Sile või vint? kumb koerale turvalisem on?

Siin oleks tore vahetada mõtteid jahirelvadest , nende headest ja ka halbadest külgedest .
Milline relv millise jahi jaoks jne.
gundog
Postitusi: 7
Liitunud: T Jaan 08, 2008 5:58 pm

Sile või vint? kumb koerale turvalisem on?

Postitus Postitas gundog »

Käin laikadega seajahtides. Nagu ikka koertega koos metsa sisse! Päästan koerad lahti ja võtan vintraudsel kiirjalgadelt optika maha ja minek! Palju tüli ja tulist arutelu tekkib siis jälle ja jälle! Kollegid jahimehed arvavad et tapan sedasi oma koerad ära. Vintraud ikkagi? Minujaoks on ikka mugav hommikuti üks relv kaasa võtta ja pealegi silerauaga võrreldes pauke salves ikka rohkem( on ette tulnud 4 notsi järjest maha).
Ise arvan et mida aeglasem lendkeha seda suuremad suunamuutused ja kui ikka ise saatuslikult valel ajal päästad siis pole ju vahet kas vint või sile- koera viivad teise ilma mõlemad?

Mida arvate?

PS. Viimasel ajal nuga põrsastele tuttav, siis on püss üldse justkui tüliks kaasas
Kasutamine ei ole kohustuslik!
Ära metsa minnes püssi koju jäta!!!
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Postitus Postitas rajaleidja »

tee lihtne katse. pane märklaud sellise kergema võsa, kuuse varju ja anna nii vindist kui siledast tuld. vaata kumb täpsemalt märki tabab. Omal pole eriti olnud juhust, kus koer on sead kuskil päris lagedal kinni võtnud. Ikka on nad kuskil kuusikus või toominga võsas. Ise olen ammu tahtnud seda võrdlust ära proovida, sest siin foorumiski sellel teemal palju diskuteeritud. Minu arvamus on, et sile ikkagi kindlam ja ise ma oma koerte eest metsas sigu laskmas .308 ja 30-06 mehi näha eriti ei taha. Võimalik, et see on mu mõtetu paranoia, aga las ta siis olla.On ka mehi, keda ma ei taha oma koerte juures laetud relvaga üldse näha, olgu see siis vint või sile. Koerad pole lihtsalt töövaendid vaid ikkagi pereliikmed.
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Võsas hästi hakkama saavate kaliibrite listi olen enda jaoks pannud .300 Win Mag, .444 Marlin, 45-70 Gov, 450 Marlin, .50 Beowolf, 9,3X62, 9,3X74R, .338 Winchester Magnum, 375 H&H Mag, .458 Winchester , Sileraudse kuul ikka aeglasem ja "töntsim", mõni pihustub võsas täielikult, sain hiljuti jahis väga võsasel kütiliinil just ühe hiiliva põrsa oma sileraudse Benelliga "maha", kui pärast ühe padruni lisamist kargas teine põrsas välja! Ütlen ausalt, 12 kal. RC 4 Palla ei saanud põrsast ka kolme pauguga maha! Kirp oli võsas jooksval põrsal 20-25 meetri peal kogu aeg silma-kõrva joonel aga kolm kiiret pauku hullu kiirusega startiv põrsas "omaks ei võtnud"! Jahijuhataja küsis raadiost kohe, kes paugutab (no küll nad teadsid, kes sekundiga 3 pauku teeb...) aga vastasin ausalt, et üks põrsas "võttis omaks" aga teine "läks lendu" ja kadus...! :roll:
Pärast otsisin jupp aega (õnneks või olukorra tõsiduse kirjeldamiseks minust vasemal vintpüsside ja siledatega kütiliini mehed suutsid 5-6 lasku mööda kõmmutada...) kus kuulid läksid ja leidsin paar pihustunud kuulijälge tüvedel, sinna see siga läks! :lol:
Kasutaja avatar
hendrik
Postitusi: 890
Liitunud: R Veebr 04, 2005 10:33 am

Postitus Postitas hendrik »

[quote="Kaupo Kindsigo"]Võsas hästi hakkama saavate kaliibrite listi olen enda jaoks pannud .300 Win Mag, .444 Marlin, 45-70 Gov, 450 Marlin, .50 Beowolf, 9,3X62, 9,3X74R, .338 Winchester Magnum, 375 H&H Mag, .458 Winchester ,[quote]

Kas 300WM on ikka kogu oma raskemapoolse poolmantli valikuga võsa jaoks sobiv või pigem ainult nt 14,3g hammerheadidega jt samasugustega? Ma ei kujuta ette, kas nt 11,7 nosler bt käitub oma suure algkiiruse juures võsas sama hästi kui 14,3g hammeriga või võrrelduna nt 9,3x62 nosler bt-ga? Äkki mõni 300WM kasutaja oskaks ka omalt poolt sõna sekka öelda?
Priit Roostfeldt
Postitusi: 156
Liitunud: N Veebr 03, 2005 1:59 pm

Postitus Postitas Priit Roostfeldt »

tere

Ise olen kasutanud 300 win.magi koertega ja võsas küll. Kuuliks on olnud 11.7 RN. Mõnusalt tömp kuul. Rikosette ei ole täheldanud. Kui ma ei eksi, siis on seda kuuli ka 14g. millegagi, seda peaks Kaupo käest küsima. Täna on mul juba aasta kasutuses Marlin 45-70. kuul 27 g tina kuul, mida soomlased valavad. Tõeliselt hea asi. 300 win. vahetasin marlini vastu kuna Swarovski ja Tikka deluxe on minu jaoks piisavalt kallid asjad, et neid võsas, puude vahel jne. lõhkuda. Lihtsalt kahju hakkas. Marlin hea kerge, lühike ja korraliku tulejõuga suht koht odav relv.

