Jahinuga

Siin võiks oma küsimusi esitada alles jahimeheks pürgijad ja noorjahimehed teemadel - kuidas jahimeheks saada,minu esimene relv jne.
Vasta
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: Jahinuga

Postitus Postitas rajaleidja »

karupoeg kirjutas:Mis ma nugade puhul olen täheldanud, et väga paljud mehed kasutavad lühema teraga nuge, mis on kohati väga mugavad, kuid samas võivad osutuda väga ebaefektiivseteks toimingute juures, mis nõuavad näiteks raiumist.

Ot mis asju nüüd noaga raiuda on vaja :roll:
Kasutaja avatar
sammal.habe
Postitusi: 1180
Liitunud: P Jaan 04, 2004 7:43 pm

Re: Jahinuga

Postitus Postitas sammal.habe »

raiumist nõudvate tööde jaoks on mul jahikotis nepaalist toodud khukuri. umbes selline:
Pilt
soovitan soojalt!
Kasutaja avatar
karupoeg
Postitusi: 283
Liitunud: N Dets 08, 2005 2:47 pm

Re: Jahinuga

Postitus Postitas karupoeg »

Aga kas viimane ka nahastamiseks sobib? Ma kardan, et mitut tera kaasas kanda on ebamugav nii lisaraskust kui ka ruumipuudust arvestades. Tõsisemaks raiumiseks on mul Fiskarsi võsanuga ja muidugi klassikaline kirves.

Seega julgen jääda oma arvamusele endiselt kindlaks, et jahinoal peaks olema pikk tera, mis ei oleks väga õhuke ja iga kondi pärast nüriks ei läheks.

Pilt

rajaleidja kirjutas:
karupoeg kirjutas:Mis ma nugade puhul olen täheldanud, et väga paljud mehed kasutavad lühema teraga nuge, mis on kohati väga mugavad, kuid samas võivad osutuda väga ebaefektiivseteks toimingute juures, mis nõuavad näiteks raiumist.

Ot mis asju nüüd noaga raiuda on vaja :roll:



Ma muidugi ei tea kas teie maade peal rabade või soodega lood on, kuid kui lastud uluk peaks asetsema nõnda sügaval soos/rabas, et sellelele tehniliste abivahenditega (maastur/atv) ligi ei pääse, et seda ühes tükis välja vedada ning nahastamiseks transportida. Kui meestel on vööl vaid nuga ja kirve järgi mineku tee on väga pikk, siis on pika teraga raiumisvõimeline nuga parimaks abimeheks.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Jahinuga

Postitus Postitas kakuke »

Aga ikkagi ei saa ma aru, et mida selle noaga vaja raiuda seal soos. Ribi saab tuua ju ka tervelt välja, või peab kindlasti pikkuselt kommeks koha peal tegema? Või raiute sihte rabamännikusse looma väljatoomiseks? Ma ise ka kuulun parteisse, kus kasutatakse lihtsat fiks nuga, mille terapikkus ca 10 cm ja pole ette trehvanud looma, mille lahtivõtmise juures sellega hätta oleks jäänud. Pean silmas ka suurt kulti ja põdrapulli. Tõsi, sääreluid meil ei jagata ka tükeldatuna portsus. :M
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
karupoeg
Postitusi: 283
Liitunud: N Dets 08, 2005 2:47 pm

Re: Jahinuga

Postitus Postitas karupoeg »

kakuke kirjutas:Aga ikkagi ei saa ma aru, et mida selle noaga vaja raiuda seal soos. Ribi saab tuua ju ka tervelt välja, või peab kindlasti pikkuselt kommeks koha peal tegema? Või raiute sihte rabamännikusse looma väljatoomiseks?


Sul tundub vist üldise arusaamisega tõesti raskusi olema :lol: . Sa seda muidu teadsid, et ribid ka selgroo küljest vaja lahti võtta on? Või et kui palju põdra ribidest seljakotti oma mõõtudelt mahub :lol:
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Jahinuga

Postitus Postitas kakuke »

Ribi tuleb selgroo küljest lahti noaga. Õigest kohast vaja vaid noaga korduvalt tõmmata ja nuga peab terav olema. ;)
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
karupoeg
Postitusi: 283
Liitunud: N Dets 08, 2005 2:47 pm

Re: Jahinuga

Postitus Postitas karupoeg »

Aga pisikese noaga ei tule samahästi kui tummisema noaga pihta andes. Loomulikult on noa valik maitse asi ja ma ei suru kellelegi oma arusaamisi/eelistusi peale. Lihtsalt minul on tekkinud selline hoiak, et pikem nuga on univeraalsem kasutada ja leiab sageli rohkemaid otstarbeid kui lühem. Loodetavasti meie pikk arutelu raiumise teemadel ei sega teema-algatajat oma valikuid langetamast.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Jahinuga

Postitus Postitas kakuke »

