11,7 g on ballistiline koefitsent 0,450. Mida see tähendab?
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Mina olen aru saanud nii, et ühel kuulil on õhutakistus suurem ja teisel väiksem. Uurides tabeleid, tuli välja, et mida suurem koefitsent, seda väiksemat takistust omab (st. täpsem). Siit ka põhjus, miks sama rasked kuulid ja sama rohu kogusega, kuid erineva konstruktiivse lahendusega (BC erinev), jooksevad erinevalt. See vahe peaks eriti märgata olema pikemal distantsil tulistades. Kahjuks ei tea Sulle valemit tuua, kust antud koefitsendi mõju näha oleks (tabamispunkt peab olema väljaarvutatav). Tavajahimehele võib see kõik tunduda peenutsemisena.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kaupo Kindsigo

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Ei, tavadistantsidel kuuli tabamistäpsust BC ei mõjuta! Kõige rohkem mõjutab BC kuuli lennu trajektoori, mida kõrgem BC seda lamedam trajektoor. Olen leidnud kuuli mille BC on 0,711! (tavalistel poolmantlitel 0,2-0,3 teravatipulistel 0,35-0,4. Üle 0,4 on juba kõrge ballistilise koefitsendiga, üle 0,5- väga kõrge BC. Naljakas, et Vene ajal ei olnud võimalik ühestki teatmeteosest BC valemit ega kirjeldust leida-sõjasaladus vist...
Ok venelased on küllalt hästi kirjanduse kokku võtnud: http://www.ada.ru/Guns/ballistic/BC/index.htm
Siili
Postitusi: 416
Liitunud: E Aug 09, 2004 10:23 pm

Postitus Postitas Siili »

Ka energia kadu on halvema BC juures juba esimesel 100m märgatav. 30-06 alaska 2921 J alles ,308 Nosler Part. seevastu sama maa peal 3105J. Piltlikult 30-06 võim kadus tuulde.
Suletud