Kuidas on sigadel see aasta keeritsussiga?

Põevad metsloomad mitmesuguseid haigusi ja siin saab nendest juttu teha.
Eino Sepp
Postitusi: 16
Liitunud: T Sept 26, 2006 9:04 am

Kuidas on sigadel see aasta keeritsussiga?

Postitus Postitas Eino Sepp »

Kas ja mis isenditel on proovid positiivsed olnud? No ja kui keegi on mõne karu või ilvesega tegelenud, kuidas nende parasiidid ka elavad?
Kaim
Postitusi: 20
Liitunud: L Sept 15, 2007 5:29 pm

Re: Kuidas on sigadel see aasta keeritsussiga?

Postitus Postitas Kaim »

http://www.sakala.ajaleht.ee/?id=72453
no siin on üks väike näide alles hiljuti juhtunust
Metsas on ka KARU !!!
karet.
Postitusi: 133
Liitunud: K Okt 29, 2008 5:39 pm

Re: Kuidas on sigadel see aasta keeritsussiga?

Postitus Postitas karet. »

Tere meil ei ole see aasta sellist probleemi olnud . (y)
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Kuidas on sigadel see aasta keeritsussiga?

Postitus Postitas andrus »

karet. kirjutas:Tere meil ei ole see aasta sellist probleemi olnud . (y)



Ülimalt informatiivne kommentaar.

Oleks siis vähemalt profiilis asukoht kirjas.
jahismurf
Kasutaja avatar
Veix
Postitusi: 200
Liitunud: E Veebr 11, 2008 5:19 pm

Re: Kuidas on sigadel see aasta keeritsussiga?

Postitus Postitas Veix »

Õnneks, ka meil siin Valga- ja Viljandimaa piiril, sellel aastal pole avastatud keeritsat ja eranditult kõikide loomadelt võtame proovid.
See, et Viljandimaalt positiivne proov saadi, on tõestuseks jälle, et reaalne oht on koguaeg olemas ja kontrollimine pole asjata. :M
Ats
Postitusi: 933
Liitunud: R Aug 18, 2006 12:14 pm

Re: Kuidas on sigadel see aasta keeritsussiga?

Postitus Postitas Ats »

Võetakse küll proovid sigadelt, kuid õhku jääb üldine küsimus, kas vet arst ikka teeb viidud proovist uuringuid?
Pole looma, pole probleemi!
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: Kuidas on sigadel see aasta keeritsussiga?

Postitus Postitas unt »

Seoses keeritsussiga üks kogemus oma elust . . .
Kunagil ca 20 aastat tagasi olin väga huvitatud, milline see keeritsuss mikroskoobi all välja näeb. Pilte ja joonistusi olin juba näinud, aga tahtsin keeritsussi näha nö naturaalselt. Leppisin ühe tuttava veterinaariga kokku, et kui saab mõne positiivse proovi, siis helistagu ja tulen kindlasti vaatama. Läks mööda kusagil pool aastat-aastake, ja oligi kõne. Kihutasin siis kohe ka kohale ja tõesti - kahe surveklaasi vahel laiaks litsutud 21 (24?) lihatükikest metssea vahelihasest ja kolmes tükis olid keeritsussid täitsa olemas. Täiesti klassikalised, nagu siin teemas ka üks pilt ülesse pandud on. Minu mäletamist mööda oligi nii, et ühes tükikeses oli üks, teises kaks ja kolmandas kolm. Ülejäänud tükikestes ei olnud näha midagi. Istusime siis koos mikroskoobi taga ja tegime veel kolm või neli ringi nende surveklaaside vahel. Igas ringis siis 21 (24?) killukest laiakslitsutud liha. Ja mitte üheski tükikeses ei leidnud me enam ühtegi keeritsussi?!
Mida siit järeldada? Seda, et mikroskoobi all on suur vedamine, kui leiad nakatunud loomast mõne parasiidi ülesse. Et see on nagu natuke loterii moodi - kui veab, võidad, kui ei vea, ei võida! Sellest ajast alates ei kasuta ma kunagi metssea liha toiduks ilma, et ma seda korralikult läbi ei smooriks.
Oleks sellel vägagi kogenud veterinaaril sattunud esimesse ringi see lihatükike, mis meil teises, kolmandas ja neljandas katses, siis oleks selle metssea rümp olnud keeritsussi suhtes negatiivne ja asi oleks läinud söögilauale. Ja ma olen kindel, et selliseid, tegelikult keeritsussi suhtes positiivseid lehakehi, kus lihtsalt veterinaaril ei ole proove tehes "loteriis" vedanud, on söögilauale läinud küll ja küll. Aga korralik läbikuumutamine hävitab need ussikesed täiesti.
Ja nii ma nüüd teengi - proovi viin veterinaarile küll, lihtsalt huvi pärast, et äkki joppab. Aga metsea lihast naljalt kotletti või šašlõkki ei tee.
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
Ats
Postitusi: 933
Liitunud: R Aug 18, 2006 12:14 pm

Re: Kuidas on sigadel see aasta keeritsussiga?

