308?

Siin oleks tore vahetada mõtteid jahirelvadest , nende headest ja ka halbadest külgedest .
Milline relv millise jahi jaoks jne.
Kasutaja avatar
TiitR
Postitusi: 1172
Liitunud: L Aug 25, 2007 12:44 pm

Re: 308?

Postitus Postitas TiitR »

Tiit Karp kirjutas:
sibiri kirjutas:Kegi on kulnud et 308win põdrale ja metseeale, tahavad Eestis keelata?


Sellised mõtted saavad tulla ainult tõusikutel, kes reaalsusest kaugel. Kohe tuleb meelde anekdoot, kus noortelt inseneridelt nõuti ratsettepanekuid tööviljakuse tõstmiseks. Läheb esimene insener tsehhi ja vaatab autot remontivat lukkseppa. Kohe teeb ettepaneku anda ka teise kätte mutrivõti. Tööviljakus kahekordistub. Jargmine insener leiab, et ühe jalaga võiks samaaegselt pumbata tungrauda, või autokummi. Vot jargmisel insenerikesel on tõsised raskused. Käib ja käib ümber lukksepa, aga mõistus peale ei hakka. Selle peale ütleb lukksepp: "Mida sa vaatad. Näed ma leemendan higist. Pane mulle m.... otsa lehvik ma mängin ka ventilaatorit."
Sõjaväe kirjandusest lugesin, et veolooma (arvatavasti hobune, härg) tapmiseks on vaja 20 kgs (vene mõõtühik) samal ajal kui vene vindi kuuli energia oli üle 3000 ühiku. Passlik oleks küsida, et mitu korda siis peab tapma. 308 kuuli energia on vaid veidi nõrgem vene vindi omast. Kõikide kuulide energiast jatkub, et uluk tappa ka kilomeetri pealt ja ükski kuul ei tapa kui ei tabata õigesse kohta. Võib jala alt ära lasta ja loom läheb ikka minema. Jareldus on vaid üks. Tuleb panustada rohkem lasketäpsusele. Ja veel üks mitte vähe tähtis asjaolu. Mida suurem on kuuli energia seda ohtlikumaks ta jaab mööda lasul või looma läbistades. Eesti pole Afrika.
No nii laialivalguvalt on väga raske seda 308-t määratleda, kuna eks selle energia määrab suures osas ka moona tootja. Ntx. Norma Vulkan 11,7g. andis vist 100m. peale (võtsin selle kauguse, kuna see vast kõige sagedasem laskmiskaugus 8) ) ca. 2800 J, kuid näiteks Sako Superhammerhead 11.7g. juba sama maa peale ca. 3100 J....no krt. mehed, see energia naelutab juba piisoneid maa külge :D ..jutt kõik 308Win-st.
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Re: 308?

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Norma laetud Nosler Partition 11,7 g 308 Win annab 100 meetri peal isegi 3160 J energiat välja! Seda on tõesti päris palju! :lol:
Joosep Käba
Postitusi: 1354
Liitunud: E Okt 18, 2004 9:57 am

Re: 308?

Postitus Postitas Joosep Käba »

Kunagist päris rohelisena vinti ostes soovitati 308 ja 30-06 võrdluses, et võta ikka viimane. No ja aastaid nüüd juba sellega ka toimetet.
Üks nädal sai siin aga 6,5 kustit lastud. No üle mõistuse pehme pauk ikka. :wink:
Kui nüüd peaks valima mine sa tea.....ja kui rootsi sarvikud ära võtab, mis ta meil teisi peaks olema.
vallo
Postitusi: 463
Liitunud: P Aug 22, 2004 12:59 am

Re: 308?

Postitus Postitas vallo »

No ku juba 6,5 jutuks tuli, siis oma kogemusest julgen öelda , et mõistlikulkt kauguselt korraliku kuuliga tapad sellega iga eestis elava metseluka.
Tiit Karp
Postitusi: 236
Liitunud: R Juun 02, 2006 9:35 am

Re: 308?

Postitus Postitas Tiit Karp »

Joosep Käba kirjutas:Kunagist päris rohelisena vinti ostes soovitati 308 ja 30-06 võrdluses, et võta ikka viimane. No ja aastaid nüüd juba sellega ka toimetet.
Üks nädal sai siin aga 6,5 kustit lastud. No üle mõistuse pehme pauk ikka. :wink:
Kui nüüd peaks valima mine sa tea.....ja kui rootsi sarvikud ära võtab, mis ta meil teisi peaks olema.


