abi valikul

Siin oleks tore vahetada mõtteid jahirelvadest , nende headest ja ka halbadest külgedest .
Milline relv millise jahi jaoks jne.
jänkuonu
Postitusi: 5
Liitunud: N Dets 06, 2007 8:35 pm

abi valikul

Postitus Postitas jänkuonu »

Tere! olen suht algaja jahimees.kui sai kursus läbitud,ostsin endale 223 REM,et koprajahis käia,suurulukijahi mõtteid ei tulnud pähegi.nüüd olen siis kaks aastat kopraid taga ajanud ja mõtlesin,et võiks ka suurt looma lasta.sellega nüüd jälle see küsimus,et milline relv osta? õigemini vist,et mis kaliiber osta? kas on olemas mõni raamat,kust leiaks erinevate laskemoonade karakteristikute võrdlusi?foorumit lugedes on jäänud silma,et enamus kasutab 308,30-06 või 6,5x55,aga mis oli valiku kriteeriumiks,kas moona hind,kättesaadavus,laskeomadused või veel midagi?tean küll,et see on terve teadus ja seda kahe sõnaga ei selgita,aga kuskilt peab ju alustama.tänud ette!
Kasutaja avatar
Priidik Õun
Postitusi: 164
Liitunud: N Dets 20, 2007 11:00 pm

Re: abi valikul

Postitus Postitas Priidik Õun »

See, mis enamus teeb, ei pruugi pikas perspektiivis õige olla.
Näide: Kui ma väiksem olin ja veel koolis käisin, siis enamus astus oktoobrilasteks (mina ka). Hiljema astus enamus pioneeriks (viivitasin, aga lõpuks ikka).Veel hiljem astus enamus kommunistlikeks noorteks ( :oops: N.Armees, samas visati ka välja) Seda siis ringvaate korras. :wink:

Proovi 9,3-sega lasta. Kui väga ära ei põruta osta see ja hiljem saad 223---9,3 vahemiku täita. Kui liiga kole tundub, siis 308
Kui hobu on surnud on tark sadulast maha tulla.
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: abi valikul

Postitus Postitas honkomees »

kas on olemas mõni raamat,kust leiaks erinevate laskemoonade karakteristikute võrdlusi?
kas nüüd raamat. aga interneedus on ikka abiks, nt norma kodukal on sellinne ballistiline kalkulaator, kust siis saab erinevate kaliibrite ja padrunite käitumisest aimu, energiad eri kaugustel jne http://www.norma.cc/javapage_metric2.asp?Lang=2
mis oli valiku kriteeriumiks,kas moona hind,kättesaadavus,laskeomadused või veel midagi?
eks moona hind ja kättesaadavus ole ikka olulised, mul üks toru, millele moona suht raske leida, ei taha ikka teise Eesti otsa sõita padruneid otsima, aga mu jaoks on oluline ka see, et oleks mugav lasta, s.t. et nt tagasilöök ei oleks hirmutav. Sellest seisukohast lähtudes oleks tahtnud 6,5x55SE, aga moona poolest soovitati omal ajal teadjamate poolt .308-t... nüüd uuesti valides oleks teise valiku teinud :mrgreen: suured ja võimsad kaliibrid, magnumid ja 9,3 mm-sed ei kutsu küll ostma, ehkki kaalu 100 ümber.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: abi valikul

Postitus Postitas aivar00 »

Vot siit hakkabki valik pihta. Mina ostsin ka endale esimeseks vintraudseks 6,5 55 ning olen selle kaliibriga väga rahul. Ei ole hätta jätnud ei põdra ega ka rebasega. Mitme aasta jooksul küpses soov osta midagi "jämedamat". Tutvusringkonnas on paljudel 308 ja need kiidavad taevani. Paljudel ka 30 06. Ka need kiidavad taevani. Minu pilgu läbi aga peenemad kaliibrid on suure kuuli lennukiirusega ja seetõttu lõhuvad rohkem. Arvestades veel jahimaadel rohtunud ja võsastunud põlde langes minu teise püssi valik 9,3 kasuks. Ei ole see pauk ja tagasilöök midagi nii koledad. Ja ega sa temaga VSS laskma ei pea minema. Selleks sul 223 ju olemas.
Minu arvates otsi mõni tuttav, kellel on 9,3 ja tee mõned lasud. Kui sobib, siis valiku teed ise. Mina olen oma valikuga siiani väga rahul. Need 7, 270 win ja 300 win on rohkem nagu mägede või steppide relvad, kus pika maa taha vaja lasta. Siin Eestis ma seda vajadust endale ei näe.
Veel ka siin foorumis läbi räägitud nn. kauboide püss. Ka temal hea jäme ning aeglase jooksuga kuul, kuid mulle isiklikult ei ole nende relvade välimus lihtsalt sümpaatne.
ikka lõbusalt
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: abi valikul

Postitus Postitas kakuke »

jänkuonu kirjutas:...foorumit lugedes on jäänud silma,et enamus kasutab 308,30-06 või 6,5x55,aga mis oli valiku kriteeriumiks,kas moona hind,kättesaadavus,laskeomadused või veel midagi?tean küll,et see on terve teadus ja seda kahe sõnaga ei selgita,aga kuskilt peab ju alustama.tänud ette!

