rõhk autoklaavis?

Tore oleks ju ka teada, mida teised söövad ehk kui oled midagi maitsvat valmistanud, paku teistelegi.
elvis
Postitusi: 1
Liitunud: N Juun 10, 2004 2:56 pm

rõhk autoklaavis?

Postitus Postitas elvis »

Teen konserve, kiirelt oleks vaja teada, mitu atmosfääri rõhku tuleb autoklaavi pumbata?
Kasutaja avatar
Eik
Postitusi: 1237
Liitunud: L Jaan 25, 2003 12:18 am

Postitus Postitas Eik »

Kui teed karpi siis kuskil 1-1,5 atti ja purkidele 2 vähemalt, hiljem rõhk tõuseb nagu nii.
tsuks
Postitusi: 197
Liitunud: N Apr 17, 2003 10:56 pm

Postitus Postitas tsuks »

Hm- ma purkidele 1,5 löönd, kütnud kuni 4-ni, tule alt- ise inertsiga tõuseb- vahest ka 6-ni, ommikuni seisab- siis ettevaatlikult- äste ettevaatlikult rõhk niplist välja- ple ükski purk puruläind ega konserv tooreks jäänd.
A kui kannatab ka 2- miks ka mitte? vahet pole- kaaned peavad ainlt korralikult kaanetatud olema.
tsuks nigu ma olen...
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

tsuks kirjutas:Hm- ma purkidele 1,5 löönd, kütnud kuni 4-ni, tule alt- ise inertsiga tõuseb- vahest ka 6-ni, ommikuni seisab- siis ettevaatlikult- äste ettevaatlikult rõhk niplist välja- ple ükski purk puruläind ega konserv tooreks jäänd.
A kui kannatab ka 2- miks ka mitte? vahet pole- kaaned peavad ainlt korralikult kaanetatud olema.

purkidele ikka nii, et 2 atti sisse, kuuumutad nii et tõuseb 4 atini ja siis hoiad ettevaatlikult 4-4,2 ati vahel, kui rohkem siis tükib ära kõrbema (hea on gaasil teha, saab kiiresti reguleerida) 1,5-2 tundi, siis maha ja talvine jahijope vms kasukas autoklaavile selga ja hommikuni või veel kauemaks seisma.
Aga kuidas ta sul inertsiga tõuseb, kütad liiga suure hooga või?, või paned autokllavi servani vett täis? :?: Mina panen põhja niipalju vett, et purkideni ei ulatu ja ainult aur tekiks, kergem pliidile tõsta ka
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

honkomees kirjutas: Mina panen põhja niipalju vett, et purkideni ei ulatu ja ainult aur tekiks, kergem pliidile tõsta ka


Krt nii ka saama või :shock: ,mina ikka klaav vett täis ja ikka nii,et ülemine rida ka kergelt kaetud .
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

trucker kirjutas:
honkomees kirjutas: Mina panen põhja niipalju vett, et purkideni ei ulatu ja ainult aur tekiks, kergem pliidile tõsta ka


Krt nii ka saama või :shock: ,mina ikka klaav vett täis ja ikka nii,et ülemine rida ka kergelt kaetud .

Ikka nii ja ainult nii, eluaeg nii teind :!: Ainult purk ei tohi osaliselt vette ulatuda, vesi alumise resti all, sõltuvalt autoklaavi suurusest , mul läheb liiter või paar.
Sa mõtle palju energiat sa kulutad selle veekoguse kuumaks ajamiseks. Kuulsin alles mõned aastad tagasi, et mõni teeb vett täis autoklaavis.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Uuhh!Nüüd lõppenud need piinarikkad klaavitamised.Tolles kogu aeg see asi oligi,et katsu seda suurt tünni sellise temperatuuri juures hoida ja palju seda elektrit läks :lol: .Krt see kes mulle selle klaavi müüs andis sellise õpetuse kaasa,et kuidas ja mis .Ja kõik tuttavad uhavad klaavi vett täis.Hea et see teema ülesse tuli,nüüd sügisel läheb konservi tegemine palju lõbusamalt :lol: ja Eesti Energia hakkab näppu imema. :lol:
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Ise ja kõik minu tuttavad on ka siiani autoklaavi vett täis löönud, st. purkite ülemine rida õrnalt vee all. Seda, et auruga tehakse kuulen esimest korda.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

