Kütiliin - 2007 ja edasi

Kuidas õppida tulistama,õige tehnika, teooria ja praktika.
Vasta
Kasutaja avatar
Sarvik
Postitusi: 576
Liitunud: E Jaan 08, 2007 3:09 pm

Postitus Postitas Sarvik »

mõned mõtted.... asjast:

1. üks mees tohib võistelda vaid ühe jahtkonna nimel.....muidu figureeriks arlese, levandi, kaupo jne nimi varsti igas liinis :)

2. noorlaskureid võib olla palju tahetakse ....aga ei pea olema....jahimehe keskmine vanus on ca 50 a.....kui noori ei kaasata siis varsti 60?....aga noor peab olema jahtkonnaga seotud....isa või onu ....muidu moodustub üleeestiline noorlaskurite jahtkond ja kellele seda häbi siis vaja kui vanadele ära tehakse :)

3.Võistkonna kooseis võib muutuda....nagu ka pärisjahil....seltskond veic varieerub ikka....ex tuumik jääb niikuinii.

4. parim tulemus on alati parim...kui kordade arv pole limiteeritud....saavad mehed pingutada ja mitu korda üritada...see ju positiivne.

5. kaheksat meest ON raske kokku saada....krt seda teab....jahil ju saadakse ...

6. arvan et ei võiks(v.a.noor) .....iga mees peaks ikka oma relvaga sõbraks saama...sellest on pärast metsas kasu suurem...kui mees harjutab kilose päästikuga ja pärast läheb metsas oma püssi 10 kilost päästikut tõmbama siis võib kindel olla et kas jääb hiljaks või rebib ära...ja kasu asemel hoopis kahju :)

7. 6,5 ja enam....sest tuleb just OMA JAHIRELVAGA sõbraks saada....(möönduse teeks vaid noortele....kui sedagi...sumparid võtavad tagasilöögi ka jämedatel kaliibritel maha)

8. Kõik lisaseadmed mis lubatud metsas olgu lubatud ka kütiliinis....kui keegi tahab 24X optikat jahipüssile peale....las paneb :)

9. 10. 11. vahet pole


ja mõtted.... mitteasjast

1. Ametlike laskekatsete nõudeid võiks karmistada tõesti...ja nii et pooled eesti jahimehed ei teeks seda ära.....poleks ajumeestega muret :)

2. Kütiliini reglementi lisada sumpari kasutamise võimalus... ja et sumpari kaalu ei arvestata püssi kaalu sisse (sumpariga koos kipub üle 5 kg minema....)...ja üleüldse võiks olla ainuke relvale esitatud nõue et ta peab olema registreeritud jahirelvana ja/või sportrelvana ja sobima suuruluki jahiks st. kal üle 6,5...mis krt pärast ei või ma kütiliinis/metsas lasta relvaga mis mingi parameetri poolest ei vasta vss või misiganes reglemendi mõõtudele/kaaludele?

3. märki paludes ei tohi olla püss õlas....sest kui õlas siis lastakse metsas esimest st. emist :)....ja kui põtra lasta siis peaks püss olema SELJAS :) ...alles siis kui sarved paistavad võib hakata sebima :)....oi oi kui tihti olen kuulnud juttu et seisan kütiliinis püss seljas ja näen....:) :) :)
....püss puusal on reaalelule lähemal :)
Viimati muutis Sarvik, E Jaan 14, 2008 7:49 pm, muudetud 1 kord kokku.
kärbes kirbule!
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

