Raskemapoolsed kuulid 4.5mm õhupüssile

Arutelud ja küsimused-vastused õhkrelvadest.
Anton
Postitusi: 8
Liitunud: E Apr 30, 2007 9:18 am

Raskemapoolsed kuulid 4.5mm õhupüssile

Postitus Postitas Anton »

Tere

Olen lugenud, et võimsamate püsside (algkiirus üle 300m/s) omanikud lasevad raskemate kuulidega.

Samas poest küsides tavaliselt öeldakse, et meil pole.
Tegelikult on mul kaks küsimust:
1) Alates millisest kaalust võiks pidad kuuli raskemaks? Mul on hetkel näiteks mingid RWS-i 0.53g (grammi). Nee on vist sellised keskmise kaaluga.
2) Kustkohast raskemaid kuule muretsete?
Satakas
Postitusi: 127
Liitunud: P Nov 12, 2006 9:55 pm

Postitus Postitas Satakas »

osta mustamäe tee jahipoest (nime ei mäleta aga vist küti äri) gamo TS-10 kuule. 10,5 graani ehk 0,68 grammi.

samas pakun, et need on 300m/sek piirimaale jäävale püssile maksimum. langemine võrreldes teiste kuulidega on 30m pealt umbes 2-3 cm, kiirus tuntavalt madalam. läbilöögi kohta on raske öelda aga tundub, et pole vahet tiba kergemate gamo pro-magnumitega, mis on tegelt üldiselt ts-10 lühem-kergem versioon.

kui püss jääb aga 300m/sek piirimaile (pole tunduvalt võimsam), ei tee paha lasta ka gamo matchidega (wadcutter). massilt üsna pro-magnumi sarnased ja tabavad hästi.

ise kasutan lisaks expandereid (vist kah gamo toodang).

kõik ülaltoodud lasevad 305m/sek püssiga piisavalt täpselt. vahe vaid selles, et raskemad ts-10'd kipuvad langema ja paremale kiskuma. sellegipoolest on nad peaaegu sama tihedalt koos kui teised.

mida aga mingil juhul ei soovita, on ümmargused kuulid. sai prooviks ostetud. esimene plaks jooksis täpselt kümnesse ja hetkeks lõi peast läbi mõte, et "ohhoo! äkki nendega hakkangi laskma". ülejäänud aga lendasid täpselt sinna, kuhu vanajumal neid juhatas ja tuleb tõdeda, et seesamune vanajumal pole just kõige täpsema käega.

teised sama sita tabavusega plönnid on mingid firmamärgita soome kuulid. teravatipulised. müüdi ülemiste relvapoes. mujal pole näinud. neid kah ei tasu osta.

tegelikult võib ju olla, et need teravad jookseks enam-vähem kui relv oleks lahjam aga paistab, et nad on võimsa püssi jaoks liiga kerged. siin meenub ka gamo uudisleiutis - raptorid, mis on ülikerged, kullaga kaetud jne. pealegi polevatki pliist. pidavat ka algkiirust 25% võrra kergitama ja sõltiumatud testijad on tõesti saanud kuni 30% suurema algkiiruse ent...nendega pidavat olema sama jama - lendab nagu välk aga pihta ei saavat mitte millelegi, kui on vähegi tugevam püss.

kahjuks ei julge täie kindlusega öelda, mis võib olla ümarate kuulide suure hajuvuse põhjuseks aga oletada võib, et mitte kaal (seda neil jätkub) ega aerodünaamilised omadused vaid juhtvöö puudumine ja geomeetriline ebaühlus - ideaalselt ümarat kuuli pole mina veel näinud - igaüks on enam või vähem märgatavalt loppis mistõttu raudagi sobituvad nad ebaühtlaselt - mõni tihedamalt, mõni lopemalt. paar tükki on mul suisa läbi toru veerenud :twisted:
_________

kokkuvõtteks: soovitan gamo pro-magnumit, expanderit ja matchi. millalgi saabub mulle usa'st peotäis erinevaid beemani kuule, siis oskan ka nende kohta midagi öelda.
Anton
Postitusi: 8
Liitunud: E Apr 30, 2007 9:18 am

Postitus Postitas Anton »

Aitäh põhjaliku vastuse eest.
Kasutaja avatar
ceemic
Postitusi: 60
Liitunud: L Juun 30, 2007 3:39 pm

Postitus Postitas ceemic »

