kopraliha

Tore oleks ju ka teada, mida teised söövad ehk kui oled midagi maitsvat valmistanud, paku teistelegi.
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

See juba mõisaaegadest, kui ulukiliha lasti laagerduda nii, et nahk võtmata. Sisused väljas, aga nahk peal, lasti siis jahedas laagerduda, enne kui nahk maha võeti ja liha toiduks valmistati. Pole küll teemas, aga ma neppidega tegin õpetuse järgi ja lasin 2-3 päeva rippuda, seest tegin muidugi tühjaks, ja alles siis suled maha ja roaks. Super hea sai. :)
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Postitus Postitas aivar00 »

Ega sellele Kaupo jutule polegi midagi vastu kommenteerida. Niipalju kui on inimesi on ka erinevaid maitseid. Soomlased lasevad pödrafilee praktiliselt meie mõistes roiskuma, veel edasi naabrid kala hapnema, meie ise kapsa hapnema jne. Kui maitseb andke takka. Kui ei siis jätad puutumata. Niipalju kui mina asjast aru saan, siis surmatud uluki "laagerduma" jätmine koos sisikonnaga pole nüüd see õige, kuid olen ka sellist liha saanud süüa ja kui ei oleks teadnud, siis poleks osanud arvata. Samas seda õigeks ei pea. Ikka sisikond välja ja ise olen isegi naha maha võtnud ning siis jahedasse õhurikkasse kohta rippu.
ikka lõbusalt
intu
Postitusi: 103
Liitunud: K Mär 30, 2005 12:43 pm

Postitus Postitas intu »

Mart kirjutas:See juba mõisaaegadest, kui ulukiliha lasti laagerduda nii, et nahk võtmata. Sisused väljas, aga nahk peal, lasti siis jahedas laagerduda, enne kui nahk maha võeti ja liha toiduks valmistati. Pole küll teemas, aga ma neppidega tegin õpetuse järgi ja lasin 2-3 päeva rippuda, seest tegin muidugi tühjaks, ja alles siis suled maha ja roaks. Super hea sai. :)


Olen kuulnud öeldavat, et 40 kraadpäeva lasta jahedas rippu seista. Et siis 2
kraadi juures 20, 4 kraadi juures 10 ja 6 kraadi juures 8 päeva. Põdra ja
metsanotsu juures olen proovinud. Vägagi kiita.
Teder
Postitusi: 417
Liitunud: N Okt 07, 2004 3:17 pm

Postitus Postitas Teder »

Minul pole veel kobras õnnestunud, olen vist liiga lihtsalt tahtnud hakkama saada ja pole soolvees leotanud, panin lihtsalt pannile.
Karuliha kõlbab süüa küll, pole keegi veel pirtsutanud kui juhust on olnud maitsta. Kunagi sai vorsti tehtud, see tuli liiga rasvane, aga ära söödi ikkagi kõik.
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Teder, sa proovi liharulle. Mingit erilist üllitist pole vaja teha, sool ja pipar, suitsubeekoni viil ja marineeritud kurgi lõik sisse. Kõrvale soovitaks praetud kuuseriisikad ja muid lisandeid pole vajagi. Veiniks proovi mingit Medoc'i veini, peaks päris hea söömaaeg välja kukkuma.
22LR
Postitusi: 358
Liitunud: R Mär 04, 2005 12:34 pm

Postitus Postitas 22LR »

Nülitud kopra pesen kohe tugevas soolvees kuni vesi jääb verevabaks,siis kupatan ja eraldan tumeda vahu.Uuesti puhta veega keema ,kuhu lisaks veidi Knorri Delikat maitseainet.Liialdada ei maksa- üsna soolane värk teine ,eriti nooremate loomade puhul tuleb seda silmas pidada. 5-15 min vaikselt keeta(sõltub looma vanusest).Seejärel veidi nõrguda ja marinaadi ca ` 20-ks tunniks.Hapuna kasutan praegusel ajal puruks trambitud valge ja rohelise sõstra segu meega. Sobib hästi grillimiseks.Olen ilma marinaadita ka suitsu pannud.Mõlemal juhul sama viga-saab liiga ruttu otsa.Head katsetamist!
Alati on rohkem kui 2 võimalust!
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

