Oma püss

Küsimused relvameistritele lootuses kompententsetele vastustele.
Vasta
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Vaat sellega on selline asi, et mõneks otstarbeks sa poest püssi ei saa. Näiteks märki laskmiseks sa poest relva ei saa, metalli küll, aga laadi mitte. Siis selline juhus näiteks, et inimene tahab lasta nii märki, kui ka jahil käia, sellist laadi ka poest ostetud relval pole. Raud on poest ostetul varmint, igavene jurakas ja raske , tegelikult ainult toe pealt laskmiseks. Eraldi raud soetada, siis saad sama jäiga raua, aga raud ise natuke kergem. Kui nüüd poest relv osta ja see ümber teha, siis lihtsalt mõtetu tegevus, mõistlik oleks osta lihtsalt rauata või siis rauaga metallosa, lased oma tahtmistmööda kokku panna ja tuld. Vahet pole, kas lased 100 või 200 silma, aga sa tahad seda mõnuga teha. Põhimõtteliselt sama oleks küsida, miks padruneid ise laadida, poes ju igasuguseid. Aa vat ei ole, millisest poest sa saad osta näiteks MRX kuuliga laetud padrunit. Lihtsalt ei saagi ja siis tulebki ise laadida. Püssiga näen nagu analoogset varianti, kui ei ole, siis peab saama lasta teha.
Muide Eestis hakkab juba tekkima inimesi, kes on huvitatud Benchrest laskmisest, aga see nõuab juba seda millest juttu, uus laad ja uus raud ehk siis teisisõnu relva metallosa ilma rauata MOTT. Poed võiksid hakata juba vaikselt sellise võimalusega arvestama, kasvab ju noori mehi peale ja laskmine ikka hakkab populaarsust võitma, mitte seda minetama.
Felis Lynx
Postitusi: 53
Liitunud: E Sept 18, 2006 9:31 am

TUUNING

Postitus Postitas Felis Lynx »

Mõistetav, aga nn. tuunimisel lasketäpsusega pistmist vähe ja veel vähem jahiga ( kui osta lahja auto ja tulekeeled peale maalida pole taga ikka lennuväljale asja) Kui raha sügeleb taskus võib osta korraliku püssi ja tuuninguga tegeleda väliselt, aga mitte osta vihmaveetoru ideega teha tast püssitoru. Kui teema on teha lihtsalt eksklusiivi ja see on hobi saan asjast aru, aga ei tasuks hakata jalgratast leiutama. Usun et nõustud kui ütlen- browning, tikka, sauer jne. omavad oluliselt paremaid võimalusi ja teadmisi relvade alal, kui kes iganes meie seast või meie relvameistritest. Meie seltsis on ka 1 korralik tuntud relvaspets ja käib jahis korralike püssidega aga mingit tilu-lilu pole nagu ta relvade juures täheldanud. Ära arva et norin, aga nii see on, kuigi ilus püss tekitab kindlasti hea tunde ja ehk isikupärane relv annab omaniku ja relva suhtele uue taseme. Kuid korraliku relva sisu muutmisse suhtun siiski skeptiliselt.
Käi jahis, aga ära mölise!
Felis Lynx
Postitusi: 53
Liitunud: E Sept 18, 2006 9:31 am

Postitus Postitas Felis Lynx »

