Oranz vest

Õnnestunud jaht on hea eeltöö tulemus , kuidas teha ettevalmistusi ja mida jahil abivahenditena kasutada.
lendorav
Postitusi: 163
Liitunud: E Mär 27, 2006 6:58 pm

Oranz vest

Postitus Postitas lendorav »

Mul selline küsimus, et kas loomad siga/põder näevad oranzi värvi.Endal puuduvad sellised kogemused, et näeks, pigem näevad igat väiksemat liigutust.Mul kogemused alles napid, mida kogend jahimehed arvavad?
Küsimus sellest tingitud, et osad mehed kipuvad kütiliinis vestid ära võtma väites, et loom näeb.Endal juhtus see aasta selline lugu, et põdraga koos püssi vedades nägin läbi optika juhuslikult, et mees ilma vestita koos põdraga üle kütiliini edasi läinud.Täpselt põdraga ühel joonel metsa ääres , igaks kümneks juhuks jätsin laskmata.
See on ka minu väheseid kogemusi arvestades selge, et pole mingit õigustus vesti ära võtta, aga kas siis loom teglikult näeb või mitte?
Kasutaja avatar
Anti
Postitusi: 501
Liitunud: E Dets 05, 2005 2:13 pm

Re: Oranz vest

Postitus Postitas Anti »

lendorav kirjutas:Mul selline küsimus, et kas loomad siga/põder näevad oranzi värvi.Endal puuduvad sellised kogemused, et näeks, pigem näevad igat väiksemat liigutust.Mul kogemused alles napid, mida kogend jahimehed arvavad?
Küsimus sellest tingitud, et osad mehed kipuvad kütiliinis vestid ära võtma väites, et loom näeb.Endal juhtus see aasta selline lugu, et põdraga koos püssi vedades nägin läbi optika juhuslikult, et mees ilma vestita koos põdraga üle kütiliini edasi läinud.Täpselt põdraga ühel joonel metsa ääres , igaks kümneks juhuks jätsin laskmata.
See on ka minu väheseid kogemusi arvestades selge, et pole mingit õigustus vesti ära võtta, aga kas siis loom teglikult näeb või mitte?


Minuteada näevad põder ja siga must-valgelt. Aga põder ja siga eristavad su nagu metsa taustal ära, et sa ei sobi sinna . Vest küll ei tähenda midagi ja ühisjahis vestita olemine on keelatud :roll: Kunagi on siin sellest muidu juttu kah siin olnud,aga ei leia antud teemat üles! Otsi, äkki sa leiad :wink:
http://beta.album.ee/antilaht
vp123
Postitusi: 34
Liitunud: E Mai 10, 2004 10:52 am

Re: Oranz vest

Postitus Postitas vp123 »

lendorav kirjutas:aga kas siis loom teglikult näeb või mitte?




ega loom tavalist vesti ei näegi vaid näeb vestidel asuvaid helkureid.
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Postitus Postitas jorr »

Eks loom näeb neid helkureid kindlasti aga kuna ta värve ei eristavat siis pole tähtsust,mis värvi vest on.Metsas torkab see vestiga mees silma ka loomale,sest on uus asi metsavärvide sees,kuigi vesti kantakse ühisjahil selleks,et teine kütt sind märkaks ja püssi paigale jätaks.Aga ajujahil,kus vesti kandmisne põhiline,ei ole ju väga tähtis,et loom sind ei näeks,tavaliselt on ta juba liikuma aetud ja ka liigub.Teinekord on uluk isegi üllatunud ja seisatab,et seda punase vestiga kogu uurida.Muideks,ega loom oma silmi alati eriti usu,temale on nina ja kõrvad tähtsamad.
Nii-et,see kes vesti seljast ära võtab,seab ennast ohtu aga loomale ta sellepärast armsamaks ei muutu.Küll võivad aga haisvad jalarätid või inimese higilehk looma metsas rohkem hirmutada kui punane vest.
noorus on ilus aeg
Jack
Postitusi: 114
Liitunud: T Juul 05, 2005 9:55 am

Postitus Postitas Jack »

No kuulge mehed- jahimehed! Mida Te ometi mõtlete! Vest on Teie enda ohutuse jaoks. Metsloom tajub ju ainult teie liikumist ja loomulikult ka lõhna! Loomale võid ka püksata ligi hiilida, aga kui ta lähduses võõrast liikumist või lõhna haistab, siis näete ainult tema tagasõrgi ja heal juhul ka väljaheiteid!
...kohe metsa...
Kasutaja avatar
Sarvik
Postitusi: 576
Liitunud: E Jaan 08, 2007 3:09 pm

Postitus Postitas Sarvik »

sõralised (põder, kits) näevad piiratud hulga värve.....lihtsam on ütelda mustvalgelt....aga kindlasti eristavad nad tume/hele toone.... st nn. signaalpunast eristavad nad kindlasti looduslikul taustastal.

kiskjalised ( hunt, ilves, rebane) näevad ja eristavad inimesest paremini värve ja nende vahetoone.....ka on nende silma lahutusvõime inimesest parem.

siga ja karu näevad suht sarnaselt inimesega. Kuna looduses ei ole neil vaja väga kaugele vaadata siis võiks võrrelda lühinägeliku inimesega :))
kärbes kirbule!
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Postitus Postitas jorr »

