Kuuli läbistavuse katsed.

Arutelud ja küsimused-vastused õhkrelvadest.
baikal
Postitusi: 121
Liitunud: T Juul 24, 2007 3:45 pm

Re: Kuuli läbistavuse katsed.

Postitus Postitas baikal »

sada kirjutas:Proovisin ka 4,5mm õhukate läbivust plastpudeli korkides mõõta :D Gamo Shadow 1000 oma 235m/s raske JSB kuuliga tegi kolmele korgile ära :D ja sama kuul 285m/s (selline umbes Diana 350 norm kiirus peale diislit) Typhoonist tegi juba seitsmele korgile ära.Nagu selgus 18,5jouli vs. 27jouli korkides mõõta ei saa, suur kiirus kaotab ühe korgi kohta palju vähem energiat kui väike kiirus :shock: Pro magnum tegi 180ms (8,2 jouli) ainult ühele korgile ära :(
Lõpuks võtsin Typhooni lahti, vähe tugevam haamri vedru sisse ja kruvi max asendisse.Tulemus raske JSB 340m/s (38,7j) :D 200bar algrõhu korral suutis ka püss seda kiirust kolme lasu jooksul säilitada, neljas pauk langes juba 330j.n.e.Aga selgus, et mul on alles ainult 5 plastikkorki veel :( Pean veel koguma neid :D
Nii igatahes jäi 340m/s tänase temperatuuri ja õhurõhu juures alla helikiiruse,kuigi unustasin kergemate kuulidega prooovimata mitu m/s siis täna "helikiirus" on :mrgreen:
Head mullapinda läheduses polnud ja asetasin "eesti krooni sarnase metallitüki" :D karvase vatijope krae peale ja "kas nüüd või mittekunagi......." :?: Tulemus :( Ka siledale lauajupile asetatud 50. ei alistunud, kuigi puudu jäi õige vähe.
Lõppu ka väike pilt ja mida teha plastikpugeli korgiga millesse lõikad (puurid) 13mm augu sisse ja asetad sinna 6eek autoventiili.Vaja läheb veel 1,5l plastikpudelit ja vaja korra bensukas pudelisse 6bari lasta.Edasi võib igaüks juba oletada millega sinna pihta lasta tuleb :mrgreen: Efekt oli minujaoks igatahes oodatust suurem ja kork on mitu korda kasutatav (y)


icccccccc.... :) LAHE! Jah, jätame lõpuks need eesti-krooni-sarnased-metallitykid rahule ja läheme rahulikult plastkorkide peale üle (loodame siinjuures koos baikaliga, et ei Coca-Cola, Pepsi või Värska maailmakuulsad märjukese tootjad meie peale ei pahanda - rääkimata "rohelistest", sest peale korkide augustamist ju plasti maht väheneb :mrgreen: )
Igatahes kavatsen ma mõneks ajaks (b) Cheers! pealt vähemnokastava joogi peale üle kolida ja korke tallele panna....et ikka jälle oma hea vana venelane kuumaks ajada ja siis oma testitulemustest ka siinolijatele pajatada. No igaks-juhuks ütlen ette ära, et esimese korraga ma üle kolme vee igaks juhuks ei joo.... :D Muide, sada , kas sa mainisid, milliselt distantsilt "puurima" hakkame? Teeks siis peale teste kohe ka vedrukate, miniballoonide ja eelsurvestatud masinate pingerea?
:)
Broneeriksin omale heale vanale venelasele esialgu miskise 15-16 koha....Aga see võib vabalt ka kaugemale sattuda. :M

Trvitades baikal.
sada
Postitusi: 334
Liitunud: N Juul 29, 2004 12:13 am

Re: Kuuli läbistavuse katsed.

Postitus Postitas sada »

Ma lasin umbes sendi kauguselt, et satuks sellisele pikale rivile ikka keskele, sest ega korke pole ju riiulist võtta :D Muideks korgi hind tuleb võrreldes Eesti mündiga ca.10x kallim :mrgreen:
Aga kui korke rohkem võib ju kaugemalt ka proovida (y)
Harutasin just korgid lahti ja tuleb välja, et test oli vähe "ebaaus" Nimelt oli kolmese paketi kuul tabanud täpselt tsentrisse, kus on korgil selline paksem täht ja seitsmeses paketis oli kuul just nendest "mõõda hiilinud" ja üks kork oli ilmselt nõrgem, sest oli lausa kildudeks lendand keskelt.
Viimati muutis sada, T Aug 12, 2008 4:13 pm, muudetud 1 kord kokku.
baikal
Postitusi: 121
Liitunud: T Juul 24, 2007 3:45 pm

Re: Kuuli läbistavuse katsed.

Postitus Postitas baikal »

sada kirjutas:Ma lasin umbes sendi kauguselt, et satuks sellisele pikale rivile ikka keskele, sest ega korke pole ju riiulist võtta :D Muideks korgi hind tuleb võrreldes Eesti mündiga ca.10x kallim :mrgreen:
Aga kui korke rohkem võib ju kaugemalt ka proovida (y)


Selge see, et palju kallim, a lohutagem end sellega, et mõnevõrra siiski odavam, kui longeri või zinni purke lasta a'la 8-lõpmatus purki üksteise taga. Noojah, va enesetunne oleks vahetult enne longeri laskmist muidugi lõbusam küll aga..... :mrgreen:
Satakas
Postitusi: 127
Liitunud: P Nov 12, 2006 9:55 pm

Re: Kuuli läbistavuse katsed.

