Marutaud

Põevad metsloomad mitmesuguseid haigusi ja siin saab nendest juttu teha.
Vasta
kütt
Postitusi: 294
Liitunud: L Nov 29, 2003 10:14 am

Postitus Postitas kütt »

Nii läkski nagu kartsin...Hm, jätame selle ammujahutud teema, et vaja leida üles enne küll koera peremees, küll vaja vaadata teab kuhu, kõrva sisse otsimaks "nakolli", kiipi karvade seest :lol: ...

Iga mees teab ise kuidas asi käib, siin pole teemat enam, juba ammu arutatud...

Seega, endiselt ikkagi teema MARUTAUD õigekirjas või mitte...
Kaja

Postitus Postitas Kaja »

kütt - ei maksa uriseda, kui ise selle teema siia sisse tõid! Viitasin vaid reeglitele, mis peaks nagu kõigile kehtima. Kuigi - tõepoolest ei pea meeldima, ka mulle kõik ei meeldi. Endiselt olen aga sel seisukohal, et jahimeeste-metsameeste osa marutaudi tõrjeprogrammi paika panemisel peab suurem olema, kui lipsustatud tegelaste oma.... Lennukitega võib lastele lõbusõitu teha.
vkx
Postitusi: 231
Liitunud: R Sept 26, 2003 11:51 am

Postitus Postitas vkx »

Kaja kirjutas: Endiselt olen aga sel seisukohal, et jahimeeste-metsameeste osa marutaudi tõrjeprogrammi paika panemisel peab suurem olema, kui lipsustatud tegelaste oma.... Lennukitega võib lastele lõbusõitu teha.

Sa vist ei ole eriti tihedalt jälginud seda diskussiooni plaanitava vaktsineerimisprogrammi teemal. Näiteks on jahimehed ise juba algusest peale üritanud juhtida otsustajate tähelepanu lennukist vaktsiini alla loopimise(ehk raha tuulde loopimise) ebaotstarbekusele ja pakkunud ennast välja vaktsiini kohaletoimetajateks vahetult potentsiaalsete ohukollete(rebaste, mäkrade, kährikute jne. elukohad) lähedusse, mis oleks kindlasti effektiivsem ja tõhusam variant. Aga ei, keegi on otsustanud, et tuleb ikka loopida lennukist huupi alla seda kallist vaktsiini ja jahimehed ei tea ikka mitte midagi jne. Minu isiklik arvamus on, et praegusel viisil plaanitava programmi teostuse vägisi läbisurumisel on mängus kellegi omakasu püüd, keegi loodab oma isiklikke taskuid natuke täita eurorahadega.
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

Kuulge... mul pole küll hetkel aega pikalt sel teemal kirjutada, aga kes vähegi teaks, kui ebaefektiivne on tavameetodil vaktsiini laiali toimetamine... ja kui palju korralik meetod (jahimeeste poolt laiali kantuna) maksma läheks, siis poleks küll seda raha teemal urinat nii palju. Kusagil kirjutas ka selllest pikemalt, oli vist Postimees... ahjaa... loomulikult saab selliste projektide teemal kokku hoida, aga üks-kõik kes seda läbi ei viiks, kannataks kas effektiivsus, või teeks keegi midagi vahelt (esimene variant ei välista teist). Igatahes.. kui on tõepõhi all, et vaktsiin vajab sellist külmas hoidmist, siis pole jahimeeste teemal küll juttu.
Ps. kui keegi tahab vastu vaielda, siis lugegu natuke sel teemal kirjutisi, ja andku teada kuivaktsiin ei vaja erikohtlemist (sest egas minagi jõua uurida, kas see asi vajab tõesti sellist käsitlemist).
Seni on mul arvamus, et kui tahetakse asja efektiivselt teha, siis peab raha ka minema... ja tegelikult arvan ma, et peaks hoopis toetama kährade ja rebaste küttimist... ja hea oli kuulda seda, et selle poole aasta jooksul langes marudaudi juhtumite registreerimine 200 võrra... vast hakkab loomulikult alla minema. Ja jäneseid tundub meil ka rohkem olevat.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Feen kirjutas: Kusagil kirjutas ka selllest pikemalt

Minu jaoks tõi selguse majja "Eesti Jahimehe" viimane number (nr 6). See, kui kellegile midagi tundub, pole veel argument. Faktidele tuleb tugineda. Kahjuks kivi jahimeeste kapsaaeda.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Postitus Postitas aivar00 »

