Rahvusvaheline jahinduskonverents

Kellapoiss
Postitusi: 149
Liitunud: K Nov 01, 2006 5:05 pm

Re: Rahvusvaheline jahinduskonverents

Postitus Postitas Kellapoiss »

Ei pea tingimata seal käima.Nendes heaoluriikides oli kahjustuste süsteem paigas koos toetustega enne eurot ja need toetused katsid ja katavad praegu kahjustused.Meil veel mitte.Ja kuni see nii on,ei ole loota maaomanike rahunemist.Nägin ise Nivalas(SOOMES),kus mees ostis I0ha maad, et saada jahimeheks selles piirkonnas.Mis seisukoha sa siis võtad,kui sead sul üleöö lillepeenra tee peale tõstavad .Ja lasta võid sa neid reedel,laupäeval ja pühapäeval, kui maatamehed(linnast) tulevad jahile(tahkuna).
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Rahvusvaheline jahinduskonverents

Postitus Postitas aivar00 »

Tsiteerin:
See kahjustuste etapp on teistes riikides ilmselt läbitud.Miks ikkagi ei võeta teistelt õppust?Pole ju ometi tegemist jalgratta leiutamisega.Teised juba ammu sõidavad.Või on see kellelegi kasulik?

Jah siin on tõesti asi jama: võtame kõik väljamaalt üle ja paneme veel vingu juurde...
Kas tõesti peame sakslaste pärakusse vahtima. Muud võimalust ei ole enam. Mine kellapoiss ja tutvu ka sakslaste "jahikultuuriga". Ei tea miks siis nad siinsest jahist niivõrd vaimustatud on- isegi kui põdrajahis ainult paari lindu ja kitse näevad :?:
Selle ideaalse "jahikorraldusega" kestab sakslastel näiteks sügisene seajaht ainult päeva või kaks. Lastakse ühe "maaomaniku" maadelt X arv sigu maha ja sellega ongi jaht lõppenud. Kas see on siis sinu ideaal.
Mina pigem kaeksin põhjamaade poole, kes on on vast meile sarnasemad, kui sakslased oma lipsu ja kõpskingaga jahti pidades.
Eluaeg on metsas ka loomad elanud ja kui sa soovid kõik viimseni maha lasta, siis teine jutt.
Huvitav kas mõni nn. vinguja ka seda maatükki harib, kus sead tõngumas käinud või kasvab seal rinnuni ulatuv "kultuurmalts ja nõges" :lol: Alles eile õhtul juhtusin ühe maaomaniku suust ETV-s kuulma mõtet- osad maaomanikud on oma omandis nii kinni, et et keelaks seal ka linnulaulu ära... Aga loodan, et see lõpuks ikka üle läheb. Ja seda, et jahimees metsa puid varastama läheb- vot siis ta küll enam õige mees ei ole olenemata tema muudest hobidest (olgu siis tegemist jahimehe või kalamehega).
Ka jahimehest :VS maaomanik
Aga kui sul "linnamehed" nädala sees jahti pidada ei luba, siis see on teie seltsi sisene asi mitte terve jahinduse probleem. Kas teie seltsis on see keeld põhikirja või sisekorra eeskirja sisse kirjutatud või on tegemist suusõnalise kokkuleppega?
ikka lõbusalt
gunnar
Postitusi: 882
Liitunud: P Aug 22, 2004 4:18 pm

Re: Rahvusvaheline jahinduskonverents

Postitus Postitas gunnar »

Kellapoiss kirjutas:Ei pea tingimata seal käima.Nendes heaoluriikides oli kahjustuste süsteem paigas koos toetustega enne eurot ja need toetused katsid ja katavad praegu kahjustused.Meil veel mitte.Ja kuni see nii on,ei ole loota maaomanike rahunemist.Nägin ise Nivalas(SOOMES),kus mees ostis I0ha maad, et saada jahimeheks selles piirkonnas.Mis seisukoha sa siis võtad,kui sead sul üleöö lillepeenra tee peale tõstavad .Ja lasta võid sa neid reedel,laupäeval ja pühapäeval, kui maatamehed(linnast) tulevad jahile(tahkuna).


