Tuvi- ja püüjaht

2004. aasta teemad
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Tuvi- ja püüjaht

Postitus Postitas Feen »

Olen nüüd mõnda aega Viljandimaal ringi kolistanud ja tõdenud, et seal on palju jäneseid (Läti piiri man igatahes), samuti kaelustuvisid ja põldpüüsid. Ja tetresid kohtab ka, lausa meeldiv kui paar tetre jälle kusagilt lendu tõusevad. Aga kuna meie jahimaadel on ka kaelustuvisid suhteliselt palju ja püüsid leidub ka (mille jahitmiseks on vist kora vaja), siis tekkis mõte, et prooviks ise ka millalgi kätt. Ja nagu ootakski pajatusi nende lindude jahtimise teemal. Huvitav, kui palju neid ikkagi kütitakse...
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Kuna endal pole veel linnujahiks sobivat relva siis kaasa rääkida ei saa, aga põldpüüsid e. nurmkanu olen ka ise kiibitsenud. See on küll kindel, et nende jahiks on kindlasti tarvis seisulinnukoera. Huvitav kas kaelustuvisid Eestis süüakse ka, muidugi juhul, kui neid üldse kütitakse?
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
kanavaras
Postitusi: 66
Liitunud: N Nov 27, 2003 6:00 pm

Postitus Postitas kanavaras »

Mina olen kaelustuvi söönd,päris hää oli,ainult sulgi küll kitkuda ei viitsinud-tõmbasin lihtsalt naha maha.Augustis põllu ääres hanesid oodates vaatasin,et üks raagus puu põllu ääres mis pidevalt tuvisid täis, saigi siis puu alla ootama mindud,tulid nii paari kaupa sinna istuma.Elektri liini peal meeldib ka neil istumas käia,aa seal lasta ei taha eriti,pärast liin tina täis või nii.Kui veel seda õiget uhhuud ka teha oskaks ja mõni plastiktuvi ka veel oleks, siis peaks asi eriti põnev olema. :D Põldpüüd jah kui siis ainult seisukoeraga, saab vähemalt koera õpetada, kuid siis võib ka ju terve pesakonna ää lasta,nii süütud linnukesed ju, et lendavad mõnikend meetrit ja siis jälle maha maanduvad,kõnni ainult järgi. :( Laanepüüsid on sügisel pohlakohtades pesakonniti nähtud,aa peaks selle püü viletamise ää õppima :wink:
sellest haigusest lahti ei saa
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

Kaelustuvide söömise teemal avastasin, et selline raamat nagu Eesti köök, sisaldab tuvisid tarretises. Sealt see tuvijahi mõte tekkiski. Itaalis ja prantsuse köögis on ka tuviretsepte hulga. Seda tean ka, et meitel mõni tegelane ikka käib neid laskmas, seetõttu ka suht arad teised. Siiani on ikka nii läinud, et kas pole jahiks aega (ja siis on viljapõllus 10-50 lindu), või kui peale juhtub, siis nad, raisad, teevad õhus selliseid trikke nagu näeks seljataga jahimeest :lol: Ja nii olengi siiani nullipoisiks jäänud. Tegelikult on see puu teema täiesti hea. Korra saigi puu all passitud, aga tuvi maandus niimuudu puu otsa, et enne ei näinudki kui püsti tõusin ja see raginal minema pani (ja siis jäigi laskmata, sest sokujaht oli alles ees). Aga põllu teemal peaks vist mingi varjendi välja mõtlema, mida oleks lihtne paigaldada, et kui vilja koristama hakkavad, siis oleks mugav platsi võtta.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
vkx
Postitusi: 231
Liitunud: R Sept 26, 2003 11:51 am

Postitus Postitas vkx »

Aga kuidas on lood lindude haigustega? Kas need samad pardid, haned, tuvid, püüd, vutid jne. võivad olla ka mõne inimesele ohtliku tõve kandjaks?!
Kasutaja avatar
vaoni
Postitusi: 24
Liitunud: E Apr 26, 2004 10:59 pm

Postitus Postitas vaoni »

vkx kirjutas:Aga kuidas on lood lindude haigustega? Kas need samad pardid, haned, tuvid, püüd, vutid jne. võivad olla ka mõne inimesele ohtliku tõve kandjaks?!


Väga vabalt võivad olla. Täpselt samamoodi on potensiaalsed haiguste kandjad ka kõik teised loomad.
Lindudelt võib saada näiteks ornitoosi või ühe coli-bakterist põhjustet haiguse. Ka on lindudel, nagu kõigil loomadelgi, arvukalt parasiite, kaasa arvatud puugid-kirbud.

Korralikul läbiküpsetamisel annab enamik haigusetekitajaid nagunii alla, nii et paanikaks pole põhjust :wink:
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

vkx kirjutas:Aga kuidas on lood lindude haigustega?