Postitus Postitas Ats »

No nüüd ajasid küll kotleti isu tükiks ajaks ära :cry:
Pole looma, pole probleemi!
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: Kuidas on sigadel see aasta keeritsussiga?

Postitus Postitas unt »

Ats kirjutas:No nüüd ajasid küll kotleti isu tükiks ajaks ära :cry:


No ära sellepärast nüüd kotletid tegemata jäta! Mul tuttavaid mehi, kes teevad ikka seast ka kotletti, aga panevad pärast praadimist need veel koos potiga ahju ja annavad kaane all korraliku kuuma peale. Aga selliseid verise sisuga mahalakaid kotlette ma ise enam ei tee. :D

Ja veel siia juurde, et suurem tõenäosus tänapäeval jahis on saada pihta jahikaaslase kuuliga kui surra keeritsussi tõbisse. Ma ei ole küll mingit kindlat statistikat teinud, kuid mäletamist mööda on keeritsussi tabandumisse surnud viimase paarikümne aasta jooksul vaid mõni üksik inimene (meenub mingi jutt kellestki metsavahist), aga jahikaaslaste poolt saab igal aastal paugu pihta oma kaks-kolm-neli jahimeest.

Ja veel meenub populaarteaduslikust kirjandusest, et keeritsuss on eluohtlik vaid suure tabandumise korral (kui ikka sealiha neid ussikesi täitsa täis on!). Et kui inimene sööb ära vaid mõned (mõnedkümned?!) elujõulised isendid koos ulukilihaga, et siis pole asi veel sugugi hull. Ja ma ei tea ka seda, kuipaljude inimeste vahelihast on pärast nende surma anatoomikumis või lihtsalt lahkamisel keeritsussi suhtes uuritud ja millised on tulemused. Aga ma tean seda, et keeritsuss on inimorganismile ohtlik vaid parasiidi paljunemisperioodil - et siis tungivad ussikesed läbi sooleseina veresoontesse ja kui neid on väga palju, siis võivad ajukapillaare ummistades tekitada insulti. Juttu on ka olnud kopsupõletiku tekkimise võimalikkusest.
Ma ei tea, ma pole ei veterinaar ega ka meedik. Võibolla keegi, kes asja täpselt teab, viitab mõnele artiklile või kommenteerib asja täpsemalt.
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
plaaster
Postitusi: 344
Liitunud: E Dets 19, 2005 10:32 am

Re: Kuidas on sigadel see aasta keeritsussiga?

Postitus Postitas plaaster »

Kas keegi on kokku puutunud seedemeetodil avastatud keeritsussidega? Huvitab kui lollikindel see meetod on.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Kuidas on sigadel see aasta keeritsussiga?

Postitus Postitas aivar00 »

Kordades kindlam pidi olema kui mikroskoobiga lihatüki vaatamine. Seda siin kuskil ka arutatud.
ikka lõbusalt
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Kuidas on sigadel see aasta keeritsussiga?

Postitus Postitas tony »

Ma olen ikka öelnud,et igal õigel kalamehel on ussid ja igal õigel jahimehel keeritsussid. :D Nali naljaks aga pakun ,et nii mõnelgi meist see parasiit olemas ilma omaniku teadmata.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Kuidas on sigadel see aasta keeritsussiga?

Postitus Postitas aivar00 »

Vägagi võimalik, et mõnelgi mehel see uss olemas, kuid siis ei ole pikka pidu kahjuks :x
ikka lõbusalt
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Kuidas on sigadel see aasta keeritsussiga?

Postitus Postitas Feen »

Oh, mis pikka pidu ikka, ei tapa see uss väga paljudel juhtudel. Kui kergem nakatumine, organism tugev, ei pidavat arugi saama kas külmetus või keeritsuss. Ma kuulnud juhusest, kui avastati keeritsuss kopsuröntgenit tehes. Pildil olla kapseldunud vastsed kenasti näha. Ja patsiendil muud häda ei miskit kui vahepeal lihasvalud... aga vanadel inimestel ju ikka, kui ilmad muutuvad, siis liigedes-lihased valusad.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
wsm
Postitusi: 353
Liitunud: P Jaan 15, 2006 9:07 pm

Re: Kuidas on sigadel see aasta keeritsussiga?

Postitus Postitas wsm »

Veix kirjutas:
See, et Viljandimaalt positiivne proov saadi, on tõestuseks jälle, et reaalne oht on koguaeg olemas ja kontrollimine pole asjata. :M


Vestlesin täna veterinaariga, kes teeb ka ussiproove ja jutust selgus, et positiivsed tulemusi on olnud sellel aastal juba mitmeid ja siis otsustati ka üks lugu suurema kella külge panna. Positiivsed vastused on saadud peamiselt Läti piiri lähedastest regioonidest, kust pidid saabuma ussidest rikkad sead.
Nii, et tuleb ikka kontrollida küll!
Vasta