Mart kirjutas:Vaat sellega on selline asi, et mõneks otstarbeks sa poest püssi ei saa. Näiteks märki laskmiseks sa poest relva ei saa, metalli küll, aga laadi mitte. Siis selline juhus näiteks, et inimene tahab lasta nii märki, kui ka jahil käia, sellist laadi ka poest ostetud relval pole. Raud on poest ostetul varmint, igavene jurakas ja raske , tegelikult ainult toe pealt laskmiseks. Eraldi raud soetada, siis saad sama jäiga raua, aga raud ise natuke kergem. Kui nüüd poest relv osta ja see ümber teha, siis lihtsalt mõtetu tegevus, mõistlik oleks osta lihtsalt rauata või siis rauaga metallosa, lased oma tahtmistmööda kokku panna ja tuld. Vahet pole, kas lased 100 või 200 silma, aga sa tahad seda mõnuga teha. Põhimõtteliselt sama oleks küsida, miks padruneid ise laadida, poes ju igasuguseid. Aa vat ei ole, millisest poest sa saad osta näiteks MRX kuuliga laetud padrunit. Lihtsalt ei saagi ja siis tulebki ise laadida. Püssiga näen nagu analoogset varianti, kui ei ole, siis peab saama lasta teha.
Muide Eestis hakkab juba tekkima inimesi, kes on huvitatud Benchrest laskmisest, aga see nõuab juba seda millest juttu, uus laad ja uus raud ehk siis teisisõnu relva metallosa ilma rauata MOTT. Poed võiksid hakata juba vaikselt sellise võimalusega arvestama, kasvab ju noori mehi peale ja laskmine ikka hakkab populaarsust võitma, mitte seda minetama.
See jutt on juba selge aga kõik sõltub tasemest siiski ka, mida soovid saavutada. Korralikud firmad pakkuvad nii ehk naa paremaid raudasid, kui enamikul meist laskmisannet on.
Käi jahis, aga ära mölise!
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Kes siin ilust räägib! Jutt ikka sellest, kuidas relv kätte istub ja kui mugav temast tulistada on. Kui täpne raud ja kui kiirelt maha jahtub jne. Võid ju relva poest osta, aga lae pead ikka ringi tegema või ära vahetama. Ja jutt ei käi jahirelvast.
Felis Lynx
Postitusi: 53
Liitunud: E Sept 18, 2006 9:31 am

Postitus Postitas Felis Lynx »

Mart kirjutas:Kes siin ilust räägib! Jutt ikka sellest, kuidas relv kätte istub ja kui mugav temast tulistada on. Kui täpne raud ja kui kiirelt maha jahtub jne. Võid ju relva poest osta, aga lae pead ikka ringi tegema või ära vahetama. Ja jutt ei käi jahirelvast.
Sa jätsid ühe kirja lugemata, ilu ja tuuningu lugu oli bighorneti kirjale vastus :!:
Käi jahis, aga ära mölise!
Kasutaja avatar
Patterdale
Postitusi: 195
Liitunud: L Nov 06, 2004 12:32 pm

Postitus Postitas Patterdale »

Mart sa oled õigel teel, ma arvan neid mehi keda poodide valik ei rahulda on mitmeid keegi pole viitsinud jamada on poest nii enam
vähem sobiva püssi ostnud.
http://www.jalonen.fi/index.php?mid=4&pid=16
http://www.lothar-walther.de/html/107.php
Dog and man are truely partners in the hunt.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Küsisin ,ühelt tuntult eeasti relvamüüalt kokkutulekul,et miks küll ei ole müügil optikaga laskmiseks kohaltatud laega relvi (kõrgema põsetoega) .Kõigile püssidele topitakse peale optika ,aga kui palge viskad ulatud ainult lõuaga vastu laadi,kui optikast korralikult tahad läbi kaeda. Laed on enamasti tehtud nii madalad ,et püss istub palge ainult ilma optikata.Seda isegi sel juhul kui relval tava sihikud puuduvad.Nii olemegi relva ostes dilemma ees-kui tahad püssi istuma saada siis hakka kohe põsetuge voolima ja relvale külge aretama.Palju parem varjant oleks kui laad oleks ostes veidi kõrgem kui vaja, siis liivapaberiga asja endale sobivaks nühkimine ei tohiks enamus meestele üle jõu käia. Müügi mees siis vastaski mulle ,et just sellised nagu nad on ,ongi kõige öigemad ja mugavamad .Igasugused põsetoed ja muud sellised lõbud käivad ainult sportrelvade juurde :wink: No ma **** ei saa aru miks küll jahil see püss ei võiks mulle ideaalselt palge passida,vaid ainult tiirus :?:
Ja veel üks mõtlema panev seik minu endaga:sain märkuse ja seda mehelt ,kes peaks teadma ,et hea tulemuse saavutamiseks peab püss mehele hästi palge sobima,kui see nii on , alles siis on võimalik vaagima hakata kasinate tulemuste üle.Nimelt, Männiku tiirus astus kohtunik mulle peale VSS -i harjutuse sooritamist ligi ja teatas ,et kuna minu relvale on ise paigalödatud põsetugi tuleb mul relvaga(tulemuse arvestamisega)probleeme ,KUI tulemus paremate klassi peaks küündima :wink: Jah ma olen lugenud ja vaadanud neid ette antud relva mõõtmeid ,mis selles laske teemalises raamatus on ära toodud,aga seal pole ka ühele relvale optikat üldse peale näidatud,kas see peaks tähendama ,et optikat ei tohigi kasutada?(Kes on raamatut sirvinud see peaks mõistma millest räägin.)Kuna tegemist on jahi praktilise laskmisega,siis tekkib küll minus küsimus-kas jahil tõesti ei tohi mehele relv hästi palge sobida :cry: Kõik me oleme ju füüsiliselt erinevate mõõtmetega ja kui see liinilt tulnud relv peakski sajast ühele mehele ideaalselt ette sobima ,siis enamusele ta ei sobi.Ei tea miks siis peaksime andma selle ühele eelistuse ,lubamatta teistel oma püssi laskmiseks mugavaks kohendada :?:
Kivi kotti!
puukoi

