Helisummutist nii ja naa ...

Küsimused relvameistritele lootuses kompententsetele vastustele.
Vasta
Kasutaja avatar
hagijas
Postitusi: 137
Liitunud: N Nov 25, 2004 10:24 pm

Re: Helisummutist nii ja naa ...

Postitus Postitas hagijas »

Mina olen kahe käega selle poolt. Kes arvab, et summutiga või summutita lastes temal lasketulemus ei muutu, siis ütlen, et oled meister. Mina ei ole meister, oman paugukartust ja usun, et seda omab suur hulk jahimehi, iseasi palju neist seda teab/tunnistab. See, et summuti lubatuks saab, muudaks paljude meeste laske metsas paremaks.
looma tuleb otsida jälgede lõpust
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Helisummutist nii ja naa ...

Postitus Postitas andrus »

Nii summuti kui vibu kasutamise poolt jahil kahe käe ja kolme jalaga. Soomes mõlemit jahil nähtud ja proovitud kordi.
Vibu on suuruluki jahil(soomes kyll veel valgesaba ja siga)vägagi efektiivne riist ja nõuab ka jahipidamise oskuseid mitte 100+ panin paugu ära.Ei jõua ära oodata,et ka siin riigis kunagi saaks see legaalseks.
Summutist nii palju,et minge loodusesse ja tehke pauku ning laske kellelgi eemalt ja lähemalt kuulata.On ikka kõva vahe sees.Koerte kõrvadest ei maksa räãkidagi. Ja loomulikult on summutil ja summutil vahe sees.
Huvitav kas norrakad,rootslased,soomlased on lihtsalt nii jobud ja edevad,et seda junni seal otsas asjata kaasa tassivad? :lol:

https://youtu.be/5IH4hHwLW0E
jahismurf
Siili
Postitusi: 416
Liitunud: E Aug 09, 2004 10:23 pm

Re: Helisummutist nii ja naa ...

Postitus Postitas Siili »

On kaks asja,mille puhul meeste mõtted lahku lähevad.
Kui keegi asjatundja tuleb seletama,kui asjatundmatu teine on,et ta hindab sellist,või teistsugust naist.Pehmelt väljendades, igal mehel oma arvamus enda naisest.
Põhimõttelt sama lugu ka relvadega.Kui tal on näiteks eestlaetav ja see on lubatud ,las ta olla siis oma teadmises õnnelik.
Oi kui palju on siin "sarvi"ristatud,milline kaliiber on ikka õige jne.Iga mees valib endale relva (d),oma informatsiooni,tõekspidamiste ja võimaluste järgi.
Summuti tõesti ei võta heli ära täielikult,kuid siiski muudab heli olemust.Miks see peaks olema kellelegi otse vastuvõetamatu ,kui teisele meeldib veidi leebem heli.Laskja ise on ju alati oma paugule kõige lähemal.Suudme kompensaator võtab tagasilöögi tõesti tunduvalt pehmemaks,aga laialipaiskuv heli on ikka paras lätakas,eriti magnumil.Kui on olemas kompensaatori keere,ei ole ju sama keermega summuti vajadusel otsa keeramine keeruline.Summutite valik on suur, erinevad keermed,erinevad asetused,kaalud,pikkused,tööpõhimõtted jne.Kui see kellelegi ei sobi,ei pea ta seda kasutama. Pall on seadusandja käes.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Helisummutist nii ja naa ...

Postitus Postitas Ahto Kattai »

No mehed summuti kasutus pole ju kohustus. Las jääda ikka valikuvabadus ,miks me teiste eest räägime. Kas jälle on vale arvamus ja minu arvamus ? Kas kellelgil saab kergem ,kui ei lubata :M
Lisan, et on endalgi olemas nii kompensaator ,kui sumpa aga metsas ei viitsi sumpat tassida. Uuemad on tunduvalt väiksemad ja kergemad, vast 2-300 g.
Viimati muutis Ahto Kattai, R Veebr 09, 2018 3:25 pm, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Helisummutist nii ja naa ...

Postitus Postitas aadu kadakas »

https://www.youtube.com/watch?v=jS4Dh_EAfJI
Ilmestav võrdlus täiesti teisest valdkonnast. Üks kommija viitab kõrvaklappide esinemissagedusele.
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: Helisummutist nii ja naa ...

Postitus Postitas Välek »

No arvamusi on nii ja naa ka selles teemas. Kommentaar Aadu videost: Thanks for **** up one of the important things of F1 that we love since the beginning, the sound.
Arvatavasti arvavad paljud, et õiges jahis käib kõva kärakas (kaasaarvatud ma ise). Aga kindlasti on teretulnud valikuvabadus ja alati on ka võimalus, et arvamus (ka enda oma) muutub. (y)
Ten
Postitusi: 161
Liitunud: K Mai 13, 2009 10:06 pm

Re: Helisummutist nii ja naa ...

