põdrajaht??

2004. aasta teemad
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Meil siin pole ka veel põdrajahti peetud, kuna enamus jahimehi on põllumehed ja neil praegu kiired ajad.
See kas kuskil korraldada varitsus/hiilimisjahti või ajujahti põtradele sõltub suuresti ka kütitavate arvust. Kui lasta on ikka mõni üksik põder siis ei tulegi peale ajujahi ükski jahipidamisviis kõne alla, kuna jahielamust ihkavad ju kõik, aga on jahtkondi kus põtra nagu putru siis seal on ka teised võimalused. Võibolla on häda minus, aga mulle poeb ärevus hinge ka siis kui olen varitsusjahis ja loom välja hakkab tulema. Loom saab rahulikult kuulata, haista, vaadata ja on minuga võrdsemas olukorras kui siis kui teine jookseb elu eest kari kisakõrisid kannul. Maitse asi ütles kukk ja ronis pardi seljast maha. :D
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

saarlane kirjutas:Aga samas tekivad ka kohe probleemid.
1. Tekib mingi väike kütibrigaad, kes kõik maha laseb ja võib olla osa mehi ei saagi lihajuppigi.
2. Kadedus - mis seejärel heidab oma varju üle Jahiseltsi.

Meil on koosoleku otsus nii, et varitsusest jms lastud põder läheb vorstiks ja jagatakse kõigi järgmises ajujahis osalejate vahel. Mingit lubade müüki oma jahtkonna sees või jagamist ainult "brigaadi" vahel ei tohi olla. Kõik maksavad liikme- ja rendimaksu ja kes ühisjahil käib, see osa saab.
Eelistame muidugi ajujahti, ikka põnevam ja seltskondlik osa kah. Selle häirimisega on nii ja naa. On küll olnud juhuseid, kus põder istub langetajatega ühes mastis, ei häiri teda kisa ega masinamüra. Alles siis kui paarikümne meetri peal oled, läheb liikuma. Kui meie looduslikes oludes loomad inimtegevust kardaksid, siis ei saaks nad siin üldse elada.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

kakuke kirjutas:Loom saab rahulikult kuulata, haista, vaadata ja on minuga võrdsemas olukorras kui siis kui teine jookseb elu eest kari kisakõrisid kannul. Maitse asi ütles kukk ja ronis pardi seljast maha. :D

Loom ei teagi, et ta midagi kartma peab. Ajujahis on loomal selge, et teda jahitakse, ei tule ta igale poole välja, üritab ajajate vahelt läbi hiilida jne. Lootust ellu jääda rohkem kui varitsuse puhul.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

Nivaomanik kirjutas:Meil on varitsusega lood nii, et usun et julgelt 2/3 põtradest lastakse söödapõldudest varitsuselt.

Põder söödapõllul??? Mida ta põllul sööb. Ise olen küll üliharva põtra põllul näind ja ikka ainult liikumas kuhugi. Põder sööb minu arust, vähemalt meie kandis vaid raiesmikel.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Andres - saarlane
Postitusi: 174
Liitunud: E Dets 15, 2003 11:19 am

Postitus Postitas Andres - saarlane »

Taliraps on see mis põdrad metsast välja toob.
Egas elevant pole siga!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

honkomees kirjutas: Loom ei teagi, et ta midagi kartma peab. Ajujahis on loomal selge, et teda jahitakse, ei tule ta igale poole välja, üritab ajajate vahelt läbi hiilida jne. Lootust ellu jääda rohkem kui varitsuse puhul.

Vaieldav, kuigi siin on oma tõepõhi all.
Kui aju vaikne/aeglane ja hõre siis tõesti hakkab tagasi pressima. Kui vastupidi siis lendab kui püssikuul metsast/metsatukast välja ja looma näeb ka see Juku kes ei suuda vaikselt varitsuses olla. Ehk siis kõik sõltub olukorrast. Igal pool ei maksta ühtemoodi rendimaksu (isegi ühes kohas maksan ja teises ei maksa).
Enda jahimaal nägin viimati sellel kolmapäeval põdralehma kahe vasikaga nurmes söömas.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Nivaomanik
Postitusi: 206
Liitunud: R Nov 21, 2003 4:42 pm

Postitus Postitas Nivaomanik »

Saarlase jutt jummala õige et taliraps ja oleme proovinud ka rukkiorast ja see töötab samuti väga hästi.
Talirapsis käivad juba praegu maiustamas, aga õigeks läheb asi siis kui külm on rohu kollaseks teinud ja ainsad rohelised asjad metsas on rapsi ja orasepõllud ja männi oksad.
hunt
Postitusi: 138
Liitunud: T Mär 16, 2004 10:20 pm

