Karmikarvaline taks

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
pihlapuu
Postitusi: 60
Liitunud: R Sept 01, 2006 7:38 pm

Karmikarvaline taks

Postitus Postitas pihlapuu »

Huvitav, et Eestis ei ole jahimeeste seas populaarne karmikarvaline taks.Tahangi nüüd küsida, et miks see nii on.Hetkel on pesakond ja ainult 1 kutsikas on läinud jahimehele...Kuna mõlemad vanemaad on jahikoerad, siis ei tahaks nende jahipotentsiaali lasta päris raisku minna.Kutsikate isa on toodud Taanist tegevjahimehe kennelist ja ka oma koeral jahikatse tehtud ja samuti on ta väga tubli metsas olnud vaatamata oma noorusele.Samuti huvitaks, millise karvatüübiga taksid on hetkel kõige popimad just jahil.Meie kandis kohtab jahis takse väga harva.Kuna oleme toonud tõumaterjali sisse ka välismaalt, siis huvitabki kas praegused jahimehed vajavad taksi kui jahikoera või mitte.Tundub, et eelistatakse paberiteta koeri -kontroll metsas ju koerte osas tundub
olematu.Takside tõuühing üritab küll võidelda paberita pesakondade vastu, aga vahendid selleks on üsna olematud-vähemalt seni kui piraattaksidele ostjaid leidub.Ootan elavat mõttevahetust...
Koer ei reeda sind kunagi...
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Karmikarvaline taks

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Kas karvkattel miskit pistmist populaarsusega ikka on :M .Pigem ikka mõtle milleks taksi põhiliselt kasutada oleks võimalik.Oleks karusnahal turgu ,küllap siis oleks ka taksi kasvatajaid.Kasutada on teda veel tõhus verejäljel ,aga suurema uluki jahil jääb ta vaatamata oma visadusele meie risustunud metsades jänni! Küllap vähe pikema jala tõttu väiksematest koertest terjereid eelistataksegi.Taksi omanikud(oli ka minul kunagi)muidugi kinnitavad ,et hea koer ajab kõike,aga küsimus on kui kaugele ja kui kiiresti! Olen alati öelnud ,et oleks taksil dobermani kere ,vaat siis oleks tõsine jahikoer :)
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Karmikarvaline taks

Postitus Postitas baddmann »

kult kirjutas:...Olen alati öelnud ,et oleks taksil dobermani kere ,vaat siis oleks tõsine jahikoer :)


Dobermanil samas taksi hing on olemas juba :D...küll mitte taksi mõistus :P

BM
Kasutaja avatar
saa
Postitusi: 134
Liitunud: T Juun 15, 2004 2:48 pm

Re: Karmikarvaline taks

Postitus Postitas saa »

Kui mina taksi võtaksin, siis langeks minu valik vaieldamatult karmikarvalise kasuks.
Lühikarvalisel hakkab talvel lumes külm ( tean seda sellest ajast, kui ise taksi omasin ja ka isa on rääkinud, kuidas lühikarvaline taks tal jahil ikka vahepeal seljakotiga seljas soojenemas oli), pikakarvalisel kitib jälle suure tõenäosusega lumi kenad lumepallid külge? Ja ka tubast karvaajamist on karmikul ilmselt kõige vähem.
Kunagi oli meil ka pikakarvaline taks, kellega isa edukalt ka seajahti pidas . Väga visa tegelane oli ja tänu oma kergele kehakaalule ei saanud ta vigastada. Räägitakse tänini , kuidas siga viskas koera ninaga eemale ja nii kui koer käpad maha sai oli jälle sea kallal.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Karmikarvaline taks

Postitus Postitas aivar00 »

tsiteerin: Kuna mõlemad vanemaad on jahikoerad, siis ei tahaks nende jahipotentsiaali lasta päris raisku minna.Kutsikate isa on toodud Taanist tegevjahimehe kennelist ja ka oma koeral jahikatse tehtud ja samuti on ta väga tubli metsas olnud vaatamata oma noorusele.

Minul tekib kahtlus, et sa ise jahimees oled. Seetõttu sa sedasi küsidki. Kas sinu koeral on tehtud ainult jahikatse või on ta ka igapäevaselt tegev jahil?

