Kütiliin - 2007 ja edasi

Kuidas õppida tulistama,õige tehnika, teooria ja praktika.
Vasta
Andrus Michelis
Postitusi: 436
Liitunud: K Nov 03, 2004 9:13 pm

Postitus Postitas Andrus Michelis »

Ma kipun kah arvama, et see laskekatse peaks toimuma ikkagi igl aastal ja siledale ja vindile eraldi. Miskisugused minimaalsed nõudmised peaks ikka relva valdav ja kasutav kodanik suutma täita. Siinkohal üritaksin ka kirja panna ühe lasketiirus nähtud episoodi, mis minus tekitas pehmelt öeldes hämmastust. Tuleb siis meeskodanik lasketiiru, uurib laskekatse kohta, arutab asjalistega, et mis suurendust optikal kasutada jne. Kui siis lõpuks püssid värgid lahti pakitud ja laskmiseks läheb, siis sattub mitu korda kaitseriiv peal olema, kui märk juba küsitud ja küll ei lähe püss lahti.. Instruktor muidugist lahke mees, lubab aga uuesti proovida. Lõpuks kui vajalik arv kärakaid püssi seest välja on meelitatud selgub, et märklehes ainult 1 auk. Vahivad siis kogu kollektiiv ja kokku kogunenud publik piinlike nägudega märklehte ja püssi ja.. Äkitse "laskemeister" siis uurin ümberolijatelt, et kaugel see siga siis on. Saanud teada, et 50 m on kohe ka kehva tulemuse põhjus teada. Tema püss olla sisse lastud 100 m peale. Selle näite varal ma kipuksin arvama, et meistersportlasest on nüüd igal viimasel kui jahimehel asi vägagi kaugel.
mudaahv
Postitusi: 65
Liitunud: E Okt 24, 2005 7:19 pm

Postitus Postitas mudaahv »

Viimases postituses jääb segasest jutust mulje,et kõik olidki arvamusel, et püss valele kaugusele sisse lastud. Vast seletasite inimesele ikka ära, et selles asi ei olnud, või pidasite vaikset naeru kui jorss hakkas püssi uuesti peale laskma.
ahvina sündinud-ise rahul
mudaahv
Postitusi: 65
Liitunud: E Okt 24, 2005 7:19 pm

Postitus Postitas mudaahv »

Kakuke ära nii üleolevalt ka suhtu kaasjahimeestesse, et laskekatse on ju nii labane ja ninnu-nännu. On selge ,et paljudele ja ilmselt enamusele meestest see labane ei tundu. Kas sulle endalegi? Vaatame Metspahr 2007 tulemusi ja mis me näeme? Kakuke ninnu-nännutas jooksvas põdras 50 punkti sajast ja jooksvas seas 58 punkti sajast. Viimast võiks laskekatse puhul pidada tulemuseka piiri peal, kas sooritatud või mitte. Ja nii laseb mees kes väidetavalt käib iga nädal tiirus ja teeb aastas mitutuhat lasku.
Ära võta isiklikult a sa olid jube hea näide siit foorumist. Mida te siis tahate saada ühelt mitte nii fanaatiliselt jahi ja laske huviliselt. Küsimus on ju selles, et ei ole igal jahtkonnal oma tiiru ja sealt tuleks alustada. Tulevad ka vanad mehed tiiru ja proovivad kui seal askeldavad, õpetavad oma sõbrad tuttavad mitte vöörad kelle ees veidi häbi lasta ja küsida. Meil on selle kohta hea näide olemas. Suvel ostsime seltsile esimese märgiheite masina ja on ka registreeritud laskepaik. Kui algul oli torisejaid, 25 tuhhi seltsi raha kulutatud, siis suve lõpuks olid pea kõik mehed käinud ja proovinud ja rahul. Nüüd liiguvad mõtted juba jooksva sea raja ehituse suunas ja ma ei usu,et vasaseisu väga tuleb kuigi projekt palju kallim. On lihtsalt vaja võimalusi ja paari eestvedajat ning papid on tiirus nagu naksti.
ahvina sündinud-ise rahul
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Kui juba otsimiseks läks, siis otsi ülesse ka selle aasta viimase võistluse tulemus, mis peeti Avinurmes, kus lasti nii siledast, kui vintrelvast jooksvat siga ja vaata, kes selle kinni pani seniorite arvestuses. ;) Võistlustel lastakse muideks püss puusal ooteasendis. Jooksvat põrta lasin võõrast püssist ja elus esimest korda. Püss palges ja oma püssiga mida mitu aastat omatud peaks vist mängleva kergusega laskma? See hüpe, mis minuga toimus Pahrist Avinurmeni VJM´s on just mõtestatud töö tulem, mida ka siin räägin. Minul paranesid hüppeliselt tulemused, kui nihutasin püssil optikat taha poole. Seda ma kogu aeg räägingi, et tööd tuleb teha püssi ja endaga. Ma oleks võinud ka mittemidagi teha ja rääkida metsas peale kehva lasku, et kindlasti polnud asi minus ja kindlasti oli asi milleski muus, mitte vaid minus endas. Pugeda oma probleemidega vanade selja taha jne. Ma tean täna kohe päris kindlasti, et minu kehv lask on vaid minu viga, ei püssi, ei optika, ei optikajalgade, ei moona oma. Siiani olen tiirus tampinud vaid VSS`i, vaata ka seda tulemust. Vaata, vaata. :lol: Muideks kellegi tulemusi ülesse kaevata on äärmislt nõme ja neid nina alla hõõruda.
Ma jään ikkagi enda juurde kindlaks, et laskekatse praegu on ebapiisav ja laskeosavuse tõstmise nimel tuleb vaena näha ja kõigil ning kogu aeg.
Ps. Ma olen enda laskmise suhtes oluliselt karmim, kui enamus siit arvatagi oskaks.
Pps. Otsi välja minu postitus, kus juttu tuhandetest laskudest aastas.
Ppps. Ma ei pea ennast kohe kindlasti mingiks tipuks laskmises. Siin foorumiski on tegelasi, kes mind iga kell üle lasevad. Ise pean enda laskmist kehvapoolseks. Tegelikult ka.
Viimati muutis kakuke, P Jaan 13, 2008 10:19 pm, muudetud 1 kord kokku.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Priit Roostfeldt
Postitusi: 156
Liitunud: N Veebr 03, 2005 1:59 pm

