Seajaht lukku

Õnnestunud jaht on hea eeltöö tulemus , kuidas teha ettevalmistusi ja mida jahil abivahenditena kasutada.
Teder
Postitusi: 417
Liitunud: N Okt 07, 2004 3:17 pm

Postitus Postitas Teder »

Õnneks pole see sigade arvukuse teema nii tõsine. Neid peaks Eestis ikka veel jätkuma. Kui tekibki kusagil ajutine põud, siis mõne aastaga taastub. Vahepeal võib ka kitse lasta (mitte ainult sokku). Olen kuulnud, et mõnedes Kesk-Eesti jahiseltsides ei lähe kitseliha enam meestel kurgust alla kui sealiha palju. Ja ma olen kuulnud, et nii mõnelgi pool neid sigu juba ülemäära palju on. Minu eelnev jutt muidugi ei tähenda, et suured suguloomad tuleks eest ära lasta. Otse vastupidi. Enamik lastavatest loomadest peaks olema noorepoolsed.
turbolents
Postitusi: 118
Liitunud: T Aug 07, 2007 9:05 pm

Postitus Postitas turbolents »

Samas kui liialt sigu tekib, võib jälle maaomanikega jama tulla. Talvel hea sööda peal olnud sigutikud künnavad suvel põllud üles. Pärast talunikud ei tahagi, et nende maadel jahti peetakse. Tean ühte konkreetset juhtumit L-Eestis. Väga ebameeldiv lugu igaljuhul. Selle aja peale kui mehed põldu passima ja paugutama tulid oli kahju juba üle mitmekümne tuhande. Järgmine aasta näidati keksmist sõrme jahiseltsile. Ja pea 20 hektarit magusat sea-ja põdramaad läks kaotsi.Aga seda ma ei mõista, aru ei saa kuidas see talunik siis sead põllust minema saab :D:D krt riimi läks :D
eros
Postitusi: 88
Liitunud: L Mär 29, 2008 8:58 am

Re:

Postitus Postitas eros »

jorr kirjutas:Kas teil siis suvel seajahti ei tehtagi?Meil ikka suvel pukist varitsus nisupõldude ääres.See on õige jah,et kui vanadel midagi valesti sisse kasvanud siis aint imesta aga raske muuta,oleneb muidugi ka jahipäälikust,mis tema ütleb.Meil on õnneks eesotsas noorepoolne mees ja uute asjadega alati nõus.Meil lastakse ajust küll suurt siga aga mitte esimest,sest see reeglina karja juhtemis kuigi kevade poole jätab emis karja üksi ja otsib metsas kulti taga ja koos kuldiga ajju sattudes ta esimene alati pole.
Miks see emis kevadel kulti taga otsib :?: :?: :?: :?: :shock: :shock:
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Re: Seajaht lukku

Postitus Postitas jorr »

Jah,kui nüüd täht tähelt võtta,siis jätsin ühe sõna vist välja,lause oleks õige,kui ütleks,et kevade poole TALVE,see on kuskil veebruar-märts aga isegi dets-jaanuar,kuigi tänavu nägin juba aprillis põssasid.Ehk nüüd asi selgem.Muide,veebruaris tavaline,et kari on tihti ilma emiseta ja tegutseb omapead.
Arvan,et see maaomanik,kes jahimehele sõrme näitab,teeb omale ju lihtsalt kurja,kui oma maal jahipidamise ära keelab,siis metsloomad(sead) just tema maale koonduvad ja kahjustused on ka metsloomade läbi palju suuremad, kui seal kus jaht pidevalt toimub.On ju nii,et kohas,kus toimub pidev ajujaht(eriti koerdega) ja iga nädala vahetus,sealt ka sead hakavad kaugemale hoidma,ehk kütitakse lihtsalt välja.Põder,kui jääb kuhugi pidama,võib ikka nädalaga metsale palju kahju teha.Muide,oma tähelepanekust,et meil õpetati sead lausa kalendrit tundma.Tegutsesid nädala sees ühes kohas aga laupäev-pühapäev kadusid minema ja nii ikka pool talvist jahiaega,hiljem ei jäänudki sinna päris pidama,vaid ainult läbi rändasid.Kuigi kohapeal oli kaks söödakohta.Honkomeeski seda tähele pannud,et neil sead ei pesitse,vaid aint liiguvad läbi.Arvan,et see sellest,et jahimees hoiab sigu kontrolli all ja seal ka suvised kahjud talumeeste põllul väiksemad.Aga kui talumees just on huvitatud(saab jahimehi siunata ja riigilt toetust nõuda),et metsloomad tema maal palju kurja teeks,siis muidugi näitab sõrme.Maa ehk eriti viljakas pole ja riigitoetus ju puhas raha siis.
noorus on ilus aeg
Teet
Postitusi: 67
Liitunud: P Veebr 20, 2005 9:20 pm

