Koprajaht

Üldfoorumis võib rääkida teemadel , mis teistes foorumites ei kajastu.
Kasutaja avatar
Beretta
Postitusi: 1452
Liitunud: T Nov 25, 2003 4:47 pm

Koprajaht

Postitus Postitas Beretta »

Vaatasin soomlaste jahikalendrit-neil koprajaht 1 maini. Kas ei peaks meie jahikalendrit muutma samas suunas? Arvestades suht hilist kevadet saime oma oma jahialal lastud ca 30% potentsialsest juurdekasvust. Kui sedagi. Soovile pikendada jahiaega saime negatiivse vastuse- lõhkuge tamme etc. Mul on seni ainult 1 kogemus, kus koprad ei taastanud lõhutud tammi. Eks läksid kuskile teise kohta metsa tapma. Muudel juhtudel on tamm eelmisest veel vahvam. Oleme igal aastal maaomanikele korraldanud tänujahi. Sigade terrori kohta ei ole negatiivset tagsaaisidet saanud aga kül on näppu vibutatud- poisid, hoidke kobras kontrolli alla, või muidu... Koprajaht läheb käima uuesti 1. augustil. Paljud teist siis aktiivsed koprajahimehed on? Ja tulemus? Enda kogemuse põhjal 80/20 kevade kasuks. Kevade tulemus oli 3. Sügist ei prognoosi, Siga, sokk, linnujat võtavad SUUREMA osa ajast. Et aktiivseid koprajahimeh on, vähemalt meie seltsi ca 10% ( jälle kui sedagi) , pooldan kopra aastaringset küttimist. Ehk korvaks nepijahti, mida me tagasi nii kui nii ei saa. Ei ole prohvet, aga ka sellise muutuse korral ei suuda me populatsiooni kontrolli all hoida. Tasakaal saabub siis kui kõik sobivad elukohad on hõivatud. Mille arvel , võite ise arvata. Meie parimale põdraalale ei ole meil olnud asja paar aastat, lõhu tamme palju tahad.
Grumpy old man
Kasutaja avatar
raindrenkhan
Postitusi: 219
Liitunud: K Mär 26, 2008 10:26 pm

Re: Koprajaht

Postitus Postitas raindrenkhan »

Olen täiesti nõus, et jahti koprale võiks pikendada 1. maini. Sel kevadel, kus ta hilines hakkasid koprad just jahi lõpu päevadel intensiivselt väljas käima :M
Jaht ilma koerata on justkui saun ilma õluta
Kasutaja avatar
Olgerd
Postitusi: 787
Liitunud: P Apr 09, 2006 5:16 pm

Re: Koprajaht

Postitus Postitas Olgerd »

Nõus küll, aga eks see sellepärast ole, et koprad üldjuhul on juba poeginud varasemad või on viimases järgus tiined, et kohe kohe sünnivad pojad.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Koprajaht

Postitus Postitas kakuke »

Ma olen ka kuulanud jutte stiilis, et erilubasid vaja ja ausalt ei saa sellest aru. Lasin foorumlaste jahis emase looma, kelle nibud olid ikka kohe väga suured ja sees kaks väga suurt loodet. Pakun, et poegimine oleks lähipäevade teema olnud. See oli siis 4 aprill, kui mälu ei peta. Sai pilti tehtud, kui need kätte saan siis riputan ka siia ülesse (võõras aparaat oli). Kui kopra laual sellili keerasin siis oli minu esimene mõte What the ****! Kas tõesti on soov hakata selliseid laskma?
Ise tegelenud viimasel ajal koprajahiga Tartumaal asuvas jahtkonnas ja julgen väita, et siin huvi kopra vastu enam kui küll. Mõne meelest looma isegi vähe. Kõik on puhtalt kätte võtmise asi. Valikute küsimus. Mine õigel ajal õigesse kohta ja Diana on sinuga. Ja pidev luure on väga olulise tähtsusega. Kui ikka inimene eelistab kopra asemel siga/põtra, siis pole midagi teha. Rebane/kährik meil ju on lindpriid, aga kisa sellegi poolest, et teda liiga palju. Ja ausalt, ise küll ei hakka jaanipäeval neid laskma. Ma ju tean, et pojad pesas ja minu süda kivist ka pole. Lasta tuleb siis, kui on õige aeg.
Ja kui arvukus tõesti muret teeb siis on leiutatud sellised asjad nagu rauad ja need püüavad kõike valimatult ja igal ajal, ka siis kui loomad pilkases pimeduses välja tulevad.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Re: Koprajaht