Olen ka tunnistajaks olnud kui kaupmees soovitab ostjale 30-06, vaatamata sellele, et mehe eluskaal koos kirsadega 60 kg. Kujutan ette, et peale pauku on see mees kaks sammu tagapool ja kui on selle relvaga paarkümmend lasku teinud, siis silmad lähevad kinni nii pea kui lasule mõtleb. Oli juhus kui mees tuli nõu küsima milliseid padruneid osta, 11,7 grammise kuuliga ei pidavat sokku maha saama ja nendega püss ei pidavat jooksma. Kui lasin kaks kuuli kõrvuti siis mees muutis oma meelt. Proovis jargi teha,aga ei saanud. Noo asjatu loota kinniste silmadega ja päästikut rebides midagi tabada. Raskel kuulil on muidugi eelis pikkal distantsil ja tugevas tuules, kuid kas me suudame seda matsu läbi seedida vot see on küsimus. Mina tunnistan ausalt, et mina seda ei suuda. Kergema kuuliga ja täpsema lasuga on tulemus alati parem. Muide vene ajal paljud jäägrid lasid barsiga, kuuli kaal kui ma ei eksi 2,9 grammi. Kas ikka on vaja minna ühest äärmusest teise. Minu meelest 9 grammi piir kuulile kehtestati selleks, et keelustada SKS kui militaar relv. Keelustajad ei teadnud, et ka SKS ile saab laadida 9 grammise kuuliga padruneid. Maei imestaks kui keegi käib välja miinimum kaliibriks 50. Elame ju Eestimaal.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: 308?

Postitus Postitas aivar00 »

Vot mitte ei saa aru mis see SKS ja 9 grammine kuul siia puutuvad :?:
ikka lõbusalt
plaaster
Postitusi: 344
Liitunud: E Dets 19, 2005 10:32 am

Re: 308?

Postitus Postitas plaaster »

Tiit Karp kirjutas:
Joosep Käba kirjutas:Kunagist päris rohelisena vinti ostes soovitati 308 ja 30-06 võrdluses, et võta ikka viimane. No ja aastaid nüüd juba sellega ka toimetet.
Üks nädal sai siin aga 6,5 kustit lastud. No üle mõistuse pehme pauk ikka. :wink:
Kui nüüd peaks valima mine sa tea.....ja kui rootsi sarvikud ära võtab, mis ta meil teisi peaks olema.


Olen ka tunnistajaks olnud kui kaupmees soovitab ostjale 30-06, vaatamata sellele, et mehe eluskaal koos kirsadega 60 kg. Kujutan ette, et peale pauku on see mees kaks sammu tagapool ja kui on selle relvaga paarkümmend lasku teinud, siis silmad lähevad kinni nii pea kui lasule mõtleb. Oli juhus kui mees tuli nõu küsima milliseid padruneid osta, 11,7 grammise kuuliga ei pidavat sokku maha saama ja nendega püss ei pidavat jooksma. Kui lasin kaks kuuli kõrvuti siis mees muutis oma meelt. Proovis jargi teha,aga ei saanud. Noo asjatu loota kinniste silmadega ja päästikut rebides midagi tabada. Raskel kuulil on muidugi eelis pikkal distantsil ja tugevas tuules, kuid kas me suudame seda matsu läbi seedida vot see on küsimus. Mina tunnistan ausalt, et mina seda ei suuda. Kergema kuuliga ja täpsema lasuga on tulemus alati parem. Muide vene ajal paljud jäägrid lasid barsiga, kuuli kaal kui ma ei eksi 2,9 grammi. Kas ikka on vaja minna ühest äärmusest teise. Minu meelest 9 grammi piir kuulile kehtestati selleks, et keelustada SKS kui militaar relv. Keelustajad ei teadnud, et ka SKS ile saab laadida 9 grammise kuuliga padruneid. Maei imestaks kui keegi käib välja miinimum kaliibriks 50. Elame ju Eestimaal.

Aga mis siis teha kui esimeseks relvaks oli 30-06 mis silma kinni pigistas, kuidas sellest puudest lahti saada?
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Re: 308?