See Kaupo teema ei olnud küll kopra teema (kuigi, ka kobrast saaks järgmine päev leida ja valmistada), aga kommiks nii, et kui sisikond laiali ei ole, keegi magu segamini keeranud ka mitte, siis ei juhtu lihaga midagi, sama lugu nagu laagerdamisega. Veri küll sees, aga kui hästi teha, pole sest hullu midagi. ja nüüd siis kopra leidmisest jms - olen raudadest võetud kopraid hulgim teinud, pole ka enamasti häda miskit.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

Kobrast tihti lased nii pimedas liikumise peale, et liikumatut kogu enam ei näe ja ei saa enne kätte kui hommikul. Pole küll täheldanud, et sellest midagi juhtuks - jahedas vees seisab pareminigi kui kuuri all ...
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

Mõne aja eest kirjutasin pikalt laialt kopra valmistamise teemal, aga postituse valmides pangestus mu arvuti, seega, duubel II.

Koprapallike kamaga

1 kg koprahakkliha, 1 muna, 200-300 g kamajahu, Santa-Maria lihaüldmaitseainet, soola, sidrunipipart


Asi siis väga lihtne, hakkliha segada munaga (enamasti teemaks ikka 3+x kg seda hakkliha), segada kohe korralikult ning samal ajal maitsestada. maitsestamisel põhibaasiks S-M lihamaitseaine, sinna natuke soola lisaks. Seejärel hakata kamaga asja tahedamaks muutma. Selleks valada lihale kiht peale, käte abil sõkkuda see sisse.. valada veel kama lisaks, korrata sõkkumist, ja teha neid protseduure seni kuni tekib tugeb, kergelt rabe mass. Sellest massist siis hea voolida u kastani suurused pallid ning need kohe lapikuks vajutada. Teha eelnevalt minikotletid valmis ning praadida neid kuumal pannil mõlemalt poolt. Kui see tehtud, tõsta pallid välja ning korrata protsessi kõikide minikotletidega. Kui asi tehtud, siis pane pannile cm jagu vett, sega korralikult, ning lisa sinna siis sidrunipipart (kui seda ei viitsi soetada, siis lihamaitseaine kõlbeb ka, või hoopis austrilkaste või sojakaste, viimased isegi paremad). Pane kotletid kastme sisse tagasi ning hauta kaane all. Vahepeal sega neid, sest ka pealmised kotletid tahavad lisamaitset ligi saada.

Üldiselt, jutt tuli pikk, aga tegemine lihtsam kui pannkookide valmistamine :)

Ps. Sama asja tegin paral põdrast ka (ja sokustki seda tehtud). Erinevus oli liha tugevuses. põdra oma on paremini lõigatav. Maitselt on ka väike vahe, aga suht väike. Pimedegustis aeti väga tihti segamini.

PPS. ja miks seda pisikest pallikest lõigata oli vaja -> võta röstsaiaviil v mingi leivaline, lõika 4ks või 6ks, määri sellele peale mingit võiet (nt sulatatud juust singiga), aseta lisaks risti poolitatud kotletiviilud (1 v 2), lisa paprikaviil v tomatit v kurki v kasuta oma loomingulisust veelgi ning selline pidulik snäkk-amps on valmis.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

Nüüd siis lõpuks lõkkealune teema proovitud. Alustuseks tegemislugu - Raiusime Kakukesega võsa ning tegime suuremat sorti lõket, kui vastu õhtut andis kõht ennast tunda. Eelmisel päeval käisin Jorriga kobrast vaatamas ning sealt oli mul olemas noor kobras (mõni kilo kaalu ainult). Mõtisklesime toidu teemal ning sõitsime linna tagasi, kobras kaasa, poest läbi ning tegutsema.

Lõkkealune.

1 noor kobras, purk viilutatud konservananassi, 200 g suitsujuustu, 100 g sinihallitusjuustu, 2 pisemat sibulat, kimp rohelist sibulat, mõnda ulukiliha maitseainet, soola, mädarõigast (saaks ka lihtsalt soola ja pipraga teha), 10 m fooliumit.


