Lasukartusest vabanemine

Kuidas õppida tulistama,õige tehnika, teooria ja praktika.
Kasutaja avatar
ubin
Postitusi: 137
Liitunud: P Mär 12, 2006 6:54 pm

Lasukartusest vabanemine

Postitus Postitas ubin »

1. Harju mõttega, et lask tuleb igal juhul, kas kardad või mitte.
2. Ära oota lasku, keskendu sihikupildile ja vajuta sujuvalt päästikule, lask tuleb siis kui tuleb.
Harjutuseks lase laadida paar kasutatud kapsliga padrunit, sega need kolme õigega nii, et ei tea mis on mis. Lae need salve ja alusta laskmist (tiirus). Jälgi punkt 2-te. Kui tekib tõrge, st satub kasutu padrun, siis ei tohi relv käes liikuda karvavõrdki ja seda tuleb harjutada niikaua kui see nii on. Seda tehnikat korda tihti kui tiirus käid, sest vanad harjumused tulevad tagasi. Kõige parem on kui tõrge tekib päriselt, sest siis ei oska seda ette aimata. On juhuseid kui unustad kaitseriivi peale, pauku ei tule, aga astud oma 30-06-ga ikka sammu tagasi :D . See on märk et tehnika on käest ära.

Lasukartusele aitavad kaasa kiirpäästikud ja päästikud millel pole eelkäiku, sest kiirpääskikuga on võimalik kompentseerida kehva laskeasendit ja inimese omapärast käetudinat või nõrka kätt, mis ei jõua relva hoida st, et relv ei püsi sihtmärgil, siis päästetaks kiiresti kui moment on õige. Tulemused võivad head olla, aga praaki tuleb sisse.
Kui relv püsib sihtmärgil ja liigub, siis sujuv päästmine annab ka kindla tulemuse.
Kui ei suuda relva sihtmärgil hoida siis otsi tugi või lase põlvelt või jäta laskmata, sest sa ei ole valmis tabavat lasku sooritma.
Laskmata jätmine on ka väga keeruline, sest hasart teeb oma töö.
Tiirus kasuta kõrvaklappe, jahis teed ju ikka ainult ühe paugu :M ja siis ei tule meeldegi kui kõva see võib olla.
Kõige alguseks kui tõsisemat treenerit pole, siis tuleta meelde ajateenistuse algtõed: Keskendumine, eelsihtimine, hingamise peatamine, sujuv päästmine, järelsihtimine.
Kuiva pead palju tegema, sest jahil on olukorrad kiired ja siis peab kõik automaatselt tulema.
Viimati muutis ubin, N Okt 23, 2008 7:30 pm, muudetud 1 kord kokku.
Kui paugutada tahad - "mine tiiru!"
Kasutaja avatar
Priidik Õun
Postitusi: 164
Liitunud: N Dets 20, 2007 11:00 pm

Re: Lasukartusest vabanemine

Postitus Postitas Priidik Õun »

Oma tagasihoidlikust kogemusest lisaks veel 3 punkti:

1.Õhkrelv
2.Õhupüss
3.Õhukas
Kui hobu on surnud on tark sadulast maha tulla.
jahimies
Postitusi: 52
Liitunud: R Dets 23, 2005 8:08 pm

Re: Lasukartusest vabanemine

Postitus Postitas jahimies »

Oma tagasihoidlikust kogemusest lisaks veel 3 punkti:

1.Õhkrelv
2.Õhupüss
3.Õhukas


ehk seletad natuke täpsemalt, ei saanud sellest loetelust hästi aru :P
Kasutaja avatar
TiitR
Postitusi: 1172
Liitunud: L Aug 25, 2007 12:44 pm

Re: Lasukartusest vabanemine

Postitus Postitas TiitR »

jahimies kirjutas:Oma tagasihoidlikust kogemusest lisaks veel 3 punkti:

1.Õhkrelv
2.Õhupüss
3.Õhukas


ehk seletad natuke täpsemalt, ei saanud sellest loetelust hästi aru :P

Tundub, et rõhk on sõnal ÕHK :D ..aga jäi mullegi see postitus segaseks.
Kasutaja avatar
Arles
Postitusi: 602
Liitunud: K Dets 22, 2004 11:13 am

Re: Lasukartusest vabanemine

Postitus Postitas Arles »

ubin kirjutas:Lasukartusele aitavad kaasa kiirpäästikud ja päästikud millel pole eelkäiku, sest kiirpääskikuga on võimalik kompentseerida kehva laskeasendit ja inimese omapärast käetudinat või nõrka kätt, mis ei jõua relva hoida st, et relv ei püsi sihtmärgil, siis päästetaks kiiresti kui moment on õige. Tulemused võivad head olla, aga praaki tuleb sisse.
Kui relv püsib sihtmärgil ja liigub, siis sujuv päästmine annab ka kindla tulemuse.
Kui ei suuda relva sihtmärgil hoida siis otsi tugi või lase põlvelt või jäta laskmata, sest sa ei ole valmis tabavat lasku sooritma.
Laskmata jätmine on ka väga keeruline, sest hasart teeb oma töö.


Rõhutaks siin, mis silma jäi - kiirpäästik tekitab (kui pole õppinud kasutama) mulje lihtsast lasust, tegelikult rikub õppmise ajal tehnikat.
Laskmata jätmist tulebki õppida.