Postitus Postitas jorr »

Arvan,et kõik jahid võis olla ikka aastate lõikes erineva alguse-lõpuga.Mitte nii nagu praegu,et kuupäev see ja see,ning algus-lõpp.Pole ju ükski aasta teisega sarnane ja kevadine koprajaht lõppes tänavu küll nati vara ära.Kevad suure veega ja kõikjale lihtsalt ei pääse nii vara ligi.Muide,arvan ka sama nagu Kakuke mainis,et ega seda emakobrast kevadel ei laseks,ikka kutsikaid(liha magusam ja pehmem).Jaht koprale võiks kesta kauem ja näiteks alates aprillist aint kutsikad.Umbes nagu sigadele,et põssad ja kesikud lõpus,emist kevadepoole talve ei puutu.Võib muidugi vaielda,et kopra suhtes nati raskem seda soolist vahet teha kui sigadel aga on siis tingimata vaja lasta, kui pole kindel,et kes on?Noorel mehel muidugi seda medalikoljut vaja aga pähe lastes (ujuvat) ei saa ju mingit medalikoljut?Nagu Beretta mainis,siis tõesti,nepijahi asemel oleks ilus kevadel(maikuu) metsas istuda ja kobrast passida,õhtu ka juba kauem valge ja vesirott liigub rohkem ringi kui talvepoole.Kuid minu arvates on jaht meil tehtud üldse selliseks,et jahimehel oleks võimalikult keerukam oma hobiga tegelda ja mingi loomaliigi arvukust kontrolli all hoida aga kui metsloomi palju saab,ikka jahimees süüdi.
noorus on ilus aeg
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Koprajaht

Postitus Postitas baddmann »

Beretta kirjutas:.... Soovile pikendada jahiaega saime negatiivse vastuse- lõhkuge tamme etc. ...

Kui kahjustused on maaparandussüsteemides (mitte looduslikel veekogudel) ning kui kahjustused ikka tegelikkuses ka eksisteerivad, siis peaksid maaomanikud nende kohta esitama Keskkonnaametile metsateatised. Metsa kahjustumine üleujutuse tõttu vms. Ning esitada tuleks neid nii tihti kui võimalik ja vajalik. Kui seepeale Keskkonnaamet jätkuvalt ja jäärapäiselt keeldub sinna erilubasid andmast, siis selliste otsustuste ja toimingute peale saab esitada vaide Keskkonnaametile endale või kaebuse otse halduskohtusse. Seda võib teha nii kahjustatud maaomanik kui ka jahipiirkonna kasutaja.

Tõsi, kohtunikule peate suutma ära tõendada, miks te ei ole lubatud jahiaja piires koprale piisavalt jahti pidanud - või siis vastupidi, et olete pidanud, aga see on osutunud tulemusetuks.

Kuid seda, et kobrast võiks sarnaselt võõrliikidele kährikule-mingile lasta (ehk hävitada) aastaringselt, ei poolda ka mina. Jahihooaeg (regulaarjahihooaeg) pannakse paika ikkagi lähtudest mitmetest aspektidest, m.h ka asja eetilisest küljest ning sigimisajal küttimine, kui ei ole võimalik kindlat vahet teha noorloomade eest hoolitsevate emast ja muude isendite vahel ei ole kindlasti eetiline. Erilubade alusel arvukuse reguleerimine väljaspool lubatud jahihooaega on ainult kahjustuste ohjamise meetod, aga mitte elu mugavamaks tegemise vahend.

