Relvakaba

Küsimused relvameistritele lootuses kompententsetele vastustele.
Vasta
Kasutaja avatar
Arles
Postitusi: 602
Liitunud: K Dets 22, 2004 11:13 am

Re: Relvakaba

Postitus Postitas Arles »

Mõte teha kaba tegelike asendite otsimiseks on super. Isegi olen soovitanud otsida reguleeritav kaba ja laskmise käigus leida see õige. Ses osas, kui juba mõtted kahtised - kui saaks tagumise klotsi nurka vasakule-paremale aj üles alla seada ning kogu tagumist osa raua telje suhtes nihutada oleks täitsa ideaalne.
Kui kaba asendi otsimiseks, polegi see ideaalne pealpüsimine nii kriitiline.
Täisraamil relvad - nendega eip oska ristinimene miskit tarka peale hakata. Siiski ei ole selgelt tegemist jahilaskmise ja jahirelvaga ning metsagi tollega eip minda. Küll aga spordivõistlustele ja pealehakkaja sportlane. Kui me teeme jahinduslikke võistlusi ja jahimeestele siis spordireeglite järgi valmistatud relvad, samamoodi kui ka spetsiaalne laskmisriietus ja sportlaskurid isegi võiks nüüd kõrvale jääda. Samahea oleks muidu tuua Loeb oma WRC masinaga rahvarallile teistega "võrdsesse" ritta.
Parimat!

Arles
arlestaal.blogspot.com
Kasutaja avatar
Sarvik
Postitusi: 576
Liitunud: E Jaan 08, 2007 3:09 pm

Re: Relvakaba

Postitus Postitas Sarvik »

to arles:
* see mõõdupuu võimaldab ka kabaotsa ka peale sümeerilise üles alla liigutamise ka asümeetriliselt külgsuundades liigutada.

* õige seadistuse leidmine muideks ei olegi nii lihtne....olen mänginud seadistustega kuskil kaks nädalat....arvan siiski et see "viimane" pole veel leitud....kuigi arvan et võrreldes vana laega/seadistusega on tulnud vss näiteks ca 10 punkti potensiaali juurde....eelmisel nädalal trennis lasin kõik seeriad üle 190 (see muidugi ei huvita kedagi :) )...paraku nädalavahetusel maakondlikel võistlustel oskasin viimaseks jäänud märgile (metseale) peale nelja kümmet viimaseks pauguks elementaarapsakaga teha nulli :oops: ...kokku vaid 183 :oops: ....aga endal on teadmine et küll ma sinna 190-ste klubisse satun varsti niikuinii... :)
teisalt ei maksaks seda hästiistuvat laadi ületähtsustada....üks laskurist sõbramees arvas et kui kõik see resurss (aeg/raha) oleks kulutatud trenni/padrunite peale oleks ka iga "kaikaga" tulemus parem olnud....krt seda teab ....ka sel jutul oma iva :)

* raampüssist ja jahist....sportlaskurriietuses mehi pole tõesti kunagi metsas kohanud :)....aga soomes on mul mitmeski jahiseltskonnas jäänud pilk sportrelva välimusega püssile pidama....arvan et iga relv mida kannatab jahirelvana registreerida/kasutada võiks ka jahipraktilises võistluses osaleda....sama tobe kui raampüssi keelamine oleks näiteks üle 20 tuh maksva (või misiganes muu valitud meelevaldne kriteerium) jahirelva tiirus võistlustel kasutamise keelamine....:)....e. piltlikult kas ainus õige eesti ralli on moskvitchi liiga? :)
kärbes kirbule!
Kasutaja avatar
Arles
Postitusi: 602
Liitunud: K Dets 22, 2004 11:13 am

Re: Relvakaba

Postitus Postitas Arles »

20 keek eest täisraamil püssi eip saa. alates 45 oli vist min. Tegemist eip ole enam sportliku relvaga vaid proffesionaalseks tarbeks - võistlemiseks looduga. Heino oskab ehk komenteerida, tehtakse neile ka salve alla ja kaitseriivi peale.
Vast eip olnud minu eelnev võrdlus tabav aga - meie oleme jahimehed ja käime nende relvadega metsas ning tegeleme jahiprakrilise laskmisega. Mõni püss maksab 3 keek, mõni paarkümment ja mõni 1,5 miljonit. Ikka on tegemist jahirelvadega. Ja räägime moskvitsi (kuigi ka neid leidub) asemel volkaritest ja mersudest ning mõnel juhul maserattist. Raampüss ja meie märklehed - see 0,1 mm täpsem jooks pole ka point. Küsimus pigem põhimõtteline. Täna käime teed, kus piiranguteks olevaid reegleid leevendatakse kuid kuskil on ka piir. Samamoodi ei ole meie võistlustel lubatud 222 ga jooksvat põtra lasta ja sportlaskmise riideid kanda. Selliseid piiranguid on igal alal ning vaevalt meil just toopärast võistlemata keski jääb.
Parimat!

