Küsimus

2005. aasta teemad
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

SHIKAREE Meie jutt ei käinud mitte paugu tegematta jätmisest ,vaid magava looma pihta paugu tegematta jätmisest ,liiati veel kui just seda looma oled parasjagu jahtimas .(loe mu esimest postitust hoolikamalt) Need on ikkagi kaks eri asja.Pole kunagi olnud seda meelt,et kõike mida näed peab kohe laskma.
Kivi kotti!
Viimati muutis Ahto Kattai, N Jaan 27, 2005 7:40 am, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

Magav loom, magavaks loomaks, kõik sõltub ikkagi olukorrast ja selle fikseerimisest. Aga selle 9+9 kohta tahan ma öelda seda, et pole siin häbeneda midagi kui laskmata jätad. Ju, siis oli plaanis see põder kellegiga koos lasta, ja kui seda ei lasegi, siis äkki noorem põder, pehmem liha... ja nu trofee... ma siiani seda meelt, et uhke asi, aga kui seda ka pole, nu... mis sest... ja tegelikult lihaga ka... jääb saamata ja laskmata, mis siis... ja siis oli ikkagi jänesejaht. Mees valib mida ta jahtida tahab ja mida laseb. Ja tihti küll kirud, et loll olid, et võimaluse kasutamata jätsid... aga häbeneda pole siin midagi. Kui mina tunnen, et ma õigesti tegin, siis võivad teised öelda, et loll olin, ja uhkusega... aga kui endal sees kripeldab, siis on palju halvem.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
jahinaine
Postitusi: 80
Liitunud: K Jaan 12, 2005 11:19 am

Postitus Postitas jahinaine »

Maanus kirjutas:
jahinaine kirjutas:Seda ootama jääda millal oleks eetilisem lasta on imelik sest kui sul on näiteks põdrajahi viimane päev ja sul ees ainult lamav põder aga just see loom ongi laskmata mis siis teed jätadgi laskmata või, mina küll ei jätaks. :D


Ime,et Sa veel metsa põlema ei taha panna -peaasi,kui luba realiseeritud saaks.


Metsa põlema ei pane selle vaeva jätaksin SULLE, ise juba põled?
Esitati küsimus, mina vastasin, nii nagu arvan, sorry aga ma ei tednud, et vastata võivad ainult need kes seda varjanti pooldavad :( .
Asi järgmine, kui ühel aastal jätad laskmata siis lased järgmine aasta topelt sellest ka selline hoiak et viimane päev jne.
GC
Postitusi: 389
Liitunud: R Nov 12, 2004 5:15 pm

Postitus Postitas GC »

Käige koeraga metsas, siis pole probleemi, et magav loom muret valmistab. Ja kui koera pole, minge metsa siis kui loomad ärkvel on!
koos koeraga
Teder
Postitusi: 417
Liitunud: N Okt 07, 2004 3:17 pm

Postitus Postitas Teder »

Eks igaüks ise otsustab, kuidas südametunnistus lubab, peaasi, et iseendaga ikka rahul oleks ja oma tegu või tegematajätmist ei kahetseks.
Ei võta endale vabadust teistele käitumist ette kirjutada.
Kasutaja avatar
Kolevoll
Postitusi: 249
Liitunud: E Apr 05, 2004 2:16 pm

Postitus Postitas Kolevoll »

Nagu näha, kalduvad mõtteavaldused peateemast kõrvale ja püütakse vingerdada sinna, et magava looma laskmise osas eetilist konflikti ei saagi tekkida, sest magavat looma ei õnnestu tõenäoliselt kellelgi näha. Küsimus ei ole selles, et kas õnnestub näha või ei õnnestu, vaid selles, kuidas käitute küsimuses esitatud olukorras. Kui džentelmenilt küsitakse, kas ta tagastab leitud rahakoti selle omanikule, siis ei oodata sellist vastust, kus avaldatakse arvamust, et tõenäoliselt ei olegi võimalik rahakotti leida, sest sullerid on sellele juba kindlasti käpa peale pannud.

Aga magavate loomadega kohtumise osas on paras pirn Looduspildi saidil: http://www.looduspilt.ee/?page=pilt&id=1116
GC
Postitusi: 389
Liitunud: R Nov 12, 2004 5:15 pm

Postitus Postitas GC »

Tundub, et Kolevoll peab silmas mind. OK! 25 aasta jooksul pole tõesti magava loomaga kokku sattunud. Mis aga puutub küsimusse, siis sel ajal kui tegin oma esimesi jahikäike, oli levinud arvamus, et magavat looma ei tulistata. Ja see on nüüd ka minu arvamus.
Piiri eetilise ja mitte-eetilise jahi vahele, on küll väga raske tõmmata.
koos koeraga
Kasutaja avatar
Kolevoll
Postitusi: 249
Liitunud: E Apr 05, 2004 2:16 pm

Postitus Postitas Kolevoll »

GC kirjutas:Tundub, et Kolevoll peab silmas mind. OK! 25 aasta jooksul pole tõesti magava loomaga kokku sattunud. Mis aga puutub küsimusse, siis sel ajal kui tegin oma esimesi jahikäike, oli levinud arvamus, et magavat looma ei tulistata. Ja see on nüüd ka minu arvamus.
Piiri eetilise ja mitte-eetilise jahi vahele, on küll väga raske tõmmata.


