vibud

Vasta
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: vibud

Postitus Postitas Ahto Kattai »

On kaks asja,mis minus väikese teatud nõutuse põhjustavad! Nimelt räägitakse pidevalt hiilimisjahist ,aga varitsusjaht ju kahtlemata annab kindlasti paremaid /lihtsamaid võimalusi!?
2. Väidetakse ,et nii ölda praagi /nool keres ,loomal tunduvalt inimlikum /kergem paranema,kui kuul keres v läbi lennanud kuuli haav.Heakene küll, kuul tekitab ilmselt hulka rohkem purustusi kudedes,kui nool,aga ilmselt nii mõnigi on leidnud tabatud loomast juba kapseldunud kuuli.Samas ei kujuta ette kuidas loom sellest endasse lastud noolest vabaneda võiks,võib ikka parajaid piinu valmistada küljes tolknev nool,mis igast põõsast läbiminekul põrguvalu tekitab?
Endal ei ole vibuga rohkem mingeid kokkupuuteid olnud,kui sai kokkutulekul üht plokkvibu proovitud vinna tõmmata ja neil vibudel tõesti selline surnud pukti lugu,et algul küll raske tõmmata ,aga teatud punktis/vinnastatult teda võrdlemisi kerge sedasi hoida ja seega pingevabamalt sihtida. Olen vahel mõelnud ,et võiks ikka kuskil ära proovida ,kui keeruline see noole õigesse paika ajamine siis tegelikult on,aga senini on see vaid mõtteks jäänud.Tunnistan ,et huvipärast prooviks märki lasta küll ja mine sa tea kui hästi välja kukub,hakkab veel meeldima ja kuda saa siis selle jahi vastu protestima kukud......! Kaasajal,kus olemas summutid ja optiliste sihikutega vindid ,ma pelgalt mingist salakütimis hirmust nüüd kohe küll ei hakkaks asja keelama!
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Re: vibud

Postitus Postitas jorr »

See metslooma piinlemine on muidugi inimese vaatevinklist öeldud aga isegi inimesi on erineva valulävega.Kui palju ja kui tugevasti loom valu tunneb,ei tea inimene sugugi.Haamriga sõrme lüües võib inimesel pilt eest kaduda aga loom läheb ka kolmel jalal nii minema,et koergi teda ei taba(suuruluk kindlasti).Oleme ise ilma tagajalata(lastud) metssiga kaks päeva jälidanud ja alles siis tabanud,tagajalg põlveliigesest saatik kadunud.Arvan,et see metslooma suur piinlemine,on rohkem inimese arvamus,aga kas see nii on... ?Eks roheliste jutt ju sellel (piinlemisel) põhiliselt seisnebki.
Aga vibujaht võiks ikka vastava katse läbinud meestel olla,ise eelistan küll optikaga vinti.
noorus on ilus aeg
Neljas
Postitusi: 20
Liitunud: E Veebr 12, 2007 7:14 pm

Re: vibud

Postitus Postitas Neljas »

Kui vibud siis ka summutid püssimeestele. Siis asi sama või mis?
gunnar
Postitusi: 882
Liitunud: P Aug 22, 2004 4:18 pm

Re: vibud

Postitus Postitas gunnar »

Ise olin sellele ideele kunagi väga vastu. Nüüd, pigem poolt. Üks argument miks poolt on ka see et siis laieneb jahipooldajate ring. Ja lõppude lõpuks, et vibuga jahti minna, on vaja kohalikust jahiseltsist luba saada. Niiet vibujahi seadustamisest soku laskmiseni on pikk maa.
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: vibud

Postitus Postitas rajaleidja »

gunnar kirjutas: Ja lõppude lõpuks, et vibuga jahti minna, on vaja kohalikust jahiseltsist luba saada. Niiet vibujahi seadustamisest soku laskmiseni on pikk maa.

Kui vibu on seadusega lubatud jahipidamisvahend, siis kuidas saab kohalik jahiselt seda keelata? Et kui mees peaks üks päev omale vibu soetama, siis visatakse ta seltsist välja? Või sain ma millestki valesti aru?
lendorav
Postitusi: 163
Liitunud: E Mär 27, 2006 6:58 pm

Re: vibud

Postitus Postitas lendorav »

Eraser kirjutas:
kraavik kirjutas:
Eraser kirjutas:Lugedes artikleid on mul just vastupidine arvamus tekkinud looma mahajäämise suhtes. Ei pidanud hea lasu korral küll üle 20m minema kuna suured veresooned on korraliku noolega kohe läbi lõigatud. Eks uus asi on algul ikka võõras ja kellegile ei meeldi, ise kardan, et kui see vibujaht siin lubada siis paljud meist üldse niisugusele tasemele jõuavad, et vibu korralikult käsitleda oskaksid, amb lasi küll täpselt(optikaga) ja sellega võiks ka 50m pealt ilusti lasta aga plokkvibu...