1. Kui võtta aluseks reaalse jahi jäljendamine, siis võiksid Arlesed ja Kaupod olla kõigis võistkondades, kus nad on jahtkonna liikmed ja makse maksavad - kui nad seda ainlt viitsivad
2. Kui ei ole ühegi jahtkonna liige, siis saab olla ainult ühes kütiliini võistkonnas (noh millega mingite sugulus või muude sidemtega seotud on)
5. Tõesti probleem! Kaheksat meest ongi raske kokku saada, ka pärisjahiks. Kui ikka põdrajahi avamiseks tuleb napp 20 kokku ja see pühapäev ainlt 6 meest, on ka 3 mehega seaaju tehtud ja siga kätte saadud.
P.S. Kui pooled laskekatset ära ei tee, ei lahenda see ajumeeste muret - neist osa pole vanuse või tervise (loe kehakaalu) tõttu ajuks kõlblikud, teisi ei või metsa lasta, pärast esimest aju läheb päev nende otsimisele ...
Viimati muutis honkomees, E Jaan 14, 2008 7:42 pm, muudetud 1 kord kokku.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
kaalikas
Postitusi: 274
Liitunud: T Aug 24, 2004 10:45 am

Postitus Postitas kaalikas »

tehke jah see laskekatse niisuguseks mugavaks,meil nagunii pooled ei ole võimelised katset ära laskma,kuigi ise pooldan katse laskmist ja siiani ei ole sellega ka probleeme olnud,viimase sügise põdrajahist-seniilne vanamees 7mm rem.mag lask piki kütiliini kuul tabas kruusakivi 50 cm minu varbast onu ise arvas selle peale et normaalne,et on või?
In fact You look like a shit!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Ah, ärge nüüd tõsiselt ka võtke seda Sarviku poolte juttu. Asi pole mitte selles, et kellegitest lahti tahetaks saada vaid seda, et paraneks laskeoskus. On see siis tõesti halb? Ma olen ise suht koht kindel, et kui tuleks laskekatse, kus lastakse taldrikuid siis ise kindlasti seda kohe ära ei teeks. Aga võiks ju.
Aru ma ei taipa, miks ei võiks kütiliin toimuda peenema kaliibriga, kui 6,5mm. Kui rääkida suurulukitest siis neid ikka omajagu, millede puhul ei kehti 6,5mm nõue. Järsku vaataks kuuli kaalu ka, et kohtunikul on haamrike kaasas ja lööb, aga paugud lahti ja kaalub kuulid ära ,et kas ikka on 9g või ei? :D Jaht ei ole vaid sea ja põdrajaht.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Sarvik
Postitusi: 576
Liitunud: E Jaan 08, 2007 3:09 pm

Postitus Postitas Sarvik »

honkomees kirjutas:P.S. Kui pooled laskekatset ära ei tee, ei lahenda see ajumeeste muret - neist osa pole vanuse või tervise (loe kehakaalu) tõttu ajuks kõlblikud, teisi ei või metsa lasta, pärast esimest aju läheb päev nende otsimisele ...


Huvitav aga kindlasti väga inimlik mõtteviis :) ....kui sulle meeldib autoralli (jaht) ..ja suudad osta ralliauto (seltsi maksud+püss) kuid ei suuda omandada autojuhilube (laskekatse) siis võiks ju ikka anda luba ralli MM-il osalemiseks (seista kütiliinil) sest autotalli (ajusse)ei tohi sind lasta...sest ei tee mutrivõtmel ja kruvikeerajal (põhja ja lõunasuunal) vahet...lõhud veel midagi ära(tuleb metsa otsima minna).

sellised mehed on ....pealtvaatajad :):):)
kärbes kirbule!
mudaahv
Postitusi: 65
Liitunud: E Okt 24, 2005 7:19 pm

Postitus Postitas mudaahv »

Fakt on see ,et paljudele on praegunegi laske katse liiga raske. Miks nad siis ei tungle lasketiirude juures, et treenida? Ei viitsi, küll kuidagi ära pusserdab kui vaja. Kui loota,et teeme raskemaks kas siis tuleb viitsimine. vaevalt küll. Viitsimine tuleb siis kui seda on lihtne teha. Nii et igast seltsist noored ja hakkajad kukkuge projekte kirjutama, eurorahasid jagatakse selliste asjade peale suht lihtsalt kui seltsil raha ei jätku. Kui igas teises seltsis vähemalt oleks jooksva sea tiir ei võidetaks eestikatel medaleid seeriatega kus O sees ja ei oleks probleemi 40 laskuri kokku saamisel.
ahvina sündinud-ise rahul
Kasutaja avatar
Arles
Postitusi: 602
Liitunud: K Dets 22, 2004 11:13 am

kütiliinist ja tabamistest

Postitus Postitas Arles »