BM
Kasutaja avatar
Beretta
Postitusi: 1452
Liitunud: T Nov 25, 2003 4:47 pm

Re: Koprajaht

Postitus Postitas Beretta »

kakuke kirjutas: Valikute küsimus. Mine õigel ajal õigesse kohta ja Diana on sinuga. Ja pidev luure on väga olulise tähtsusega.
Ei ole vast eestlasele omane välja näidata, et su ego on riivatud :oops: aga ei jaksa lihtsalt rohkem käia kui 3-l õhtul nädalas. Oleks, et istud kodus jalgratta selga ja veerand tunni pärast kohal. Aga siin vahemaa 65 km ehk ajaliselt 55 minutit (muidugi kui tartu maantel sul kolm linnast tulevat mammit ees ei "kihuta" tubli 82 km/h , nimelt ei ole neile keegi õelnud, et spidomeeter valetab kiiruse suuremaks). Siis veel tänavasõiduki vahetus Niva vastu ( et naine ei ütleks- ma ju ostsin sulle jahilkäimise auto, miks sa ei kasuta?) Ja luuret tegin praktiliselt igal pühapäeval jõuludest alates- sai põhjuse jälle noor koer paariks kolmeks tunniks metsa viia, selle asemel, et Pirita selveri juures teda jalutada rihma otsas. Et laupäeval tuli olla seajahis, siis loomulikult luuret teha sai vaid piiratult. Rauapüügi peale ma isegi ei mõtle. Tallinnast jahil käies on see mõtetu- ma tahan jahti teha, mitte ei lähe loomi tapma. Üritasin korra naisele auku pähe rääkida, et viiks talveks haagissuvila jahimaadele, saaks 2 päeva järjest kohal olla. selle peale arvati, et võime siis kohe ka lahutuse sisse anda. Et selliste valikute küsimus- väikeulukiluba oli uue vastu vahetades viimase reani täis kirjutatud. Mõnel aastal on tulnud ka enne lõppu uut luba küsida.
Grumpy old man
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Koprajaht

Postitus Postitas kakuke »

Minu ego? :D
Ole nüüd, mina sain piisavalt lasta kobrast ja üldse ei nurise see hooaeg. Aga sellest saan aru, et kaugel ei jõua jahis käia nii palju kui tahaks. Ka ise seda kogenud/kogen. Siin ongi valikute küsimus, et kas elada maal või linnas või otsida lõpuks mõni lähedasem jahipiirkond, kus jahitsemas käia. Ja kui rauda kasutada ei taha, ju siis pole arvukuse probleem piisavalt suur või lihtsalt pole kahju saajad piisavalt valusalt löönud. Ka see on lahendus ja valik.
Rauad on ka mingil hetkel valik.
Jorrile vastuseks. Ma olen väga palju jahimehi näinud lastud looma juures nõutu näoga, et kumb on, kas emane või isane. Kui loom vabas looduses siis veel raskem sugu määrata. Väga paljud ka siis hädas, kui loom lahti lõigatud. Millest me räägime? Kui kobras vees ujub ja laskmiseks läheb siis ise küll kunagi kindel ei saa olla, et kas tegemist suure või noore loomaga. Alles veest välja võttes saad aru, mis portsu otsa sattunud oled. Ja lõpetage kohe see kaheti mõistetav jutt ära, et nagu eetiline on lasta kas kohe poegivat või just poeginud looma, aga suurt ema varem paha paha.
Ise panin puusse see aasta kaks korda välise vaatlusega, et kas ema või isa lastud looma juures. Tõde selgus alles peale lahti lõikamist (arvasin väljast mõlemad loomad emaks).
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
sammal.habe
Postitusi: 1180
Liitunud: P Jaan 04, 2004 7:43 pm

Re: Koprajaht

Postitus Postitas sammal.habe »

rootslaste koprajahi video trailer:
http://www.swedishchasseur.se/Svensk_ba ... 1_high.wmv

kui foorumlaste seas piisavalt huvilisi oleks, võiks ju ühe koopia kamba peale tellida...?
Kasutaja avatar
Beretta
Postitusi: 1452
Liitunud: T Nov 25, 2003 4:47 pm

Re: Koprajaht

Postitus Postitas Beretta »