See jutt ei ole halvustamiseks mõeldud, kuid millest järeldad, et metsas koerte üle kontroll puudub ja takse ostetakse ilma paberiteta jahil käimiseks?
Minu arvates on kõikide koerte hinnad aetud lakke ja seetõttu nad enamjaolt "diivanikoerteks" linnaprouadele lähevadki.
Kohalikule külamehest jahimehele ei oma koera "suursugune" sugupuu tähtsust- temale on oluline koera maksumus mida ta on võimeline koera eest välja käima, sest tihti saab jahikoer ka metsas hukka. Teine kriteerium on ka asjaolu, et koer töötaks- see küll rohkem juba peremehe rida.
ikka lõbusalt
peepk
Postitusi: 775
Liitunud: L Aug 30, 2008 6:30 pm

Re: Karmikarvaline taks

Postitus Postitas peepk »

Meil ilmselt karmikarvalist suht raske saada,hind muidugi ka määrab palju. Esimest korda üldse karmikarvalist 1984 a Soomes nägin kui soliidsed prouad nendega linnatänavatel jalutasid,ju see hetke mood oli nagu meil see rottveileri hullus mõned aastad tagasi.Augustis Saksas eri paigus kahte karmikarvalist nägin ,siledaid ja pikakarvalisi takse mitte ühtegi.Samas pole ilusamat jahti kui taks või taksid loomal kannul ja sellele hirmsat sõitu sisse ei tee nagu laikad näituseks.Ja see klähvimine ja teadmine kus miskit toimub ja oskad valmis olla ja vastu liikuda.Suure lumega jah asi kehva ja laikal suur eelis,noh tühimikku laika ja taksi vahel sobiks saksa terjer imehästi.
vollifedja
Postitusi: 574
Liitunud: E Okt 27, 2008 7:02 pm

Re: Karmikarvaline taks

Postitus Postitas vollifedja »

Kuna oman nii pikakarvalist kui ka karmikat taksi ja käin ka jahis nendega, just paariga, siis on vaieldamatu eelis just karmikal-terjeri hing ja visadus ja julgus. Pikakarvaline on vanem, tal on "kupli all herneterad pesasse loksunud", töötab mõistusega, ka karmik õpib kõrvalt. Kui on ikka vaja siga või põtra kinni pidada, on alati karmik ringitaja ja nina ees haukkuja, pikakarvaline hoiab taha paari meetri pealeja haugub seal. Kui meil on kogu "mahvia"- ka tuttava karmik lisaks siis on super jaht-vahet pole, kas parti, hane(toovad välja, otsivad roostikust, ajavad lendu, püüavad haavatuid-meil "praaki" linnujahis ei esine.on muidugi ka täpne kütt-mitte mina!)Või otsingus ajus, alati toetavad teineteist-kes värske jälje, saagi leiab, kisa lahti, teised appi .Meil viskas kah emis taksid kahte lehte-pikakarvaline tõmbas eemale, karmikad ainult vihasemaks läksid.(terjer, mis terjer)Taksi eelis on ju teada, ei aja kiiresti, jõuab ette.sama "praagi" otsingul.Samuti ega need meie jahimaad nii piraksd pole ju, ongi lühikesed ajud. Laikad esimesse ajusse lähevad ja ongi loomaga läinud. Hea, kui õhtuks gepsu abil leitakse. Taksid on õhtuni "võtta"Suurt lund pole Põhja eestis viimasel 35 aastal kohanud, nii et pole probleemiks (pikakarvalisel on tet. temp. lumi, tulevad jah ilged jääpallid, aga selle kaitseks on ..hm..latekskostüüm-kilest kombekas.Ega jaht pidamata jää siis.)Kuna viimaste aastate trend ja Saksa standart näeb ette pikema jalaga ja mitte nii madala rinnaga takse, siis pole ka meie raskes metsas liikumine olnud probleemiks taksidele, küll mulle-on ikka jube vesine see Aegviigu kant!)
Ei, kui jahikoer , siis karmikas-on ikka koeral terjeri hing ja visadus antud, vaieldamatu lemmik!(ütleb muidugi paadunud taksiarmastaja..)Takside hinnad on Eestis ühed madalaimad, muideks. Ja jahimehele omab ikka sugupuu vägagi tähtsust..mida te siis otsite "jahigeenidega" koera? Kui on jahitõug, siis edasine on selle teha, kes nööri teises otsas.
pihlapuu
Postitusi: 60
Liitunud: R Sept 01, 2006 7:38 pm

Re: Karmikarvaline taks

Postitus Postitas pihlapuu »