Mis valu sul on omakandi seltsi nõmedusi kogu eesti jahindusele laiendada. Kui siin piisavalt su postitusi lugeda saab aru et ega sinuga vist lihtne pole ühtegi asja normaalselt ajada. Sellisel viisil jahti korraldada ja pui varastada ja jumal teab mida veel EI OLE eesti ametlik jahinduspoliitika ! Katsu aru saada. Kahju muidugi kui teil kohalikud mehed mökud on ja ei suuda enda eest seista, aga nii uskumatu kui see pole see ei ole igalpool nii ja seajahti võib mujal pidada nädala ringi...
Kasutaja avatar
sammal.habe
Postitusi: 1180
Liitunud: P Jaan 04, 2004 7:43 pm

Re: Rahvusvaheline jahinduskonverents

Postitus Postitas sammal.habe »

samas, rootsis olla maaomanikul jahiõigus ka siis, kui kinnistu on vaid mõnehektariline. näiteks ühe mu sõbra isal on õigus põtra lasta vaid mõnel päeval jahihooaja vältel (see siis kinnistu suurusest tulenevalt). kui on õnne, siis saab õigel ajal kätte. sala tehakse sealmaal vist tunduvalt vähem kui meie kandis. naabrivalve on tugevam... sedasi on too tegelane mulle seletanud.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Rahvusvaheline jahinduskonverents

Postitus Postitas kakuke »

Ma saan küll aru, millest Kellamees räägib. Kaugeltki mitte metsade tühjaks tegemisest vaid sellest, et kui sulle näkku sülitatakse, siis praegune kord annab sulle õiguse üksnes vastu naeratada. Kaugeltki mitte igal pool pole asjad tegelikult korras ja nagu siin kohakuti nähakse maaomanikus tonti nii näevad ka paljud maaomanikud jahimehes tonti ja nii see jama kerib, aga järgi ei taha eriti keegi anda. Eks see asjade paika loksumine saa kord valus olema, eriti neile, kellel asjad täna väga mädad on.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Rahvusvaheline jahinduskonverents

Postitus Postitas baddmann »

Jahinduskonverentsi materjalid kättesaadavad siin:

http://www.envir.ee/1101138

Kakukese jutule lisaks, et siiski paistab antud juhul, et kui näkku sülitatakse, siis kohapeal naeratad ja lähed jahindusfoorumisse s...ämbriga toimetama ;)

BM
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: Rahvusvaheline jahinduskonverents

Postitus Postitas unt »

Loen (vaatan) Talijärve ettekannet sellelt suurelt foorumilt. Maaomanikega suhe - riik peab kehtestama mehhanismid, välja töötama metoodika jne. Ühesõnaga pla-pla! Mitte selles mõttes, et riik seda tegema ei peaks, aga mis see riik siis on? Kas mingi asi omaette või ikka jahimehed, maaomanikud, linnamehed, muidumehed jne?
Saan kellapoisist ja teistest omanikest, kes jahimeestega sõdivad, ka aru. Aga mis pagana moodi hakatakse maaomanikele siis ikkagi ulukikahjustusi hüvitama?
Kas siis riik hakkab hüvitama mingist "talutavuspiirist" alates kõiki ulukikahjustusi? Teisisõnu, maksma selle eest, et Eesti metsades elavad metsloomad? Sest praeguse jahinduspoliitika kohaselt kehtestab riik ulukivarule mingid kindlad piirarvud liigiti ja jahimees ei tohi seda arvu küttimisega väiksemaks viia.
Seega - kui omanik kasvatab mingit noorendikku ja selle suurus on ütleme 1 ha ja sinna satub kuuks ajaks toituma üks põdraperekond, siis peab omanik saama kusagilt kompensatsiooni. Kuidas saab seda kompensatsiooni nõuda jahimehelt kui tema on riigi poolt antud kontrollarvu täitnud? Siis jääb nagu üle riik ise?!
Aga . . . põder on ju meie metsade põlisasukas, ta elab seal, ta sööb seal ja ta sünnib ja sureb seal. Inimene on oma majandamisega tunginud tema maale, mitte vastupidi. Ja just eraomanike suuremahulised raied on loonud metsades olukorra, kus põtrada arvukuse kasv on maksimaalne tänu soodsatele toitumisvõimalustele!
Või asuvad siis omanikud (mina nende hulgas!) seisukohale, et meie metsad peavad olema steriilsed, et seal ei tohi olla ühtegi vabalt ringi liikuvat ulukit ja kui on, siis peab kohe ka kellelegi (mulle siis ka!) pappi pritsima? Vot selliste omanike hulka ma kuuluda ei tahaks!