Postitus Postitas Priit Roostfeldt »

Mehed mehed
Seda kui kellelgil ei ole tiiru ja harjutada ei saa ning tulemused nadid ei saa neile, kes endale tiiru soetanud ja juba normaalselt pihta saavad ette heita. Tuleb peeglisse vaadata ja küsida, miks ei ole tehtud vastavaid organisatoorseid muudatusi ning miks meil ei ole kohta kus harjutada!? ????? MIKS meil ei ole tiiru???
See kui keegi laseb elus esimest korda jooksvat põtra 50 silma ja veits rohkem, **** see on täitsa norm. Minu elu esimene seeria oli 58 silma JP-s. See oli 7 aastat tagasi, kui sõbralt noorjahimehena laenasin SKs tüüpi (huupilaskmiserelv) püssi , siis kui endal vaid haavlipüss oli .See kui keegi toob vabanduseks, et mul püss 100 m. peal ja 50 pealt laskekatset tehtud ei saa on pulls...t. Nii mööda ei lase ka kõige kehvem toru. Mees ikka ise kehv.
Olen jätkuvalt seisukohal, et need mehed, kes tiirus head laskjad saavad ka metsas paremini hakkama ja tunduvalt resultatiivsemad kui need, kes tiiru vaid laskekatsel külastavad ja vastava paberi jeeli jeeli kätte saavad. Möödalaske metsas on enamikul( loomulikult ka tiirumeestel mina sealhulgas), aga neil kes tihemini tiiru külastavad kindlasti vähem.
Samas selline üritus nagu KÜTILIIN, mis oli ka algne teema on väga hea üritus, mis toob mehed tiiru ja kindlast parandab iga osavõtva jahimehe laskekindlust/oskust metsas. Küsimus oli ju kuidas edasi minna kas jätkata seni oleva kavaga või muuta? Eesmärk on ju tõsta Eesti jahimeeste laskeoskust. See kui kellellelegi ei meeldi paugutamine ärgu ronigu tiiru ja metsa.

