eesti hagijas suuruluki jahil

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
Vasta
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Ma ise ei oma kumbagi, aga jahis olnud nii laikadega, kui ka hagijatega. Sealt ka minu arvamus. Võibolla asi ka selles, et valdav enamus laikasid on nn poolmetsikud elukad, kellega kokku puutunud ja hagijad oluliselt inteligentsemad? :M
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Postitus Postitas tony »

Rajaleidja jutt õige.Omal ajal toodi põhjenduseks asjaolu,et hagijas ajab väga pikalt ja kaugele sõralised (takkapihta veel häälega) ning sellest tingituna ei lubata nendega sõralistele aju teha.Vot sellise vastuse sain ma omal ajal Eesti jahikoerte Tõuühingust.
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

kakuke kirjutas:... Pigam on laikalaadsed need, kellele tuleb raadiokaelarihm kaela panna, et neid mitme km tagant kätte saada. ....

ja mitte mitme vaid mitmekümne km tagant. Oli meil parim laika, see ajas 12 tundi vabalt, rohkemgi. Peale aju kuulasid öösel pimedas kella 2 ajal kuda koer naabrite metsas paugutab
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Postitus Postitas tony »

Nagu kõigile teada:
Hagijas-on aretatud ajajaks,mitte pidavaks koeraks
Laika-on aretatud pidavaks,mitte tagaajavaks koeraks
Ei hakka teisi tõuge loetlema kuna ei näe põhjust.Mehed, kes omal ajal seaduse paberile panid lähtusid kindlasti samast põhimõttest.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Mulle jääb Tony mõte arusaamatuks. Mis selles halba on, kui koer looma ajab?
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Postitus Postitas tony »

Loe mu eelmisi postitusi.Äkki jõuab kohale? :wink:
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Postitus Postitas jorr »

Aga tony,see koera "pikalt ja kaugele"ajamine on individuaalne ja minu teada aretati e-hagijas just madalamajalgne,et ei ajaks looma liiga kaua ja kaugele.Meil ju ka vene-poola hagijad kasutusel ning need koerad on kõrgemad ja tugevamad kui e-hagijas.Nagu Honkomeeski ütles,et ka laika ajab kaua ja kaugele,ning ise arvan, neid pidavaid laikasid pole nende tõu hulgaski väga palju.Saan aru nii,et see seadusemees,kes asja paberile pani,käis mõne "eliitlaikaga"jahil ning oli vaimustuses ja sealt siis seadusevärk.Aga võis samuti pabereid lugeda ja nende(tõukirjelduse) järgi otsuse teha.Üks siis hajukoer ja teine seisma panev koer,ning ühte lubame,teist mitte,justkui kõik koerad oleksid ühte moodi.Tõustandart antakse praegu ju peamiselt koera väljanägemise järgi ja see jahikatse tähendab,et ikka looma ajab aga kuidas ja just tahetakse,et ajaks pikalt.
noorus on ilus aeg
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Postitus Postitas tony »

Eesti hagijas jah selline madalajalgne aga vaata Poola,Soome ja Vene hagijad selle eest suured.Eesti Hagijate Klubi võib ju KNL-le taotluse teha tõustandardi ümbermuutmiseks.Kui see läbi läheb,siis vast tulevikus lubatakse ka hagijatega jahti sõralistele.
Loomulikult iga koer töötab erinevalt,aga vaata laika on ikkagi aretatud pidavaks koeraks st. ei lase ulukil väga kaugele minna.Kindlasti omal ajal seda silmas peetigi.Tänapäeval kipuvad laikad jah pigem tagaajaja kui pidaja rollis olema (pean silmas üksiktööd).Aga kuna mingit aretust laikadel täna Eestis ei toimu ( toimub lihtsalt paaritus) ,siis polegi siin midagi rääkida. :cry:
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

tony kirjutas:Loe mu eelmisi postitusi.Äkki jõuab kohale? :wink:

Ega ei jõuagi kohale, sest ;)
tony kirjutas:Tänapäeval kipuvad laikad jah pigem tagaajaja kui pidaja rollis olema (pean silmas üksiktööd).Aga kuna mingit aretust laikadel täna Eestis ei toimu ( toimub lihtsalt paaritus) ,siis polegi siin midagi rääkida.