Arles
arlestaal.blogspot.com
Kasutaja avatar
Sarvik
Postitusi: 576
Liitunud: E Jaan 08, 2007 3:09 pm

Re: Relvakaba

Postitus Postitas Sarvik »

olen nõus et küsimus on põhimõtteline....ja vastuski võiks/peaks olema põhimõtteline seega imelihtne: iga püss mis on registreeritud eesti politseis jahirelvana (st. k.a. jahi-ja sportrelvana) on wellcome eesti jahipraktilistele võistlustele.....usun et siiani peaks olema kõik ühtemeelt....aga siis keegi tark/lugupeetud/autoriteet ütleb et jaaaaaa.....mõned lisatingimused peaks ikka veel olema...ja vat siis lähebki jamaks...ja põhimõttelageduseks/printsiibituseks...

nõustun printsiibiga et jp tohib lasta 6,5 ja suurema kaliibriga....vägagi üheselt mõistetav EV jahiseadusele baseeruv jahipraktiline printsiip..... ja ma ei saa kuidagi aru miks samas tohib jm lasta väiksema kaliibriga?.... täpselt sama küsimus vss sea märgi kohta?....kus krt siin see jahipraktilisus välja paistab?

nõustun vägagi printsiibiga et tiirus tohib sumpareid kasutada....miks krt siis jm ja jp tohib aga vss ikkagi ei tohi?....seda nimetatakse printsiibituseks
kärbes kirbule!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Relvakaba

Postitus Postitas kakuke »

Järsku valgustate rumalat inimest, et mis eelis on täisraamilisel kabal näiteks Arlese enda kabal, mis tema mõõte arvestades teha on lastud? Loen veel võistlusmäärustest, et püssil ei tohi olla reguleeritavaid lae osi. Paljudel peal reguleeritav põsetugi. Rumalus. Kus kohas see kirjas, et summuti VSS´i laskmisel keelatud? Minu käes olev võistlusmäärus mis trükitud 2004 seda ei kajasta. Kuskil uuem olemas? Mulle ka vägisi tundub, et see sõna jahipraktiline on meie jahikultuuriruumi arvestades mingi taadi kupu all ükses kinni ja käib tema suva järgi. Kuskilt kuulsin ka kompensaatori keelamisest võistlustel, aga määrusest mis minu käes sellest eip sõnakestki. :M
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Relvakaba

Postitus Postitas baddmann »

kakuke kirjutas:....Loen veel võistlusmäärustest, et püssil ei tohi olla reguleeritavaid lae osi. Paljudel peal reguleeritav põsetugi. Rumalus. Kus kohas see kirjas, et summuti VSS´i laskmisel keelatud? Minu käes olev võistlusmäärus mis trükitud 2004 seda ei kajasta. ...


Vt http://www.ejsl.ee/index.asp?action=0&type=16&id=100127 äkki ?

BM
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Relvakaba

Postitus Postitas kakuke »

Seal tõesti kirjas, et suudmekompensaator jms keelatud. Täismantelkuulid nagu ka keelatud. :M
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
M695
Postitusi: 93
Liitunud: N Aug 04, 2005 6:11 pm

Re: Relvakaba

Postitus Postitas M695 »

Seisvate ulukisiluettide laskmisel on relva mõõtudes maksimaalne raua läbimööt 25 mm, ilmselt siis koos summutiga ei mahu relvad antud mõõtudesse.
Kasutaja avatar
Sarvik
Postitusi: 576
Liitunud: E Jaan 08, 2007 3:09 pm

Re: Relvakaba

Postitus Postitas Sarvik »

lugesin huviga seda fitasc combi 01.01.09 reeglistiku relvaosa
vabandan ette vabatõlke pärast...siiski sisu peaks olema arusaadav:

4.1. relvade karakteristikud
* peavad vastama riigi kehtivale relvaseadusele
* peavad olema saadaval kaubanduses ja olema mittemodifitseeritud ei terviku ega osana