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Tiidul on õigus. SKS ehk 7,62X39 omanikud risustasid Eesti jahipidamist täiel määral. 50 BMG ei tule kõne alla kuna soetamislubasid lihtsalt ei väljastata, õige ka... :mrgreen:
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: 308?

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Eks tuleb hakata otsima võimalust kuidas ka see 30-06 talutavaks muuta.Ka seda kaliibrit on võimalik kerge kuuli ja nõrga laenguga laadida .Näiteks 6,5 g kuuliga ja siis muudkui harjutada kuniks keha kaotab kartuse ,et püss võib haiget teha.Aga sellest kartusest on väga raske vabaneda,liiati kui oled veel juhtumisi optikaga vastu kulmu saanud! Kõige õigem oleks muidugi mõni peenem kaliiber muretseda ja lausa õhupüssi tasemelt hakata laskmist õppima /harjutama.
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Re: 308?

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Lasin tiirus kaks Sako deluxe 30-06 püssi sisse Jagdhofist ostetud 180GR-11,7g Nosler Accubondiga Black Hills firma laetud. No ütlen, et nii pehmet tagasilööki võimsal kaliibril pole ammu kohanud! Kas on nad püssirohtudega mänginud-katsetanud? Üks püss lasi 100 m pealt lausa täppi, teine oli ka päris täpne! Edu! :roll: :lol: 8)
Tiit Karp
Postitusi: 236
Liitunud: R Juun 02, 2006 9:35 am

Re: 308?

Postitus Postitas Tiit Karp »

aivar00 kirjutas:Vot mitte ei saa aru mis see SKS ja 9 grammine kuul siia puutuvad :?:


Vene aja llõpus lasti vabaks, see tähendab tsiviilkäibesse, suurtes kogustes laos seisnud sõjaväe karabiine SKS. Neile anti kaasa jahikarabini pass, relva ennast ei muudetud. Neid karabine toodi ka eestisse sisse, Kuna nad olid odavad ja kohe kättesaadavad, peale selle oli tolle põlvkonna mälus (sõjaväest) kui hea relv, siis paljud ei hakkanud ootama millal relva luba vananeb, vaid ostsidki SKSi. Kuna SKS-il oli jahirelva pass siis ei saanud teda ka jahiks keelata. Selle relva vastu huvi kaotamiseks tehti poliitiline otsus keelates suuruluki jahis kergema kuuli kasutamine kui 9 gr. teatavasti SKSi originaal moon on 7,9 gr. ja täismantel kuuliga.
Eks neid padrunei anna ka 9 grammise poolmantel kuuliga ka laadida, nii peaks seellest keelust mööda saama. Teadmiseks SKSi meestele, et kal 308 (ehk kuulid 300) on vene kuulidest 0,05 mm peenemad ja reeglina ei taha täpselt jooksta vene relvast.
peepk
Postitusi: 775
Liitunud: L Aug 30, 2008 6:30 pm

Re: 308?

Postitus Postitas peepk »

Soovitan mitte panustada relva mis SKS-i moonaga laseb sest Soomes ja Saksas see keelatud ,Saksas ka 30-03 keelatud suuruluki jahil,nii et praegused selle nende kahe padruni kasutajad peaks kartma ärakeelamist tulevikus.Tean seda sest mingi Soomlaste jahilehes sellest jutt.Saksast ostetud raamatus Jagtpatronen sellest 30-03 räägib,määravaks on mitte kuul 308 vaid kest mis vähe rohtu mahutab ja kuulile vähe vunki annab.
Joosep Käba
Postitusi: 1354
Liitunud: E Okt 18, 2004 9:57 am

Re: 308?

Postitus Postitas Joosep Käba »

SAKO laeb SKS-le 8g kuuli.
peepk
Postitusi: 775
Liitunud: L Aug 30, 2008 6:30 pm

Re: 308?

Postitus Postitas peepk »

Väike näpukas ,õige oleks 30-30.
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: 308?

Postitus Postitas tony »

Tiit Karp kirjutas:
Eks neid padrunei anna ka 9 grammise poolmantel kuuliga ka laadida, nii peaks seellest keelust mööda saama.

Omal oli esimene karabiin SKS ja siis sai poest osta sellele relvale 9g poolmantel padruneid.
Vasta