Soovitan soojalt leida inimesed, kes antud kaliibreid omavad ja tee neist proovilaksmine, siis saad pildi ette, et kuhu sinu valulävi jääb. Kaliiber peab olema selline, et sellest suudad täpse lasu välja võluda. Pigem ongi määrav see, kuhu selle lasu teed, surmavasse kohta lastes tapavad lõppkokkuvõttes kõik kaliibrid.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
peepk
Postitusi: 775
Liitunud: L Aug 30, 2008 6:30 pm

Re: abi valikul

Postitus Postitas peepk »

Targad soovitused eelmistelt meestelt ja kui sul peenike juba olemas siis võta jah jurakas kaliiber sest risu ja oksi ja pikka rohtu palju ja omal just seepärast mitmed sead eluga pääsend kui videvikus enam oksi ei seleta aga looma optikas veel küll ja 308 kuul on küll selline et ka rohukõrs annab kuulile sootuks teise suuna ja eelmine toru oli see 308..Omal uus toru just see 45-70 ja kui seda poleks võtaks 9,3-se.kuskil sommide ajakirjas suisa pildid et kuda erinevad kuulid võssa lastes oma kurssi säilitavad ja mida raskem ja suurem kaliiber,seda parem,
Kasutaja avatar
hendrik
Postitusi: 890
Liitunud: R Veebr 04, 2005 10:33 am

Re: abi valikul

Postitus Postitas hendrik »

kakuke kirjutas:
jänkuonu kirjutas:...foorumit lugedes on jäänud silma,et enamus kasutab 308,30-06 või 6,5x55,aga mis oli valiku kriteeriumiks,kas moona hind,kättesaadavus,laskeomadused või veel midagi?tean küll,et see on terve teadus ja seda kahe sõnaga ei selgita,aga kuskilt peab ju alustama.tänud ette!

Soovitan soojalt leida inimesed, kes antud kaliibreid omavad ja tee neist proovilaksmine, siis saad pildi ette, et kuhu sinu valulävi jääb. Kaliiber peab olema selline, et sellest suudad täpse lasu välja võluda. Pigem ongi määrav see, kuhu selle lasu teed, surmavasse kohta lastes tapavad lõppkokkuvõttes kõik kaliibrid.


1. Kaliibri valik tema omaduste põhjal - ehk laskekaugused, energia vajalikel distantsidel jms. Krt, maitse ja vajaduste asi, ausõna. Mõtle, kus ja millele jahti pead.
2. Valulävi, mida Kakuke mainib, tagasilöök jms - sõltub sinust, su massist, füüsilistest eripäradest jms aga eelkõige konkreetsest relvast ja tema kaalust, tasakaalust, kaba sobivusest jne. Mõned kerged ja mitte nii hästi sobivad 308-d võivad olla ebameeldivamad kui niisama nt hästiistuv püss kaliibris 300winmag.
3. Surmavasse kohta sihtides (ka tabades) ei tapa kõik kaliibrid.. 8) Sa võid küll 200m pealt 222-ga "täpselt käpa taha" lasta aga täiskasvanud kuldile vast ta esialgu peale piinade ei tee midagi.. Küll aga tapad sa sama kaliibriga sama sea 50m pealt. Illegaalne jutt onju. Samas on mingid "põhikaliibrid" kindlad tapjad ka pea poole km peal, eeldusel, et sa looma normaalselt tabad.
4. Üldjuhul annab mängida ka kuuli kaaluga, see annab võimaluse enda jaoks timmida parajaks laskemugavust, tabavust, tapmisvõimet jms asju. Seega ei taandu kõik just kaliibri peale, pigem alternatiivide peale moona saamisel või iselaadimisel.
5. Hind. Nii mõnegi ägeda kaliibriga relva saamiseks tuleb kukrut korralikult kergitada, sama ka laskemoona puhul
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: abi valikul

Postitus Postitas kakuke »

hendrik kirjutas:3. Surmavasse kohta sihtides (ka tabades) ei tapa kõik kaliibrid.. 8) Sa võid küll 200m pealt 222-ga "täpselt käpa taha" lasta aga täiskasvanud kuldile vast ta esialgu peale piinade ei tee midagi.. Küll aga tapad sa sama kaliibriga sama sea 50m pealt. Illegaalne jutt onju.