Lootsin küll rohkemat osavõttu oma teemast, aga mõtlemisainet on siiski saadud...
Nüüd tahaks küsida aivar00 käest, millise hinnaga peaks siis taksikutsikas olema, et oleks taskukohane nn. kohalikule külamehest jahimehele...Ja miks ei võiks koeri omada ka veiklevate dziipide ja soliidsete õllekõhtudega linnameestest jahimehed, kellele oleks tõenäoliselt ka õiglane kutsikate hind taskukohane ja seega saaks ka metsa kvaliteetsemaid koeri.Ma ei pea hetkel silmas ainult takse vaid jahikoeri üldse.Kas Sina aivar00 oled ise kasvatanud üles mõned pesakonnad kutsikaid-see küsimus ei ole halvustavalt mõeldud-et arvata kutsikate hindade liigset suurust.Lähiriikidega võrreldes on meil takside hinnad ikka madalad küll ...Loomulikult ei ole sugupuul jahimehe silmis suurt tähtsust, aga aretaja seisukohalt on ju vaja terveid ja kindlasti ka ilusa välimikuga koeri kasvatada .Ja pärilikkus määrab ka tulevase koera tööomadused , mitte küll täies ulatuses, aga suures osas.Ja see ülejääv osa tuleb täita jahimehel, et saada korralikult töötav koer.
Nüüd ka mõned vastused minu poolt.Ma tõepoolest isiklikult pole jahimees, kuid meie peres on kolm jahimeest, kes on aastaid koertega jahil käinud ja seetõttu olen ka kursis eesti jahikoerte tegemistega.Ja koerte dokumentide kontrollimise kohta tean täpselt kui tihti seda tehtud on.
Ja kui siin oli ka jutuks, et karusnahkadele pole turgu, kas siis tänu vaktsineerimisele rebaste ja kährikute arv vohagu piiramatult ja ärgu olgugi kohalikul külamehel ega linnasaksal võimalust jänese ega linnujahti pidada.Vaatame kärnas rebaseid ja ootame kuni tõbi võtab ka need vähesed jahikoerad, kes meie metsades praegu tööd teevad.Kas tõesti jahieetika ei kohusta talve jooksul ka ilma senti saamata kustutama mõne kähriku või rebase eluküünla...
Kokkuvõtteks tahaks öelda, et meie koerapidamiskultuur, seda ka jahimeeste osas ,on alles arenemas ja ruumi on seda foorumitki lugedes ikka küllaga .Nii et ega mul ei maksagi oodata jahimeestest kutsikaostjaid, kuigi hind sulab iga päevaga. Aga jõuluvana rolli ikkagi ei tahaks võtta, et kutsikaid kinkima hakata...
Koer ei reeda sind kunagi...
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Karmikarvaline taks

Postitus Postitas kakuke »

pihlapuu kirjutas:Nüüd tahaks küsida aivar00 käest, millise hinnaga peaks siis taksikutsikas olema, et oleks taskukohane nn. kohalikule külamehest jahimehele...

Ma jälle huviga tahaks teada pihlapuult, et mis see kutsika omahind, kui müügiküps, ka tegelikult oleks. Mõtlen paberid korras, kiibistatud (selle vajalikkus korrektse süsteemi puudumisel kaheldav), süstitud, üles toidetud jne. Ma ei pea silmas hinda, mille turg paika paneb. See ei tohiks ju keeruline olla kirja panna. Miks krants (paberiteta) on jupp maad tõukoerast odavam?
Silmaringi laiendamiseks, koer pole ainus võimalus rebase ja kährikujahiks. Rebast saab niisama põllust lasta ja kährikut edukalt kastlõksuga püüda. Mis muidugi ei tähenda seda, et koeraga jaht tore pole.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Karmikarvaline taks

Postitus Postitas aivar00 »

Alustan siis lõpust.
Tsiteerin:Nii et ega mul ei maksagi oodata jahimeestest kutsikaostjaid, kuigi hind sulab iga päevaga. Aga jõuluvana rolli ikkagi ei tahaks võtta, et kutsikaid kinkima hakata...