Mida arvata Trapperis müüdavatest RWS toodangutest?
Endal 305m/s relv. Leidsin sahtlipõhjast kunagi "Koduextrast" vms saastapoest ostetud "GOMAA Air King" plönnid, ümara otsaga, 500tk, maksid vist ~30.-.
Kaalusin(analüütilise kaaluga) huvipärast karbist juhuslikult võetud 20 kuuli ja sain keskmiseks kaaluks 0,555g, mis iseenesest suht "rasked" (seejuures kergeim oli 0,5108g ja raskeim 0,5821g :lol: ). Kuju ja kvaliteet ei kannata üldse kommenteerimist(kas kukkusid läbi või ei suutnudki rauda suruda :? ).
Tagasi pöörduded Trapperi juurde, enamlevinuim kaaluklass paistab olevat 0,53g; 0,45g peaks olema "sportlikumad/täpsemad" ~170m/s relvade jaoks? Lisaks leidsin sealt ka ühed 0,60g kuulid.
Sooviks, et keegi teadjam seletaks lühidalt lahti pakendite peal olevad mõisted: field line, premium line, professional line, basic line, sport line jne.
Kas eelistada ümara, lameda või terava otsaga kuule?
Lisaks on Trapperi netipoes pakkuda 4,49mm, 4,50mm ja 4,51mm kuule, karbid on neil kõigil samad, aga kas siis toote seerianumbri alusel on nii täpselt määratletud?
Ehk siis segadusse ajab algajat just see, et enamus kuule on sama hinnaga(99.-), kui võiks eeldada, et näiteks "professional line" võiks justkui kallim olla, kui näiteks "basic line" :roll:

Tänud!
A. Le Coq Confidential
intu
Postitusi: 103
Liitunud: K Mär 30, 2005 12:43 pm

Postitus Postitas intu »

ceemic kirjutas:Mida arvata Trapperis müüdavatest RWS toodangutest?


Mujal maailmas popp. Ise ei ole veel kasutama juhtunud. Kapis veel paar pakki Waltheri omasid järgi.

Tagasi pöörduded Trapperi juurde, enamlevinuim kaaluklass paistab olevat 0,53g; 0,45g peaks olema "sportlikumad/täpsemad" ~170m/s relvade jaoks?


0,53g on tavaline sportpüssidel ja 0,45g püstolitel. ISSF mingeid piiranguid kuulikestele ei sea.

Sooviks, et keegi teadjam seletaks lühidalt lahti pakendite peal olevad mõisted: field line, premium line, professional line, basic line, sport line jne.


Eks nad tootmistäpsuse ja kuju järgi ole.

Kas eelistada ümara, lameda või terava otsaga kuule?


Kasuta lameda otsaga kuulikesi. Muu moon suhteliselt mõttetu märgi laskmiseks. Pudeleid/purke, rääkimata elusolenditest, meil ju ei lasta.

Lisaks on Trapperi netipoes pakkuda 4,49mm, 4,50mm ja 4,51mm kuule, karbid on neil kõigil samad, aga kas siis toote seerianumbri alusel on nii täpselt määratletud?


See on harilikult tootmisel hilisem sõelumine. Põhimõtteliselt võid ju gruppe lasta toelt ja katsetada kas üks või teine kuulike jookseb paremini konkreetses püssis.

Panin võrku ka prinditava 15 lauase 10m õhupüssi märklehe, mida ka ise kasutan. Printimisel tuleks vaadata, et saaks A4 lehele ja ilma suurenduse-vähenduseta (page scaling = none). Kord paberil, võiks kindluse mõttes üle mõõta. Ehk on abiks.
Viimati muutis intu, K Aug 22, 2007 4:26 pm, muudetud 2 korda kokku.
Kasutaja avatar
ceemic
Postitusi: 60
Liitunud: L Juun 30, 2007 3:39 pm

Postitus Postitas ceemic »

Ostsin Trapperist 99.- karbi RWS "Supermag" 0,60g "Field Line" kuule.
http://ceemic.pri.ee/crosman/crosman%20012.jpg
Uskumatu, kui suur võib täpsuse vahe olla võrreldes nende eespool mainitud "Koduextra" plönnidega :shock:

Huvi pärast tegin jällegi kaalumise:
25 suvaliselt valitud kuuli; keskmine mass 0,6015g, kusjuures kergeim oli 0,5953g ja raskeim 0,6084g (enamus jäid ~0,598x-0,603x vahele). Minu arvates väga hea kvaliteet. Mainimist väärib ka see, et kogu karbi peale lugesin kokku 7 kuuli, mis olid kergelt tagant kokku surutud, aga mahtusid sellegipoolest rauda. Muid füüsilisi defekte ei oli leidnud :) Tundub, et diameetrilt on kõikumine olematu ja minu Crosmani rauda sobivad ülihästi (y)
A. Le Coq Confidential
Kasutaja avatar
Arles
Postitusi: 602
Liitunud: K Dets 22, 2004 11:13 am

4,49 jne

Postitus Postitas Arles »

Need 4,49-4,51 on ikka mõttega - ehk siis jämedamad on enamasti mõeldud vanemate ja ebatäpsemate relvade jaoks.
Et siis tuleks prooviks erinevaid osta ja vaadata, millel kõige väiksem hajuvus.
Parimat!