Postitus Postitas hunt »

minu arusaam ajujahist: positiivne on ainult üks asi-nimelt see ,et ta on seltskondlik ettevõtmine, rohkem seal midagi head asjas minu arvates ei ole.See kisa ja kogu metsaelanike ülesrivistus pole küll õige.Tegelikult ei saada aju käigus isegi selget ülevaadet alati mis loom täpselt sees oligi, rääkimata siis laskmisest.Nii mõnegi mehel läheb sörm kõveraks suures adrenaliinitulvas.Nagu nina välja pistab, nii tina saab.Muide üks lollus veel mida tehakse- täna laseme ainult vasikat või ahtrat ema.Kahe vasikaga ema ei puutu.Tavaliselt peale vasika laskmist saabki korralikust emast kas" aher loom " või ühe vasikaga ema kes järgmise aju käigus kutsutakse ära.Kui ajus ei kasutata koera siis kipuvad välja tulema ainult emad vasikatega, pull säilitab külma närvi ja laseb ajul endast mööda minna ja läheb tagasi või laseb hiljem vaikselt jalga.
Maanus
Postitusi: 65
Liitunud: N Mär 11, 2004 11:16 am

Postitus Postitas Maanus »

hunt kirjutas:Muide üks lollus veel mida tehakse- täna laseme ainult vasikat või ahtrat ema.Kahe vasikaga ema ei puutu.Tavaliselt peale vasika laskmist saabki korralikust emast kas" aher loom " või ühe vasikaga ema kes järgmise aju käigus kutsutakse ära.


Seepärast on mõistlik kahe vasikaga ema üldse mitte puutuda ja
alles hooaja lõpus,kui vaid vasikad laskmata,üks vasikas tagant ära noppida.
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Postitus Postitas rajaleidja »

Maanus kirjutas:
hunt kirjutas:Muide üks lollus veel mida tehakse- täna laseme ainult vasikat või ahtrat ema.Kahe vasikaga ema ei puutu.Tavaliselt peale vasika laskmist saabki korralikust emast kas" aher loom " või ühe vasikaga ema kes järgmise aju käigus kutsutakse ära.


Seepärast on mõistlik kahe vasikaga ema üldse mitte puutuda ja
alles hooaja lõpus,kui vaid vasikad laskmata,üks vasikas tagant ära noppida.


Meil veel sellist viga ei ole tehtud, et esialgu kahe vasikaga olnud ema lõpus maha notitakse. Ma ei tea kas ainult meil(tõenäoliselt ikka mujal ka) hoiavad loomad oma piirkonda. Seega on üldiselt teada, kus metsas mis loomad on. Loomulikult ei ole see seaduspärasus, loom on loom ja kunagi ei tea, kuidas ta käitub, mida teeb
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Räägite siin aju- ja varitsus jahist ,aga milline elamus kui pull sulle poole- või enamgi kilomeetri pealt peibutusele vastu köhima hakkab ja aina otsejoones peale tuleb :D Sellist jahielamust ei anna ükski aju- ega varitsus jaht :A Kivi kotti!
Maanus
Postitusi: 65
Liitunud: N Mär 11, 2004 11:16 am

Postitus Postitas Maanus »

Rajaleidja,
Ma ei rääkinud ju sõnagi ema mahalaskmisest.
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Postitus Postitas rajaleidja »

Maanus kirjutas:Rajaleidja,
Ma ei rääkinud ju sõnagi ema mahalaskmisest.

Vabandust, mina panin mööda.
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

Meil siiani põdrad ajujahis lastud. Egas neid palju meil lastagi, hetkel 3 tk hooajal. Aga kaigastega kopsimise kohta ütlen ma nii, et põdra aju jaoks pole see eriti efektiivne, iseasi kui palju mehi on. Aga kui vahepeal silmside kaob, siis on tagajärjeks ajuliini ebaühtlus. Isegi kisades on seda juhtunud, et kuhugi kraavi taha toppama jäädes, nii et teisi ei näe, edasi liikudes arvad, et paremal käel asuv ajaja on hoopis vasem mees, kuna see nii palju edasi liikunud, ja panedki veel rohkem umbe (eriti kui võõras tükk).
Sellega olen nõus, et pullid liiguvad tihtilugu ajus lihtsalt tagasi (või ootavad kusagil võpsikus). Ja lastakse pigem lehmi ja vasikaid. Meil oli eelmisel aastal 1 lehm ja 1 vasikas (ühest ajust) ja siis mullikas (kunagi hiljema). Nii, et nagu pole paha, kui arvestada, et ema kahe vasikaga jäi täiesti puutumata (ei sügele kõigidel sõrm midagi), ja põtru on hakanud jahimaadele järjest enam siginema.
Ja sel aastal jaht siis laupäevast. Samas asi, et siiani on meestel põllutööd tegemisel.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

Meil lastud 2 pulli, 1 aher lehm ja õnnetul kombel üks vasikatega lehm- tuli üksi sihile, jäi seisma ja vasikad tulid alles hiljem :cry:
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Suletud