Kas te krt mehed pole konservitehases käind, mina küll olen sheff olnud. Autklaavi juhitakse lihtsalt kuum aur ja kogu moos, kodus teed potile tule alla ja vesi aurustub- ongi sama käes :D
Ei tea, minu mitmed tuttavad teevad ikka auruga :)
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
Eik
Postitusi: 1237
Liitunud: L Jaan 25, 2003 12:18 am

Postitus Postitas Eik »

:oops: ..ma ka nüüd targem, muidu vinna seda suurt jurakat pliidile ja maha, ja kuna ta veel ära jahtub.... :D
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Mulgid nagu peaks sellised koonrid olema,aga kuda me selle nipi maha magasime ja kümneid liitreid vett tühja kuumutasime :lol: ja otse loomulikult oli ju Viljandis konservi tehas ja klassivenna ema seal töölgi ja juttu sellest aurutamisestki kuulnud.Aga kahte asja omavahel kokku viia ei osanud :P :VS .
tsuks
Postitusi: 197
Liitunud: N Apr 17, 2003 10:56 pm

see autuklaavivärk

Postitus Postitas tsuks »

Honkomees- mul ikka siukesed õllepunsumoodu suurekraega klaavid- ja suuremasse neid 0,5l purke ikka ulgim mahub. Ja kütan gaasiga ja järgi annan kasukaga- valetan- miski mantel tegelt on ümbermähkimiseks.

Kui lai klaav sul on? Mis mõtudes? Tehasevärk?

Püstisele klaavile alumisepurgiservaalla (ainult!) vettvalades ja pääle seda termomeetrit/rõhuandurit kõrvaltvaadates tekib küll... Et kuna see pomm teeb PÕMMM!!!
tsuks nigu ma olen...
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: see autuklaavivärk

Postitus Postitas honkomees »

tsuks kirjutas:Honkomees- mul ikka siukesed õllepunsumoodu suurekraega klaavid- ja suuremasse neid 0,5l purke ikka ulgim mahub. Ja kütan gaasiga ja järgi annan kasukaga- valetan- miski mantel tegelt on ümbermähkimiseks.

Kui lai klaav sul on? Mis mõtudes? Tehasevärk?

Püstisele klaavile alumisepurgiservaalla (ainult!) vettvalades ja pääle seda termomeetrit/rõhuandurit kõrvaltvaadates tekib küll... Et kuna see pomm teeb PÕMMM!!!

Mul on ka sihuke roostevabast terasest umbes õlleankru mõõtu , no ca 30-35 cm põhja läbimõõt ja kuskil 70 cm kõrgust ja laia suuga. Kaane sees on termomeetri auk ja manomeeter. Termomeetrit pole enam aastaid kasutanud, vaid ainult manomeetrit. Pooleliitriseid purke läheb 4 kihti kokku vist 32 tk, liitriseid 3 kihti. kihtide vahel on sõelad ja alumisel sõelal 3-4 cm jalakesed all, sinna alla veetilga panengi, nii et purgi põhja ei puutuks :!: :!: :!: Olen teind nii gaasiga kui elektripliidil, gaasiga saab paremini rõhku reguleerida, aga võimalik on ka elektriga. Ja muidugi on oluline rõhku jälgida, ei kujuta küll ette, et saaks lasta 6 ati peale. No ja et purgikaant maha ei viskaks, siis on väega oluline rõhu aeglane alla laskmine, kõigepealt kasukaga klaavi jahutades ja siis rõhku ventiilist väikeste sutsude kaupa välja lastes. Ja pole veel 30 aasta jooksul pauku teind :lol:
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

PS Klaav on ja ei ole tehasevärk. St et ta on tehtud kunagist nii ca 1975 Võru Gaasianalüsaatorite Tehases haltuurakorras roostevabast terasest ja töötab siiani :!:
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
Eik
Postitusi: 1237
Liitunud: L Jaan 25, 2003 12:18 am

Postitus Postitas Eik »

honkomees kirjutas:või paned autokllavi servani vett täis? :?: Mina panen põhja niipalju vett, et purkideni ei ulatu ja ainult aur tekiks, kergem pliidile tõsta ka


Kuna omal nüüd klaavitamine plaanis, siis tekkis küsimus, et kas selline moodus ka temperatuuri õieti näitab, kraadiklaasi ots ju veeni ei ulatu või siis tähendab selle anuma ots kus sees kraadiklaas on !? :M
Vasta