Kitseliha suitsetamine

Tore oleks ju ka teada, mida teised söövad ehk kui oled midagi maitsvat valmistanud, paku teistelegi.
Soldat
Postitusi: 1
Liitunud: P Juun 07, 2009 9:43 am

Kitseliha suitsetamine

Postitus Postitas Soldat »

olen nüüd niikaugele jõudnud, et oleks mõne suitsutamise guru nõuandeid vaja. Kuidas kitseliha suitsetada? Kuna olen seda koguaeg ainult süüa saanud, siis prooviks ka oma ahjus asja proovida :D .
gunnar
Postitusi: 882
Liitunud: P Aug 22, 2004 4:18 pm

Re: Kitseliha suitsetamine

Postitus Postitas gunnar »

Soldat kirjutas:olen nüüd niikaugele jõudnud, et oleks mõne suitsutamise guru nõuandeid vaja. Kuidas kitseliha suitsetada? Kuna olen seda koguaeg ainult süüa saanud, siis prooviks ka oma ahjus asja proovida :D .


Paariks päevaks soolduma, enne võiks seapekiga pikkida natsa, muidu kipub kuivaks jääma. Enne suitsu panemist paar tundi enne lased lihal tahkuda. Mina olen tavaliselt 1 kihi marlit ümber pannud ja ahju. Aega läheb aga väga hea saab. Kusjuures mulle meeldib selline tugevalt suitsu saanud kergelt vinnutatud olemisega. Sel puhul pole ka seda pekki vaja sisse toppida. Mõnus järada :D
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: Kitseliha suitsetamine

Postitus Postitas rajaleidja »

Ehk nüüd mõni kogenum ütleb ka, palju näiteks tagakintsu suitsetamiseks aega läheb. Ja BBQ ahjus tehes. Kui Feen siin ühes teemas ütles, et hakkliha pätside tegemiseks läheb ~4 tundi, siis kints võtab päris ööpäeva või :roll: Kuna omal paari päeva pärast BBQ ahi kodus, siis tahaks kurjami kohe kuumaks ka ajada. Kobras ootab juba sügavkülmas, sokk va kurivaim jalutab aga metsas alles.
vallo
Postitusi: 463
Liitunud: P Aug 22, 2004 12:59 am

Re: Kitseliha suitsetamine

Postitus Postitas vallo »

kõigepealt põleta oma ahi puhtaks korralikult ja alles siis topi oma sokid sinna sisse. 8)
Kasutaja avatar
Beretta
Postitusi: 1452
Liitunud: T Nov 25, 2003 4:47 pm

Re: Kitseliha suitsetamine

Postitus Postitas Beretta »

Soku singi panen 2 päevaks soolvette. Soolvesi nii kange kui üks tõsine kurgi SOOLvesi.
Kobras neljaks ja ka soolvette aga päevast peaks aitama.
Ahi mul omaaegsest Vasara labidaplekist keevitatud. Töötab lepasaepuruga/ laastudega. Saepuru/laastud peavad kuivad olema. Saepuru kuumutamiseks kasutan gaasipõletit (selline ümargune mida paellapanni all kasutatakse.
Sink ahju. Singi alla ahju põhja panen 5 liitrise poti kuuma veega. Ahi käima, temperatuur nii 90 kraadi. Vahepeal peab kindlasti vett lisama paar korda. Üks ca 3 tunni pärast võib panna saepuru. Siis olen poti välja võtnud. Temperatuur maks 80 kraadi ja veel paar tundi. Et kogu protseduur võtab aega viis tundi on gaasikütte eelis selge. Vanasti oli sama ahi puudega köetav- küll kustus ära , küll sai liiga. No ei istu ju seal kõrval 5 tundi.
Grumpy old man
imzz
Postitusi: 27
Liitunud: K Aug 23, 2006 1:54 pm

Re: Kitseliha suitsetamine

Postitus Postitas imzz »

Mina suitsetan sokku nii.
1)Teen soku parajateks tükkideks(singid, esi käpad, ribid, selgroo 3-4 tükiks)
2)Soolan tugevalt ja hoian 3 ööpäeva(soolasus sõltub sooldumise ajast mitte soola kogusest, niiet panen soola nii et on)
3)Pesen soola maha
4)Panen tükid potti ja kupatan(lasen keeda umbes 10 minutit)
5)Pesen liha vahust puhtaks(kraanivee all)
6)Pitkin liha läbi ungaripeki ribadega ja küüslauguga(kogus vastavalt maitsele)
7)Panen liha kuumsuitsu(Minu ahjus võtab küpsemine aega umbes 6 tundi)