Päästmist saab õppida ka klikkpadruniga soojas toas - vinnastamine ja lask, vinnastamine ja lask...

Ja õhukas muidugi ka - minu 3 oleks ikka õhukas, spordikas ning päris vint - ainult õhk ei õpeta vindiga laskma.
Parimat!

Arles
arlestaal.blogspot.com
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Lasukartusest vabanemine

Postitus Postitas kakuke »

Üllataval kombel mõjub selle vabanemiseks ka korralikumas pardijahis sileraudsega käimine. Pärast nagu pauk tiirus ei sega. Tikubki olema nii, et kui suurem vahe sisse tuleb laskmises siis vaja jälle harjutada ennast pauguga. Vintrelvaga laskmisel on jubedalt abiks, kui liikuda väiksema kaliibri poolt suurema poole. Head asjad tulevad nagu iseenest kaasa. Õhukat kahjuks endal pole, aga spordikas oma "uimase" kuuliga näitab vead kohe kätte.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Priidik Õun
Postitusi: 164
Liitunud: N Dets 20, 2007 11:00 pm

Re: Lasukartusest vabanemine

Postitus Postitas Priidik Õun »

Kätt harjutades ja lasukartust suretades olen teinud oma Diana mod.54-ga
(optika 4x) kahe aasta jooksul üle 20 000 lasu. Kuna toimib ,siis õhuka osa rõhutasingi.
Kui hobu on surnud on tark sadulast maha tulla.
peepk
Postitusi: 775
Liitunud: L Aug 30, 2008 6:30 pm

Re: Lasukartusest vabanemine

Postitus Postitas peepk »

Mehed meil ju müüa kahtepidi toimivad laskuri kõrvaklapid,ise ei oma aga olen proovinud,arvan paljud ei teagi millega tegu.
Kasutaja avatar
TiitR
Postitusi: 1172
Liitunud: L Aug 25, 2007 12:44 pm

Re: Lasukartusest vabanemine

Postitus Postitas TiitR »

peepk kirjutas:Mehed meil ju müüa kahtepidi toimivad laskuri kõrvaklapid,ise ei oma aga olen proovinud,arvan paljud ei teagi millega tegu.

Ma sain niimoodi aru, et "paugukartuse" all mõistetakse mitte ainult pauk kui heli, vaid heli+tagasilöök=paugukartus? Seega need klapid on ainult heli püüdjad.
Mina alustasin ka sellises järjekorras:
1. 22LR
2. 308 poolautomaat
3. 12 cal. poolautomaat (see pardijahis paugutamine on tõesti õige märkus 8) )
...ja olen ennast tahtmatult proovile pannud (tiirus tõrke padruniga)...keha jäi liikumatuks (sõber võib tunnistada) :D
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Lasukartusest vabanemine

Postitus Postitas kakuke »

Klapid on tiirus nii kui nii peas. Oma tervis on tähtis asi.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Priidik Õun
Postitusi: 164
Liitunud: N Dets 20, 2007 11:00 pm

Re: Lasukartusest vabanemine

Postitus Postitas Priidik Õun »

Kes harjutab tiirus jahiks
kes jahil tiiruks
Kui hobu on surnud on tark sadulast maha tulla.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Lasukartusest vabanemine

Postitus Postitas kakuke »

Priidik Õun kirjutas:Kes harjutab tiirus jahiks
kes jahil tiiruks

Ei ole need asjad päris nii ka. Pigem tikub olema nii, et kes on aktiivne ühel pool (st tiirus) on aktiivne ka teisel pool (jahis) ja vastupidi. Eks üks üritus toetab teist ja vastupidi. Kindlasti tulevad mõjud metsast kaasa tiiru ja tiirust jahti. Selle vastu ei saa.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
TiitR
Postitusi: 1172
Liitunud: L Aug 25, 2007 12:44 pm

Re: Lasukartusest vabanemine

Postitus Postitas TiitR »

Tartu poisid käiksid ilmselt rohkem tiirus kätt soojas hoidmas ka kui oma tiir kunagi valmis saab. Ise käin tiirus 2..3 korda kuus ja seda peamiselt Osulas või mis iganes kohanimes Võru Jahiseltsi tiir asub. Lepin telefonitsi ilusti Hr. Mati Kivistikuga kokku ja tema lubab mul seal harjutada, aga natuke kaugeks jääb :M ..käiks ilmselt ka ise tihedamani, kui Aoveres tiir valmis saab.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Lasukartusest vabanemine

Postitus Postitas kakuke »

Ma käin ise Unikülas (mingi 17km Tartust vist) võimaluse korral nädala kahe jooksul korra. Kui huvi, võta privas ühendust.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
TiitR
Postitusi: 1172
Liitunud: L Aug 25, 2007 12:44 pm

Re: Lasukartusest vabanemine

Postitus Postitas TiitR »

kakuke kirjutas:Ma käin ise Unikülas (mingi 17km Tartust vist) võimaluse korral nädala kahe jooksul korra. Kui huvi, võta privas ühendust.

Olen sinuga isegi korra trehvanud Kaitseliidu lasketiirus :D ...aga eks ma võta ühendust ikka, kas seal kaitseliidu omas kehtib ikka see neljap. aeg? Ei tahtnud siin põdrajahi keskel moona vahetama hakata, kuid ilmselt liigun Norma Vulkani pealt Sako Superhammerhead´i peale üle ja selle tarvis vaja relv jälle "ümber lasta".
Vasta