Ära liialda, jutt käis ikkagi kaliibritest 308,30-06 või 6,5x55. Mis kasu hirmsast kärakast ja pealegi veel algajale seda soovitada, kui hirmu pärast teine silmad enne pauku kinni pigistab või keha lasu ajal imelike liigutusi teeb. Neid ennegi nähtud. Sealt ka minu soovitus need kal ära proovida. Ja algaja ei tohiks kohe kindlasti lasta 200m peale, kui pole oma võimetes kindel, ka 300 win mag´iga. ;)
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
hendrik
Postitusi: 890
Liitunud: R Veebr 04, 2005 10:33 am

Re: abi valikul

Postitus Postitas hendrik »

kakuke kirjutas:Ära liialda, jutt käis ikkagi kaliibritest 308,30-06 või 6,5x55. Mis kasu hirmsast kärakast ja pealegi veel algajale seda soovitada, kui hirmu pärast teine silmad enne pauku kinni pigistab või keha lasu ajal imelike liigutusi teeb. Neid ennegi nähtud. Sealt ka minu soovitus need kal ära proovida. Ja algaja ei tohiks kohe kindlasti lasta 200m peale, kui pole oma võimetes kindel, ka 300 win mag´iga. ;)


Küsija on ju paar aastat 223-ga paugutanud, ju ikka päris algaja ei ole enam? Proovimine on loomulikult kasulik, aga ei ole mõtet inimest ennem ära ka hirmutada "hirmsa pauguga" :lol:
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: abi valikul

Postitus Postitas kakuke »

Vot ei tea millises kehakaalus jänkuonu on ja kui tugeva närvikavaga, lihtsalt tuli meelde Kaupo jutt ühest teisest foorumi teemast, et levib tendents, et noored ostvad omale magnum kal relvad ja siis ei suuda sellega enam pukist söödalt siga ka lasta. :D Mis siin ikka vaielda ja spekuleerida, minu poolt kehtib edasi soovitus järgi proovida oma valulävi reaalselt tiirus vastava kaliibriga. Nii lihtne see ongi.
Ps. Kui ise täna valiks omale kal siis valiks 308 asemel miskit 6,5mm. Miks? Sellepärast, et olen vahepeal saanud 6,5mm asju tiirus proovida.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: abi valikul

Postitus Postitas aivar00 »

Ärge nüüd seda kehakaalu ka nii üle tähtsustage. Peamine on, et relv istuks hästi õlga nagu juba mainiti. Mul sõber 70 kg ja tema "teekond" 9,3 juurde oli sama mõttega nagu ka minul. Ta veel omamoodi fanatt- tunnistab ainult 1 lasulist relva. Ütleb, et kui sul on 1 padrun, siis sihid ikka korralikult. Tal nüüd vintraudsetest alles 222 ning uus 1 lasuline 9,3. Vahepelased variandid müüs maha. Ja kuigi mul kaalu ca 150 kg, siis ka 9,3-ga ei soovi mitut 10-st seeriat järjest lasta.
ikka lõbusalt
kirp
Postitusi: 597
Liitunud: K Jaan 02, 2008 12:12 am

Re: abi valikul

Postitus Postitas kirp »

Mul enamus arutluse all olevaid kaliibreid proovitud. Et kui praegu peaks aja tagasi keerama, millest alustaks... Kaliibrite üle ei ole alguses väga sügavat mõtet arutleda, et mis milleks parem. Nagunii on üks ühe poole pealt etem ja teine teise - ehk siis ideaalset pole olemas. Kuna ise olen hinnatundlik, siis võtaks 308 või 30-06. Väga palju erinevat moona ja ka erineva (vahel mõõduka) hinnaga. Kui kunagi ise laadima asud, siis on ka lai valik kuule saada. 30-06 on võimalik väheke raskema kuuliga lasta. 308 ei laeta enamasti üle 13 g ja sedagi harva. 30-06-ga on piiriks 14g ja vähe peale. Raske kuuli eeliseks ei ole niivõrd suurem energia vaid parem oksa ja rohu taluvus (raske suht aeglane lend). 9,3 või .45 oksataluvust ei saavuta, aga 223-st (ja minu arust ka 6,5mm) on tuntavalt parem. Kui rasket kuuli on kavas kunagi kasutama hakata, siis vaata raua vindi sammu pikkust - eelistatud on tihedam samm (nt. 1:10). Hea soovitus :) aga raske täita, sest enamasti kiputakse tegema 1:12.