HAU
Viimati muutis Priit Roostfeldt, P Jaan 13, 2008 10:56 pm, muudetud 1 kord kokku.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Unustasin ennist veel lisamata, et elan Tartu linnas, kus eelmine aasta võeti ülesse isegi viimane hädine jooksva sea rada ja ei tea kas laskekatsetki sai sooritada seal, aga sellele vaatama leidsin võimaluse, et käia paar korda harjutamas VJM`i mujal. Olen kindel, et kui hõigata välja hirvejaht Hiiumaal, siis kõik unustavad rahamured ja jooksevad tormi, aga lasketiiru kuidagi ei saa. Nüüd on lootus, et uus tiir saab kevadel valmis. Loodan,et siis tekib nii suur tunglemine jooksva raja äärde, et mul on raske kohe löögile pääseda. :)
Mul hingel ikka veel see minu elu esimene JP laskmine Pahril, nii mina, Feen, kui Arles (tänud talle) saime ühe nulli kirja, kuna püss ei lükanud korra padrunit rauda.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Vaadates Eesti jahimeeste keskmist vanust (47? 59?) on laskekatse täpselt paras. Kütiliin on hea üritus, tõmbab arvukalt mehi ligi, aga laskmise asjad lähevad paremaks siis kui jahtkonnad ise (ja maakondade klubid ja seltsid) otsustavad hakata rahaliselt laskeharrastust toetama a`la üks põder laskespordiks, ostame selle eest nii palju padruneid ja laseme selliseid harjutusi, et iga mees saaks lasta nii mitu lasku ja treener-instruktor jälgib laskmist ja õpetab ja juhendab. Siis teeme jahtkonna sisese või naaberjahtkondade vahelise võistluse, laseme nii palju vinti ja niipalju pigilindu ja võitjad saavad auhinnad! :roll:
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

Kaupo Kindsigo kirjutas:Vaadates Eesti jahimeeste keskmist vanust (47? 59?) on laskekatse täpselt paras. ...laskmise asjad lähevad paremaks siis kui jahtkonnad ise (ja maakondade klubid ja seltsid) otsustavad hakata rahaliselt laskeharrastust toetama ...

Vot terve mõistusega mees Kaupo!
Ei ole ikka mõtet hakata vägisi armsaks tegema laskmist ja sellega neid meie niigi väheseid jahimehi (% rahvast võrreldes nt soomega) jahist eemale tõrjuda...
Kas te ei mäleta kui paljud mehed jätsid jahi 90-ndate algupoolel rahaliste raskuste tõttu, meie pundis küll õige mitu meest loobusid. Jäid need kõige fanaatilisemad või jõukamapoolsed maamehed. Nüüd küll nati noori peale tulnud, aga endiste aegade arvukuseni veel pikk tee.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Postitus Postitas jorr »

Jah,Kaupo,nii oleks edasiminekut küll aga siis ikka asjal on lihtsalt raha taga.Selgitaks oma seisukohta(mis muidugi vildak) veel,mina pole selle tiirulaskmise vastu(see ju padrunitootjate ja müüjate leib) ja ei taha ka ütelda,et iga jahimees tiirus laseb,vaid seda,et kes OSKAB metsas lasta(on vastavad teadmised,et kuhu ja kuidas) see ka tiirus laseb ja üle keskmise,seda aga ei oska kaugeltki iga jahimees.Muide enda laskmisest,mulle meeldib lasta jahil just seisvat ulukit ja kurb küll,aga vahel saan ka pihta,jooksvat-lendavat ulukit minu vene aegne püssiloks tükib samuti maha võtma,tee või tina.Tiirus selle lihtsa 6* tabamuse lasen ka ikka tavaliselt ära,aga kuna laskeanne täiesti puudub, siis ega ei käi ka vägisi neid viineeritükke ja pigiketta laskmist paremaks punnimas,no milleks.Padruni ja püssitootjad-müüjad ju mulle ei maksa.Sa siin foorumis mainisid,et kokkamine istub mulle ehk rohkem kui laskmine ja täitsa õiget juttu räägid,kuigi usun,et minu tehtud sööki sa maitsnud pole aga veel paremini istub mulle laste tegemine,et kui keski hädas,olen nõus iga kell aitama ja lausa ise selle raske töö ära tegema.Siiski,siiski,juba näen modede ähvardavat näppu,et siin pole naiste foorum,kisud niimoodi veel jahimeeste(kelleks julgen end veel pidada) maine alla ja ega see joru nüüd eetiline ka eriti pole,kustutavad veel sellise pika joru ära ja siis ei saagi oma vildakaid tõdesid selgitada.
noorus on ilus aeg
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Postitus Postitas Pauli »

honkomees kirjutas:Kas selleks et autoga maanteel sõita (jahti pidada), peab ilmtingimata ralli või ringraja (jooksva sea ja pigilinnu) trennis käima ja siis veel iga aasta selle kohta eksami tegema? Jäägem ikka terve mõistuse juurde, kes tunneb et vaja see käib liberajal sõitmas...