Postitus Postitas Satakas »

ma ise võrdlesin erinevate kuulide läbistavust nahaga. kuna pikema aja vältel oli käepärast võtta hunnikute viisi nahka, siis seadsin need erineva vahega teineteise järgi ja muudkui lasksin. kahjuks ei mäleta enam tulemusi. kuid mäletan, et see meetod oli võrdlemiseks üsna tõhus kuna nahk pole liiga pehme ega ka liiga kõva vaid just piisav.
kronja
Postitusi: 62
Liitunud: E Okt 15, 2007 11:34 pm

Re: Kuuli läbistavuse katsed.

Postitus Postitas kronja »

Satakas kirjutas:ma ise võrdlesin erinevate kuulide läbistavust nahaga. kuna pikema aja vältel oli käepärast võtta hunnikute viisi nahka, siis seadsin need erineva vahega teineteise järgi ja muudkui lasksin. kahjuks ei mäleta enam tulemusi. kuid mäletan, et see meetod oli võrdlemiseks üsna tõhus kuna nahk pole liiga pehme ega ka liiga kõva vaid just piisav.


kõrvale võib-olla veidi kaldudes - aga kas mitte naha omadused ei muutu ajaga, niiskusega, ja teiste näitajatega? ma ei räägi juba naha loovutajatest - olenevalt liigist on see täiesti erinev :)

ma pean silmas seda, et isiklikuks tarbeks ja kuulide läbistavuse võrdlemiseks sobib selline meetod väga hästi, aga kahjuks teised inimesed ei suuda korrata sama testi kodutingimustes oma püssidega - peaksid sinu juurde tulema :)
kronja
Postitusi: 62
Liitunud: E Okt 15, 2007 11:34 pm

Re: Kuuli läbistavuse katsed.

Postitus Postitas kronja »

muide, kui siin üleval juba natuke mainiti purke - põnev laskmisobjekt on vett täis plekkpurk (õlle, mis iganes). avastasin sellise effekti:
0,5 vett täis purk asetad pika palgi peale (kõva pind, ei usu et palgil mingi suur roll asjas oli) ning pihta saamisel lendab purk u 15-30cm vertikaalselt õhku :) ei kujuta ette, miks ta nii teeb, aga ülimalt lahe vaatepilt :)
Kasutaja avatar
blas
Postitusi: 40
Liitunud: N Aug 07, 2008 9:14 pm

Re: Kuuli läbistavuse katsed.

Postitus Postitas blas »

Telefonikataloom(ad) on suht tänuväärne mõõdupuu läbistavuse mõõtmisel.
Satakas
Postitusi: 127
Liitunud: P Nov 12, 2006 9:55 pm

Re: Kuuli läbistavuse katsed.

Postitus Postitas Satakas »

blas kirjutas:Telefonikataloom(ad) on suht tänuväärne mõõdupuu läbistavuse mõõtmisel.


tõsijutt aga soovitan lasta mitte risti vaid piki. s.t. kataloogi serva pihta. mõte selles, et kuna niimoodi on läbistavus suurem, paistavad kuulide läbistavusomadused proportsionaalselt paremini välja. ise tegin samamoodi ja tundus igal juhul parem, kui risti läbi lehtede tirtsutamine. seda enam, et kui läbi lehtede lasta, ei saa iial täpselt aru, mitu lehte ta nüüd täpselt läbistas sest seal, kuhu kuul seisma jääb, on vaid üks suur tina- ja paberipuru. küljelt lastes mõõda aga joonlauaga ära ja ole tulemusega rahul.
kronja
Postitusi: 62
Liitunud: E Okt 15, 2007 11:34 pm

Re: Kuuli läbistavuse katsed.

Postitus Postitas kronja »

Satakas kirjutas:
blas kirjutas:Telefonikataloom(ad) on suht tänuväärne mõõdupuu läbistavuse mõõtmisel.


tõsijutt aga soovitan lasta mitte risti vaid piki. s.t. kataloogi serva pihta. mõte selles, et kuna niimoodi on läbistavus suurem, paistavad kuulide läbistavusomadused proportsionaalselt paremini välja. ise tegin samamoodi ja tundus igal juhul parem, kui risti läbi lehtede tirtsutamine. seda enam, et kui läbi lehtede lasta, ei saa iial täpselt aru, mitu lehte ta nüüd täpselt läbistas sest seal, kuhu kuul seisma jääb, on vaid üks suur tina- ja paberipuru. küljelt lastes mõõda aga joonlauaga ära ja ole tulemusega rahul.


pikki laskmisega tekib sama probleem, mis nahagagi - ei ole võrreldavad tulemused... sa ju nõustud, et olenevalt jõust, millega sa katalooma kokku surud mutuub see "vastupanujõud", et kui kaugele see kuul läheb, seega oleks võimatu teha järeldusi a la "kasutaja X lasi oma püssiga XY ja läbis 10cm, ja kasutaja Y lasi oma püssiga YX ja läbis 15cm, järelikult kasutaja Y püss on võimsam" :)
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Kuuli läbistavuse katsed.

