Jahiseaduse muudatuse ettepanek.

Vasta

Muuta Jahiseaduse (RT I 2002,4,252;63,387;2003,13,70;2004,38,258;54,390;2005,15,83;39,308;67,512;2006,30,232;58,439)§-i 40 lõike 2 punkti 5 ja sõnastada see järgmiselt:"5) kunstliku valgusallika või peegli abil, välja arvatud varitsusjahil kõrgis

Hääletus lõppes L Veebr 10, 2007 2:01 pm

igati poolt, oluliselt turvalisem lasu sooritamise suhtes
46
51%
poolt
16
18%
vahet ju pole
5
6%
pigem vastu
9
10%
vastu
8
9%
vastu, kuna soodustab salaküttimist
6
7%
 
Hääli kokku: 90

Kasutaja avatar
KeegiVeel
Postitusi: 120
Liitunud: T Okt 04, 2005 11:09 am

Postitus Postitas KeegiVeel »

hahaa, aga kas lasketulemust võib ka enne lasku sooritamist taskulambiga selgitada, õigemini lasu hetkel? :roll:
Austage ka teisi jahimehi!
jahe
Postitusi: 743
Liitunud: K Mär 24, 2004 10:03 am

Postitus Postitas jahe »

Kui pukis käin on mul alati proze kaasas(ei ole veel kuskilt välja lugenud,et proze pukis kaasas ei tohi olla,no mina olen igatahes asjast nii aru saanud,et tuli ei tohi põleda, siis ,kui lased,samas olen enne laskmist loomi päris tihti valgustanud,jällegi pole kuskilt lugenud ,et see keelatud oleks ja igasugu äärmuslikud variandid võiks kõrvale jätta,on ju siililegi selge, et haavatud siga minnakse nii vaatama,et proze põleb ja kui vaja üle lasta,siis nädatakse ka tuld ei ole mõtet ise asja keeruliseks ajada,pole veel kuulnud,et kellegile oleks selle eest trahvi tehtud.
243win
jahe
Postitusi: 743
Liitunud: K Mär 24, 2004 10:03 am

Postitus Postitas jahe »

KeegiVeel kirjutas:hahaa, aga kas lasketulemust võib ka enne lasku sooritamist taskulambiga selgitada, õigemini lasu hetkel? :roll:

mitte lasuhetkel,aga enne ja pärast küll,nii et mis pole keelatud on lubatud
243win
vallo
Postitusi: 463
Liitunud: P Aug 22, 2004 12:59 am

Postitus Postitas vallo »

On maailmas kohti kus jaht on lubatud päikesetõusust loojanguni ja seda siis kella järgi, mitte nii, et taevas veel punane. Jaht saab nõndagi peetud.
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Postitus Postitas rajaleidja »

§ 44. Jahi korraldamise nõuded

(2) Eraõigusliku isiku piiramata või tähistamata kinnisasjal, kus omanik ei ole jahipidamist keelanud, tohib jahti pidada päikesetõusust päikeseloojanguni, kui jahipiirkonna kasutaja ja kinnisasja omanik ei ole kokku leppinud teisiti.
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

vallo kirjutas:On maailmas kohti kus jaht on lubatud päikesetõusust loojanguni ja seda siis kella järgi, mitte nii, et taevas veel punane. Jaht saab nõndagi peetud.


Jah, õigus, kuid on lubatud terve arsenal muid jahipidamisvahendeid, mida meil kasutada ei tohi. Need kõik selleks, et enne pimedat jaht peetud saaks.
Kasutaja avatar
KeegiVeel
Postitusi: 120
Liitunud: T Okt 04, 2005 11:09 am

Postitus Postitas KeegiVeel »

olen kuulnud juttu, et pukki võetakse väike aku, söödaautomaadile pannakse külge väike mustaks värvitud pirn ning pukki pannakse reostaad. Et siis vaikselt keeratakse valgust juurde. Endal on korral loom laskmata jäänud, kuna olid kõik puntras koos, ning karja ei julenud kuuli äsada... Lõpuks kolistasin ja sead olidki lännu... aga vähemalt looma sai näha :lol:
Austage ka teisi jahimehi!
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

proze

Postitus Postitas jorr »

Eks selle prozega jahilkäimisel ole ka oma nõksud ja oskused vajalikud.Metsloom(siga, rebane,kärik) ei karda seda valgust eriti,rohkem ehmatab loomi(eriti siga) see lülitikõks.Tee proovi,pukis olles,kui seakari söödal,tee ilma tuld näitamata lülitiklõpsu tugevune plõks ja olen kindel,et plats kohe seast puhas.Eriti juhtub asi siis,kui sigu juba pukist lastud on.Esimesel korral,kui pauku ei järgne, eriti välja ei teha.Näiteks hääletu reostaadiga muudetav valgus neid ei sega.Samuti on vaja teada,kuidas valgus loomale suunata nii,et see looma vähem häiriks ja siingi on omad nipid olemas.Sai vene ajal pool tundi prozega rebast jälgitud(oli väljaspool sileda ulatust) ja kui siis jõudis sileda laskemaale,lõi see kaitseriivi kõks talle vungi sisse ning laskmata jäigi.Tulevalguses aga tegutses rahulikult.
noorus on ilus aeg
Teder
Postitusi: 417
Liitunud: N Okt 07, 2004 3:17 pm

Postitus Postitas Teder »