Mõni aeg tagasi oli ju kõneaineks aasias leviv linnugripp mis praeguseks on vist vaibunud, aga kuna teemat eriti ei valda siis edasi ei räägi. Kui hunti kardad siis metsa ära mine ja minu meelest võib inimesele reaalsemaks probleemiks saada hoopis mingi hullulehmatõbi vms.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

see gripi teema on pigem kanafarmide probleem, sedagi idamaades, hetkel. ise väga ei usugi, et metslinnult mingit haigust saaks... see ikka suurema asutustihedusega kanalate jms probleem. vähemalt ma arvan nii. ja kollaga (E.coli) on see lugu, et enamasti piirduvad sümptomid lahtise kõhuga... ja surmaga lõppevaid juhtumeid on väga minimaalselt... ja nii tõsist haigust nüüd küll püüdelt ja kaelustuvidelt ei saa... ja toorelt ka nagu neid ei sööda :wink: Aga linnas ma küll kodutuvi püüdma ei hakkaks, mine sa hullu tea :lol:
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
naxik
Postitusi: 26
Liitunud: E Juun 02, 2003 1:01 pm

Postitus Postitas naxik »

Otsi viljapõldude läheduses üksik kõrge kask või muu puu.Sinna alla mine just enne päikesetõusu passima.Lasta tuleb peenikese haavliga nr 7-9. Ise pean sellest jahis väga lugu ja ka liha on hää kui küpsetada oskad.Nahka pole vaja küll maha tõmmata, kuna suled tulevad väga kergesti ära. Nii et augustist (kui mu mälu mind ei peta)võib jaht alata.
jahe
Postitusi: 743
Liitunud: K Mär 24, 2004 10:03 am

tuvi-ja püüjaht

Postitus Postitas jahe »

püü või nepijaht seisukoeraga on päris huvitav eriti nepijaht päris raske on nepile pihta saada mis koera eest võsa vahelt lendu läheb aga kui pihta saad ja koer sulle nepi kätte toob siis on päris hea tunne,maitseb ka hästi,püüga on lugu vähe teisem kui pesakonna üles leiad lastakse nad kõik maha pole eriti sportlik liha muidugi on hea, tui aga minu avates pole söödav lind pojad on suve läbi pesas nagu vanal varesel need linnud on ikka söödavad kes on pesahülgajad,loomadega on sama lugu kellel sündides karvu peal pole ja kes ei näe need süüa ei kõlba,aga see puht minu arvamus.
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Re: tuvi-ja püüjaht

Postitus Postitas Mart »

jahemees kirjutas:need linnud on ikka söödavad kes on pesahülgajad,loomadega on sama lugu kellel sündides karvu peal pole ja kes ei näe need süüa ei kõlba,aga see puht minu arvamus.

Väga huvitav mõttekäik. (y)
Kasutaja avatar
Eik
Postitusi: 1237
Liitunud: L Jaan 25, 2003 12:18 am

Postitus Postitas Eik »

Pole nagu niipidi mõelnudki....!! (y)
hunt
Postitusi: 138
Liitunud: T Mär 16, 2004 10:20 pm

Re: tuvi-ja püüjaht

Postitus Postitas hunt »

trucker kirjutas:
jahemees kirjutas:need linnud on ikka söödavad kes on pesahülgajad,loomadega on sama lugu kellel sündides karvu peal pole ja kes ei näe need süüa ei kõlba,aga see puht minu arvamus.

Väga huvitav mõttekäik. (y)



õige,selline liigitamine laias laastus juba ammustest aegadest,erandina ainult karu,kelle liha söödi pulmade aegu.
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

Hmm... minu arvamus on see, et süüa sünnib kõik mis süüa sünnib :) Nii, et tuvi on juba ajalooliselt suht levinud toiduobjekt. Aga tegelikult on tuvijahil 1 pluss veel. Saab kõvasti eelseisvateks jahtideks kätt harjutada. Tuleb võtta hunnik pauke ligi (täheldasin, et 5sed on paremadki kui 7sed... aga äkki see oli tingitud mõningasest ebatäpsusest), istu mõne koristatud viljapõldu maha (mõne elektriposti alla) ja ainult oota ja põmmuta. Kahjuks on kaelustuvi väga arg lind ja tema allatoomine lennult on omajagu pähkel. Aga see ongi hea. Teed 10-20 pauku põllus... ja täiesti tiirus käimise eest. Ja no... eks hiljem on arvatavasti midagi patta ka panna :)
Mina olen igatahes homseks valmis.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

Nii, nüüd siis püüde teemal. Kui põdrajaht oli õhtuks läbi, ja täiesti edutult, siis kodu poole sõites lendas põldpüü parv koristamata rapsipõldu. ilus suur parv. No, mul oli karbis igast sorti pauke ja nii saigi siis asja kaema mindud. Esiteks... päris kiiresti vuravad minema, nii et tasub hoolikalt valmis olla. Teiseks kui mõni lind juba lennus ja teised peidus, siis ei tasu halva laskeasendi korral veel põmmima hakata, linde tuleb veel. Ma ise kütsin 2 esimest lasku soojenduseks mööda ning siis vaatasin kuidas linde ühe, kahe ja mitme kaupa lendu läks, oleks siis rohkem moona kaasa võtt (kui need 2 mis püssi sai pandud). No, siis kähku auto man tagasi ja tasku moona täis. Ning siis sai üks püü alla ka lastud. Väga peen lind... st. ilus ja esinduslik. Liha on küll nii kaelustuviga samasse hulka, aga no, maitse saan suhu. Rohkem ei raatisnud lasta, vihma sadas, linnud kellegi teise rapsipõllus (mis sest, et ega sel aastal sealt enam suurt saaki saa) ja siis endal hea meel kui neid püüsid ikka rohkem ja rohkem juurde saab.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Suletud