1. leht 2-st

Lehisvihad ulukitele

Postitatud: N Juul 01, 2004 11:03 am
Postitas Kristi
eks ta õige tegemise aeg ole möödas vist aga tekkis küsimus, kui me neid siin vorpisime, et kas vihad võivad tegemise aegu ka veidi niisked olla või peavad täiesti kuivad olema???? kastetakse ju vihtu ka soolvette (või ei lase see hallitusel tekkida??).

Postitatud: N Juul 01, 2004 1:36 pm
Postitas rajaleidja
See aasta on kevad ja suvi niivõrd hiline, et võib vabalt ka praegu teha. Kui kitsedele teed, siis tee kindlasti nõgest. Nõgese vihtasid võid teha ju sügiseni. kui leiad platsi nõgetega, siis niida maha, seo vihta ja varsti saad samast kohast uuesti niita.
ja kui soolvette kasta, siis tõenäoliselt seisab ikka kauem. ka soolatud kurk seisab kauem kui tavaline :D . ja metsloomad tahavad talvel nagunii soola saada

Postitatud: N Juul 01, 2004 2:21 pm
Postitas Kristi
jajah seda me siin väikse põrssaga plaanisime kah et nõgesevihtasid. aga küsimus oli niiskete leisvihtade kohta. et kui ntx vihtade tegemise ajal äkki sahmaka vihma kaela saab, siis kas nood vihad hallitama ei lähe hästi kergelt?

Postitatud: N Juul 01, 2004 3:52 pm
Postitas rajaleidja
kui on varju all, päikse eest kaitstud ja tuulele valla, siis ei tohiks justkui minna. probleeme on tekkinud mul siis, kui väljas on ilmad pikemat aega niisked. siis tõmbas küll hallituse peale. usun, et siin aitabki ikkagi see soolvesi ka säilimisele. kui võimalus on, kasta aga soolvette. arvan mina

Postitatud: N Juul 01, 2004 6:47 pm
Postitas Kristi
aga siis tekkis veel huvi, et kuna nõges sisaldab suuremas koguses rauda, et kuidas see kitsedele on. inimestele soovitatakse mitte liialdada nõgesega. seda küll, et ega nad ilmselgelt tonnide kaupa seda söö aga minu meelest võiks ka selline lehisviha kogus midagi korda saata....samas ega loom loll vist ka ei ole...ah ei tea.....nii keeruline värk:P

Postitatud: R Juul 02, 2004 7:59 am
Postitas rajaleidja
Nõgese vihad on kitsede seas kõige minevam kaup. Ise vedasin metsa nõgese, vaarika ja haava vihtasid. niikaua, kui regulaarselt viisin, söödi nõgesed ära, natuke ka vaarikat. kui nõgest enam ei viinud, siis söödi muud.
ei usu, et see raua sisaldus mingi probleem peaks olema. siis oleks sellest juba juttu ka olnud. siiani ikka soovitataksegi nõgest rohkem teha

Re: Lehisvihad ulukitele

Postitatud: R Juul 02, 2004 8:05 am
Postitas kakuke
Hiiliv Rebane kirjutas: kastetakse ju vihtu ka soolvette (või ei lase see hallitusel tekkida??).

Kastsin eelmine aasta ka teisi soolvette ja kui neid talvel välja riputasin siis olid nad minu meelest ikka niisked. Muidugi väljas oli niiske aeg ja soolane viht sidus enda külge hoolega niiskust, aga puhtaks söödi kõik.

Postitatud: R Juul 02, 2004 9:58 am
Postitas Feen
Ise olen põhiliselt vaarikavihtasid teinud. Üleeelmisel talvel (külm oli) söödi kõik ikka väga kähku ära. Möödund talveks sai siis suurema laari tehtud.. aga siis eelistasid pigem viljajäätmeid jms. Sel aastal mõtlesin, et proovin ka soolaga teha, ja nõgest ka. Soola teemal veel seda, et vanasti (nu, vanad mehed teavad kõnelda), et kitsed käisid ikka usinasti heiakuhjade kallal, aga nüüd enam ei käi... aga vanasti pandi heinakuhjadesse soola lisaks, nüüd enam mitte. Nii, et sool igatahes hea. Aga nüüd on loodetavasti natuke ilusamaid ilmasid ka ees... saad veel lehisevihad ka tehtud ja kuivaks.

Postitatud: T Juul 13, 2004 12:00 pm
Postitas aivar00
Meil üks PÜ veel alles. Kui need oma silo vedasid, siis talvel tee täis silo ja ka kitsi. Jama ainult selles, et lahtiselt läheb kiiresti hulluks. Muidu ikka vili kõige õigem, hind ainult veitsa kõrge. Viht aga tasuta, kui on vili kõrval, siis vihta ei taheta. Eelmine tali aga läksid ka vihad, sest kitsi päris palju.

Postitatud: T Nov 30, 2004 11:22 am
Postitas pri:t
Kui vihad on kerge hallituse peale võtnud(nõges;ilmselt üliniiskete ilmade tõttu) kas annab asja kuidagi veel päästa? Kuulnud miskit juttu, et välja viia;kergelt kloppida ja kui päikseline vaikne ilm on siis terveks päevaks kuhugi päikese kätta panna. On's kellegil kogemusi?

Postitatud: T Nov 30, 2004 12:06 pm
Postitas Siili
Looma nägemist võid petta, mitte kunagi haistmist.

Postitatud: T Nov 30, 2004 12:09 pm
Postitas Pauli
Ei usu, et sest kloppimisest ja kuivatamisest asja saab. vanast ajast mäletan justkui, et lehmadele oli peaaegu surmaähvardusel keelatud hallitanud heina anda - mõned hallituseliigid on ikka päris karmid (mürgised ja muidu nakkavad) tegelased.

Postitatud: T Nov 30, 2004 12:19 pm
Postitas Siili
Metsloom on targem kui loll lehm, ta lihtsalt ei söö sodi .Kompenseeri parem ilusa puhta viljaga sööda puudujääk. Millegipärast just sokud isegi eelistavad talvel vilja rohelisele orasele, omal viljapärg nina ümber, kui sööb.

Postitatud: R Dets 03, 2004 10:19 am
Postitas Kolevoll
Kitsedele söödaks ei sobi riknenud viht, olgus see siis või karamelliga kaetud. Hilissuvel tehtud viht ei sobi kitse menüüsse hästi, eelistatud on proteiinirikkam, natuke varasemast materjalist toodetud viht. Nõgesest vihtade tegemise puhul on oluline, et vihad saaks tehtud enne kui nõgestel seemnekuprad külge kasvavad. Sellist kraami võtavad kitsed päris isukalt. Olen vihtade tegemisel nõgeste ja vaarika hulka kombineerinud ka tubakat, mida ise kasvatasin. Selline tubakaga kompott pannakse alati esimeses järjekorras nahka. Ja hästi meeldivad kitsedele sügavkülmutuses säilitatud vihad. Kui on kellelgi võimalust vihtu sügavkülmutis hoida (jäätisemüüjad), siis on vihtade tegemisel hea need kohe musta prügikotti torgata ning seejärel sügavkülma pista. Siis on talvel kitsedele värske kraam külmutatud vihtadena olemas.

Postitatud: R Dets 03, 2004 12:22 pm
Postitas Kristi
kahju jah, siis tuleb need hallitanud nõgesevihad minema loopida. sai palju vaeva nähtud aga eks ilmad olid ka vastavalt niisked. lihtsalt loota, et järgmine aasta on kuivem.