Kütilliin on täna olemasolevatest statistilistest andmetest meie jahimeeste laskeoskuse kirjeldamiseks üsna hea vahend. Enamasti küll püütakse sinna laskma saada oma paremik... isegi kui mõned head välja jäävad. Laskekatse ja statistika - selle usaldusväärsus on veel täna kahjuks madal. 8 mehe keskel ikka sandim 0 asemel 5 või 2 silma teha ja mitu korda järjest..
Aga usaldusväärsus oli ka põhjus, miks mujal tehtud katse meie seltsis midagi ei tähenda.
Sumbutaja kütiliinil - 222 ei luba aga seda küll? Kas peaksime liikuma pigem rohkem jahiolukorra tingimuste (6,5 mm, poolmantel, ilma summutita jne) või tiiruolukorra poole?

Vähemasti oli seniste selle seeria algatajate põhiliseks ideeks tuua laskmist tavajahimeestele lähemale ja sõbralikumaks. Ehk oleks selles reeglite virvarris mõistlik teha veidi rohkem lihtsustusi (kaliiber, kuul + nüüd ka summuti) ja finaal veidi raskem?

Arles

P.S. Siin võetakse julgelt sõna kellegi teise tulemuste nimel ... möhh, mehed, kus teie omad tulemused on? Kakuke tegi Metspahril väga tubli tulemuse ning kütiliinil elu ikka hulga kergem (põtra lasi võõra püssiga, elus esimest korda sellist harjutust, pidi lennust valima õige sea ning samaegselt paugutas teine mees kõrval).

P.P.S. Et asi anonüümseks ei jääks ja eip tänitataks, et eestis "laskmisjumalaid" on - hirvest lasin erutuse ja valearvestuse tõttu mööda mina. Lasu peied kestsid ühe õhtu. On veel ütlemist?
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

kakuke kirjutas:... Ma olen ise suht koht kindel, et kui tuleks laskekatse, kus lastakse taldrikuid siis ise kindlasti seda kohe ära ei teeks. ...

Sama siin! Need pigilinnud ei istu mitte kohe, tegelt ka mitte sulelised linnud. Pole elus eriti linnujahti pidand. Lastud lindude arvu võib vist näppudel üles lugeda.
Mul on näituseks JM puhul see häda et ühelt poolt liikuvat lasen väga hästi, kõik teiselt poolt tulevad jooksud tükivad aia taha minema, ikka need ühed-kahed või kogunist nullid, no ei paindu see kere kaasa nigu vaja.
kakuke kirjutas:... Jaht ei ole vaid sea ja põdrajaht.

Aga kütiliiniga jaht, s.o. ajujaht ju on ainult põdra- ja seajaht, või peetakse kusagil ka koprale ja jänesele ajujahti :wink:
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
Sarvik
Postitusi: 576
Liitunud: E Jaan 08, 2007 3:09 pm

Postitus Postitas Sarvik »

kakuke kirjutas:Aru ma ei taipa, miks ei võiks kütiliin toimuda peenema kaliibriga, kui 6,5mm. Kui rääkida suurulukitest siis neid ikka omajagu, millede puhul ei kehti 6,5mm nõue. Järsku vaataks kuuli kaalu ka, et kohtunikul on haamrike kaasas ja lööb, aga paugud lahti ja kaalub kuulid ära ,et kas ikka on 9g või ei? :D Jaht ei ole vaid sea ja põdrajaht.