Re: Seajaht lukku

Postitus Postitas Teet »

Loe ja imesta :o Et millal see metssea jooksuaeg ikka on, minu teada vanasti oli nov-dets ja on siiani kui väikesed looduse viperused välja arvata aga siin juba kirjutatakse et veeb-märts otsib emis kulti:lol: Ega siga mõni rebane pole et 2,5 kuud tiinust. Ja veeb võib juba täitsa vabalt põrsaid kohata kui on soe talv ja varajane jooksuaeg. :lol: :lol: :lol:
Kasutaja avatar
hendrik
Postitusi: 890
Liitunud: R Veebr 04, 2005 10:33 am

Re: Seajaht lukku

Postitus Postitas hendrik »

Teet kirjutas:Loe ja imesta :o Et millal see metssea jooksuaeg ikka on, minu teada vanasti oli nov-dets ja on siiani kui väikesed looduse viperused välja arvata aga siin juba kirjutatakse et veeb-märts otsib emis kulti:lol: Ega siga mõni rebane pole et 2,5 kuud tiinust. Ja veeb võib juba täitsa vabalt põrsaid kohata kui on soe talv ja varajane jooksuaeg. :lol: :lol: :lol:


Ma olen täheldanud pigem dets-jaanuar jooksuaega, eks aastad ka varieeruvad... üldiselt nad kuu pooleteise-kahega asjad joonde saavad. Erandeid leiab ka, juulikuuski väikseid triibulisi nähtud.
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Re: Seajaht lukku

Postitus Postitas jorr »

Põhiline on ka minu arvates ikka aastalõpu aeg.Muide paar aastat tagasi olime veebruaris(lõpupoole) seajahil ja põssakari üksi.Läksid ka metsast välja sellisest kohast,kus tavaliselt ei käi ja nii pääsesid puhtalt(neli looma).Teises metsatukas oli kaks suurt siga,emis ja kult aga kult ei tulnudki välja,ning emist sai kohe tükk aega vaadatud mitme mehega.Tea nüüd,mis nad seal kahekesi sekeldasid,ehk leppisid alimentide osas kokku?Oli muide väiksemat kasvu siga ja keegi tahtis kesiku pähe talle ka tina anda.On olnud juhus(lähiaastatel) ,et kaks siga tulevad ja kui tagumine lastud,siis selgus,et oli emis,esimene aga kult.Jah,metsas juhtub igatsugu olukordi,muide,kui emis pesa teeb,siis kihutab ka teised sead kaugemale.Pregu paarituvad kevadised põssadki(soe talv ja süüa küll) ja krt seda täpset aega teab?Raamat ütleb küll selle õige aja aga seal sea tembud,tema kirja ei loe.Ise räägin nii,nagu metsas silma jääb.
noorus on ilus aeg
Kasutaja avatar
sooviku
Postitusi: 2291
Liitunud: R Nov 19, 2004 7:22 pm

Re: Seajaht lukku

Postitus Postitas sooviku »

No kuulge,sõbrad,nende juttude järgi siin peaks kult novembrist veebruari lõpuni haisema :) .Jooksuajal ta ju haiseb,või mis?
Naine võib olla,koer peab olema!
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Re: Seajaht lukku

Postitus Postitas jorr »

Haiseb jah paganas,eriti kui kuulihaav sees ja järgmine päev maha jääb.
noorus on ilus aeg
Teet
Postitusi: 67
Liitunud: P Veebr 20, 2005 9:20 pm

Re: Seajaht lukku

Postitus Postitas Teet »

:D See on tõsi et aastad pole venned ja piirkonniti võib see mingil määral erineda. Meil on iga aasta olnud selliseid juhuseid kus veebruaris lastud kesikutel on põrsad sees. Just viimane hooaeg viimane jaht kukkus kaks looma ühel 9 teisel 6 põrsat :cry: Just kesik emised hoiavad siis punti ja seal tavaliselt kulti ei kohta. Muidugi need on minu tähelepanekud ja nagu mainisin ei pruugi see Lõuna-Eestis üldse nii olla nagu Saartel.
Edu ja edukat pardijahti :lol:
Vasta