Kobras 2009

Huvitavaid tähelepanekuid ulukite käitumisest.
Vasta
Kasutaja avatar
kaarelj
Postitusi: 70
Liitunud: E Dets 22, 2008 9:32 pm

Re: Kobras 2009

Postitus Postitas kaarelj »

Täna sis ilusti istus jõesopis jääauguääres ja sai tina kah, kukkus koos jäätükiga sisse, sis hulpis 5 sekundit veepeal ja vajus põhja, pimedaga ei hakanud jamama, seal nabani vesi ja homme tõmban välja;) Pimedaga on sihtlattimööda tõesti jama lasta(ainult lumi päästabki), ma muidu tegin nii, et sihtisin alguses lume peale ja sis fikseerisin käe ja silma ära ja vedasin looma peale, mitu korda tegin enne nii kui lasin(7.6 kartetšidega).
Kasutaja avatar
Olgerd
Postitusi: 787
Liitunud: P Apr 09, 2006 5:16 pm

Re: Kobras 2009

Postitus Postitas Olgerd »

honkomees kirjutas:
Hubert kirjutas:...esimesed lainetused ....
krt, kus on lahtine vesi :twisted: iga päev tuleb lund juurde, paari päevaga jälle kümmekond senti juures, selle vaiba alt ei sula veel niipea jää ära :evil: :evil: :evil: :twisted:
Enamus kraavid, kus voolav vesi on ju lahti juba ammusest ajast.
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Re: Kobras 2009

Postitus Postitas jorr »

Käredama vooluga kraavid jah lahti,kuid paljud kraavid on sellise vooluga,et tuleb tükk aega vaadata,enne kui aru saad,kummale poole voolab.Ja sellised vaikse vooluga kraavid on praegu kinni ning lume all.Kohati viskab veel lund juurdegi ja mõnes kohas on kopraugud lume all nõrga jääkaanega,nii,et ettevaatust seda "vesirotti" jahtides.Arvan,et keegi pole meil nii näljas,et peaks tingimata ohtlikusse kohta kopraliha varuma minema.Suusk muidugi praegu aitab aga mõni koprakoht pooleldi välja sulanud ja pole suusast ka suurt tolku.Kannatust mehed,räägitakse,et kevad pidavat ka tänavu tulema ja koprajaht kestab veel tükk aega.
noorus on ilus aeg
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Kobras 2009

Postitus Postitas honkomees »

Olgerd kirjutas:Enamus kraavid, kus voolav vesi on ju lahti juba ammusest ajast.

no vaata, kus kopratammid ees, seal ju vesi ei voola (üle tammi), kui vett juurde ei tule. Eks ole. Ja kust ta juurde tuleb kui lumi ei sula. Kobras hakkab aktiivselt välja käima kui sulavesi tema valdustesse tungib, siis tekivad ka pesade juurde jääaugud ja varsti on kogu kraavivõrgustik lahti.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
duv
Postitusi: 582
Liitunud: N Jaan 08, 2009 10:48 am

Re: Kobras 2009

Postitus Postitas duv »