arvan et kütiliini mõte ongi see et tuua tavalised jahimehed oma reaalsete jahirelvadega tiiru..... lootuses et nad saaksid oma relvaga sõbramaks ning nende tulemused ka reaaljahis paranevad....seetõttu eesti jahiseaduses/jahieeskirjades lubatud 6,5mm ja enam....kütiliin võiks olla teatud mõttes astmelaud ametlikele rahvusvahelistele vss jms võistlustele oma reglementide, kaliibrite, spets püsside ja muu seesugusega....

to kakuke: olen sind laskmas näinud ja ei usu hästi su taldriku juttu ;)
kui teaksid et olen vabaujumises täitnud meistrinormi ...kas usuksid et selili ujudes vajun põhja? :)
kärbes kirbule!
Endrik
Postitusi: 25
Liitunud: E Nov 12, 2007 10:20 pm

Postitus Postitas Endrik »

Kakuke:
Ps. Arles peaks EJSL`s vindilaskmist vedama. Kui keeruline oleks sellele kõigele juriidiline pool taha saada? Või on huupilaskmise soov nii suur, et selle saavutamine veel võimatu?


Mul on asja kohta kaks mõtet. Esiteks puht juhtimisteooria seisukohalt. Kui kuhugi otsitakse juhti ja vedajat ei saa loota inimese ennastsalgavale initsiatiivile ja tegutsemisele. Paigas peab olema motiiv, ehk igaüks peaks endalt küsima miks Arles, Priit või mr.X seda koormat peaks vedama ja oma niigi tihedat graafikut veel rohkem kokku suruma! Kui see selge võiks ka härrastele pakkumise esitada. Ehk siis tuleks määrata toimkond kes tingimused läbi jahuks ja paika paneks ja esitaks.

Teiseks kütiliini seisukohalt. Käib veidi pinda see õlga võtmise asend finaalis, mis eeldab tegelikult parajat treeningut ja on tavajahimehele, keda tiiru püütakse tuua, suht harjumatu (Kütiliini põhieesmärk). Plus seisvate puudumine!? On ju selge, et see võte mõjub finaalis "kainestavalt" mitte laskjatele (kelle "distsiplineerimiseks" see vist mõeldud on) vaid sellidele kes pidevalt trenni ei tee ja oma meeste seltsis ilusti neli seisvat+kuus jooksvat ja õlas hoides oma 95 silam ära lasevad!
Kasutaja avatar
Sarvik
Postitusi: 576
Liitunud: E Jaan 08, 2007 3:09 pm

Re: kütiliinist ja tabamistest

Postitus Postitas Sarvik »

Arles kirjutas:.
Sumbutaja kütiliinil - 222 ei luba aga seda küll? Kas peaksime liikuma pigem rohkem jahiolukorra tingimuste (6,5 mm, poolmantel, ilma summutita jne) või tiiruolukorra poole?

?


sumparit oleks arukas lubada sest....

*sumpari päralt on tulevik.....ma ei imestaks kui mõnekümne aasta pärast euroliidus tohib jahti pidada vaid sumbutitega.....mürareostus!....loomade/inimeste liigne häirimine...
ma ei näe juba täna ühtegi tõsiseltvõetavat põhjust miks see juba nii ei ole.....huvitav miks kõik hakkavad jaurama kui keegi sooviks auto/mootorrattaga ilma sumparita sõita...ometigi teevad nad vähem lärmi.:)

*juba täna on soomes tiire kus tohib AINULT sumparitega lasta....tundub et oleme ka meie sinnapoole teel...vaata või kaua võib saadet :)
kärbes kirbule!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

honkomees kirjutas:
kakuke kirjutas:... Jaht ei ole vaid sea ja põdrajaht.