Minu näiteid karude kohta ei tasuks siiski nulliks tunnistada, praegu karujahti veel keelatud ei ole ja seda ka üle Eesti peetakse. Möödunud aastal ca 33 karuluba välja anti, 18 lasti (võin arvuga veidi eksida). Iga jahiseltsi enda otsustada, kas müüb loa maha või laseb ise.
Seda jahti peetakse rohkem seal, kus on jahtkonnas tahe sellega tegeleda. Ise olin karujahi kõrgajal (kaheksakümnendad) veel noor, aga paar hooaega on õnnestunud kaasa teha. Vapruse medalit pole kellelegi antud, aga õhtuhämarikus (ka öösel) on neil kordadel kui mina osalenud olen, haavatud loom ära lastud. Kirjutasin ju, et loom tagakehast halvatud oli (2 näidet minu jahikaaslastelt) ja seega erilist ohtu ei kujutanud (medalit pole millegi eest anda) ja eriti kaugele ei läinud, aga ilma lambita siiski oleks tulnud hommikuni oodata ja looma piinelda lasta. Sellega olen nõus, et kui ikka kaugele ära läheb, siis järgi minna öösel ei tasu. Aga lähim piirkond tuleb ikka kohe üle vaadata kui arvamus, et loom maas. Koeri pole seal õhtul harilikult käepärast. Hommikul teine asi.
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Postitus Postitas rajaleidja »

Sai ju räägitud, et keegi ei käsi kottpimedas haavatud karu otsida. lambi kasutamine selleks täiesti seaduslikult lubatud.
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

Kommenteerin veidi varasemate postituste põhjal tekkinud muljeid:

Eesti inimene on ikka eriline frukt. Ühelt poolt vingutakse pidevalt nende "juriidiliselt on kõik korrektne" tegelaste kallal, teisalt aga ise üritatakse anda olemasolevatele seadusesätetele kõikmõeldavat sisu, et aga saaks endale mingeid imenippe ja vigurvõimalusi juurde.

Kui Jahiseaduse § 40 lg 2 p 5 keelab jahipidamise kunstliku valgusallika või peegli abil, siis ... mida teeb eesti inimene ? Mõtleb tõsimeeli, et kui vahetult enne lasku valgustada ulukit prožektoriga, lasu hetkeks tuli kustutada ja peale lasku uuesti süüdata, siis ei ole tegemist jahipidamisega kunstliku valgusallika abil ? Oh naiivsust... Seadusesätte sisust ja mõttest on ju tegelikult kõik ikkagi sisimas aru saanud: jahipidamine kunstliku valgusallika abil on see, kui sa lambi abi kasutades haavamata looma tulistad.

Jahipidamine on seaduse tähenduses uluki jälitamine, püüdmine, tabamine või surmamine. Kui neid toiminguid teha kunstliku valgusallika abiga, siis on paratamatult tegemist rikkumisega, v.a juhtudel, mil selline tegevus on otseselt lubatud, s.o tasku- või otsmikulambi (neid definitsioone ma ei hakka siinkohal arvustama, kuigi nad on veidi imelikud) kasutamine lasu tulemuse selgitamiseks ning haavatud või surnud uluki otsimiseks.

Seega praegune seis on: enne lasku ega lasu ajal ei mingit valgust selleks, et lasta. Peale lasku aga palun väga, otsi niipalju kui vaja ja kasuta valgust niipalju kui soovid.

BM
Teder
Postitusi: 417
Liitunud: N Okt 07, 2004 3:17 pm

Postitus Postitas Teder »

Kas pärast lasku haavatud looma tabamiseks või ülesotsimiseks või mis iganes, on siis spetsiaalse püssi külge käidava lambi kasutamine lubatud?
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

Minul puudub informatsioon KKI praktika kohta tasku- ja otsmikulambi mõistete sisustamise osas.

Otsmik on otsmikulambi puhul tema tööasendis asumise koht, tasku taskulambi puhul seda aga ei ole, vaid viitab äärmisel juhul vaid lambi transportimise kohale ja mingil määral ka lambi mõõtmetele, mistõttu on seadusandja olnud nende kahe mõiste sissetoomisel õigusnormidesse terminoloogiliselt veidi läbimõtlematu ja ebajärjepidev.

Terve mõistuse seisukohalt ei ole püssi külge ärakäivalt kinnitatav lamp tõenäoliselt otsmikulamp, ent ta võib vabalt olla taskulamp. Seetõttu võiks justkui väita küll, et taskulambi kinnitamine haavatud või tabatud uluki otsimisel või lasu tulemuse kontrollimisel ükskõik kuhu ei muuda seda veel mittetaskulambiks ega lubamatuks.

BM
frukt
Postitusi: 164
Liitunud: N Jaan 11, 2007 9:34 pm

Postitus Postitas frukt »

valguse kasutamine nt. pukis on rohkem eetilist laadi, ja mis on halba kui liiga pime on ja tuleb loomal minna lasta lihtsalt ei olnud õige päev,muidugi haavatud looma tulega taga otsimine on iseasi-meil kui loom pole lähema 60-70m. jooksul maha jäänud,siis järgmine päev koerad ja järgi
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Me ei diskuteeri momendil üleüldse eetika tasandil vaid selle üle, et jahiseadus on sulgenud ukse effektiivselt ulukiarvukuse reguleeerimise ees.
Ehk siis momendil päevakorral oleva metssigade arvukuse kontrolli alla saamiseks ulukikahjustus piirkondades.
Lätis on ikkagi seaduse tegemisel ots lahti jäetud, aga meil kõik sillad põletatud.
Väidetakse, et tehku seal siis koertega jaht ja lasku kari maha, aga koertega jahil lööd sa ebaõnnestumisel seakarja lihtsalt piirkonnast minema ja uus võimalus avaneb sulle alles ehk kuu aja pärast.
Selle asemel oleks kasutada alternatiiv, pidada jahti küll ebaeetiliselt, aga probleemi lahendust silmas pidades effektiivselt koos valiklaskmise võimalusega, s.o. siis söödakohal, kõrgistmelt, kunstlikku valgusallikat kasutades.
Vasta