Magava loomaga kohtumise tõenäosusele viidati juba eelmistel lehekülgedel. Ja minu eelmise kommentaari eesmärgiks ei ole konkreetsete isikute hukkamõistmine vaid meeldetuletus hämamisest hoidumiseks. Seega ei ole tarvis kahtlustada, et kedagi rambivalgusse lükata soovin.
Teder
Postitusi: 417
Liitunud: N Okt 07, 2004 3:17 pm

Postitus Postitas Teder »

Arvan siiski, et tegelege tõsisemate asjadega kui see magavate loomade probleem. Tundub, et see eetiline põhimõte on kusagil kontoris ammu-ammu paika pandud ja nüüd võetakse seda nagu jumala häält, tegelikult eksisteerib terve hulk nüansse, mis ei ole lahti räägitud ja kõike ei saagi lahti rääkida. Kui juba jutuks läks, siis mina ei ole magavat looma lasknud, pole juhust olnud. Aga ega mina ka nüüd valimatult kõike ei lase, ikka eelkõige seda, mille jahile on mindud.
Ise olen arvamusel, et eetikaküsimused tuleb igaühel endal paika panna, see ei kujunegi ühe aastaga. Ja midagi ei ole teha, see sisemine õiglustunne on inimestel veidi erinev. Aga eks ise tajub ikka kõige paremini ära kui olete oma sisemise õiglustunde vastu eksinud, ja siis ei ole seda viga mõtet teist korda korrata.
Ei arva, et keegi teine peaks minu eest ja mulle täitmiseks eetikat paika panema, mis siis mulle kohustuslik oleks, mõelge ka ise ikka rohkem oma peaga.
Teine asi on arutelu- s.t. kui me arutame asju omavahel ja argumenteerime mõistuspäraselt. Minu arvamuse kujundamisel küll ei ole eriline argument kategoorilises toonis väide, et nii on ette nähtud - siis tuleb asi ikka lahti rääkida ja kõik peavad aru saama, miks nii ei tohi ja et sellest on loomadele tõsine kahju.
Arvan, et oma sisemuses on meil kõigil ikka umbes sarnased põhimõtted.
Ärge laske teistel mõelda enda eest, mõelge ikka ise ja siis on mõtet kirjutada, mida mõtlete, selleks see foorum ongi. Ma ei tea, miks peaks laskma endale ette kirjutada, mida mõtlema peab.
Analoogsetes foorumites võib arutatada ka seadusemuudatuste vajalikkust kui tarvis peaks olema. (rääkimata eetilistest põhimõtetest- muidu lugege eeskirju ja seadusi ja pidage mokk maas, mida siin siis üldse arutada oleks).
Kasutaja avatar
sooviku
Postitusi: 2291
Liitunud: R Nov 19, 2004 7:22 pm

Postitus Postitas sooviku »

Räägin teile eetilisest jahimehest.Aastaid tagasi oli meil metskonna põdrajaht.Kütid hakkasid liinile minema.Hanereas,nagu ikka.Korraga esimene mees tõstis käe ja seejärel püssi.Meie mõtlesime,et hakkab pasknääri laskma(sihtis lepa latva).Esimese paugu peale murdus puulatv ja teisega kukkus viieharuline põdrapull.Põder oli maganud kraavikaldal.Mees ei lasknud magavat looma.Oleks võinud ka teisiti minna.
Vari
Postitusi: 135
Liitunud: N Nov 18, 2004 5:41 pm

Postitus Postitas Vari »

Nonii - nüüd on jälle paljudel eetika ja moraali asjatundjatel põhjust paar lehekülge sellel äraleierdatud teemal jahuda.
Kasutaja avatar
sooviku
Postitusi: 2291
Liitunud: R Nov 19, 2004 7:22 pm

Postitus Postitas sooviku »

"Jahumine"on nagu rohkem kokandusega seotud ja teema ongi jahieetika
Joosep Käba
Postitusi: 1354
Liitunud: E Okt 18, 2004 9:57 am

Postitus Postitas Joosep Käba »

Vari kirjutas:Nonii - nüüd on jälle paljudel eetika ja moraali asjatundjatel põhjust paar lehekülge sellel äraleierdatud teemal jahuda.

Kuule Vari vale voorumi oled ilmselt valind. Ää akkab see mögin tüütama. Kui sul miskit asjassepuutuvat öelda pole oia oma nokk kinni ilusti. Rullnoksi bemmivoorum oleks ilmselt asjakohasem sinu kommentaaridele. :evil:
Teder
Postitusi: 417
Liitunud: N Okt 07, 2004 3:17 pm

Postitus Postitas Teder »

Ei maksa omavahel teravaks minna. Siis läheb asi juba isiklikele solvangutele ja asja tuum kaob käest. Argumenteerige, igaühel õigus oma arvamusele.
Teet
Postitusi: 67
Liitunud: P Veebr 20, 2005 9:20 pm

Postitus Postitas Teet »

Peris huvitav arutelu! Ise olen päris mitmed korrad magavate või lamavate loomade peale sattunud. See on ju päris normaalne nähtus kui kitsed põllus puhkama panevad või praegusel ajal rebased keset põldu päikse käes mõnulevad. Ei ole tõesti eetiline lamavat looma lasta(juhul kui vigane pole) aga piisab kergest vilest kui loom pusti tõuseb ja siis on hetk aega laskmiseks ja kui pole las minna. Aga see on iga mehe sudametunnistuse asi kuidas käituda. Kas oled jahimees,kutt või relvaomanik?
Suletud