Raputasin kopra üle maitseainetega, sh kuhjaga tl mädarõigast (pipar ununes koju), sisse tükeldasime ananassi, sibulaid, suitsujuustu, sinihallitusjuustu, ning kõige peale pikemad sibulapealsete jupid. Kakuke lõikus võsast pajuvitsa, sellega panime kõhu kinni. Kogu asjatamine toimus suure prügikoti peal (metsaromantika). Fooliumi peale, kopra alla, asetasin 6 ananassiviilu (parajalt kopra alumise osa kattis ära) ning siis mässisime kõik 10 m fooliumit ümber kopra. Kraapisime lõkkeasemest söed pealt ning auk maasse, sinna koprapamp ning õhuke (niiske pinnas) mullakiht peale. Seejärel tegime uue lõkke (selline jaanitule moodi), 3 tunni pärast kraapisime söed pealt, kaevasime pakikese välja ning otsustasime, et matame ta tagasi. Seejärel suuremat sorti hunnik sütt peale ja järgmine päev tagasi. Seega, alustasime 18.30 ja lõpetasime 12.30.

Pärast söömist kommentaarid: Kuna see kobras sattus kogemata lõkke serva alla, siis oli esimene ots kergelt toores, tagumine ots aga isegi natuke kuivanud. Vabalt saaks teha sama asja otse lõkke all, pisem tuli, aeg umbes sama.
Maitsest, u 12 tundi oleks võinud hoida kobrast soolvees ja sinepiga määrimine oleks ka kasuks tulnud. Sibulad tundusid liigsed olevat (tapsid juustude maitset). Maitserohelisega saab usinasti katsetada, pigem siis petersell või natuke salveid, või pune. Kadakamarjad vast oleks ka abiks. Ja kopra võib katta paksemate suitsupeki viiludega,, kui kusagilt kõrvetama hakkab, on puhver olemas.
Aga muidu oli igati asine lugu ning plaanis sedasi veel teha. Äkki proovin natuke suurema looma ka ära.

Pilt ka siis juurde http://www.marandi.fie.ee/album/index.p ... 07+021.jpg

Seal 2 pilti veel, 1 siis lõkkeasemest ja teine välja võetud pakist.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

Heakene küll, vahepeal olen teinud koprast jälle ühtkomateist, ning hetkel siis sain just söödud mingi osa foorumlaste jahist jäänud lihaga (vihjeks siis see, et antud loom toodi kohale, ning oli tabatud raudadega, väga hea on).

Hautatud kobras baklazaaniga

nt 2 keskmise kopra tagajalgade liha ja poolitatud esijalad, purk konserveeritud baklazaane, praetud köögiviljadega (on siis selline kompott, kus on baklazaanid, sibulat, porgandit jms), sidrunipipart, soola, kuubik loomaliha-peterselli puljongit.

Tükelda kobras, pane potti õli, kuumuta, pane kopra tükid sisse, kopra liha võid potis või pannil natuke pruunistada ka, kuid saab ka ilma. Kalla esmane vedelik ära, kui see on suht hall-vahune. Pane potti tagasi, raputa juurde sidrunipipart (v muud pipart), kalla uurde baklazaanikonserv (sobib ka letsho, kodune köögiviljahoidis vms) ning lahusta klaasis kuumas vees puljongikuubik (võib olla mis tahes puljong või lahja soolvesi), pane paar spl (kujhata) soola juurde (võib ka nõks vähem), vala puljong peale. hauta tasasel tulel mingid tunnid, nt 2 tundi sobib. Ise vaatasin telekat ja ununes u 3ks tunniks hauduma. Väga hea tulemus sai.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

Maalähedane koprapada

1 suure kopra vaagnatükk, liitrine purk letshot vm kodust tomati-paprika jms hoidust, Santa-Maria Ulukimaitseainet, või erinevaid piparde segu, või mõnda lihamaitseainet. 1 puljongikuubik (peterselli-loomaliha oma sai mul potti), suur kimp värskeid noori nõgesied, 250 g läätsesid.