Mul vibujahi osas ettekujutus vaid videode põhjal ja seal nad ikka lähevad teinekord omajagu maad...no vähemalt kohe ei jää ükski maha. Ja videode põhjal otsustades lastakse loomad valdavalt just plokkvibudega.

Ma ei näe küll põhjust, miks peaks vibujahi seadustamise vastu hakkama kõva häälega ohkima ja halama. On ka minu kõrvu jõudnud jutud, kus vibu või ambu omavad mehed on sellega ka metsas tegusid teinud. Kaua sa ikka küüniseina pihta märki lased.

Jorril on tuline õigus selles, et iga mees vibuga jahti pidama ei hakka. Selle laskeulatus umbes nagu siledal (pigem vähemgi) ja kuipalju täna neid mehi on, kes võtavad vaevaks siledaga sokku hiilima minna? Niiet see vibujaht jääks pigem mingi grupi entusiastide pärusmaaks ja entusiast valdab seda relva piisavalt hästi. Laskekatse peaks loomulikult olema.




Toetan samuti, loom tõesti ei kuku kohe aga loll öelda, et ta ka piinleb jubedalt, sama piin on püssikuuli tabamusega kah!


Julgen kahelda kas ikka päris nii on.http://www.youtube.com/watch?v=mmMl6M_gTpA
Ma olen varitsusest, kindlalt toelt ikka mõned sead lasknud, kõik on jalapealt kukkunud ja kõige rohkem minuti või paar elanud.Minu jaoks vähemalt on suur vahe kas loom elab mõne minuti või
rohkem.
Ma ei saa sellest vibujahi mõttest hästi aru.Mis on need argumendid mille pärast peaks see lubtud olema.Kas sellepärst, et mingi seltskond saaks oma lõbujanu rahuldada?
See on küll väga nõrk argument, et püssiga on igav jahti pidada.Ega siis jaht kohustuslik ei ole.
Kasutaja avatar
hendrik
Postitusi: 890
Liitunud: R Veebr 04, 2005 10:33 am

Re: vibud

Postitus Postitas hendrik »

rajaleidja kirjutas:
gunnar kirjutas: Ja lõppude lõpuks, et vibuga jahti minna, on vaja kohalikust jahiseltsist luba saada. Niiet vibujahi seadustamisest soku laskmiseni on pikk maa.

Kui vibu on seadusega lubatud jahipidamisvahend, siis kuidas saab kohalik jahiselt seda keelata? Et kui mees peaks üks päev omale vibu soetama, siis visatakse ta seltsist välja? Või sain ma millestki valesti aru?


Minu visioon Gunnari sõnadest oleks pigem selline, et iga Selts saab leppida omavahel täiendavalt kokku jahipidamise tingimusi seaduse ja eeskirja raames. Nt lepitakse ju kokku, et "vat seda metsanurka ja põlluserva ärme septembris puutu, sest seal on hea ajujahti 1.okt teha jms". Samamoodi saab ju kokku leppida, et vibumehed (niipalju kui neid siis ka on) ei käi igal pool igal ajal. Kohalik jahipiirkond saab soovi korral selliseid kokkuleppeid teha. Ja kui "vibumehele" ei meeldi, siis mingu mujale... Ja kui "vibumees" on asjad suutnud enda ja teiste jaoks arusaadavaks ja selgeks teha, ju siis saab ka vibuga jahti pidada - kokkuleppe korras nagu ikka. Palju on ju ikka mehest kinni, kes küsib. Sarnaselt võiks näiteid tuua ka olukordadest, kus mõnel mehel on keelatud ka püssiga ühisjahti tulla - kui lihtsalt ei oska sellise asjaga inimeste seas ringi käia, siis ei tohigi sellist asja lubada.
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Re: vibud

Postitus Postitas Mart »

Eraser kirjutas:Samas ei kujuta ette kuidas loom sellest endasse lastud noolest vabaneda võiks,võib ikka parajaid piinu valmistada küljes tolknev nool,mis igast põõsast läbiminekul põrguvalu tekitab?