Postitus Postitas puukoi »

Ha-ha-ha!
Hästiistuvast püssist saab enamus, kes veidigi harjutanud, ka hästi lasta.
Katsu lasta hästi püssist, mis ei istu.
Vaat siis selguvad tõelised meistrid! :lol:
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

oma püss

Postitus Postitas jorr »

Eks sellepärast need lasketulemused meil kehvapoolsed olegi, et kõik võrdselt vabrikutorudega laskma.See mees, kes meil meistriks tuli, ostis ju ka väljamaa püssi ja kohe olid tulemused näha.Samas laskekatse siledaga toimub ju noorele jahimehele tavaliselt tiirupüssiga mis ei pruugi laskjale kuidagi sobida aga tulemust nõutakse.Noorel ju oma püssi veel pole.Aga ega eriti ei usu, et Arles kohendamata vabrikutoruga mis ei istu laskmas käib?Küllap on temalgi tiiru jaoks oma püss.
noorus on ilus aeg
puukoi

Postitus Postitas puukoi »

Mitte ammu tagasi sai vana jahisõbraga väikse napsu seltsis jahijuttu puhutud. Läks jutt ka laskmise peale. Sõber rääkis,kui halb on tal lasta. (vaatamata sellele, et jahiõnn teda eriti soosinud pole, on ta alati need vähesedki juhused tulemuslikult tabanud).
Rääkis, selleks et püss õlas püsiks, peab vasaku käega püssi õlga suruma.
See vana poolpüstollaega IZ ei püsivat ei käes, ei õlas. No igaüks saab aru, et niimoodi on püssi stabiilne vedamine ja teise tabava lasu andmine võimatu. Ütleb selle peale, et sellepärast ta ongi läinud esimese kindla lasu peale välja.
Pakkusin, et kohendan veidi. Sõber tõrgub vastu - pea tüliga pooleks saab asi tehtud.
Mõne aja pärast tuleb, räägib, oleks teadnud, et laskmist saab nii kergeks ja mugavaks teha, oleks ammu asja ette võtnud.
Vaat nii on, arvan, suurem osa jahimehi on selles suhtes nagu vanatüdrukud - ei ole saanud - ei tea tahtagi.
Kasutaja avatar
Arles
Postitusi: 602
Liitunud: K Dets 22, 2004 11:13 am

Uvitavad jutud siin

Postitus Postitas Arles »

Loen ja vaatan. Et poest ikka relv ja kohe sobib kui näiteks kena Browning pääle tikitud. Ja sobib kohe samamoodi minule ja Rakvere Endlile (kes ei tea ühte meist, korrutagu minu suurus 2-ga või tehku Endel mõttes väiksemaks).
Ehk siis relva enda järgi sättimine ja ilustamine on kaks eri tegevust. Kena tulemuse saab kahe tegevuse koostöös. Olen ka nii mõndagi püssi näinud ja paljudel headel laskuritel on seesama - kaba lastud enese järgi voolida. Ja oi kuidas mõjub lasketäpsusele (sain oma spordika just nii mõnusalt jooksma, et isiklik rekord tuli nagu ise-enesest).Senikaua, kui harju keskmist taga ajada saab ka olemasolevaid valikuid kohendades hakkama. Selle tarvis ka poodides kaup olemas - kaba pikendused ja põsepadjad. Mõned vidinad veel - aga ei tee tõesti ükski relvatehas igale laskurile kohe sobivat relva ja pole mina näind igale mehele sobivat naist :) Olgu või miss universum.

Igatahes on Mardi soov igati õiguspärane - kui eesmärk kohe enda järgi asi soetada, milleks osta lisavarustust, mis üle jääb? Samas on taolise kauba ostjaskond vast isegi alla 1% klientidest - et kuivõrd tasub poepidajal vaeva näha.