Lõpuks teevad inimesed metsas selle töö ära, mis võiks hagijas teha, käivad samu tükke mitmeid kordi ajuga läbi. Mis vahet seal enam on. Kui mõni arvab, et inimene ei suuda looma metsast välja ajada siis on isegi selliseid ajusid olnud, kus ka kährikud lendavad metsast välja. :D
Ja mingid norrakad on ju erilised lennukid metsas.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

Kui nüüd keegi viitsiks Eesti Hagijate Tõuühingust uurida, mida nemad arvavad eesti hagija kasutamisest sõraliste ulukite (v.a metskits) jahil, siis te ilmselt oleksite vägagi nõutud - mulle teadaolevatel andmetel EHT nimelt toetaks vägagi, kui EH võiks kasutada põdra-, metssea- ja hirvejahis. Asi kinni peaasjalikult ministeeriumis, tõenäoliselt EJS-is ja arvatavasti (kuigi kindel ei või olla) ka EJKTÜ-s.

BM
kraavik
Postitusi: 378
Liitunud: E Okt 03, 2005 4:06 pm

Postitus Postitas kraavik »

Nüüd pole muud, kui ministeeriumihärrad seajahti kutsuda ja näidata, et laikad ajavad sõralisi samamoodi nagu hagijad.

Tegelt ehk piisaks ministeerumi mõjutamiseks ka EHT ja EJS-i järjekindlast ühislobbyst, aga ettepanek selleks EJS-le peaks vist tulema EHT-st? Või vastupidi?
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Postitus Postitas tony »

Kakuke kirjutas:
Mulle jääb Tony mõte arusaamatuks.Mis sest halba on, kui koer looma ajab?

Ega sellest midagi halba pole.Viitasin sellele,et:

Omal ajal toodi põhjenduseks asjaolu,et hagijas ajab väga pikalt ja kaugele sõralised (takkapihta veel häälega) ning sellest tingituna ei lubata nendega sõralistele aju teha.Vot sellise vastuse sain ma omal ajal Eesti jahikoerte Tõuühingust.
Veel toodi põhjenduseks,et hagija miinuseks ongi see pidev jälitamine mille käigus ei anta loomale võimalust vahepeal puhata ja loom võib niimoodi amokki joosta.
NB!
Kirjutatu ei ole minu väljamõeldis.Lihtsalt vahendan kuuldut.
laurits
Postitusi: 215
Liitunud: T Mai 04, 2004 10:15 am

Postitus Postitas laurits »

Hagija kohta ei tea.. aga laikad palju mina neid näinud olen ajavd täpselt nii kaua kuni saavad mingi äbariku põrsakese kätte( suurt siga ikka naljalt kinni ei hoia- väga harv juhus). Kui teadlased arvavad et see koer on õigem kui hagijas siis võix jahimehed kivistnoolega metsas jahti pidada saab looma kätte küll kui nädala ühekoha peal seisad!!!
Silverx
Postitusi: 92
Liitunud: P Okt 30, 2005 6:19 pm

Postitus Postitas Silverx »

niiet ministeeriumi vms ukse taha õigust nõudma :D
maris
Postitusi: 220
Liitunud: P Jaan 27, 2008 7:09 pm

Postitus Postitas maris »

Internetiavarustest (ühelt venekeelselt EH foorumilt) leidsin standardi (ilmselt mingi hästi vana versioon), kus on kirjas nii: Eestis on keelatud hagijatega jahipidamine sõralistele, kuna sõralised ei talu pikaajalist jälitamist, mis viib nad tugevasse stressi.

Paluks minu kallal nüüd norima mitte hakata ;), ma lihtsalt edastasin leiu ...
www.sakste.com - Sakste eesti hagijad
epood.smartdog.ee - palju kasulikku (jahi)koertele
Vasta