Mul kohe küsimus- milleks siis neid kutsikaid nii palju "toota", kui hind ainult langeb?
Ei taha siin hakata demagoogitsema ega ka kedagi solvata, kuid minu arusaamade järgi toimib majandus oma kindlate reeglite järgi. Olgu selleks "majandusharuks" siis piimandustalu, juurikakasvatus või siis tõukoerte kasvatus.
Igal "äril" on omad riskid ning tõusud ja mõõnad. Kui aga tegeleda mingi asjaga nn. hobikorras(milleks minul ja tõenäoliselt ka enamusel Eesti jahimeestel ta on), siis esmajärjekorras katsutakse nn. elutähtsad asjad (töö, elamine, pere heaolu jne.) järje peale saada ja alles siis hakatakse hobi peale raha kulutama. Loomulikult on ka erandeid, kes käituvad vastupidi- mul on uus ja läikiv liisitud BMW, kütet paaki üle 50-100 krooni korraga osta ei jõua, naine-lapsed elavad vanas üürikorteris :VS
Iga inimene-olgu ta siis "soliidse kõhuga ja läikiva jeebiga või siis kõhna ja aukliku vatijopega :lol: " ei sobi ühegi looma peremeheks. Ja milline on "õiglane hind" selle loksutabki paika turg. Kui mina suudan enda kutsika eest maksta näiteks 5000.- ja naabrimees ainult 1000.- , siis need ongi meie mõlemi jaoks "õiglased hinnad" (y) Sinu kui "kaupmehe" asi on need "õiglase hinnaga ostjad" siis välja otsida :lol: .
Koerakutsikate kasvatamise kohta aga pean tõdema, et mul on kogemus olemas nii karmikarvalise foxterjeri kui ka saksa lambakoera kutsikatega. See kogemus on ainult üle 5 aasta tagune kuna ennem uusi koeri elamisse ei muretsenud, kui majal korralik aed ümber.
Tsiteerin: Kas tõesti jahieetika ei kohusta talve jooksul ka ilma senti saamata kustutama mõne kähriku või rebase eluküünla...
No jahieetikaga ei ole siin küll tegemist-pigem ikka jahimeeste kohusetundega röövikuid hävitada. Pealegi on kuulda olnud, et nahkade kokkuostuhinnad on ka veidi tõusnud. Ka meie seltsis hakatakse vaikselt uuesti röövikujahti pidama.
Tsiteerin: Kokkuvõtteks tahaks öelda, et meie koerapidamiskultuur, seda ka jahimeeste osas ,on alles arenemas ja ruumi on seda foorumitki lugedes ikka küllaga .
Jah selles on sul küll õigus ja seda mitte ainult jahimeeste- ja koerapidamiskultuuri vaid üldse terve meie ühiskonna osas-arenguruumi on kõigil küllaga :lol:
ikka lõbusalt
pihlapuu
Postitusi: 60
Liitunud: R Sept 01, 2006 7:38 pm

Re: Karmikarvaline taks

Postitus Postitas pihlapuu »

No karmikarvaliste takside tootmine Eestis on küll vale arusaam, sest kennelliidu registri andmetel sündisid Eestis viimased kutsikad 2005 aastal ja neid oli kaks.Ka meil pole koerad põhitootmisharu ja ei ole minul sakslaste hinge, kes 8 kutsika sünni korral nendest pooled kohe magama panevad...Ja arvestades selle väga toreda koeratõu väga väikest arvukust , saigi see pesakond planeeritud.Ja kui näiteks Taanis ja Rootsis just karmikas taks eelistatuim jahipidamiseks, siis oli mõte ka meile uusi tuuli tuua.Aga nagu näha, on see pärlite loopimine...Loomulikult mängib oma rolli ka praegune majandusseis ja raskused igas vallas.Ja kui Sa ise oled kutsikaid kasvatanud, siis ehk tead, et nendega ikka rikkaks ei saa, pigem on see hingele-näha kuidas abitust pimedast jupist kasvab vallatu ja kena loom, keda uude koju saates on meel nukker-teadmata ju, millise kodu ta saab.Lugedes siit foorumist, kuidas mõni mees oma taksiga ringi käib, siis on muretsemiseks veel rohkem põhjust...Siiani aga olen oma kutsikaomanikega väga rahul, ketis kedagi ei peeta ja talvel õue kuuti ka ei ole pandud.
Kahju, et liiga hilja aru sain, et nii karmide meeste foorumis ei ole ühel naisterahval ikka midagi teha, ju on mu koht ikka kusagil mujal, mitte siin teie pühapaigas sõna võtmas...
Koer ei reeda sind kunagi...
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Karmikarvaline taks

Postitus Postitas kakuke »

pihlapuu kirjutas:Kahju, et liiga hilja aru sain, et nii karmide meeste foorumis ei ole ühel naisterahval ikka midagi teha, ju on mu koht ikka kusagil mujal, mitte siin teie pühapaigas sõna võtmas...