Postitus Postitas baddmann »

kronja kirjutas:
pikki laskmisega tekib sama probleem, mis nahagagi - ei ole võrreldavad tulemused... sa ju nõustud, et olenevalt jõust, millega sa katalooma kokku surud mutuub see "vastupanujõud", et kui kaugele see kuul läheb, seega oleks võimatu teha järeldusi a la "kasutaja X lasi oma püssiga XY ja läbis 10cm, ja kasutaja Y lasi oma püssiga YX ja läbis 15cm, järelikult kasutaja Y püss on võimsam" :)


mis keelab lasta ühel ajal samasse katalooma ? kirja teel võrdlemise jaoks jah ei sobi, aga IRL ühel hetkel samas kohas asuvate relvade võrdlemiseks või eri kuulide võrdlemiseks samast relvast lastes sobib seevastu küll..


BM
Satakas
Postitusi: 127
Liitunud: P Nov 12, 2006 9:55 pm

Re: Kuuli läbistavuse katsed.

Postitus Postitas Satakas »

tjah. eks ta ole. nagu ei saa ka peaaegu millegi puhul 100% kindel olla. mina tegin võrdlusi iseenda jaoks.
sada
Postitusi: 334
Liitunud: N Juul 29, 2004 12:13 am

Re: Kuuli läbistavuse katsed.

Postitus Postitas sada »

Sellised mõõtmised on muidugi äärmiselt ebatäpsed, isegi enda jaoks.Aru saab küll nõnda kas vedru on pooleks või mitte aga see on ka kõik.Kui tahad enda jaoks kindlaks teha kas vedru on juba väsinud või mitte on ilmselt parim "pendli" meetod, nagu Baikal siin katsetas.Ei pea ju isegi välja arvutama palju uue vedruga kiirust oli, vaid jätta meelde mitu senti pendel liikus ja siis koos nõõridega sahvrisse hoiule. Hiljem riputad uuesti üles ja hea võrrelda kas on käes aeg vedrut ja mansetti vahetada :D
sada
Postitusi: 334
Liitunud: N Juul 29, 2004 12:13 am

Re: Kuuli läbistavuse katsed.

Postitus Postitas sada »

Avastasin täna väga hea kuulipüüdmis materjali, millesse lastes jääb kuul täiesti terveks ja saab uurida näiteks vindijälgi :D Tänu sellele avastasin ka oma Gladiatoril väikese defekti, nimelt "sööb" õhukanali serv kergelt kuulipea ühte äärt kui trumlist läbi kuule laadida :evil: Käsitsi ükshaaval laadides ja püssi tagurpidi hoides jääb pea terveks.Eestisse tulen, teen väikse remondi :) Olen sellisest veast ka enne lugenud :M
Stüroks on selle materjali nimi või valge penoplast, igatahes kasutatakse seda ehitustel soojustuseks.Meil oli hallis sellised 20x100cm laiused ja 5cm paksused ribad mida ladusin järjest 30 kihti ja kuuli leidsin alati 27nda plaadi keskelt :D 5,5mm 295m/s JSB kuul läbib stüroksit igatahes 132cm :shock:
Kui vaja kuul tervelt kinni püüda ja sellist hunnikut käepärast pole, siis võib väga kaugelt lasta :D , minu katsed olid igatahes paari sendi kauguselt.
Aihn
Postitusi: 70
Liitunud: L Mär 22, 2008 2:24 pm

Re: Kuuli läbistavuse katsed.

Postitus Postitas Aihn »

relva läbistavuse katset paari sendimeetri pealt on kyll suht petlik teha, sest sellise väikese maapeale ei suuda ju relvarauast välja lennanud kuul oma maximaalset energiat koguda...
vähemalt minu arvamus on selline...
kutsikas
Kasutaja avatar
Delta
Postitusi: 452
Liitunud: P Juun 10, 2007 2:42 pm

Re: Kuuli läbistavuse katsed.

Postitus Postitas Delta »

Aihn kirjutas:relva läbistavuse katset paari sendimeetri pealt on kyll suht petlik teha, sest sellise väikese maapeale ei suuda ju relvarauast välja lennanud kuul oma maximaalset energiat koguda...
vähemalt minu arvamus on selline...


Hmm, ma pole selles vallas ekspert, kuid senise arusaama järgi on õhkrelva kuul suurima kiirusega torust väljumise hetkel ehk numbrid 300 m/s, 250 m/s jne õhkrelvadel ongi suudmekiirused. Lennu käigus kiirus väheneb, sellega koos ka tabamisenergia...

Või mis oleks sinu hinnangul max energiaga kaugus suudmest? :roll:
Springers are like Muscle-Cars - Classic, Heavy and Never out of style...
http://airgun.planet.ee
Vasta