Minu arusaam asjast on ja jääb selliseks, et ühiskonnas peab olema väga suur tolerants. Kui mul on 600 ha maad, siis minu tolerants ümbritseva vastu peab olema ka suurusjärgus 600 ha; kui mul on 1 ha maad, siis minu tolerants on suurusjärgus 10 ha. Ei saa ju ma hakata nõudma kahjutasu ükskõik siis kellelt selle eest, et mu porgandipeenrast on ära söödud 5 prgandit! Ja kui minu maa on 600 ha, siis ei pea ma nõudma kahjutasu selle eest, et 12 ha on saanud kahjustada. Või mis?
Samas peab jahindusorganisatsioonide tolerants väljenduma selles, et maaomanikega tuleb arvestada ja sellistele 100 või rohkema ha omanikele tuleb teha ka vastavad mööndused. Ei ole siin midagi nii, et jahil on kõik mehed võrdsed - kui jahimaad paiknevad ikka suurmaaomanike maadel, siis tuleb neile kompensatsioonina pakkuda rohkem jahipidamisvõimalusi. Kas või sinnamaale välja, et see suurmaaomanik saab kompensatsiooniks ärilistel eesmärkidel selle seltsi maadel külalisjahte pidada vastutasuks siis suuremate tekkinud kahjustuste heastamiseks. Ja kui tegemist mutikesega, kelle põllult on tema talvekartul sigade poolt pintslisse pandud, siis võib ju mutikesele seltsi poolt ka need talvekartulid osta - praegu säästukas 2.60 kg.

Meie seltsis on mitmeid suurtalunikke. Ei ole nemad veel hädaldanud, et sead vilja söövad või põdrad noorendikke kahjustavad. Osad on neist jahimehed, osad ei ole. Aga viljakasvatusperioodil istume me kõik (kaasa arvatud maaomanikust jahimehed) põldude ääres seajahil. Ja sügisel peame koos põdrajahti. Loomulikult on metsaäärsed põllud viljakoristuse ajaks, vaatamata kõgele, ikka maha tallatud. Ja siis tulevad haned ja kured ja need teevad veel oma töö.
Seega - lepped, lepped ja veelkord lepped! Pole vaja, et jahiseltsi iga liige peab saama liha, liha ja veelkord liha. Tähtis on jahipidamise võimalus. Ja kui maaomanik on seltsi liige ja tema maal on ulukikahjustused, siis peab ta seal saama jahti pidada ja ta ei tohiks seda keelata ka teistele seltsiliikmetele. Kui aga selts tahab tema maal jahindusäri ajada, siis tuleb arvestada sellega, et seltsi liikmel ja seltsi liikmel on jahiseltsi panustatud erinevalt (maata mees ei võrdu kohe kindlasti maaga mehega!).
Noh ja siis veel kõige lõppu - las mets jääb ikka metsloomadele. Meie, jahimehed ja maaomanikud, käime ikka sealt omale midagi nillimas - kas siis liha, nahka või trofeed või siis puitu, marju ja rekreatsiooni. Vastavalt omapoolsele panustamisele peaksime metsast ka vastu saama - kes vähem, kes rohkem. Ja selles viimases tulebki meil kokku leppida ja seda ei pea kogu ühiskond kellelegi kinni plekkima!
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Rahvusvaheline jahinduskonverents

Postitus Postitas aivar00 »