Viimane jahimees oli küll kivi panija, kuid selle külmas hoidmise kohapealt on minul küll asi segane. Kas siis enne "pakikese " maha viskamist on elukatele helistatud, et nüüd see kell lennukilt tuleb ja olge valmis kohe nahka pistma enne kui halvaks läheb? Muidugi meie vabariigis on kõik võimalik, enne teeme, siis arutame üle kuidas odavam oleks olnud. Minuarust on see lennukijutt õigustatud ainult suurtel metsamassiividel ja rabades, kus tänavu vett palju ja ligipääs raskendatud. Palju Eestis neid kohti üldse enam alles on? Minu jahipiirkonnas seda probleemi aga ei ole. Sügisel on iga põõsa taga seeneline või marjuline. Eks saa need ka oma osa. Kunagi nägin vene aegas jõhvikaraba väetamist lennukilt. Sai isegi ennast ja oma õue väetatud olgugi, elamine rabast 600 meetri kaugusel.
ikka lõbusalt
Komatsu
Postitusi: 42
Liitunud: N Sept 16, 2004 11:06 am

Postitus Postitas Komatsu »

kakuke kirjutas:Jahimehekoolitusel soovitati meile viia antud loom, või selle pea veterinaarjärelevalveasutusse. Muidugi peab jälgima et ise nakkust ei saaks. Paljaste kätega mitte näppida.
Jahiseaduses ka see kenasti kirjas
§ 23. Jahiulukikahjustuste ärahoidmine
(5) Ilmsete marutõvetunnustega jahiuluki võib surmata loata. Hukatud jahiulukist tuleb kohe ja ühe ööpäeva jooksul ka kirjalikult teatada veterinaarjärelevalve asutusele.
See pidi kohe välimusest arusaadav olema (karvkate kehv, loom kehvas toitumuses, ila jookseb). Ise õnneks ühtegi sellist kohanud pole. Kas keegi teist marutaudi vastu vaktsineeritud ka on?


TERE!
See välimusele apelleeerimine pole nii lihtne. Vahel nad muutuvad jah närakaks, aga seda haiguse lõpu poole, kui agressiivsuse tõttu kellegagi juba purelenud on. Samas on marutaud kiire kuluga haigus ja võtab looma ca 10 päevaga ära. See on nii lühike aeg, et tihti võib hukkunu olla küllaltki hea väljanägemisega loom.
Võin seda kinnitada, sest olen paljude aastate jooksul nendesamustega kokku puutunud.
Kui tsiteerida seadust ja rääkida ilmsetest marutaudi tunnustest-siis
ainukese tunnusena saab kõne alla tulla asjaolu, et loom ei karda inimest,
olgu tal väljanägemine üitskõikmissugnõ.
Kusjuures haiguse algstaadiumis hukatud loomal ei pruugi laboris kiirtestil
teatavad asjandused mikroskoobi all nähtavad olla ja seetõttu tehakse
põhjalikum uuring, mis kaua aega võtab.
Üldjuhul on koduõuele ilmunud loom (rebane, kährik, metskits jne), kes sealt hästi ära ei taha minna, marutaudist tabandunud. Ja siin muutub oluliseks see, kas koerad kassid on vaktsineeritud ja kas keegi inimestest
haiguskahtlase metsloomaga kontaktis oli.
Ohtlik on haige looma sülg-ila-tatt. Seal on viirus sees.
Komatsu
Postitusi: 42
Liitunud: N Sept 16, 2004 11:06 am

Postitus Postitas Komatsu »

aivar00 kirjutas:Viimane jahimees oli küll kivi panija, kuid selle külmas hoidmise kohapealt on minul küll asi segane. Kas siis enne "pakikese " maha viskamist on elukatele helistatud, et nüüd see kell lennukilt tuleb ja olge valmis kohe nahka pistma enne kui halvaks läheb? Muidugi meie vabariigis on kõik võimalik, enne teeme, siis arutame üle kuidas odavam oleks olnud. Minuarust on see lennukijutt õigustatud ainult suurtel metsamassiividel ja rabades, kus tänavu vett palju ja ligipääs raskendatud. Palju Eestis neid kohti üldse enam alles on? Minu jahipiirkonnas seda probleemi aga ei ole. Sügisel on iga põõsa taga seeneline või marjuline. Eks saa need ka oma osa. Kunagi nägin vene aegas jõhvikaraba väetamist lennukilt. Sai isegi ennast ja oma õue väetatud olgugi, elamine rabast 600 meetri kaugusel.

TRE!
tegemist on (prantsusmaal) välja töötatud meetodiga.
Küsimus on lihtsalt selles-kuivõrd see sobib eesti oludesse.
ja jama selles, et metoodika väljatöötajad ei luba seda muuta-muidu pole see enam nende metoodika...
Komatsu
Postitusi: 42
Liitunud: N Sept 16, 2004 11:06 am

Postitus Postitas Komatsu »

kakuke kirjutas:
kriss kirjutas:kas keegi teab,et kui lasta selline loom mida ei tea marutaudis olevat: kas hiljem kui nahk on võetud enam seda ohtu ei ole,et kokkupuutes nahaga endale selle haiguse külge saad.