Postitus Postitas Ten »

Kurdeti ,et siledale ei ole summutit.
https://www.youtube.com/watch?v=jlGQMStZKJ0
Olen samuti nõus mõttega,et keegi ei ole kohustatud kasutama summutit.
Ise olen kahe käe ja jalaga kasutamise poolt.Kogemus 3006,223,762*39 ja .22LR.
No võtab tagasilöögi praktiliselt ära.Kompensaator ka hea asi aga väiksema koera viskab lasu hetkel kaugele eemale.Kui viib relva tasakaalust välja tuleb relva tasakaalustada,valida sobiv summuti või leppida sellega ja harjuda.See,et meil ei ole summuti paigaldamise spetse pole päris kindel.Eestis on olemas firma,kes enda ehitatud kompensaatoritega peaks olema juba USA turul.Mis see summuti siis ka ära ei ole.Nord Arms siis firma nimi.Selles USA testis sai ta vist teise koha.Ise kasutan Nord Armsi kompensaatorit .223 poolautomaadil,väga efektiivne.Seda siis sportrelval.
https://www.youtube.com/watch?v=4sBjQjC ... e&t=18m14s
Ise olen summutite valimise juures kasutanud soome AseUtra spetside soovitusi.
draiwer
Postitusi: 387
Liitunud: R Mai 29, 2009 9:36 am

Re: Helisummutist nii ja naa ...

Postitus Postitas draiwer »

tireb kirjutas:ei ole nõus selle viimase väitega, kui ikka tavalise moonaga lasta siis heli ikka väga vähe vaiksem.
ja tiiru seinte vahel käib suht sama moodi kõrvadele. Jah ma tean, et Tiit laseb palju. Mina ei lase ka just mitte vähe, sestap tean mida räägin


Ei loe siit välja kas tireb laseb summutiga või ilma aga tean,et teistele tiirus viibivatele inimestele on ikka tunduvalt mugavam kui lastakse summutiga.Tõsi ta on,et lasketunnelis või koridoris on kõrvadele häiriv ka summutiga aga siiski suur vahe kui lasta ilma.Summuti summutab plahvatuse siiski väga effektiivselt ja seda pauku mida kuuleme summutiga lastes tekitab kuul peale helikiiruse ületamist.Lasu saab summutiga peaaegu helituks spets moonaga millel kuuli suudmekiirus on alla helikiiruse aga siis puudub kuulil vajaminev energia näiteks looma surmamiseks teatud vahemaalt alates.Lisan siia,et juba 50m pealt mina siga sellise moonaga ei läheks laskma.
VR
Postitusi: 233
Liitunud: K Juul 20, 2005 9:05 pm

Re: Helisummutist nii ja naa ...

Postitus Postitas VR »

kakuke kirjutas:koertest läheda maa peal lastes ei räägigi.
andrus kirjutas:Koerte kõrvadest ei maksa räãkidagi.
Mul pole ühtki tuttavat koerameest, kes vindiga koera eest laseb. Kõigil on siledad kaasas. Pole nagu pointi 10 meetri pealt vindiga lajatada. Eks me näe, kas ilmuvad siledate summutid.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Helisummutist nii ja naa ...

Postitus Postitas kakuke »

Eks kogemused olegi erinevad, aga ise olen seda nii mõnedki korrad teinud ja terve rida tuttavaid ka, kelledel seda ette tulnud. Endal eriti just verejäljel seda olnud.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Helisummutist nii ja naa ...

Postitus Postitas andrus »

VR kirjutas:
kakuke kirjutas:koertest läheda maa peal lastes ei räägigi.
andrus kirjutas:Koerte kõrvadest ei maksa räãkidagi.
Mul pole ühtki tuttavat koerameest, kes vindiga koera eest laseb. Kõigil on siledad kaasas. Pole nagu pointi 10 meetri pealt vindiga lajatada. Eks me näe, kas ilmuvad siledate summutid.






No jõudu jaksu neile nende siledatega,mingil põhjusel liiguvad ka paduusklikumad koeramehed järjepidevalt vintide poole.
Mis sellel loomal vahet on millega 10m pealt lajatad?? 
Loomal on vahe siis kui talle 100m siledast lajatada ja eriti kui see sileda mees ei anna omale aru distantsist ja kiirusest.