Põhiline, mida vaataks, on hoopis püssi sobivus lae osas, õlga istumine, tasakaal ja loomulikult kvaliteet/vastupidavus. Luku ehitus peaks võimaldama kiiret ümberlaadimist. Ka optika jalgade kättesaadavus on tähtis (mõnel haruldasemal mudelil on valik suhteliselt kesine). Kahjuks kipub siin kinnituma reegel, et mida soliidsem firma ja kõrgem hind, seda paremini on täidetaud ka paljud loetletud omadused. Kunagi oli minu unistuseks Sako 75 (aga seda ei tehta enam).

Üheks esmaseks valikuks võiks olla ka püssi tüübi üle otsustamine. Poolautomaati algatuseks ei soovita, küll aga võiks mõtiskleda lahtimurtava suunas. Kahjuks on selliste sortiment väga kehvake - mõned vene omad ja itaalia torud (finnclassic, fabarm). Ise pole sellist pidanud, aga relva kompaktsus/hea tasakaal ja tegelikult ka võimalus tasakesi padrunit vahetada on vaid mõned eelised poltluku ees. Ka näed talvel kergesti ära kui lumi torus sees. Hooldamine kah lihtne.

Ja ära põe, et korraga "kõige-kõige" ei saa. Läheb aeg edasi ja muretsed uue juurde, mis ühte või teist vajadust spetsiifilisemalt ja paremini rahuldab.
Joosep Käba
Postitusi: 1354
Liitunud: E Okt 18, 2004 9:57 am

Re: abi valikul

Postitus Postitas Joosep Käba »

Kuidas lahtimurtavaid ei ole. Blaser, Kriegoff ja rida italiaanosid ja Finnklassik veel ja......
Endagi unistus on ilusa hiilimisejahi tarvis üks Blaseri K95 mingis 6,5-ses variandis.
Kakukesega ühes paadis. Praegu vast võtaks ka 30-06 asemel miskit 6,5-st. Sain ka proovida.
Seltsimeeste 6,5 sega lastud loomad on ikka kõik üpris surnud olnud kui pole p e r s s e lastud.
Pealegi siin keegi rääkis, et soovi korral saab teda ka üles laadida. :?:
Kasutaja avatar
sammal.habe
Postitusi: 1180
Liitunud: P Jaan 04, 2004 7:43 pm

Re: abi valikul

Postitus Postitas sammal.habe »

22rem2rkusena: ma natuke olen yhes rootsi foorumis 6,5 kohta kysinud - toona kui mul endal vana Kusti esimeseks pyssiks oli - ja seal mainiti et yleslaadimisega peab ettevaatlik olema kui vanade torudega tegemist. keegi ei osanud kyll yhtki konkreetset juhtumit ette tuua, aga rootsi seppade levinud arvamus olevat et kui vana Kusti, siis ei tasu jamada yleslaadimisega.

ent kaliibrina 6,5 ajas k6ik asjad 2ra. nyyd kyll - kuna kindlasti varmint-rauda tahtsin - l2ksin .308 peale.
kirp
Postitusi: 597
Liitunud: K Jaan 02, 2008 12:12 am

Re: abi valikul

Postitus Postitas kirp »

6,5 üleslaadimisel ei ole erilist mõtet, tapab niigi. Käin oma 6,5-toruga põhiliselt põdraajus, sest püss istub hästi palge, on lühike ja hästi tasakaalus. Kiireks tegutsemiseks hea relv (see valik ei ole tingitud niivõrd kaliibri vaid püssi muude omaduste tõttu). Aga üle 10,5 g kuule mina 6,5mm näinud pole ja "ülekiirendatud" kergemat sorti kuul ei kannata oksi ja heina. Aeglane ja raske (18,5 g) 9,3mm on hoopist teine tera ja ka raske 300 kaliibri kuul pole paha rohusel maastikul. 6,5x55 on väga hea kaliiber oma ballistika ja pehme tagasilöögi poolest. Aga sokujahile kõrges heinas või sea-passimisele hilisel õhtul/öösel ma kuue-poolest ei võta. Jahil "sokule heinas" kaldun järjest rohkem jahika poole ja sea puhul kasutan 9,3 (enamasti kukub kohapeal).

Aga kordan veel, pole mõtet keskenduda niivõrd kaliibrile (6,5mm ja 9gr ülespoole on lubatud kõik ja võtavad suuruluki maha kah, keegi vanemal ajal olla rootsi mausriga lasknud isegi elevante ja edukalt).

Püss peab istuma ja muude näitajate poolest kvaliteetne olema. Seega kohane on varem ka kõlanud soovitus, et proovi kaasjahimeeste relvi ja vali eeskätt mudeli sobivuse järgi, mitte kaliibrit. Poes saad muidugi palge panekut ja lukku proovida, aga kaupmehed ei taha uute püsside tiiru viimisest enamasti kuuldagi.
Vasta