Siga ja karu eristavad siiski erinevalt inimesest värve ja valgust.Näiteks siga,kui lasta seale pimedas peale lambivalgus,ei tee loom eriti väljagi aga infrapuna,mida inimene ei näe ka pimedas,märkasb siga kohe ja kaob minema.Ka vares tunneb selle infra-valguse ära isegi päise päeva ajal. Karu ei tea,sest pole ise proovinud.Metsloomadel üldiselt nägemine kehvapoolne,välja arvatud hunt,nemad(metsaelukad) loodavad rohkem nina ja kõrvade peale.Aga loomal on veel üks inimasest erinev tunne,see on kohamälu,kas või üksiku suurema oksa kadumine või ilmumine,seda märkab uluk kohe,et midagi on teistmoodi.
Arvan ka,et vesti seljast võtmine ajujahil,on selge rumalus.
noorus on ilus aeg
Kasutaja avatar
duma
Postitusi: 523
Liitunud: N Mär 15, 2007 12:10 pm

Postitus Postitas duma »

küsimus Lendoravale et kas teil tabavad ulukeid ainult need mehed kes sis veste ära võtavad kütiliinis olles? Meil mehed ple minu teada veel veste ära võtnud kütiliinis ja seni nq ple probleemi olnud et seepärast nüüd mõni uluk tabamata jäänud, peaasi et koerad tasemel on. Ja nagu Jorr rääkis juba et uluk tavaliselt juba liikuma aetud ja ta ka liigub... :wink:
suht mõtetu riskida oma eluga et oranz vest seljast võtta... :(
duo on parem
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Postitus Postitas Pauli »

Sarvik kirjutas:kiskjalised ( hunt, ilves, rebane) näevad ja eristavad inimesest paremini värve ja nende vahetoone.....


Ole hea ja anna mõni viide sellel teemal, tahaks ennast harida. Mina olen seni lugenud risti vastupidist, aga kuna pole viitsinud sellesse problemi eraldi süveneda, siis ei vaidle vastu. Aga mõnda autoriteetset viidet tahaks küll.
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Postitus Postitas tony »

Ei mäleta enam kust, aga meelde on jäänud,et koer näeb ainult must-valget.Kuna koer on aretatud hundist siis oleks huvitav mõnda autoriteetset viidet lugeda küll.
Teder
Postitusi: 417
Liitunud: N Okt 07, 2004 3:17 pm

Postitus Postitas Teder »

Ma oleks ka huvitatud natuke täpsemalt teada saama. Mis loomad ikkagi värve eristavad ja mis loomad mitte. Ise ma ei kasuta oranži vesti, vaid punast, minu arvates isegi siis kui loom näeb must-valgelt, on oranž liiga heledalt silmatorkav, aga ega ma tegelikult ei tea. Helkureid küll ei peaks ju vestil olema, ega me pimedas ühisjahti ei pea. Samas võib päike helkurilt peegelduda ja loomale silma torgata. Samas ajujahis põder nagu ei saa aru midagi, aga kui loomal aega liikuda ja mõelda (ühisjahil ikkagi), siis kes teab.
Metsline
Postitusi: 55
Liitunud: K Mär 14, 2007 5:54 pm

Postitus Postitas Metsline »

Eelmine nädal oli just juhus kus kaks jahikaaslast käisid põõsaste taustal, ühel oli oranz teisel punane, punase vestiga seppa poleks üldse näinud kui poleks teadnud , et nad peaks nagu koos olema. Nii et need punased, eriti tumepunased olge ettevaatlikud,
Joosep Käba
Postitusi: 1354
Liitunud: E Okt 18, 2004 9:57 am

Postitus Postitas Joosep Käba »

Mul oranz ohutusvest mida jahis kasutan. Noh, sama mida asfaldimees või ehitaja või....... . Helkurid piki ja risti ja igatpidi. Päikesega helgib jubedalt, nigu prozega vehiks metsa vahel. Ma kasutan seda vesti pahemat pidi. Helkurite probleem murtud. Ah jaa, jahiõnnele pole halba mõju täheldanud.
:D
robi1
Postitusi: 299
Liitunud: K Nov 30, 2005 12:46 pm

Postitus Postitas robi1 »

Sarvik kirjutas:sõralised (põder, kits) näevad piiratud hulga värve.....lihtsam on ütelda mustvalgelt....aga kindlasti eristavad nad tume/hele toone.... st nn. signaalpunast eristavad nad kindlasti looduslikul taustastal.

kiskjalised ( hunt, ilves, rebane) näevad ja eristavad inimesest paremini värve ja nende vahetoone.....ka on nende silma lahutusvõime inimesest parem.

siga ja karu näevad suht sarnaselt inimesega. Kuna looduses ei ole neil vaja väga kaugele vaadata siis võiks võrrelda lühinägeliku inimesega :))
Käisin jahi piletit pikendamas ja seal rääkis üks ulukiuurija(nime kahjuks ei mäleta),et kindlasti on kõik eesti fauna loomad värvipimedad,eristavad ainult heledaid ja tumedaid toone.Nii et hoidke rahulikult vest seljas.
metsas käi tasa tasa.....
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Postitus Postitas andrus »

Krt millest te mehed üldsegi räägite?
Vest on ainult teie enda ohutuse nimel!!!

Minu kindel arvamus on see,et kui eksitakse ühisjahil ohutus reeglite vastu siis on selle mehe jaht läbi selleks korraks või hooajaks.KÕIK

Ohutus ennekõike.
Vasta