Läheb küll OT, aga ca 50% autojuhtidest peaks tõepoolest kohustuslikus korras trennis käima ja ega eksamgi paha ei teeks. Laskeoskuse kohapealt olen ma oma arvamust juba avaldanud - 10 % praaki on talutav (ikka juhtub), aga iga kuues mööda lasta on ikka väga vilets.
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Jorr kirjutas:

mina pole selle tiirulaskmise vastu(see ju padrunitootjate ja müüjate leib) ja ei taha ka ütelda,et iga jahimees tiirus laseb,vaid seda,et kes OSKAB metsas lasta(on vastavad teadmised,et kuhu ja kuidas) see ka tiirus laseb ja üle keskmise


Tiirulaskjad ei nuuma padrunimüüjate rahakotte! Vähegi mõtleval seltskonnal (isegi mõnel jahindusklubil) on kas kamba peale või üksikult laadimispink-matriitsid, tavaliselt 222Rem ja 308 Win ära ostetud, rohi-sütikud-kuulid (no odavaimad sportkuulid maksavad alates 3-st kroonist tükk...) valmis ostetud, siis tulevad kokku ja laadivad õhtuga oma 300 padrunit ära ja teevad trenni. Kes see hull poepadrunitega sporti jõuab teha... :lol:
Kasutaja avatar
sniper
Postitusi: 150
Liitunud: K Nov 12, 2003 2:11 pm

Postitus Postitas sniper »

Kas kütiliini tulemused on tõesti piisav alus muuta laskekatset? :?: http://www.ejs.ee üleval olev tabel näitab et laskevõistlusel osales 710 meest. Palju on jahimehi eestis kokku?. Ma saan aru kui tehtaks statistikat laskekatsete põhjal. Näiteks pandaks kolm aastat järjest kirja mehed kes laskekatset laskmas käisid, palju lasid (punktid), mitmenda korraga katse ära andsid. Vot selle põhjal saab teha statistikat. Kütiliin on võistlus kus kõik ei käi ja tean ise mitut püssimeest kes lasevad väga hästi aga võistlusele ei tulnud.
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Postitus Postitas tony »

Kas ei võiks kahte sorti laskekatset olla?Näiteks ajujahiks praegune või vähe raskem aga neile kes ainult pukas istuvad vähe kergem ehk siis ainult seisev siluett.PS.ise pukajahti eriti ei harrasta.
mudaahv
Postitusi: 65
Liitunud: E Okt 24, 2005 7:19 pm

Postitus Postitas mudaahv »

Ära erutu liigselt Kakuke, keegi ei hõõru sulle midagi nina alla. Lihtsalt sa olid hea näide kuna oled rääkinud et on huvi laskmise vastu ja teed trenni kovasti aga vaat mis võistlustel juhtub. Ja keegi pole tulemusi kuskilt kaevamas käinud, need siit samast foorumi lehelt paari kliki kaugusel.
Räägid, et Tartu omadel pole kuskil lasta ja sa sellegi poolest suutsid endale miski koha leida. Aga saa aru, et kel ei ole nii palju fanatismi ja pealehakkamist see leiab tee tiiru ainult juhul kui see on lähedal ja igal hetkel lihtsalt kasutatav. Ei usu mina, et laskekatse karmistamine mehi rohkem tiiru toob, pigem ikka võimaluste loomine asjaga tegeleda.
Kas peale Avinurme võistlusi tuligi peale tunne, et küll ma olen tubli ja teised peavad trenni minema :twisted:
ahvina sündinud-ise rahul
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Ma juba kirjutasin, et ära nori ja ei maksa minna isiklikuks.
Või tuli kadedus peale? ;)
Ma virisemise asemel teen vähemalt midagigi ja ei häbene nõu küsida.
Oi mulle meeldib see enda vanasõna, et on olemas kahesuguseid inimesi, ühed kes tahavad ja ja leiavad alati võimalusi, et kuidas saab ja teised kes leiavad vaid põhjendusi, miks ei saa. :D
Viimati muutis kakuke, E Jaan 14, 2008 7:00 pm, muudetud 1 kord kokku.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Vasta