Sileraud v komb?

Siin oleks tore vahetada mõtteid jahirelvadest , nende headest ja ka halbadest külgedest .
Milline relv millise jahi jaoks jne.
dr
Postitusi: 2
Liitunud: P Sept 26, 2004 10:53 pm

Sileraud v komb?

Postitus Postitas dr »

Olen järeldusele jõudnud ,et algajal tasuks osta sileraudne.Aga siis olen lugenud et osad kiidavad komb.No kumb siis??!?!?!?!?Oleks tore kui te loetleksite +/-
Chase is better than the catch!
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

sileraudsega saab enamuse jahte hästi peetud. Kui on 2 siledat rauda ja all 1 vint, siis on lihtsalt sileraudne kergem, aga samas on eelis see kui pidada jahti kohas kus saab parte lasta ja hanesid ka. Samuti kitsejahis ja üldse suurulukijahil on kombi etem. Kui on 1 sile- ja 1 vintraud, siis on see jama, et kui pardijahis (vm linnujahis) vaja kahte pauku teha, siis vindist parti eriti ei lase. Sellise kombi korral on hea suurulukit jahtida, samuti hane ja rebase/kährikujahti ka. Sileraude püssi eelis on hind (nu, suhteliselt) ja kättesaadavus. Ise olen saanud proovida ühte vanemat Saueri kombit, kus peal 2 sileraudset ja all vint. Mulle meeldis. Oleks müügis olnud, ehk oleks isegi ära ostnud. Ainuke asi mis võib segada on kaal. Aga tegelikult mulle meeldivad raskemad püssid natuke enam (senistest kogemustest). Kui kusagilt mõne hea kombi saad, siis anna minna.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Kasutaja avatar
pri:t
Postitusi: 388
Liitunud: E Dets 01, 2003 5:55 pm

Postitus Postitas pri:t »

Kuda nende drillingutega on? Kellegil on nendega kogemusi? Hinna poolest sai internetist vaadatud ja ikka üle 20000.- kõik(Sauer, Zoli jms) Ühte on õlga proovitud ja tundus küll mõnus(Sauer). Raskus mind ei häirinud sest ise kah raskemat sorti :) ja see stabiilsuse annab. mõni 2,9'ne vibaks vist jubedasti. Aga jah...kes oskab midagi drillingute kohta rääkida?
Mine metsa!! ;)
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Drillingu kogemus puudub aga kombist ma enam nii vaimustatud polegi .Põdrajahile igaljuhul tunnen ennast kindlamini karabiiniga,seda enam ,et oman poolautomaati.Kombi sobib võibolla tõesti rohkem ,kui vaikselt üksi väikeulukijahti v hiilimisjahti pead.Tavaliselt optika peal ja see nagu nullib pisut seda haavliraua kasutamist ja ilma optikata jälle kahanenvad vintraua kasutamise võlud.Mul on igaljuhul kombiga selline üheraudse mehe tunne.Muidugi on mul komplektis vahetatavad haavlirauad ja nii ma teda üldiselt rohkem sileraudsena tarvitangi.Eks ta ole maitse asi ja oleneb paljuski sellest kellele jahti peetakse ja kuidas.Tean ka paari meest kes karabini kombi vastu on vahetanud ,kuid mõne ajapärast on jälle karabinile tagasi läinud.Eks nende kombidega kaasnevad ka omad probleemid,eriti nende odavamatega(sellel teemal kuskil eespool juttu) Olen seda meelt ,et alguses võiks ikka üks sileraudne olla küll,eks pärast jõua neid "pikki" püsse juurde muretseda. Kivi kotti!
Kasutaja avatar
4x4 Urukoer
Postitusi: 89
Liitunud: E Nov 24, 2003 7:19 pm

Postitus Postitas 4x4 Urukoer »

Olen alles värske kombi omanik, seetõttu võibolla kõiki vigu veel ei tea.Optikat mul peal pole aga ei leia ,et oleks probleem tabada ulukit kuni 150 m pealt.Pardijahilgi sai käidud,ei vaidle ,et kaks pauku on ikka kaks pauku aga kui tead,et teist ei tule ,siis sihid seda hoolikamalt.Vindi kohta niipalju,et peale tiiru on saanud teha kolm pauku looma peale siga,kits ja sokk kõik maas.Ei ole lihtsalt selline mees kes hakkaks mingi a´la 250m peat snaiprit mängima.Kui normaalse laskekauguse peale ei saa siis las minna,homme on ka päev.Ei oskagi midagi halba öelda :D
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Komb rohkem mehele ,kes aktiivselt individuaalset jahti peab.Veel parem kui koeraga ,kohtab mitmesuguseid ulukeid ja tekib palju erinevaid jahisituatsioone.Samas ka suuruluki küttimise võimalus nii lühemal,kui pikemal distantsil.Vajab ainult külma närvi ja kindlat kätt.
Puhas sileraudne asendamatu linnujahis ja üldse pakub rohkem jahielamusi,kuna pead ulukile ikka päris ligi saama,et lasku sooritada ja siis juhtub igatsugu meeldejäävaid seiku :lol:
Puhtalt vint ongi rohkem varitsus ja ajujahil küti relv ning avatud maastikel küttimiseks, kus pikad vahemaad ja head vaateväljad.
Sileraudne otsi-,hiilimis- ja linnujahis.
Komb ongi selline universaalne,millega kunagi hätta ei jää,kellele selline universaalsus meeldib,kellele mitte on maitse asi.
Kui ei ole võimalik mitut relva osta,siis komb on parim lahendus.Muidu peaks ikka kapis mitu relva olema ,vastavalt mis jahti lähed.
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