Ma olin kah kunagi ilge sileda fänn koertega jahis.Sileda täpsus ja sooritusvõime jätab tõsiselt soovida.

   

 
jahismurf
Kasutaja avatar
ylaril
Postitusi: 116
Liitunud: K Juun 29, 2016 3:38 pm

Re: Helisummutist nii ja naa ...

Postitus Postitas ylaril »

Ei oleks uskunud, et siinses keskkonnas nii palju negatiivset summutite vastu tuleb.
Ise kasutan ja muud miinust küll ei oska välja tuua kui see, et viib relva veits tasakaalust välja ja paratamatult pidanud kasutama nii summutiga kui ilma, kuna Eestis veel jaht keelatud sellega ja kont pessimistide hambusse, osades soome tiirudes ilma summutita vint keelatud.
Ajus tõesti koos summutiga relv veidi pikem ja kipub rohkem okstesse jääma. Nt. 30-06’ga heli hirmsasti ei vaigista, kuid pehmendab päris palju tagasilööki ja heli kuidagi pehmem.
Niikaua kuni kohustuslikuks ei muudeta ja igal mehel valikuvõimalus suureneb, seaduse muudatus igati teretulnud :)
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Helisummutist nii ja naa ...

Postitus Postitas aadu kadakas »

ylaril kirjutas:Ei oleks uskunud, et siinses keskkonnas nii palju negatiivset summutite vastu tuleb.

Lugesin värskemad 2 lehekülge üle ja enamus arvamusi ju pooldavad või siis stiilis, et isiklikult ei koti, aga las olla pealegi, kui sellekohane seadus vastu võetakse.
Viimati muutis aadu kadakas, L Veebr 10, 2018 3:33 pm, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Helisummutist nii ja naa ...

Postitus Postitas aadu kadakas »

Sumpsi vajadust näikse täna põhjendatavat, et saab "vaikselt" karja metssigu küljeli ajada, sest metsseakatku on võimalik niimoodi meie maalt välja juurida. No tobe põhjendus veel tobedamale eesmärgile.
hagijas kirjutas:Mina olen kahe käega selle poolt. Kes arvab, et summutiga või summutita lastes temal lasketulemus ei muutu, siis ütlen, et oled meister. Mina ei ole meister, oman paugukartust ja usun, et seda omab suur hulk jahimehi, iseasi palju neist seda teab/tunnistab. See, et summuti lubatuks saab, muudaks paljude meeste laske metsas paremaks.

Selle mõttekäiguga tuleb igati nõus olla. Otsene praktiline efekt summutist.

Lisaks veel kaks tahku ilukirjanduslike näidetena. Ilmselt kordan oma mõtteid.
Nr.1. Vaikne suveõhtu. Öö tuleb valge. Istud ja naudid raugevat päeva. Inimesed kaovad majadesse ja metselajad lähevad liikuma. Linnudki võtavad kesköö paiku väikese pausi, et paari tunni pärast uuesti kontserti alustada. Nagu heade kontserdite puhul õige ongi. Istud oma lahtises jahitorn-"hotellis" ja lihtsalt naudid... kuni see suur sokk peale keskööd lõpuks liikuma läheb ning udulooride vahel kõrges heinas nagu vaim liigub. Tal on aega. Sul seekord veel rohkem. Ühel hetkel on hõredam ja madalam hein ning nagu tellitult tõmbab udu ennast kõrvale...
Vot siinkohal on üks summutatud lask ainuõige minu meelest.
Nr.2. Olles suuremas ühisjahis kuskil kütiliinis või väiksema pundi jahis oma kohas või tornis. Ja kui kostub pauk ja hinges hakkab pulbitsema ehe jahimehelik ärev rõõm. Lasti! Ja veel mõned paugud! Pundil on ilmselt saak! Vist tuli selle või teise jahilise suunast, oli vindi või sileda pauk ja need ülejäänud kümned kiirarutlused enda sees. Veri tuksub kõrvades nagu oleks ise laskja, sest heas jahiseltskonnas pole ju vahet, kes selle eduka lasu tegi - kogu punt sai.
Siinkohal on minu jaoks tegemist miski ehedusega, mis kuulub jahi juurde. Selles jahis oleks äkki mõtet sumpsid maha keerata või teha üldse siledatele meenutus vanadest headest aegadest.
jants
Postitusi: 43
Liitunud: T Veebr 09, 2010 5:45 pm

Re: Helisummutist nii ja naa ...

Postitus Postitas jants »

Olen korra Adu teksti peale mõttes mütsi tõstnud ning kummardanud ja teen seda veel korra...
Mis sa arvad kui valiks sind Kuristiku tn. uueks presidendiks?
Vasta