NB! Kui liha leotada enne soolamist siis kuivab liha ahjus ära! Niiet soovitan selle osa vahele jätta!! See kehtib muidugi igasuguse küpsetamise ja liha kohta!
Enne lasku ikka sihi!!!!
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Re: Kitseliha suitsetamine

Postitus Postitas jorr »

Seda,et kui kaua liha suitsus hoida,võiks öelda nii,et siin oleneb palju ka ahjust.Üldiselt tahab liha ikka korralikult läbi suitseda(võtab aega) ning see olenab ka lihatükkide suurusest.Metsloomaliha (nagu kits ja põder) on taised ja kuivavõitu ning neile on peki lisamine täiega omal kohal.Aga suitsetamisel on ikka(nagu igal muulgi tegevusel) omad nipid, mis kehtivad just kindlale ahjule,et kui kaua ja kui palju kuuma,kala ruttu,kuid liha kaua.
noorus on ilus aeg
Kasutaja avatar
sammal.habe
Postitusi: 1180
Liitunud: P Jaan 04, 2004 7:43 pm

Re: Kitseliha suitsetamine

Postitus Postitas sammal.habe »

imzz kirjutas:NB! Kui liha leotada enne soolamist siis kuivab liha ahjus ära! Niiet soovitan selle osa vahele jätta!! See kehtib muidugi igasuguse küpsetamise ja liha kohta!

odot, kas sa siis soolad liha kuivsoolaga?

ma olen kuskil eespool ühe svenssoni metskitsekintsu retsepti tõlkinud, seal lastakse soolvees olla lihal. samas proovisin seda retsepti tavalise ahju asemel suitsuahjus kasutada. eelnevalt pekitükkide ja kadakamarjadega pikitult jäi mahlane küll. kui seisma jääb, siis kuivab muidugi ära aga seda juhtub vist kõigi suitsulihadega.
skog
Postitusi: 150
Liitunud: R Mär 30, 2007 12:28 pm

Re: Kitseliha suitsetamine

Postitus Postitas skog »

Tehke 6-7 % line soolvesi. Otsige endale süstal. Süstige 10 -20 % lihasse. Peale soolamist tasub liha vastu lauda kloppida mõned minutid.(tegelt oleks hea kui teil on tumbler või hea naine kes seda vaikselt vastu lauda 8 tundi viitsip kloppida, 8 tunnise puhul peaks laskma lihal lihtsalt kukkuda 15-20 cm kõrguselt. See lööb suuremad soolveeklimbid ühlaseks ja liha saab pehme. Jätta 8 ks tunniks soolvette, kui ei ole viitsinud 8 tundi kloppida. Kui 8 tundi klopid, siis ei pea enam soolvees hoidma. Suitsutage suitsuahjus, kus võiks all olla ka veevann. Kõigepealt siis 40-50 kraadiga, kuni pind on kuiv, siis võib tõsta 80-100 kraadini vaikselt. Mida kõrgem ahjutemperatuur seda maalähedasem asi saab. Hankige endale varrastermomeeter. Suitsutamise lõppedas ei tohi singi sisetemperatuur olla alla +72C. Kui suitsutada kõrgema sisetemperatuurini, kuni 85 C siis saab liha kuivem ja maalähedasem. Ärge kasutage värskelt metsast toodud leppa. Pigem võtke kuivanud halud, alustage nendega, ning hiljem võiks tulle panna tunnike vees olnud kuivi halge. Siis ei saa tulemus nii tõrvane. Katsetage. Aga süstimise meetodiga saab sink mahlane ja sool on ühtlaselt sees. Samuti võib soolvette lisada vees lahustuvaid maitseaineid.
Edu
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Re: Kitseliha suitsetamine

Postitus Postitas jorr »

Et 8tundi siis kloppida,tea,kas pidevalt peab kloppima?Selliseks kloppimiseks tuleks vist päris neeger võtta,need pidada kõva pea ja pika jõuga poisid olema.Ehk aitab süstlast ja paarist kloppimiskorrast,üüritoas võivad naabrid sellise kloppimise peale tigedaks minna?Või pistaks sokuliha enne suitsu vanaaegsesse võimasinasse,see selline nelja labaga ja vändaga ringi aetav riist,klopib hästi ära.
Aga pagan see Feen on kadunud,tal oli ühispidu jaoks suitsutatud kitseliha ja pagana hea oli,eriti kui seda va kibetikku alla sai lasta.Ma veel ise jagasin ja kartsin,et söövad käest ära,ka kibetikk sai otsa.
noorus on ilus aeg
Kasutaja avatar
kärss
Postitusi: 109
Liitunud: T Dets 04, 2007 1:58 pm