trucker kirjutas:Komb rohkem mehele ,kes aktiivselt individuaalset jahti peab.Veel parem kui koeraga ,kohtab mitmesuguseid ulukeid ja tekib palju erinevaid jahisituatsioone.
... Sileraudne otsi-,hiilimis- ja linnujahis.
Muidu peaks ikka kapis mitu relva olema ,vastavalt mis jahti lähed.

Enam-vähem nõus, eriti sellega, et linnujahiks sileraudne. Ise linnujahti nigu ei pea. Aga just see võimalus, et tekib erinevaid jahisituatsioone ja kohtab erinevaid ulukeid, nt lähed karabiiniga metsa ja koer võtab nugise ette. Mis teed, kas lased pooleks :cry: Siis hea kui teine raud on haavlipauguga. Seega otsi- ja hiilimisjahiks on just kombi hea, nt .222 ja sile. Suurulukijahiks on muidugi jälle suuremakaliibriline karabiin või poolautomaat parem. Ajus olles, koeraga, on hea suuremakaliibrilise vintrauaga kombi või lihtsalt sileraudne, no sile poolautomaat käib kah, aga pikk raud segab ja kapriisne riist, kui igasugu oksapuru ja lund vahele pudeneb. Ajus olles segab kombi sälksihik, ei lase nii kiiresti sihtida kui latt. Optika läheb ajus paksus padrikus mässates muidugi lund täis ja veest higiseks jne ning ei kõlba kuskile.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Komatsu
Postitusi: 42
Liitunud: N Sept 16, 2004 11:06 am

Postitus Postitas Komatsu »

Trekest.
Sile kaheraudne on algul asjade omandamiseks parim.
Õpid sihtima ja hiilima.
Siis võid ka kombiga ajujahti minna. Tead, et üks laks on ja sellest peab piisama. Ja kui siis juba korralik kombi.
Siiski Kombist arvan rohkem Kantslirelva olema.
Kasutaja avatar
Tõnu
Postitusi: 132
Liitunud: E Veebr 02, 2004 2:32 pm

Postitus Postitas Tõnu »

honkomees kirjutas: Ajus olles segab kombi sälksihik, ei lase nii kiiresti sihtida kui latt.

ma ei ole selle lati ja sälgu/kirbu väitega nõus. latiga laskmine tahab omajagu harjumist ning tihtipeale hasardis ununeb lati kinni-lahti oleku jälgimine sootuks. nii tehakse palju rohkem praaki, lastakse mööda või veel hullem, loomi vigaseks. vähem kogenud jahimees suudab kirbu ja säguga sihtida tunduvalt täpsemalt.

see, et lasu tegemine võtab rohkem aega ja on põhjalikum, vähendab ka praagi tegemise võimalikkust.


honkomees kirjutas: Ajus olles, koeraga, on hea suuremakaliibrilise vintrauaga kombi või lihtsalt sileraudne, no sile poolautomaat käib kah, aga pikk raud segab

lühikese rauaga poolautomaate tehakse ju ka :) reeglina ongi poolautomaadi või pumba kuuliraud haavlirauast lühem, minu beretta puhul on näiteks kuuliraud 61 cm, haavliraud aga 71 cm
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

honkomees kirjutas:"honkomees"] Ajus olles, koeraga, on hea suuremakaliibrilise vintrauaga kombi või lihtsalt sileraudne, no sile poolautomaat käib kah, aga pikk raud segab

lühikese rauaga poolautomaate tehakse ju ka :) reeglina ongi poolautomaadi või pumba kuuliraud haavlirauast lühem, minu beretta puhul on näiteks kuuliraud 61 cm, haavliraud aga 71 cm[/quote]
Sorry ... Nojah, mõtlen ikka vanaviisi, vene relvade järgi, olen üritanud odavamate asjadega läbi ajada. Naine niigi uriseb karust hullemini :evil:
Pole neid lääne värke ise ostnud ja proovinud, looma on maha saand ka vene riistadega.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
4x4 Urukoer
Postitusi: 89
Liitunud: E Nov 24, 2003 7:19 pm

Postitus Postitas 4x4 Urukoer »

Lobodka kirjutas:Trekest.
Sile kaheraudne on algul asjade omandamiseks parim.
Õpid sihtima ja hiilima.
Siis võid ka kombiga ajujahti minna. Tead, et üks laks on ja sellest peab piisama. Ja kui siis juba korralik kombi.
Siiski Kombist arvan rohkem Kantslirelva olema.