4.1.2. jahivintrelv
* aktsepteeritud on opereerimisloaga (loe:meil eestis jahirelvana registreeritud) standard relvad (loe: tehaserelvad)
*max. kaal koos optikaga 5 kg
*min. kal. 22 hornet
* shneller lubatud
* kõik mittetavapärased seadised/riistad/vahendid ( täidised/polstrid, tagasilöögi kompensaator, suudmepidur jne) tuleb eemaldada
* kabaots ja kabaotsa plaadid (buttplates????) ei tohi olla reguleeritavad.
* peab mahtuma mõõtudesse lisa 5
- 25 raua läbimõõt väljast
- 1150 üldpikkus
- 75 lae esiosa alumine äär ja rauatsenter
- 45 põsetoe ja pöidlakoha vahe
- 135 kabaotsa pikkus
- 52 lae paksus

kommentaar:
* tehaserelva igasugune tuuning/seadistus on keelatud...see tähendab näiteks ka seda et kui näit tikka t3 ei valmista kataloogijärgselt nii lühikest/pikka laadi kui vajate siis te ei tee seda ise lühemaks/pikemaks vaid lasete standartsega....sest kaubandusest pole võimalik teistel(konkurentidel) nii lühikese/pika kabaga seda marki püssi osta....
* sumparid on keelatud (lisaseade) ja seda ka jooksva metssea puhul muideks....
* kui stndardrelval (loe:poe/tehaserelval) on regul põsetugi siis põsetoe reguleerimise või mittereguleerimise kohta pole midagi öeldud
* kui ostate raampüssi, registreerite selle jahirelvana, kui mõõdud ja kaal vastab, fikseerite kabaotsa seadistuse nii et see ei oleks reguleeritav....ja jalutate sellega fitasc võistlustele
kärbes kirbule!
Kasutaja avatar
Arles
Postitusi: 602
Liitunud: K Dets 22, 2004 11:13 am

Re: Relvakaba

Postitus Postitas Arles »

Fitasci reeglid baseeruvad omaaegsetel saksa reeglitel, sealt siis 22 Hornet, reguleeritavus jne.
Reguleerimise piirangu mahavõtmine sai esmakordselt otsustatud juba Poolas ning seekord uuesti.
Kaliibrid - püüame maksimaalselt jahireeglite järgi aga:
JP - ei ole fitasci harjutus, sarnased riigid soome ja rootsi - enam vähem samad reeglid. Summuti viimase otsuse järgi lubatud
JM - saksa harjutus, lastakse samade reeglite järgi ka tsehhis, soomes, poolas - siit ka min kaliiber.
Rahvusvahelisi võistlusi mõlemas harjutuses vähe (kohalikud lahtised) sestap eestis summuti erisus sees
VSS - fitasc, tahame osaleda, peame kohanduma ja oma ettepanekuid tegema. Sumparite kohta teeme oma ettepaneku, kuid piirang jääb lähiajal kehtima, kuna liiga vähestes riikides on piirang kehtiv.

Täisraamil püssid - ****, Sarvik, oled sa kunagi rahvusvahelistel võistlustel käinud või kaasa löönud? Oled sa pidanud vaatama, kui tuuakse kohale toosama ISSF harjutuste laskja tollesama raamil püssiga ja öeldakse, et võrdne ja jahimees. 2* euroopa meister nägi elusat siga minuteada loomaaias. Kelle pagana eest sa sõdid, kui Eestis meie kaliibrivalikus täisraamil püsse loetud arvul ning nende omanikud eip trügigi rivvi?

Mis eelis on täisraamil - kakukese ja arlese jaoks eip olegi. Tegemist ei ole põhimõtteliselt jahirelvaga, hoolimata sellest, mida sa saad jahil kasutada või politseis registreerida.

Seega, nimetage mind kasvõi põhimõttelagedaks aga selle piirangu poolt olen ja määrustes hääletan. EJSL liikmed võivad valida teise mehe kui tahavad.
Parimat!

Arles
arlestaal.blogspot.com
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Relvakaba

Postitus Postitas baddmann »

Mina oletan, et Sarvik "sõdib" ehk eelkõige selguse ja arusaadavuse eest. Täisraamist ei jaga ma ise väga palju, kuid minu meelest peaks piirang, kui see on vajalik, olema lahti seletatud. A'la "Jahipraktiline harjutus on .......ning selleks kasutatakse..........., sellepärast, et ....." jne. Kui sporti (või ehk rahvasporti ?) tuuakse sisse esteetilistel nüanssidel põhinev piirang (minu meelest see jahirelv vs raampüss seda enamvähem on), siis tuleb arvestada, et sellised subjektiivsed arvamused on erinevatel inimestel (teinekord) vägagi erinevad. Selgitatagu argumentatsioon sellessamas kirjalikus vormis lahti ja võib arvata, et protestijaid ja kritiseerijaid on ehk vähem.
'
BM
Kasutaja avatar
Sarvik
Postitusi: 576
Liitunud: E Jaan 08, 2007 3:09 pm