Re: Kitseliha suitsetamine

Postitus Postitas kärss »

Kuiva puuga on jah õige suitsutamine. Koor ainult tuleb ära võtta pealt, sest see tekitabki seda tõrva vigu maitset ja ajab liha mustaks. Kala puhul ei ole see koore eemaldamine nii oluline.
metsas on mõnus
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Kitseliha suitsetamine

Postitus Postitas aivar00 »

Kõige lihtsam osta poest kotitäis nn. lepalaastu. Tollega saab päris pikalt läbi ja on hea mugav kasutada. Muidugi kuuri all võib ka kuivi küttepuid koorida ja pilbasteks raiuda. Kui aga kerisega ahi, siis teine jutt.
ikka lõbusalt
skog
Postitusi: 150
Liitunud: R Mär 30, 2007 12:28 pm

Re: Kitseliha suitsetamine

Postitus Postitas skog »

jorr kirjutas:Et 8tundi siis kloppida,tea,kas pidevalt peab kloppima?Selliseks kloppimiseks tuleks vist päris neeger võtta,need pidada kõva pea ja pika jõuga poisid olema.Ehk aitab süstlast ja paarist kloppimiskorrast,üüritoas võivad naabrid sellise kloppimise peale tigedaks minna?Või pistaks sokuliha enne suitsu vanaaegsesse võimasinasse,see selline nelja labaga ja vändaga ringi aetav riist,klopib hästi ära.
Aga pagan see Feen on kadunud,tal oli ühispidu jaoks suitsutatud kitseliha ja pagana hea oli,eriti kui seda va kibetikku alla sai lasta.Ma veel ise jagasin ja kartsin,et söövad käest ära,ka kibetikk sai otsa.


Jaa, väga õige, kloppida võib ka mingisuguses trummel tüüpi tünnis, kus laba sees. Laba tõstab vaikselt liha üles ja siis kukutab alla. Aga kindlasti ei tohi asit öötada nagu tsentrifuug. Ikka aeglaselt ja rahulikult suure tumbleriga(läbimõõt 1,5 m) võib olla pöörded 6-8 minutis. 15 töö 15 paus. 8 - 9 tundi.
Joosep Käba
Postitusi: 1354
Liitunud: E Okt 18, 2004 9:57 am

Re: Kitseliha suitsetamine

Postitus Postitas Joosep Käba »

Niukste trummelitega olen näinud ka šasliku ja grillliha valmistamist.
Et aga lihakuubikud koos "rohtudega" trummli ja tuld.
Viljandis Jaani Lihapoes vist oli ka.......
vanakärss
Postitusi: 51
Liitunud: N Juun 04, 2009 4:51 pm

Re: Kitseliha suitsetamine

Postitus Postitas vanakärss »

Meite külas oli kunagi vahva vanamees Veski Heino.Praeguseks kütib tema küll juba aastaid koos Ümera meestega,aga tema soku-kintsu suitsurulaadi retsept töötab siiani.Asi käib nii:hakkad kintsu koorima nagu õuna või proosalisemalt nagu tualettpaberirulli .Kasutama pead hästi teravat fileerimisnuga.Kuskil 5mm paksune peaks see "lihalint" olema.Saadud palakale asetad peale soolapeki imeõhukesed viilakad.(ilma kamarata).Nüüd rullid kogu lindi jälle rulliks kokku.Seod tihedalt puuvillase nööriga ja siis veel keerad marlesse.Nüüd suitsuahju ja paar tundi päris kena kuuma.JA siis paar tundi jahedamat suitsu,aga mitte külma suitsu.Võtad rulaadi ahjust välja ja asetad kahe puhta laua vahele vajutuse alla jahtuma.Järgmiseks hommikuks on asi korras!Marle ymbert ära,nöör ka ja otsast muudkui viile lõikama.Koos pekiga võib panna maitsejärgi ürte,kyyslauku-kokkamine on ju suur katsetamine,sestap ongi ta na vahva!
Vasta