Pane kopra vaahen potti, vala juurde letsho, paar klaasi vett, maitsesta (ka puljongiga), hauta tasasel tulel u pool tundi. Korja liitrine purk täis noori nõgeseid (vajutamata) ning vala neile peale kuum vesi. Eemalda varre otsad ja haki nõgesed. Seejärel lisa need potti. Hauta oma paar tundi. Seejärel lisa läätsed ning hauta neid ka. kogu hautamise ajal vahepeal sega liha, et see põhja ei kõrbeks, samuti läätseid. Mugavuse mõttes võib kasutada väiksemaid lihatükke, eriti kui pott pole suur.


Suures potis tehes tuleb üsna naturaalse maitsega (selline keedetud loomaliha moodi) liha, mis tuleb potist eemaldada, tükeldada ning panna kaussi, sinna peale valada läätse-letshohautis (mis on piisavalt maitsekas, et tasakaalustada magedamat liha).

Tegin pildi ka, see siis siin http://repro.byroodisain.ee/obu/ene/displayimage.php?album=4&pos=0
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
skog
Postitusi: 150
Liitunud: R Mär 30, 2007 12:28 pm

Koprašašlõkk

Postitus Postitas skog »

Hei !
Viimasest lastud koprast otsustasin teha vorsti. Kuid. Andsin järele väljakutsele, teha koprast maitsev šašlõkk.
Väljakutse mulle sellepärast, et kõik koprast tehtud suitsusingid olen ma hinnanud hindele 2. Šašlõkki polnud proovinud.
Tegin nii.
1. 2 kg 4x4x4 cm hästi valitud, siiritud kopra tailiha, soovitav on pealask, võimalikult kiire lahkamine, jahutamine mitte üle +6°C õhu juures mitte alla 3 päeva.
2. 2 supilusikatäit suhkrut starterkultuurina(aitab piimhappebakterite elutegevust ergutada, kelle elutegevuse käigus tekivad sidekudet pehmendavad happed. Segan.
3. Lasen seista kuni 30 minutit.
4. Leidsin kapist ühe BBQ marinaadipulbri(meil poes sellist ei müüda), sobib ka mõni muu mitte väga terav, kui täidlase maitsega analoog. Seda lisasin tunde järgi, kuid päris palju. Segan
5. Paar pulka purustatud ingverit. Segan
6. Oliiviõli. Niipalju et liha on kergelt märg. Segan
7. Võib lisada natuke snuusi ;) lös varianti siis ikka. ;) Segan.
8. Värskelt saumikseriga purustatud mustsõstrad. Nii palju et kogu kupatus saab korralikult lillaks. Segan.
9. Lasen seista 3 ööpäeva +6°C õhu juures.
10. Maitse järgi äädikat. Mitte nii palju et äädikat tunda annab. Segan
11. Maitse järgi purustatud musta pipart. Segan
12. Maitse järgi soola. Segan
13. 5 lihatükki eraldi fooliumisse.
14. Küpsetamine kinnises fooliumis süte kohal 1 tund. Temperatuur selline et alt ära kõrbe.
15. 15 min enne küpsetamise lõppu võib lisada törts õlut.
16. Head isu.
Tulemusega jäin väga rahule. Enam tailihast sinki ega vorsti ei tee.
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

Huvitav, huvitav.. mis siis viltu läks, et suitsuliha hindeks 2 sai. Pidi ikka totaalne ebaõnnestumine olema. Vorsti teemal, kui kopraid piisavalt lased, küll see saslik ära tüütab.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
skog
Postitusi: 150
Liitunud: R Mär 30, 2007 12:28 pm

Postitus Postitas skog »

Suitsuliha oli kehv kuna
1. Liha polnud piisavalt jahtunud - oli vedel
2. Liha võiks natuke hoida sinepipulbrivees. Ma isiklikult tunnen kopra spetsiifilise maitse ära ja ma pole sellega veel, kui maitseiseärasusega, harjunud. See oli ka suurim hinde 2 põhjus.
3. Peale soolveega pritsimist peaks ikkagi natuke tumbleerima, siis soovesi ühtlustub ja liha saab rohkem vetruv.
Päikest
Vasta