Nagu eelnevalt kirjutasin, siis tore on kui ideaaltingimused, mis siis viga kui loom julge nähtavus paarsada või enam meetrit ja koprad juba valgel ajal ringi müttavad. Omal ajal sai käidud kohalikega kaevanduse tiigi peal, krt. 5-6 aeg õhtul müdistasime Nivaga otse kaldasse ja võta näpust 2 looma nosivad rahulikult paari 30m peal madalas vees. Autos siis kohutav paanika ise taga istme peal, välja ei saa, kiiresti siis püss kotist välja eesistuja kätte paar pauku ka,noh siis ronis mees välja, pani laengud sisse ja koprad ikka nahistavad. Pani oma 2 pauku ära (no sihtimise ajal juba oli näha, et toru ots käib suurest ärevusese siis-sinna) ja loomad solistasid mitte eriti nobedalt minema. Sai siis ise seltskonnast lahku löödud, piki tiigi kallast edasi vantsitud, et ilm oli ilus oli kilomeetri peale näha kus loomad toimetavad ja sai 2tk haavlipüssiga ära ka võetud. Vindiga nendes oludes oleks tõesti võinud kobraste massimõrva sooritada ja nähtavuse poolest mõni kibedam käsi ka vast poole kildi peale tulistada. Oma kohas ideaaltingimusi aga pole ja nagu eelnevalt mainisin on seal tegu ainult võssa kasvanud kraavide ja ojadega ja pealeselle ei armasta seal loomad valgel ajal eriti toimetada. Loomulikult saab ka nendes tingimustes 5m pealt optikaga lasta tuleb ainult optika telje jagu üles võtta, sest kopra pea vaid tikutopsi suurune ja paar senti mängib rolli. Kahjuks on inimese tähelepanuvõimel omad piirid, mis rasketes oludes vähenevad veelgi, samuti ei ole võimalik kogu varitsuse ajal püssi palges hoida ja väikeste vahemaade tõttu pole peale looma väljatulekut võimalik liigutada. Niiviisi arvestades asjaolusid(ka seda, et jõuab veel tõmblevale koprale juurde)oma jahimaadel olengi otsustanud haavlipüssi kasuks. Mis tiiru ja täpsuslaskmisse puutub, siis on see küll väga oluline, ainult ,et tiiruga analoogne variant peaks olema maasturi aknast tulistades, kus mees puhanud ja kindel tugi all. Tundide viisi lumes sumbates, koos varustuse kaasaskandmisega, märjaks saamise, külmetamise ja kõige muuga tuleb ka täpsuse arvelt mõningast lõivu maksta.
Kasutaja avatar
Jahimees
Postitusi: 416
Liitunud: N Okt 16, 2003 12:49 pm

Re: Kobras 2009

Postitus Postitas Jahimees »

Olen küll aastaid koprajahiga tegelenud ja loen neid postitusi kohe huviga. Koprast räägitakse siin kui ülipelglikust loomast. Ma ei tea kohe, mulle on küll jäänud vastupidine mulje - väga uudishimulik loom. Kui rabeled ja ratsutad ringi siis võib-olla tõesti. Oleme, nii ise kui ka mu jahikaaslased lasknud teda vintdist ja lastud on teda nii viie, kui ka viiekümneviie meetri pealt, küll pimedas ja valges, küll jää ja lume, kui ka palja maaga, vette ja maa peale. Nii arg ta ka nüüd ei ole, et ei lase sul püssigi õlga panna või pead keerata. Kannatavad ka juurde kõndimist 15-20 sammuni. Vali ainult õige tuule suund. Olen roninud kuhila otsa ja seal istunud, kobras tuleb välja, vale jutt, et ei tule kolm päeva. Julgen väita, et 90% kes on nina pistnud on ka ära kütitud. See jutt ei ole küll mõeldud hooplemiseks, vaid see on reaalsus mida olen ise kogenud.
Kas tuleb jaht???
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Kobras 2009

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Kõik kordub,kui siin mõned aastad tagasi Kakuke ja Feen selle teemaga hakkasid tegelema ,siis oli jutt umbes samune.Ära liigu ,peereta ega ....... :) ,aga vaata mis nad praegu räägivad-roni julgelt kuhila otsa ,trambi ja aja loomad liikvele ,võta siis sealsamas vaikselt istet ja oota looma ilmumist ja nii ongi!
Kasutaja avatar
valdo
Postitusi: 157
Liitunud: N Mai 04, 2006 4:44 pm

Re: Kobras 2009

Postitus Postitas valdo »

Selle kuhila ümber trampimise jutu peale tuli mulle meelde, et omal ajal üks õppejõud teadis rääkida, et kui roikaga või lauajupiga vastu vett lajatada mõned korrad, siis pidavat kobras samuti uurima tulema, et kes tema territooriumile on tunginud. Ma ise pole sellist peibutusmoodust tihanud katsetada, kartuses koprad minema peletada. Mine võta kinni, võib-olla täitsa toimib... :lol:
Gustaf
Postitusi: 52
Liitunud: K Veebr 22, 2006 8:06 pm

Re: Kobras 2009

Postitus Postitas Gustaf »

Üks kobras on kotis: Tuli välja 18:43
Käisin 18 märts uuesti vaatamas, samas kohas krõbistas jälle kobras, kui läkin liiga hilja ja ei leidnud kobrast võsast üles, obtika ei seletanud enam, aga aeg oli kuskil sama aja ringis, ehk siis tulevad nad välja pool tundi ennem pimenemist,
Teine kobras ujus ka veel ringi, aga mõlemad jäid sel korral kotti pistmata, homme lähen varem kohale, ehk jaht õnnestub:P
Edu kaaskondlastel koprajahi´l
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Kobras 2009