Kakuke-ei näe mina maaomanikus ega ka jahimehes tonti- siis peaksin ise 2* tont olema nagu ka sa ise :lol:
Lihtsalt antud asjaolu, mida kellamees kirjeldab on mulle küll arusaadav- siga on nende maadel lubatud lasta ainult R,L ja P. Ülejäänud päevadel võid ainult "seatempude" üle "rõõmu" tunda. Sellise olukorra lahendamiseks ei oska muud soovitada, kui tehke oma asi enda seltsi siseselt paika. Meil näiteks on sisemine kokkulepe, et aju teeme ainult nädalavahetustel kui nn. "linnamehed" vabad on. Samas elades ise maal ja käies ka tööl mitte kaupluse nurga taga õllepudelit kummutamas, siis ka minul ei oleks nädala sees võimalik ajujahti pidada. Varitsusjahti aga nii palju kui kulub- nädalapäevast ja kellaajast sõltumata.
Pigem meil on tekkinud selline olukord, et tänu viljapõldude rohkusele siga suvel söödal käia ei taha. Vanematest meestest aga viljapõllus eriti varitsus-või hiilimisjahi pidajaid ei ole.
Üks jahimehest - maaomanikust talunik (see ongi tema põhitöö-talunik) lasi enda põllust tänavu suvel 8 siga (y) . Tal öösiti pikemalt aega passida :oops: Teised mehed aitasid ka tema põldudest notsusi vähendada.
Nüüd mees rahul- tegi sead vorstiks ja müüs maha. Ütles, et vähemalt väike kompensatsioon vilja eest :lol:
Sama lugu erametsa omanikega- neil hea meel, kui nende metsast loomi vähemaks lased. Kogu jahimaa peale on ainult õnneks paar eriti sõgedat maaomanikku- üks segane vanamutt "päälinnast" kelle pojaga enne jahti kontakteerume- kui mutt maale ei tule koos temaga võime julgelt metsas jahti pidada. Teine peale vanaisa surma alles maa kätte saanud "noorsand Tallinnast". Temale ei meeldinud, et tema kinnistu kõrvalt lasti eelmine aasta kits. Kui emotsioonid olid maha rahunenud tuli välja, et ta naine ja laps olevat seda kitsekarja imetlenud. See ka tolle pahameele põhjuseks. Teistega ei ole probleeme- pigem vastupidi- minu mobla number on kohaliku erametsa seltsi liikmetele teada ja ka metsas erametsa siltide peal kirjas- ikka koostööks metsavaraste ja -reostajate vastu.
Seetõttu ei saagi aru, mis siis valesti on :VS
ikka lõbusalt
Kasutaja avatar
pri:t
Postitusi: 388
Liitunud: E Dets 01, 2003 5:55 pm

Re: Rahvusvaheline jahinduskonverents

Postitus Postitas pri:t »

Sai ka käidud ja kuulatud. Ei hakka pikalt midagi väga kommenteerimagi, materjalid on kättesaadavad nagunii. Meelde jäi lihtsalt mõlkuma see, et teiste riikide puhul (pean silmas Rootsit, Soomet, Saksamaad...) on kogu sellel jahimees-maa(metsa)omanik suhtel pikk ajalugu. Näiteks Rootsi jahikorraldus on välja kujunenud meie mõistes üüratu aja jooksul (vt. ettekanne) ning seetõttu see üleminek sarnastele põhimõtetele ongi nii valulik ja raske. Just sellepärast olen seisukohal, et igasugused reformid jahinduses (kompenseerimise mehhanismid jm.) tuleks teha pikema aja jooksul kaasates kõiki osapooli. Praegune jahimaade korraldus tundub ka ausalt öeldes "kirvetööna". Samas... vaadakem Leedu olukorda (vt. jälle ettekannet), pole meil veel asi nii hull midagi. Tasapisi tuleb liikuda mõistlike lahenduste poole selliselt, et lambad saaks söönud ja hundid oleks terved.
Mine metsa!! ;)
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Rahvusvaheline jahinduskonverents

Postitus Postitas kakuke »

baddmann kirjutas:...
Kakukese jutule lisaks, et siiski paistab antud juhul, et kui näkku sülitatakse, siis kohapeal naeratad ja lähed jahindusfoorumisse s...ämbriga toimetama ;)

BM

Mõte jääb ikkagi samaks, et tegelt pole teha mitte kui s....tagi. :D
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Rahvusvaheline jahinduskonverents

Postitus Postitas kakuke »

Mingisugust mulli siit ja sealt sellest üritusest aetud, aga alles täna leidsin materjalid sellest üritusest. http://www.eramets.ee/?op=body&id=541
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Vasta