Mulle hakkas see teema kohe huvi pakkuma ja ma uurisin välja järgmist. Loomakliinikust vastati mulle nii
"Marutaudi viirus on suure vastupanuvõimega ebasoodsate välistingimuste
suhtes.+4 C juures püsib ta mitmeid nädalaid ja teda on võimalik isoleerida looma
ajust veel -10 päeva pärast surma."
nii et tegu on tõsise asjaga :!:


trekest
asi ongi selles, et nahavõtmise ajal on ohtlik koht suu piirkond -satub sul nakatunud looma süljekest värskele kriimustusele ja viirus võibki sulle verre sattuda. Aga paanikasse pole vaja sattuda. Nülgimise ajal võid ju kindaid kasutada, eriti kui tead . et käsi natu katki om.
Uba selles,et viirus eritub süljega ja nakatumine käib sülje kaudu.
Kasutaja avatar
Jahimees
Postitusi: 416
Liitunud: N Okt 16, 2003 12:49 pm

Postitus Postitas Jahimees »

Marutaudi vaktsineerimisest siis nii palju, et kui tervet ei jõua siis teeme pool aga "korralikult".
http://www.postimees.ee/131005/tartu_po ... 179884.php
Kas tuleb jaht???
bighornet
Postitusi: 414
Liitunud: P Jaan 30, 2005 6:16 pm

Postitus Postitas bighornet »

Jahimees kirjutas:Marutaudi vaktsineerimisest siis nii palju, et kui tervet ei jõua siis teeme pool aga "korralikult".
http://www.postimees.ee/131005/tartu_po ... 179884.php


No ja tänane postimees.
http://www.postimees.ee/141005/esileht/180051.php
Ja taks ka veel.
Ja endal tekkis küsimus, et huvitav, kuidas marutaudi edasikandjad-hiired- ennast peale lennukitõrje operatsiooni end tunnevad ja kui kaua nendepidine edasikanne toimib ja toimub?
Kas nakatunud surevad lihtsalt maha enne, kui jõuavad edasi külvata või kuidas :?:
bighornet
Postitusi: 414
Liitunud: P Jaan 30, 2005 6:16 pm

Postitus Postitas bighornet »

ja veel üks seonduv arutelu:
http://www.postimees.ee/141005/online_u ... 180061.php

no ja ...
Leis selgitas, et sel moel vaktsineerimine peab kestma mitu aastat ja ka siis pole kindlust, et marutaud meie metsadest kaob, sest haiged loomad võivad tulla naaberriikidest.!?
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Ei tule ka nende "võrratute ideedele" lõppu! Pean silmas seda vaktsiini külvamist lennukilt! Just lõppes telekas saade "tasakaal",kus väideti ,et autojuht ei peaks mitte kährikute arvukuse reguleerija olema.Väga õige ,loomade arvukus vaja viia optimaalseks!
Kui maksta selle vaktsineerimisele kulutatava raha eest (13 miljonit) jahimeestele näiteks 500 EEku iga hukatud kähriku /rebase eest ,siis oleks võimalik maksta 26000-ne looma eest ,aga kui vähendada summat poolele ....Nüüd vaadake "jahimehest " küttimis/loendus andmeid ja kohe saab ilmselt selgeks kas oleks võimalik sedasi probleemi likvideerimine v ei. Arvan ,et sellise raha eest teeksid jahimehed ühe talvega korra maija ,Potensiaal on ju olemas ,oleks vaid stiimul! Karta on ,et sedasi talitades jääks hulka ametnikke nutsust ilma ,sest vaevalt need miljonid ainult nüüd otsesele tõrjele kuluvad ,organiseerimine maksab kindlasti sellest rahast küllalt suure protsendi ja sinna see koer maetud on :wink:
Kivi kotti!
puukoi

Postitus Postitas puukoi »

Seda oli ju karta, et see EUROvärk vene värgist hullem on. Aga, et ta nii hull on, vähemasti ma küll ei osanud arvata. Nõme küll, aga kellele sa nüüd kaebad? Kas jänkimehele!?
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Postitus Postitas Pauli »

Mulle meeldis viimasest bighorneti viidatud artiklist väga koht, et koerad tuleb söödakülvamise ajal kinni hoida. Sõnastusest kumas läbi hirm, et külakoerad keeravad kogu kallihinnalise vaktsiini keresse ja lennukitega ringipõristamisest kasu ei miskit :D
Vasta