Arles
arlestaal.blogspot.com
Kasutaja avatar
ceemic
Postitusi: 60
Liitunud: L Juun 30, 2007 3:39 pm

Postitus Postitas ceemic »

Kahjuks neid 0,60g Supermag'e on vaid ühes mõõdus. Kergemaid ei raatsigi nagu proovida :roll:
A. Le Coq Confidential
Satakas
Postitusi: 127
Liitunud: P Nov 12, 2006 9:55 pm

Postitus Postitas Satakas »

kas vask- ehk pronkskuule kah liigub meie maal? olen neid näinud kataloogides ja netis aga ei viitsi tellimisega tegeleda.
intu
Postitusi: 103
Liitunud: K Mär 30, 2005 12:43 pm

Postitus Postitas intu »

Satakas kirjutas:kas vask- ehk pronkskuule kah liigub meie maal? olen
neid näinud kataloogides ja netis aga ei viitsi tellimisega tegeleda.


Jahipaunas ükshetk oli Waltheri vaske. Viimati käies ei jäänud silma.
Satakas
Postitusi: 127
Liitunud: P Nov 12, 2006 9:55 pm

Postitus Postitas Satakas »

kus see jahipaun asub? neid mitmeid.
HenriTeine
Postitusi: 7
Liitunud: E Juul 09, 2007 1:49 pm

Postitus Postitas HenriTeine »

intu kirjutas:
Satakas kirjutas:kas vask- ehk pronkskuule kah liigub meie maal? olen
neid näinud kataloogides ja netis aga ei viitsi tellimisega tegeleda.


Jahipaunas ükshetk oli Waltheri vaske. Viimati käies ei jäänud silma.


Hiinakal lasi vask raua kohe hõõguma, ja tihti kiilus kuul sinna isegi kinni. Aga kui lendas siis vägevalt.
intu
Postitusi: 103
Liitunud: K Mär 30, 2005 12:43 pm

Postitus Postitas intu »

Satakas kirjutas:kus see jahipaun asub? neid mitmeid.

Tartu oma. Helista. Uuri.
Kasutaja avatar
ceemic
Postitusi: 60
Liitunud: L Juun 30, 2007 3:39 pm

Postitus Postitas ceemic »

Oskab keegi kommenteerida midagi nende kohta:
Pilt
Täna Trapperis nägin, 0,62g, 75.- vist karp. Müüja täpsuse kohta kahjuks midagi öelda ei osanud. Sain aru, et kokkupõrkel pidi see vaskots suruma ümbritseva tina(plii?) laiali. Mis eesmärk küll sellisel moonal õhkrelvadele on? :roll:

Ostsin 0,54g "Superdome" Field Line ümara otsaga ja 0,53g "Meisterkugeln" Professional Line kuule. Võrreldes 0,60g "Supermag"'idega tundus, et 0,53g kipuvad veidi üles ja vasakule minema; eks edaspidi katsetab täpsemalt. Hiljem kaalun kuulid üle ka...


EDIT: kaalumistulemused:
"Superdome" Field Line 0,54g
Keskmine mass 0,5364g; seejuures kergeim 0,5303g ja raskeim 0,5442g. Enamus jäi ~0,533x-0,537x kanti.

"Meisterkugeln" Professional Line 0,53g
Keskmine mass 0,5361g; seejuures kergeim 0,5266g ja raskeim 0,5448g. Enamus jäi ~0,533x-0,537x kanti.

Njah, "professional line" küll täpsusega ei hiilga :? Kaaluvahe liialt kõikuv.
Võrreldes "Superdome" ja "Supermag"'idega läksid "Meisterkugeln"'id liialt kergelt rauda. Seerianumbri järgi need siis täpselt 4,50mm. Tundub, et minu relva rauda sobiva vast paremini "veidi" suurema diameetriga kuulid...

Järeldus: jään kasutama "Supermag" 0,60g kuule (y)
Viimati muutis ceemic, L Juul 21, 2007 12:48 am, muudetud 1 kord kokku.
A. Le Coq Confidential
Satakas
Postitusi: 127
Liitunud: P Nov 12, 2006 9:55 pm

Postitus Postitas Satakas »

rocketite täpsusel pole väga vigagi kuigi hajumine on gamo matchidega võrreldes veidi suurem. märki nendega lasta eriti ei viitsi, kui seada eesmärgiks tiheda grupi saavutamine. samas proovida võib - eks palju sõltub ka püssist ja laskjast. kuulid on iseenesest väga kvaliteetsed. aga mulle tundub, et need munad otsas pole vasest vaid vasetatud terasest - püüdsin viilida. tundus vase kohta liiga tugev ja minu arust oli vasekihi all hõbedane metall.

otstarbe osas kujutan ette, et eks nad rohkem jahipidamiseks võivad olla. sel kõvemal munal võib ka see mõte olla, et millegi kõvema pihta lastes see ei deformeeru tina kombelja pakub ilmselt paremat purustusefekti.

aga nii palju kui ma väljamaa fanaatikute foorumitest ja kodukatelt lugenud olen, on praktiliselt kõik õhukakuulid peale wadcutterite jahipidamiseks disainitud. tegelikult piisab kasvõi tootjate endi lehtedelt kirjelduste lugemisest: see ja see kuul on ikka niisugune ja naasugune, mis garanteerib maksimaalse läbistavuse või deformeerumise. no ma ei tea...ei ole kuulnud märgilaskmisest kus need omadused mingil moel vajalikud võiks olla...
Vasta