Kakuke, see oli ikka minu ego, mis pihta sai. Pika lause teine pool peaks selle kuidagi selgeks tegema. No ei oska ma teist moodi kirjutada. On viga mu kunagises emakeele õpetajas või loetud raamatutes.
Nõus, et valikute küsimus. Elada maal oma jahipiirkonnas või linnas. Minu valikuks on olnud viimane. Valik sai tehtud homme 34 aastat tagasi, kui võtsin noore bibligraafiatudengi naiseks. Täna on tast saanud professor ja kateedrijuhata- kuda krt ma ta maale viin. Eeldusi tal muidugi oleks, tema suguvõsa ju sealt pärit kus ma jahil käin. Äkki oskab ka lehma lüpsta..
Iroonia kõrvale jättes tahaks kõigile, eriti aga noorematel soovitada põhimõtet, mille järgi olen katsunud elada viimased paarkümmend aastat. Kõige tähtsam on minu perekond, teiseks minu hobid, kolmandaks minu töö või tegevus, mis kahte esimest ülal peavad.
Seega, kaks ühe vastu ja tuleb leppida olukorraga. Naist vahetada ei kavatse, töö on kah lubanud bensiini põletada. Aga koprajahti tuleks ikkagi olenevalt ilmaoludest pikendada.
Jorril siin õigus. ......
Seda kõike kirjutan otse metsast tulles( sellel nädala siis 3 kord)- sai seasöödaplatsil lepikut maha võetud, et eemaloleva Rapla kuma platsile paistaks. Kuidas on tehisvalguse kasutamisega?
Muidugi oleks õigem seda heietust filosoofia puiesteel heietada. Kahju, aga tundub, et puiestee on rohtu kasvanud.
Frukt. meie tulemus sellel aastal - Vello 2, Jaanus 2 , Oleg 2, ise 3. Suuri koprapesi 14 . eelmise aasta laialiajatud kutsikaid teist sama palju. Ja pardijahti nendel kuramuse kraavidel teha ei saa. Mida ütles Cato Maior : ceterum censeo..... Jälle filooosifia puiesteel.
Grumpy old man
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Koprajaht

Postitus Postitas honkomees »

Beretta kirjutas:...
Nõus, et valikute küsimus. Elada maal oma jahipiirkonnas või linnas. Minu valikuks on olnud viimane. .. Eeldusi tal muidugi oleks, tema suguvõsa ju sealt pärit kus ma jahil käin. Äkki oskab ka lehma lüpsta... Kõige tähtsam on minu perekond, teiseks minu hobid, kolmandaks minu töö või tegevus, mis kahte esimest ülal peavad.
Seega, kaks ühe vastu ja tuleb leppida olukorraga. Naist vahetada ei kavatse, töö on kah lubanud bensiini põletada. ...

OT filosooifa puiesteelt.
Valikute küsimus jah, mina valisin maal elamise, naise võtsin Moskvas, mitmendat põlve linnainimene, õpppis ära nii lehmalüpsmise kui süldikeetmise ja -söömise :lol: ehkki ka praegu elab rohkem linnas, Tartus koos kooliskäivate lastega. Ise käin tavaliselt korra nädalas ühe öö linnas (ja üritan kohe sealt jalga lasta), kui maal on tööd teha siis käib naine nädalavahetused maal ja muidugi suvel elavad kõik maal. Olen ikka kiusand oma peret selle maatööga, et seal elu sees hoida ja mitte lasta uusi tühje maju juurde tekkida. Bensiini põletan iga päev riigitööl käies, 2x52 km ja ega sinna pole ka muud võimalust käia - minu elamisest ei käi ligilähedaltki mööda bussiliini, töökohast üks bussiliin, mis töölkäimiseks ei sobi mitte, Tartusse naise juurde on 100 km. See 65 km selline tavaline ots ei tohiks küll jahipidamisel probleemiks olla, eriti kui "töö lubab", mul eriti ei luba
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
valdo
Postitusi: 157
Liitunud: N Mai 04, 2006 4:44 pm

Re: Koprajaht

Postitus Postitas valdo »

Aastaringset kopra küttimist ei tohiks lubada jah. Selline süsteem, kus on võimalik saada eriluba kahjustuspiirkonda, ajab asja ära.
Isegi kui oleks lubatud aastaringselt kobrast lasta, on see suht keeruline kuna vee ligi on suvisel ajal taimestik suure kasvuga ning luure tegemine seetõttu raske.
Sügisel kipub kitse- ja põdrajaht põhiaja võtma ning kraavi äärde eriti ei jõua ning põhirõhk seega ikkagi varakevadisel jahil.
Meil on samuti selline teema, et vähesed jahimehed tunnevad kopra küttimise vastu huvi. Vanemad mehed on uurinud, et mis moodi need koprarauad funktsioneerivad ja kuidas raudades olev kobras teise ilma saadetakse :VS :M . Ühesõnaga kui huvi ei ole, siis eriti ei teata, kuidas kopravetel asjad käivad.
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Re: Koprajaht