Hirvest lendab enamasti läbi, seasse jääb kinni, niipalju, kui vido pealt näha. Oleneb kindlasti ka nooleotsast mida kasutada.

lendorav kirjutas:Ma ei saa sellest vibujahi mõttest hästi aru.Mis on need argumendid mille pärast peaks see lubtud olema.


Sama võiks ju küsida ka tulirelvaga jahi kohta ja jahi kohta üldse. :?:
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Re: vibud

Postitus Postitas jorr »

Jälle üks teema mis eetika juurte välja viib,et kas jaht on üldse eetiline?Olgu siis püssiga või vibuga.Ise arvan,et kui liha tahan süüa,siis tuleb ka tappa ja ka poeliha on ju kunagi liigutanud.Inimene üldse selline imelik olevus,et keegi teeb mingi tembu ja siis teised lahkavad seda tempu,et kas ikka tohiks inimese arusaamise(eetika) järgi nii teha?
Vibujahist siis,et kes suudab vibuga normaalselt küttida,siis antku minna.Liha või nahk tuleb ju kuidagi kätte saada(ise ta pagan patta ei tüki) ja kui nüüd arutada,et kas vibuga on seda õige teha?Siin tundub lugu olevat selles,et mina käin püssiga jahil ja saan looma vahel isegi kätte aga sinu vibuga ma lasta veel ei oska(omaette mõeldes muidugi) ja ei tea nüüd,kas sinagi sellega looma kätte saad?Sellepärast räägin parem kõvasti,et vibuga lastes on loomal valusam surm jms.Püss on kindel ja järgiproovitud asi,mis ikka surmab kohe(endaarust siis ilma valuta) aga see vibu selline uus asi ja parem kui keegi ei tule mind sellega metsa segama.Pealegi pole vibuga laskmine kuuldav ja nii korjad ehk paremad loomad(liha,naha) minu eest ära?Kõik uus peab ju vastuseisu leidma,sest ise ma seda veel ei oska.
noorus on ilus aeg
kraavik
Postitusi: 378
Liitunud: E Okt 03, 2005 4:06 pm

Re: vibud

Postitus Postitas kraavik »

lendorav kirjutas:Ma ei saa sellest vibujahi mõttest hästi aru.Mis on need argumendid mille pärast peaks see lubtud olema.Kas sellepärst, et mingi seltskond saaks oma lõbujanu rahuldada?
See on küll väga nõrk argument, et püssiga on igav jahti pidada.Ega siis jaht kohustuslik ei ole.


Vaata, eks iga inimene käib jahil erineval põhjusel - kes huvitub enim lihast, kes seltskonnast, kes trofeedest, kes kogu jahindusega seotud temaatikast, kes läheb linnakärast tagasi nö looduse rüppe. On osa inimesi, kes lähevad metsa ka sportlikust huvist, a la mina versus metsloom. Kes kelle üle kavaldab. On siin foorumis mitmedki mehed öeldnud, et parimad mälestused ja emotsioonid on pärit ajast, kui peale sileda muid püsse kapis polnud.

Arvan, et vibukütt on üks nendest, kes läheb metsa otsima seda ürgset jahti, luues mõlemale poolele võrdsemaid tingimusi. Kes läheb metsa oma oskusi proovile panema - oskusi sulada metsiku loodusega taas niivõrd ühte, mis võimaldab tal elupäevad metsas elanud metslooma üle kavaldada ja pääseda talle mõnekümne meetri kaugusele. Ta ei pea selle juures kohaseks lõpetada see ürgne kahevõitlus kõva püssipauguga. Vibu on palju algupärasem vahend.