See nüüd küll ilmselge liialdus.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
ennt
Postitusi: 28
Liitunud: P Juul 27, 2008 8:58 am

Re: Karmikarvaline taks

Postitus Postitas ennt »

Kui omahind suur saladus on võiks panna müügihinna.Jääks ilmaaegu tülitamine ära kui hind liig kõrge tundub olema
vollifedja
Postitusi: 574
Liitunud: E Okt 27, 2008 7:02 pm

Re: Karmikarvaline taks

Postitus Postitas vollifedja »

Teades, mis maksab pesakonna kutsikate kasvatamine, ise MITTE IIAL ei võta emast koera ja hakka sellise heategevusega tegelema. Kutsika hind ei hakka "tiksuma" sünnimomendist, vaid juba emase ostmisest.(taval. otsitakse väljamaalt, kuna meil on kõik omavahel õed-vennad ja sellised paaritused on keelatud, polegi kellega paaritada, et terveid, elujõulisi kutsikaid sünniks.)Tõsine, südame-mõistusega koeraaretaja, vaagib , otsib kaua õiget isast ja kui selgub, et arvestades kõikki parameetreid, tulebki näit. Itaaliasse paaritama sõita, siis sõidetakse. Siis on emasele vaja ka vastavat toitu, arstiabi, jm tuhat pisiasja, millest kutsika hind koosneb(elav näide sõbrannast, kes blondina omades väga head ja hinnalist koera, sai 8 kutsikat, kes müüdi 1200-1500EUR ei tulnud omadega ots-otsaga kokku. Ja viimaseks peasakonnaks see jäigi, nüüd peab isaseid...)Vot nii , mehed. Ei tasu halvustada inimesi, kes on võtnud omale ülesandeks, et ka edaspidi taks näeks välja nagu taks ja täidaks ka taksi kohustusi.Muide, nii odavaid takse, nagu Eesti "suurtootjad " toodavad, ei leia maailmas mitte kusagilt-ja siis ongi "tänud" neile pikakarvalised karvutud,seljad kõverad, urust, jäljest pole huvitatud-see on ka "aretuse viljad", mitte pidamise(padjal või õues) viga, muideks.
Samas on karmikarvaline just kogu maailmas enim levinud , tänu oma "terjeri "ägedamale iseloomule,taksi visadusele ja kehale enimsoositud taksitõug. Kuna neid Eestis on väga vähe olnud, siis ilmselt oligi meil"väljasuremise" ohus(polnud kellegagi paaritada) samuti polnud võimalust neid jahis töötamas näha.Praegu hakkab olukord loodetavasti paranema, kui on omi kutsikaid võtta(ei pea mujalt kallimalt sisse tooma .Isegi Lätis, kust meile varem toodi karmikaid, kasutati juba meie isast, suurepärast jahimeest, minu koerte õpetajat , eeskuju ja jahikaaslast)Loodaks ka teisi karmikaid varsti jahis kohata, tean, et huvilisi on.Valmis igati kogemusi-nõu ja jõuga aitama.
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Karmikarvaline taks

Postitus Postitas Feen »

Karmikarvalist taksi otseselt ei puuduta, küll aga seda va õrnale hingele vastu käivat koera ketis pidamist vms. Selle taksiga, kellega kokku puutunud olen, tema küll õnnetu ei paista olevat, lisaks, ta ei ole kogu aeg ketis, küll aga on tema elamine stabiilselt õues. On kuidas on, teeb kellegi meele kurvaks või mitte, aga sellisel tasemel koprakoera pole mina veel näinud ning ootaks huviga kuni näen (peremees muidugi öelnud, et tal paremais ka olnud). Tubli koprakoera saab ka palju ninnu-nännuma kasvatusega, aga rääkigu koeraomanikud mida tahes, teatud tingimustes jääb ikka miskit puudu. Selles foorumis pole tõenäosusega 99,99% sellist kasutajat, kellel koprajahis sellisel tasemel abiline oleks. Ma ise olen leppinud sellega, et koer elab toas, voodisse ronida küll ei tohi, aga karmide meeste jaoks üks selline liiga nännutatud koer on. Kopraid saame usinasti ja alati jääb küsimus, kas süvendatud spetsialiseerumise jaoks nätud vaev ja kasvatusmeetodid oleks ennast õigustanud, aga kui päev läbi mudas solberdatud ning õhtul tulemus 0 (eeldusel, et koprad olemas), siis natuke ikka tahaks sellist kitsama eriala taksi. Uut koera ka muidugi ei hakkaks spets koprakoeraks kasvatama, pigem lepin natukene väiksema saagi ja tihedamate 0-jahtidega.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Vasta