Äkki seletaksid seda ,milline siis korralik relv on?
Ülo
Postitusi: 113
Liitunud: N Juul 22, 2004 10:11 am

Postitus Postitas Ülo »

Olen kasutanud Tikka 412 12/76-308 nüüd juba 12 aastat. Olen üldiselt ka selline rohkem omaette jahti pidav tegelane. Kohe muutsin ära päästikusüsteemi - asendasin ühe päästikuga süsteemi kahe päästikuga süsteemiga. Asendamatu relv hundi ja ilvesejahis (no jah, nüüd nende jahtidega on kuidas on ), sokujahis. Ei ole hätta jäänud ka põdrajahis. Minu püss saatuslikuks saanud 8 hundile, 3 ilvesele, 15 põdrale. Relva eeliseks muidugi tema universaalsus, võimalus vajadusel kasutada nii haavli kui ka vintrauda. Kiirjalg optika puhul võimaldab selle kiiret mahavõtmiast. Kuigi kui harjutada, saab edukalt ka haavlitega läbi optika lasta (muidugi optika väikese suurenduse korral) Puuduseks, kui seda nüüd puuduseks nimetada, on tõesti see ühe lasu võimalus kummastki rauast. Aga eks tuleb rohkem harjutada ja siis vast polegi teist lasku vaja. Eks vanad mehedki ütle, et võtjad ikka need esimesed paugud...
Kindlasti tuleks harjutada tiirus tublee laskmist suurulukile, sest kuuli lennukiirused ju erinevad.
Teder
Postitusi: 417
Liitunud: N Okt 07, 2004 3:17 pm

Postitus Postitas Teder »

Arvan, et algajal võiks ikkagi olla esimeseks püssiks 12-kal. kaheraudne. Pardijahis jõuad lõpuks ikka niikaugele, et tahaks nagu duubleid lasta ja pärast ühe pardi kukkumist on tobe vaadata. kuidas ülejäänud parv minema lendab. Aga hea kontsentratsiooni korral on võimalus lasta isegi neli. (jõuad ümber laadida). Sama kaelustuvi ja laugujahis. Jänesejahis on mõnikord vaja kohe parandada esimest veidi vildakat lasku. Ja kui parti lastes näed, et part veidi vildakalt kukub, lase kohe silmapilkselt juba õhust või vette langemist üle, muidu on vähe vähe lootust haavatud parti liikuma ajada.
Kombi võib ju olla küll- metsas otsijahil koeraga on ta ju hea relv, aga üks 12-kal. kaheraudne võiks ikka relvakapis juba enne olla. Ja sellega saab ka laskma õppida, sest eks kuulipüssist ja haavlipüssist laskmisel ole ikka veidi erinevad tehnikad.
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

faktid:

mõni aeg tagasi lasti medalisarvedega suur hirvepull, koertele hakkas ajus vastu, ajaja jooksis ligi ja tulistas 35-40 meetri pealt sileraudsest poolautomaadist kiiresti 4 lasku rindkeresse kuulidega RC Palla. Hirv tardus kohale, vajus vaikselt ja pärast viiendat lasku kukkus kokku.
Ilmselt võis tardumise põhjus olla selles, et 4 lasku sileraudsest relvast annavad kokku umbes 4x2500= 10 000 J mida hirve kesknärvisüsteem ei suutnud taluda.
puukoi

Postitus Postitas puukoi »

Arvan, algajale sobiks ikka sileraudne. Neid on suht odavalt väga häid kasutatuid ja sealjuures korralikke saadaval. Sobib nii linnu- kui ka suurulukijahiks.
Kombiga on minu meelest sedasi, nagu paljude universaalsete asjadega - ei kõlba tegelikult eriti millekski.
Kui oled mõnda aega jahimeheks juba olnud, siis tunned varsti ise ära, kas on midagi toekamat juurde vaja.
Tihtipeale kipub see esmane huvi jäämagi suht pealiskaudseks ja sellisel juhul ei ole teinud mõttetult palju kulutusi.
Kui aga raha pole probleemiks ja otsustad kombi kasuks, siis praegu on korralik saadaval - Finnclassic 512 12/76; 308Win h. 16,9 tuh.
Norm. optika kiirjalgadega läheb veel teist samapalju.
Vasta