Postitus Postitas kakuke »

Käisin ka täna vaatamas. Ilm oli lausa jube, väiksemad teed peaaegu täis tuisanud, aga kobras hakkas liikuma natuke enne 20:00´i. Kuna tuul jubedalt keerutas siis said kogu aeg minu lõhna enne kätte, kui mina neist aimu sain ja ainult plärtsatusi pidin kuulama.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Hubert
Postitusi: 56
Liitunud: P Sept 03, 2006 9:24 pm

Re: Kobras 2009

Postitus Postitas Hubert »

Eile sai jälle koprapoiste tegevust jälgimas käidud. Nõks peale 19.00-i oli pisike 5-liitrine poiss völjas. See läks ka kotti.
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Kobras 2009

Postitus Postitas honkomees »

Kah iga päev käidud vaatamas, viimasel ajal enam mitte passimas. Tänu iga päev sadanud lumele on selge üks fakt - nädala jooksul pole kobras väljas käinud! Lahtist vett pole ja aukudest käimise ning puude mahavõtmise on järgi jätnud (sellega tegelesid kuu esimesel poolel), paistab et see aasta jää ära ei sula enne koprajahi lõppu ja koprast võib suu puhtaks pühkida ...
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
kaarelj
Postitusi: 70
Liitunud: E Dets 22, 2008 9:32 pm

Re: Kobras 2009

Postitus Postitas kaarelj »

Honkomees aga tee ise jääsisse suur auk:D ja passi seal, ei ole kuulnud küll et keegi nii teeks aga no kes teab :D Vb on see hästi loll nõuanne ma ka ei tea :D
Kasutaja avatar
Veix
Postitusi: 200
Liitunud: E Veebr 11, 2008 5:19 pm

Re: Kobras 2009

Postitus Postitas Veix »

Täna päeval käisin kobraste elupaika üle vaatamas, statistika mõttes, et kuhu passima minna. Loomulikult oli ka püss üle õla visatud ja nibin-nabin oleks saanud kopra kotti ajada.
Päike paistis ja ilm oli kuldne, jalutasin vaikselt mööda ojaäärt ja järsku näen virvendust vee peal, võttis kohe ettevaatlikumaks mind, rahulikult ligemale hiilides tegin kindlaks virvenduse tekitaja, koprapoiss jää-ääre all :) . Jäin siis liikumatult oma šanssi ootama, kuid loom nägi ära liikumise kaldal ja sukeldus. Liikusin rahulikult teise kohta ja jäin ootama, paari minuti möödudes oli loom ääre all tagasi ja solistas seal. Hoidsin optikaristi lainetuse tekitajal ja järsku nägin pead vilksamisi ja liikumas pikki kalda äärt minu poole. Tekkis juba ärevus ja ootus, kuid ei tekkinud võimalust korralikku lasku teha, isegi kui oleks jää alla lasnud poleks teda kätte saanud. Liikusin edasi ning naasesin umbes 30 min pärast, veidikese ootasin ja oli kobras platsis jälle, kuid jää alt välja ei tulnud. :(
Kasutaja avatar
valdo
Postitusi: 157
Liitunud: N Mai 04, 2006 4:44 pm

Re: Kobras 2009

Postitus Postitas valdo »

Käisin samuti nädalavahetusel kopraid vaatamas. Kui Tartus tundub kevad juba üsna ligi olevat, siis Raplamaal on metsades veel põlvini lumi ning väiksema vooluga kraavid jää all. Kobrast liikus küll, aga seda vee all, nina välja ei pistnud - eks ma hirmutasin nad ära oma lumes sumpamisega.
Kuna ilmad suht talvised siiani olnud, siis ma arvan, et kõige magusam koprajahi aeg on nädal enne jahilõppu. Sel ajal on suur reede, mis teatavasti vaba päev, saab 3 päeva jahti järjest pidada ning samasse aega peaks langema ka täiskuu aeg. Lumi on samuti selleks ajaks loodetavasti läinud.
Vasta