Re: Relvakaba

Postitus Postitas Sarvik »

to arles:
*asjatundlik selgitus sul miks asjad on just nii kuidas nad tänase seisuga on
*tänud sulle (ja teistele eestit esindavatele laskuritele) kes ajale jalgujäävaid reegleid püüavad kaasajastada ka rahvusvahelisel tasandil (iselaetud padrun näiteks nüüd lubatud (y) )
* mõnda raampüssi olen tegelikult näppinud küll ....olen tegelikult sinuga ühte meelt et sisuliselt jahirelvast on asi kaugel....seda teemat sorkisin just selleks et näidata reeglistiku tobedust:hea tahtmise korral võiks seda kasutada(ikkagi kaubandusest saadaval)....aga mõnd lihtsat täiendust /tuunimist standardpüssi püssilaele ei lubata....

minu sõnum võiks olla selline: täiendada reegistiku p.4.1 ..... modifitseerida võib püssilaadi.

Põhjendus: tööstus/kaubandus ei ole suuteline tootma/müüma standartseid igale jahimehele/laskurile sobivas seades tehaserelvi...seega asetatakse võistlejad ebavõrdsesse olukorda kus eelis on nn. keskmiste füüsiliste parameetritega laskuritel.... Kuna jahipraktikas modifitseeritakse relvalaade vastavalt jahimehe füüsilistele eripäradele siis peaks olema see aktsepteeritud ka võistlustel.
....ja ootaks kõigilt vastuväiteid ...kui neid on :)
Viimati muutis Sarvik, T Juun 30, 2009 2:05 pm, muudetud 1 kord kokku.
kärbes kirbule!
Kasutaja avatar
Arles
Postitusi: 602
Liitunud: K Dets 22, 2004 11:13 am

Re: Relvakaba

Postitus Postitas Arles »

Kaba reguleeritavuse poolt olen isegi (ka koolitustel olen just välja toonud, et pole keskmise inimese järgi tehtu kõigile sobiv).

Kui ma nüüd täitsa ausalt ütlen, siis tegemist on teemaga, mida ongi keeruline seletada. Ja väga eip viitsi ka enam. Lihtsalt eristus päris sportlike abivahendite piiramine kellegi arust. Võetagu kui piirangut täna ja kui keski soovib, algatagu muutmine.

Aga Fitasci reeglites eesti poolt algatatutest sees (alates 2009) või osaliselt sees on:
* iselaetud moon
* jooksev siga 10 m, mitte 6
* 2 seeriat (2008), mitte 1

Praegu teeme oma seni realiseerimata ettepanekuid uuesti -
* märgid (Fitasci reeglitele lisatud märke pole tegelikult kunagi lastud)
* kohtunikud
* harjutuste fikseerimine jne
Parimat!

Arles
arlestaal.blogspot.com
22LR
Postitusi: 358
Liitunud: R Mär 04, 2005 12:34 pm

Re: Relvakaba

Postitus Postitas 22LR »

Minu arvamuse kohaselt võiks kogu selle eelneva jagada kahte lehte nagu sportralli ja rahvaralli,st.FITASC`-ga seotu ning ülejäänu,mis suunatud jahimeeste lasketulemuste parandamiseks.Kütiliingi selleks ellu kutsutud,et sektsioonist vähemalt 8 meest tiiru saada.Vaadakem osalejaid maakondade kaupa ja mitu neid 1-e maakonna kohta leiate?Las need FITACS` -reeglid ja laskurlitsentsid olla vabariiklike võistluste tarvis, väiksematel võistlustel rakendagem jahieeskirjades ja relvaseaduses olevaid nõudeid.Kui KÜTILIINIS osaleb maakonnas ca 20-st jahtkonnast 1-2 on, arenguruumi oi kui palju.Milleks kollitada juba eos tiirus lubatud summuti(võiks olla hoopis kohustuslik) ,suudmekompensaatori või reguleeritava kabaga ,eesmärk peaks olema võimalikult suurema arvu jahimeeste tiiru meelitamine,mitte sealt eemale peletamine.Vastuseks Arlesele jään ka mina oma arvamuse juurde.
Alati on rohkem kui 2 võimalust!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Relvakaba

Postitus Postitas kakuke »

Aga Arles oskad Sa kosta, miks keelatud suudmekompensaator? Seda enam, kui jahrelvadele neid suisa tehastes külge pannakse.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Vasta