terv
Priit Roostfeldt
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Postitus Postitas tony »

Loomulikult on sile metsas koeramehele õigem kui vint.Sellest varem ka siin juttu olnud.Toon ühe näite:tuttav lasi kesikut(või oli see suur põrsas,enam ei mäleta) 7rem magnumiga.Ise veel nägi koera ja tegi lasu aga vaat sel hetkel ründas koer siga.Õnnetuseks jooksis kuul seast läbi ja viis koeral esimese jala alt. (siledaga seda naljalt ei juhtu). Raviti koera küll aga lõpuks pandi ikka magama. :(
gundog
Postitusi: 7
Liitunud: T Jaan 08, 2008 5:58 pm

Postitus Postitas gundog »

Jah nõustun. tony pakutud näide on asjakohane ja seisukoht igati õigustatud. Lihtsalt pigem bad luck ja kogemata vale ajastus. Veel lollim on ju variant kui lased siga aga kuul tabab hoopis eemalolevat koera, rigo tõttu?? **** seda teab, see vist ongi selline kahe otsaga vorst.
Muide mul just ongi 7mm rem mag (Browning Eurobolt, kiirjalgadel Zeiss 3-12x 56 punat.) ilma optikata parajast hinnaklassist käepärane relv metsas tuurimiseks. Muide kirbult lastes tabab 100m 15cm läbimõõduga ringi.-jahiks täitsa ok.
Kasutamine ei ole kohustuslik!
Ära metsa minnes püssi koju jäta!!!
Rein
Postitusi: 34
Liitunud: P Juul 02, 2006 1:30 pm

Postitus Postitas Rein »

koerte eest võtta on ikka nuga köikse etem
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

siin 2 aspekti veel, esimene - sinu koer, oma asi millega metsas lased. Juhtub õnnetus, siis on õnnetus omal hinges, mitte kellegi teise kulul. Teiseks, koerast sõltub ka. Meil ühel mehel koer nõks nooruses kakkuda saanud teiselt koeralt, üsna viltused käpad all, hoiab sigadega targu vahet, seega, siiani pole nagu olnud probleemi vaadata kuidas sead siblivad, ja mõni ära lasta, ning alles natukese aja pärast jõuab koer laskekohta. Rajaleidja koerad on muidugi parajad hakkajad, nende juures tuleks tõesti nuga eelistada :)
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Kasutaja avatar
smtasku
Postitusi: 316
Liitunud: E Juun 26, 2006 3:12 pm

Postitus Postitas smtasku »

Rein kirjutas:koerte eest võtta on ikka nuga köikse etem

Sa sellel alal pro ;)! Aga eile sul väike õnnetus ka juhtus.
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Lugesin Jahieeskirja ja ei leidnud, et noa kasutamine oleks keelatud. Pigem teenib see uluki kiire ja humaanse surmamise eesmärki tingimustes kus relva kasutamine on problemaatiline (koerad klammerduvad, naaberjahimeeste lähedus jne) Lähilask on juba olemuslikult ohtlik teema, kui sambla sees on kivi, mis suuna kuul võtab? Ja nende karmide meeste ees kes "noavõitlust" ei karda, võtan mütsi maha, las möllavad kui julgust on (kui Soome jahimeestele rääkisin jahinoaga metssea surmamise võimalusest ja sellest kuidas seda mõnikord tehakse, hubistasid nad hirmunult õlgu...)! :lol:
Olavi Kool
Postitusi: 663
Liitunud: K Mär 03, 2004 10:03 am

Postitus Postitas Olavi Kool »

§ 39. Jahipidamisvahendid



(1) Lubatud jahipidamisvahendid on:
1) sile- või vintraudne või kombineeritud tulirelv, välja arvatud täisautomaattulirelv;
2) poolautomaattulirelv, mille salve mahub kuni kaks padrunit;
3) püünis, välja arvatud taldrikraud;
4) peibutusvahend;
5) jahikoer;
6) piirdelipud.



(2) Tulirelv peab olema tunnistatud jahirelvaks relvaseaduses (RT I 2001, 65, 377; 88, 531; 102, 673; 2002, 29, 175) sätestatud korras.



(3) Peibutusvahendid ei tohi olla elusad loomad.

Aga nuga?
naised saunas rääkisid
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Postitus Postitas rajaleidja »

Siin juba teise teema all kirjutati, et juba tabatud(koera poolt) uluki surmamine noaga ei ole keelatud. Kui sa hiilid pesale ligi, haarad põrsa sülle ja siis suskad, sellisel juhul on see tõenäoliselt seaduse vastane.
Kasutaja avatar
ubin
Postitusi: 137
Liitunud: P Mär 12, 2006 6:54 pm

Postitus Postitas ubin »

3) Jahipidamiseks ei loeta:
1) linnadesse või teistele tiheasustusaladele tunginud ulukite jälitamist, püüdmist, tabamist või surmamist;
2) liiklusõnnetuses või muus õnnetuses viga saanud uluki surmamist sündmuskohal;
3) jahimaal viibimist püssikotis oleva laadimata jahirelva või lõastatud jahikoeraga;
4) ametiisikute toiminguid keskkonnajärelevalvel;
5) püütud uluki surmamist.
Kui paugutada tahad - "mine tiiru!"
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Püütud uluki surmamist?

Kui siga noaga rünnatakse ei ole ta veel püütud. Ta võib vabalt minema lipsata (kui koer väsib ja kõrvast lahti laseb...) :roll:
Vasta