Aga kütiliiniga jaht, s.o. ajujaht ju on ainult põdra- ja seajaht, või peetakse kusagil ka koprale ja jänesele ajujahti :wink:

Ma ise olen trehvanud ilvesejahti, kus mõtlesin, et vot siin oleks küll vintrelv tegija. Jänesele peetavas ajujahis olen ka olnud, aga tõsi sileraudsega ning kitsele peetav aju pole ka miskit müstilist. Kuskil on ka võimalus hunti lasta. Koprale ajujahis oleks hea meelega muide kütiliinis, aga nende ajajate leidmisega on nagu kehvad lood. ;)
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Et laskmist propageerida ei peagi seda laskekatset esimese korraga ära tegema,muidu ongi nii et mees teeb kahe aasta tagant oma 6 pauku +jahil mõne,see on ikka narrilt vähe ja liialt lihtne(kui enamus katse esimese seerijaga ära laseks,seda mitte harjutamise juures)! Suvel käis üks härrasmees(üle keskea) oma viis kuus korda ja iga kord lasi ikka mitu seerijat,seda suurem oli mehe rõõm kui ta lõpuks katse ausalt ära tegi :!: Ma ei saa aru sellest kurtmisest ,et kohe võimatu seda katset sooritada,kui jahimeheks hakatakse siis ju ometi nii kaua plõksitakse ,kui vajalik norm täis,enne lihtsalt pabereid ei saa,või kuskil siiski saab ? Kui endal relv olemas ,siis nagu miskipärast enam ei saa,minumeelest on see küll ennekõike laiskus(kuiv trenn ei tühjenda kellegi rahakotti)! Mõni võib ju küsida ,et mis ma selle püssiga ikka tühja vehin ,mis see mulle annab,aga annab seda ,et mees ei tule teiste hulka oma "kallikesega " nagu sõjanuiaga,ei oska ta teda ei tulejoonel ega mujal käes hoida,ega ära panna ,laskmisest rääkimata :cry:
Ka meil on järvamaal tiiruga probleeme ,aga küllap see ka lõpuks laheneb! Klubisse sai sel suvel muretsetud korralik laadimiskomplekt ja pidevalt on olemas ka tarvikud laadimiseks,viisime läbi ka paar praktilist laadimis päeva,kus mehed said asja oma käega ära proovida! Seega kes viitsib ,sellel on võimalus endale ise padruneid laadida.
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

honkomees kirjutas:
kakuke kirjutas:... Ma olen ise suht koht kindel, et kui tuleks laskekatse, kus lastakse taldrikuid siis ise kindlasti seda kohe ära ei teeks. ...

Sama siin! Need pigilinnud ei istu mitte kohe, tegelt ka mitte sulelised linnud. Pole elus eriti linnujahti pidand. Lastud lindude arvu võib vist näppudel üles lugeda.
Mul on näituseks JM puhul see häda et ühelt poolt liikuvat lasen väga hästi, kõik teiselt poolt tulevad jooksud tükivad aia taha minema, ikka need ühed-kahed või kogunist nullid, no ei paindu see kere kaasa nigu vaja.
kakuke kirjutas:... Jaht ei ole vaid sea ja põdrajaht.

Aga kütiliiniga jaht, s.o. ajujaht ju on ainult põdra- ja seajaht, või peetakse kusagil ka koprale ja jänesele ajujahti :wink:



Kui ühelt poolt liikuvat lased hästi ja teiselt poolt tükib aia taha minema on viga jalgade asendis (kuidas jalad "maha paned") Lahendus: treening koos pädeva treener-instruktoriga kes asendi paika paneb ja sinu laskmist pingsalt jälgib ja õpetab! :lol:
Kasutaja avatar
Winnetou
Postitusi: 47
Liitunud: K Veebr 21, 2007 8:55 pm

Postitus Postitas Winnetou »

Isiklikult arvan, et küsimus ei ole selles on kehtiv laskekatse liiga kerge või raske, see on täiesti piisav. Arles ütles hästi, neil mujal lastud laskekatse ei loe. Katse tegemise aususes on küsimus, küll on nähtud mehi kes suve jooksul summivad tiirus kümneid seerijaid mööda ja sügisel nagu nõiaväel on katse ikkagi kuskil tehtud.

P.S. Asjast teisele. Sportliku huvi mõttes võiksid nüüd algaval hooajal meie laske tipud kütiliini võistlusel osaleda sileraudsetega. Igatahes huvitav oleks protokolle lugeda.
Vasta