Kult - tegemist oli kohtuniku väikse tõlgendusveaga. Mida ei lubata (ja ega lähegi hästi õlga istumisel vaja) on padja kerkimine üle raua telgjoone. Vaatasin ka viimasel spordikavõistlustel soome täpsuslaskurite tukid üle - napp 0,5 mm alla jäi... . Ka ei ole lubatud reguleeritavus - seda võistluste ajal. Seks puhuks pannakse reguleerimiskohale relva ülevaatusel kleeps peale. Eesmärk sama - et ei saaks põsetuge kõrgemale panna.
Parimat!

Arles
arlestaal.blogspot.com
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

puukoi kirjutas:Vaat nii on, arvan, suurem osa jahimehi on selles suhtes nagu vanatüdrukud - ei ole saanud - ei tea tahtagi.

:A :A Päris asjakohane vördlus! Olen nii mõndagi meest ,näinud tõsiselt üllatunud ,saades proovida relva mis tõesti OMANA tundub.Paljud lihtsalt ei tule selle pealegi,et üks püss ei saa ühtemoodi korralikult palges olla nii optikaga kui ilma.Sihtimis jooned asuvad ju erinevatel kõrgustel.
Kindlasti on siin mehi kes arvavad -no mis te mehed jahute ,minu vint hakkab ju mulle ideaalselt palge! Neile kes nii mõtlevad soovitaks võtta ja veidi kõige lihtsamate vahenditega (teip ,mõnest pehmemast materjalist kergelt lõigatav materjal) oma laadi vähe kohendada ja kui tulemus on selline ,et viskad kinnisilmi püssi kõvasti palge ja silma avades on optika pilt nagu peab,küllap siis leiate võimaluse oma relva laad jäädavalt selliseks kohendada.
Kivi kotti!
Ps .Arles.Sellest ma saan aru ,et kui jahipraktiline laskmine siis laskmise käigus erinevatest asenditest seadistuse muutmine keelatud, aga selgita miks ei võiks kasutada relva seadistust mis konkreetsele mehele sobib ja millega ta ka sama moodi edukalt jahti peab?
Kasutaja avatar
Arles
Postitusi: 602
Liitunud: K Dets 22, 2004 11:13 am

Teema

Postitus Postitas Arles »

Aga nüüd kaldub ju jutt laskmise peale - ehk siis relvade ehitamine ja laskmine just selle koha peal jäigalt koos ongi.

Muidugi hea meel on märgata, et Kuldil üks põhiasju hästi meeles - püss silmad kinni ja õlga ja silm lahti - märgil ...
No ei saa seda iga relvaga. Aga vähe sellest ei saa esimese kohendamisegagi :)
Ehk meeldivaid erandeid ja kohe sobivaid püsse siis.
Parimat!

Arles
arlestaal.blogspot.com
Olavi Kool
Postitusi: 663
Liitunud: K Mär 03, 2004 10:03 am

Postitus Postitas Olavi Kool »

Vanas jahimehe käsiraamatus on selline vanasõna."Mees sihib, laad laseb"
Ja omapoolne tähelepanek, et tiirus on rahulikult sihtides võimalik iga püssiga pihta saada aga metsas niikaua kui püssi palge sobitad on uluk juba järgmises kvartalis või oled teinud praaklasu.
naised saunas rääkisid
Kellamees
Postitusi: 161
Liitunud: K Mär 23, 2005 2:54 pm

Postitus Postitas Kellamees »

Ei tahaks vaielda Teadjamehega püstolkuulipildujatest, sest siin mängib liigpalju tegureid ühe või teise kasuks. Kuid ei saa jätta foorumilugejatele eksiarvamust, suurtükist ja märkimispadrunist.
Eestis on märkimispüss tagasilöögita tankitõrjekahuritel. Üks nendest on 106mm ja teine 90mm. Efektiivne laskekaugus on mõlemal ~700m.
106mm TT kahuril on märkimispüss 12.7mm ja 90mm TT kahuril on see 7,62mm. Mõlemal juhul on kasutatud trasseerivad kuulid. Ei tea kahjuks kas 7.62mm moon on lõhkeefektiga või mitte aga 12,7mm moon on täidetud mingi fosfori seguga ja tabamise korral annab suitsupilve ning leegi sähvatuse.
12,7mm moona teeb ohtlikuks see, et tal ei ole mingit kaitsesüsteemi lõhkekuulidel. Kui neile haamriga otsa pihta lüüa, siis käib pauk (olen järgi proovinud).
Vasta