Esimene kuul ja viimane haavel

Kui miskit tahab väljaütlemist , siis siin on koht, kus seda teha.
Vasta
Kasutaja avatar
shikaree
Postitusi: 141
Liitunud: T Dets 23, 2003 6:25 pm

Postitus Postitas shikaree »

see teema oli mul juba unustatud, kuni ükspäev sirvisin vanu "Jahimehi" ja leidsin paar lugu, mis selle teema alla lähevad.
Nimelt kirjutab Andres Lillemäe ühes 93. aasta lehes ( vist oli märtsinumber) samast teemast ("esimene kuul..") ja toob näiteks loo, mis juhtus rootsis. seal lasksid kaks jahimees ühte ja sama põtra ning asi leidis lahenduse lõpuks rootsi ülemkohtus. kohus otsustas vana tõe järgi: trofee omanikuks sai esimes tabava lasu teinud kütt.
sama aasta ühest viimasest (vist november) lehest leiab loo (autor A. Levandi), kus laskja otsustati samuti sama reegli järgi. nimelt lasi Anti Levandi põdra, kuid laskja au kuulus teisele mehele, kes oli enne teda looma surmavalt tabanud.
Samuti kirjutab ka freiherr von Stackelberg oma jahikommete seerias, et laskja otsustatakse juba nimetatud reegli järgi.

Nagu arvata oligi, leidub siingi foorumis arvamusi seinast-seina: kes arvab, et laskja on see, kelle lask looma kohe maha "niidab", kes arvab, et kehtib ikka esimese.. reegel. leidub selliseidki, kelle arvates ka riivakad ja maopaugud on täitsa korralikud tulemused. kahjuks. ja siis veel igasugu liisu tõmbamise ja vanuse arvestamise jutud..
ise arvan, et laskja on üldjuhul ikka esimese korraliku tabamuse teinud kütt.

väga tark tegu on siin juba soovitatud enne jahti asja selgeks rääkimine ja asjalik jahijuhataja. ise olen mõelnud, et võiks oma seltsis olla valitud nn aukohus, kes selliseid asju ka lahendaks kui vajadust oleks.
seal on teine rebane!
jahinaine
Postitusi: 80
Liitunud: K Jaan 12, 2005 11:19 am

Postitus Postitas jahinaine »

shikaree kirjutas:Esimene laskja oli noor ja teine juba vana tegija. Kuna seltsis on enamik vanemaid mehi, siis võib kolm korda arvata(kaks viimast ei loe), keda toetati.


Kummaline on kuulda et vanale jahimehele rohkem õigust antakse kui noorele. Meie seksioonis on küll teisiti, noori innustatakse rohkem. Mul endal oli selline juhus kui alles relva kandma hakkasin, et seisin kütiliinis (üldiselt ei salli ees passimis koeraga metsas palju huvitavam, aga tookord oli mehi/naisi :D vähe) ja põder tuli ajust otse minu peale mul oli siledaraudne jahipüss kõrvalt mehel aga vint relv, põdral olid sarved peas ja muidugi ei suutnud vindi mees kiusatusele vastu panna, mis sellest et põder otse joones minu poole kimas. Mina sihin ja sihin ja järsku käib kõrvalt pauk, põdral ots ringi ja oligi läind minu esimene trofee. Muide ta sai küll loomale pihta kuid ainult haavas teda. Teiselt poolt mehed nägid seda kõike ja ma ütlen ausalt, et vaene vindi mees mina küll poleks tema asemel olla tahtnud. See oli ikka jube iga üks sõimas et kuidas ta saab olla nii nahaalne et läheb NOORE jahinaise eest laskma vaeseke kahetseb seda pauku vist siiani sest vahes ikka tögatakse veel :roll: . Seksiooni esimees "urises" samuti et sa oled neid juba lasknud küll mis valu oli sul teda teise laskesektorist püüdma minna :H . Vot nii on meil :)
Kasutaja avatar
Beretta
Postitusi: 1452
Liitunud: T Nov 25, 2003 4:47 pm

Postitus Postitas Beretta »

jahinaine kirjutas: Vot nii on meil :)

Kui see oleks teisiti, siis peaks küll uut klubi/sektsiooni otsima hakkama.
Vindimees oli ikka paras tõbras küll.
vana sokk
Postitusi: 144
Liitunud: E Nov 22, 2004 3:32 pm

Esimene kuul,viimane haavel.

Postitus Postitas vana sokk »

Mul sama juhus,ainult et laskjaks oli noorem.Olime meestega kitsi jahtimas ja kits tuli suunaga minust mööda 10meetrit.Ootasin et tuleb välja tee peale siis lasen sest teadsin et minust alla ja paremale on järgmine kütt ja sinna tulistada ei tohi,vaevalt sain seda mõelda kui to alt põrutas oma 30-06ga 3 pauku kitsele minust vaevalt 8 meetrit! Nüüd on see snaiper meil sekts.esimees aga mõru maik on seni suus ja väga jahile enam ei himusta kui on selline juht. :(
võimalikult suurem ports
Joosep Käba
Postitusi: 1354
Liitunud: E Okt 18, 2004 9:57 am

Postitus Postitas Joosep Käba »

30-06-ga kolm pauku kitsele??? :shock:
vana sokk
Postitusi: 144
Liitunud: E Nov 22, 2004 3:32 pm

Esimene kuul ja viimane haavel

Postitus Postitas vana sokk »

Miks just kolm pauku kui esimene tabas juba ulukit,ei oska selle noore mehe mõtteid lugeda ega tea mida neile relvade kohta õpeteti Võrus sest seal tegi eksamid.Kits oli üks verine tomp,paras ports koerale anda.
võimalikult suurem ports
jahinaine
Postitusi: 80
Liitunud: K Jaan 12, 2005 11:19 am