Postitus Postitas jorr »

Arvan,et rauapüük sellepärast kehval järjel,et raud pigistab looma surnuks,kuid surnud looma nimetatakse ju raipeks ja kuna nahka eriti ei vajata,siis paljud kobrast ei püüagi.Ka võtab raud kinni saarma ning isegi mink võib vahele jääda.
noorus on ilus aeg
22LR
Postitusi: 358
Liitunud: R Mär 04, 2005 12:34 pm

Re: Koprajaht

Postitus Postitas 22LR »

Frukti lugedes tekib mulje,et sama lihtne see koprajaht ongi.Minu koprajahi kogemused algavad aastast 1993 kui õieti mäletan.Kolmandal aastal sain esimese kopra kätte ka. Sellest ajast olen kopra tegemisi päris hoolega jälginud ja püüdnud nende kavatsusi-tegemisi ette ära arvata.Siinkohal mõned minu tähelepanekud kobraste käitumise kohta ( pelgalt minu arvamused). Kinnitust said need tähelepanekud 3-4 aastat tagasi kui meie piirkonnas kobras korraks aasta läbi priiks kuulutati .1.Lõpptiine ja väikeste poegadega emasloom väljub pesast harva ja tegutseb siis pesa läheduses.2´.Vahetult enne poegimist lüüakse pesast välja 1-2 aastased noored isasloomad ,kes uut pesapaika otsides kuni vähemalt jaanipäevani ringi kolavad ja kõige kergemini jahisaagiks langevad.Minu arvates 1.05.-1.06 parim aeg koprajahiks kui asja veidikegi tunned,st võimalus vältida tiinete ja poeginud emaste laskmist.Kesk-Eestis rohukasv ka veel normi piires.Tol "vabal"koprajahi aastal lasin oma jahimaadelt 26 kobrast,4 enne 15.04.,neist 2 tiinet looma,ülejäänud kuni jaanipäevani ja ei ühtki emast.3.Kõige ettevaatlikumad on koprad neil metsakraavidel,kus hunt,ilves või karu kiusamas käivad.Põhiline liikumine ikka vee all,väljuvad veest suures rohus,kusagil põõsastikus või juurte vahel,kaldalt napsatud oksa närimine ikka toitumisurus.Siit ka minu arvamus,et tiineid emasloomi kütitakse kõige rohkem enne 15. aprilli,seega jahihooaja pikendamine mõnes piirkonnas emasloomade arvukust küll ei vähenda kui just pesakuhilal ei istu .Mulle isiklikult meeldib lastav loom üles otsida kui oodata ,mil kobras ise sinu kuuli ette ujub ,juhtub aga sedagi . Ei oska arvata, mida hr.Laanetu selle jutu kohta ütleks,aga need pelgalt minu arvamused.
Alati on rohkem kui 2 võimalust!
Kasutaja avatar
Beretta
Postitusi: 1452
Liitunud: T Nov 25, 2003 4:47 pm

Re: Koprajaht

Postitus Postitas Beretta »

Aitüma 22LR asjaliku jutu eest. Kogemusest kinnitan sama väidet, et kõige raskem olla konkurent hundi või ilvesega. Sellelt alalt kus nad tegutsevad,oleme lasknud vaid mõned üksikud. Kõige lihtsam on olnud neid küttida intensiivsema inimtegevusega piirnevatest kraavidest. Tiineid emaseid ei ole õnneks küttinud ühtegi. Parim jahiaeg on olnud ikka peale 15 aprilli, kui on jahiaega pikendatud. Aasta läbi ei ole olnud juhust küttida. Varitsusjahi edukusele tundub oluliselt mõjuvat ilm. Kui soe ja sume, siis edukas. Kui pöörab peale soojemaid ilmasid külmale, ei ole õhtul ega hommikul edukas. Võrdleks kevadesi haugipüügi ilmaga. Hommikune jaht võib olla edukam õhtusest- kobrashommikul hooletum.
Grumpy old man
Vasta