Kui Eestis peakski vibujaht kunagi lubatama, siis kardan tõsiselt, et sellega tegelev seltskond hakkab püssimeestele ülevalt alla vaatama. Mis tunne oleks, kui kogenud vibukütt räägib, kuidas ta jaanipäeva paiku hiilis heinamaal 2 tundi, et sokule 30 m kaugusele pääseda, ja küsiks siis sinu käest, kuidas sina selle aasta esimese soku lasid? Kas söandaks ikka sellest rääkida, kuidas sina sõitsid autoga lihtsalt põlluveerde, võtsid püssi, lasid 200 m kaugusel sööva soku ära ja kogu lugu võttis aega 5 min?
Carl
Postitusi: 15
Liitunud: N Nov 03, 2005 11:00 am

Re: vibud

Postitus Postitas Carl »

Olen absoluutselt vibujahi vastu!
Sellele teatud kitsale sinivereliste jahiseltskonna tahtmisele tuleb vastu seista!
1)Loom saab haavata, elab nool sees ülejäänud aja ja mädaneb elusast peast;
2)Suureneb salaküttimine. Olgu kui range loasüsteem, ikkagi satub neid vibusid igasugu teravikega salaküttide kätte (see piir jahimehe ja salaküti vahel võib üllatavalt tihti olla sama ähmane kui sooja ja külma vee mõiste).
3)Ebahummaanne! Kuul lööb shokki looma ning enamasti ei tunne valu. Palju dzaule annab vibunool!?? Torkab ja lõikab... Olen näinud videost, kuidas ammuga lasti põder, nüüd enam ei taha vaadata seda videot hingeldavast ja puhuvast aeglaselt surevast loomast.
Mehed, me ei ela ürg-, ega ka keskajal mitte. Kes tahab ikka kangesti noolega Tappa, mingu siis sinna maale, kus see lubatud...
Püssimehed, ühinege!
Lase rohkem tiirus kui metsas!
gunnar
Postitusi: 882
Liitunud: P Aug 22, 2004 4:18 pm

Re: vibud

Postitus Postitas gunnar »

Carl kirjutas:Olen näinud videost, kuidas ammuga lasti põder, nüüd enam ei taha vaadata seda videot hingeldavast ja puhuvast aeglaselt surevast loomast.


Ilmselgelt sa pole siis näinud kuulitabamusest surevat looma. Ma ei hakka detailides kirjeldama kuidas mu sel hooajal lastud põdrapull suri, aga igatahes mitte vaikselt ja kohe.
Mõned peavad sinivereliste jahiks kallima kuu 10k maksva vindi ja neljaveolise autoga jahis käimist.... kuidas kellelegi. Aga miski loosungite ja ühe puuga löömine on labane. Minuarust.
karvane
Postitusi: 90
Liitunud: N Juul 28, 2005 2:59 pm

Re: vibud

Postitus Postitas karvane »

fakt....uitski luom laskmata ai jaa,salakutte põle vaja peljata sest nema om koa kütid vaja om peljata naid kes teeb jahiga pisnist,müüb liha,jahilube,jahil olekut üldjahis jne. ja kuda keegi luoma ära tahab kutsuda olgu tema ja ainumalt tema enese asi. kas vibu,amb vai raud toroga.
Jaht on kunst kus padrunitega ei koonerdata ja vange ei võeta.
Kasutaja avatar
AndresR
Postitusi: 187
Liitunud: L Aug 25, 2007 5:16 pm

Re: vibud

Postitus Postitas AndresR »

Minu arvamus on see , et need vibumehed võiksid oma nahad tagasi rullida ja siis minna uuesti enda papist märklaudu laskma! Siin foorumis on nende kohta ka päris hea anekdoot viewtopic.php?f=16&t=135&start=120
kraavik
Postitusi: 378
Liitunud: E Okt 03, 2005 4:06 pm

Re: vibud

Postitus Postitas kraavik »

Carl kirjutas: 2)Suureneb salaküttimine. Olgu kui range loasüsteem, ikkagi satub neid vibusid igasugu teravikega salaküttide kätte (see piir jahimehe ja salaküti vahel võib üllatavalt tihti olla sama ähmane kui sooja ja külma vee mõiste).


Mismoodi seda nüüd mõista tuleks? Et niikaua kuniks vibud on vabamüügil, aga vibujaht ebaseaduslik, siis salaküttimist ei toimu? Et jahimees, kes tahab juba täna hirmsasti salakütti teha, hakkab sellega tegelema alles peale vibujahi seadustamist? Kus siin loogika on?

AndresR kirjutas:Minu arvamus on see , et need vibumehed võiksid oma nahad tagasi rullida ja siis minna uuesti enda papist märklaudu laskma! Siin foorumis on nende kohta ka päris hea anekdoot viewtopic.php?f=16&t=135&start=120


Ma mäletan lapsepõlvest, et kui vastaspoole väidetele ei osanud midagi tarka vastu kosta, siis ütlesin kah: "Ise oled loll!" :D
Vasta