Postitus Postitas jahinaine »

Selle teise eest laskmisega on nii, et kui seda teeb vana jahimees on see kuidagi imelik. Kui seda teeb aga noorjahimees siis ilmselt pole tal isa või mõnda vanemat jahimeest kes talle õpetust jagaks sest muidu oleks talle sellised tõed selged. Arvan mina.
Meie pundis on ka üks noor kellel pole vanemat õpetajat ja ta arvas et oleks lahe teiste ette sigu lasta (meile olid sead 60m peal ja tulid aina lähemale tema oli meist 300m kaugusel) vabanduseks oli tal nii palju öelda, et läbi optika tundusid sead ju nii lähedal :D . Ja optika oli tal võimas :wink: . Aga noh eks ta sai ise ka pärast aru millega hakkama sai noor ja loll
hunt
Postitusi: 138
Liitunud: T Mär 16, 2004 10:20 pm

Postitus Postitas hunt »

see kuulide järjest loomade "sisse tagumine" võib ka mõne algaja ebakindlusest tulla, pani paugu, vaatas ,et loom kohe ei kukkunud -järelikult mööda.Meil üks verinoor jahimees põdrajahis lasi 4 kuuli sileraudsest 25m pealt põtra sisse, meie imestuse peale teatas, et põder ju liigutas kogu aeg :roll:
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

täpselt, Hunt. Kui ei ole kogemust looma surmamises, siis nii just kiputaksegi mõtlema. Pluss - naljaga pooleks - välismaistest actionfilmidest nähtu, kus ühe variandina peale 38 cal koldist tabamuse saamist kauboi lendab seljaga vastu mitme meetri kaugusel asuvat seina - kui samamoodi loom kohe ei kuku, ju siis lasti mööda :D
Kasutaja avatar
Beretta
Postitusi: 1452
Liitunud: T Nov 25, 2003 4:47 pm

Postitus Postitas Beretta »

baddmann kirjutas: Kui ei ole kogemust looma surmamises... :D

Pean tunnistama, et oma esimest põtra lasin kah kolm korda, kaks pihta ja ühe mööda. Esimene lapatkasse , **** ei kuku, teine ( see oli juba nii hädine, saaks ainult pihta ja kuhugi rindkeresse ta ka läks), ei kuku, mis jama on. 30-06, 11,7g peaks küll tapma. Läks lõpuks ca 40m ja surnud.
Nüüd tagantjärele mõtlen, et oleks saanud teha lausa kaelapaugu, ei olnud teab kui kaugelkaugel, seisis. Õnneks sain sellisest summimisest selle korraga üle. Nii see tarkus tuleb, hea kui piisab ühest lollusest millest õpid.
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

Jälle teemast mööda ... aga kuni loom maas pole tuleb tuld anda, raipeid pole metsa alla vaja.
Sel aastal oli meil põdrajahis imelik lugu, lasi mees mõnekümne meetri pealt vindiga põtra, rohkem ei lasknud, ütles et nii vaevaliselt läks (mäkke!!) ja kohe kukub, Ise ütles, et peab ju puhta loll olema, kui selle maa pealt mööda lased. Läksime otsima, ei verepiiskagi ja pärast autode juurde jäänud mees helistas, et põder tuli rahulikult tagasi samasse masti. Aga ometi oli lage mäekülg ja oleks võinud kogu pideme tühjaks lasta ja veel ümbergi laadida! põdral ka mäkke raske minna ...
See kord läks veel hästi, et raipeks ei läind.
Moraal... ei maksa olla liiga enesekindel, ei maksa padruneid kokku hoida, loom tuleb vajadusel üle lasta kuni pole kukkunud ja sooritada armupauk
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

samas on ka ütelus, et lase loomal surra...
Kasutaja avatar
shikaree
Postitusi: 141
Liitunud: T Dets 23, 2003 6:25 pm

Postitus Postitas shikaree »

honkomees kirjutas:aga kuni loom maas pole tuleb tuld anda, raipeid pole metsa alla vaja.

ei-ei! lasta tuleb ikka nii kaua, et valgus läbi hakkab paistma...
seal on teine rebane!
hunt
Postitusi: 138
Liitunud: T Mär 16, 2004 10:20 pm

Postitus Postitas hunt »

vindimeestel palju lihtsam aru saada kas tabas-kui pihta saab siis on pauk tuhm ja käib sõltuvalt kaugusest plotsatus.Laseb mööda kajab mets pikalt.
Vahel on läbi optika lausa näha kuidas karvapilve korraks üles lööb. Looma käitumist tarvis jälgida, kas võpatab,komistab jne. Lasta tuleb nii palju kui kindlaks surmamiseks tarvis ja nii vähe kui võimalik.
Joosep Käba
Postitusi: 1354
Liitunud: E Okt 18, 2004 9:57 am

Postitus Postitas Joosep Käba »

Hundi jutus iva sees. Sai põder lastud, siis mehed ütlesid pärast, et teispool masti oli kuulda mauh ja mauh, ei tea mis moonaga sina küll lased? Kui mööda siis ikka piraki. :)
Teisega nii oli, et kusagil 80m peal küljega seisma jäi, lask toimus, ikka aba taha. Jooksu loomulikult pani. Uus rauda, rist peale a siis oli näha ca 120m peale kuidas küljelt verd viskas. Kadus künka taha, kõrvade järgi nägin kui seisma jäi ja kukkus, need aint paistsid mäe takka.
30-06 tehase laetud 11,7 Vulcan ja täpselt õigesse kohta lask a hooga peaaegu 300m veel mööda lagedat silkas. Aher lehm oli.
Vasta