Tõsi ta on. Ma isegi tähele pannud, et jahimehed võib laias laastus jagada kaheks. Ühed, kes teevad kogu töö ära noaga ja teised, kes liha nähes hakkavad kohe kirve järgi kobama. :D
Ühes jahtkonnas, kus ise olen, jahvatatakse ka hoolega koeratoitu. Isegi kintsud käivad kirvega tükkideks :twisted: ja eelmine aasta sinna ühisesse seajahti juhtudes, eemaldasin paari liigutusega rippuvatelt sigadelt välisfileed (noaga loomulikult), siis nimetati seda peenutsemiseks. :lol:
Sellest saan ka aru, et kui inimesed pole teistsugust käitlemisviisi näinud proovinud, siis ei oska nad muud tahtagi.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Beretta
Postitusi: 1452
Liitunud: T Nov 25, 2003 4:47 pm

Re: Jahinuga

Postitus Postitas Beretta »

kakuke kirjutas:jahimehed võib laias laastus jagada kaheks. Ühed, kes teevad kogu töö ära noaga ja teised, kes liha nähes hakkavad kohe kirve järgi kobama. :D
:lol:
On veel kolmas liik jahimehi, kes lihale lähenevad alles siis kui see jagamiseks kottidesse pandud on. Kirvele eelistan viimasel ajal elektrisaagi ( ilmselt kaldun snobismi).
Grumpy old man
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Jahinuga

Postitus Postitas kakuke »

Kui päris aus olla, siis kannan isegi viimasel ajal jahil taskus kaasas fiskarsi kokkukäivat saage, millega siis vajadusel lõikan laskmiseks alpi kepi või eemaldan teele tormiga kukkunud puu. Ka põdraribid selgroo küljest saavad sellega eemaldatud ja soovi korral vaagnaluu avatud. Ei mingit kildu.
Ja see kolmas liik on tõesti tugevalt esindatud. :D
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
kirp
Postitusi: 597
Liitunud: K Jaan 02, 2008 12:12 am

Re: Jahinuga

Postitus Postitas kirp »

Otsisin infot selle Schrade tera materjali kohta aga ei leidnud. Ka tootja kataloogis on vaid "stainless steel". Korralikud firmad annavad pea alati metalli margi. Seda teeb ka see teine noatootja Hispaaniast. Schrade kohta võib leida foorumite teateid, et tänaseks on tootmine USA-st liikunud Hiinasse ja muu sellega seonduv kvaliteedi osas.
Ise olen ka väga erinevaid nuge kasutanud ja praegu kasutan kõige rohkem.....Opinell 8. Seega olen siis "kakukes parteis", selles lühikese riista pooldajate omas. Aga Opinellil võlub mitte ainult lühidus, vaid ka hämmastav konstruktsiooni lihtsus, kergus ja väga hea tera. Viimast annab hästi kiirelt uuesti teravaks saada ja hoiab seda ka päris hästi. Väikese kerge noa eeliseks pean ka seda, et töötamine on "tundlik" ja eriti hea nahastamisel (ka rebasel jms. väiksemal loomal annab varbaid välja kraapida). Põdra tagakintsu kondi saad ka ilusasti kätte. Ja "jõu ja ilu numbrid" ununevad kiirelt - pigem saad anatoomia paremini selgeks ja veendud tõesti, et ka väikese noaga saab enamuse elukaid tükikesteks teha. Ehk siis kokkuvõtteks: missest et lühike, seeest aga vilgas! Ainuke puudus klassikalisel Opinelli-teral on roostetamine. On ka roostevabu variante, aga neid pole proovinud. Seenel käin muide sama noaga. :wink:
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Jahinuga

Postitus Postitas aivar00 »

Parteid parteideks-ei ole ühtegi kuulunud ja ei kisu kah :lol:
aga noa poolest olen kah Kakukesega ühte meelt. Ei ole veel aru saanud milleks muuks kirvest vaja on kui ainult säärekontide nn. toruluude poolitamiseks ja tõesti ribide nn. kolmeks ühepikkuseks jupiks tegemisel. Tõsi kodus seda tööd tehes peale liha eemaldamist rindkerelt tõesti teinekord mugavuse ja kiiruse tõttu olen tagajalgadest rippes oleval loomal löönud kirvega ka ribikondid selgroo küljest lahti.
Kohe paha on vaadata, kuidas jahimees songib noaga uluki lihakeha ning ei tunne looma anatoomiat. Tea kas mõni raiub kirvega ka lastud ulukil pea otsast :M -õnneks ise sellist "jahimeest" veel ei ole trehvanud, kuid küsitakse ikka tihti- kuidas lõigata...
Ja kuna üldreeglina viibil jahil autoga, siis seal on kirves olemas. On ka selliseid juhuseid olnud, et lastakse põder (korra isegi 2 )keset lagedat ja väga märga raba. Sinna ei pääsenud õieti jalgsigi ligi, mis siis veel tehnikast rääkida. Ikka sisikond välja, pikk köis pea külge, köiele paraja maa tagant veel risti kaikajupid läbi -2 meest iga kaika taga kõrvuti ja sikuta aga nagu mitme hobusega vanasti vankrit veeti. Millas need ATV-d jahil moodi läksid :lol: mina olen selle aja vist maha maganud :oops:
Raske ta on aga sellepärast ei ole küll looma metsa jätnud.
ikka lõbusalt
Kasutaja avatar
karupoeg
Postitusi: 283
Liitunud: N Dets 08, 2005 2:47 pm

Re: Jahinuga

Postitus Postitas karupoeg »

Kui teemast sai nagunii pigem üldine arvamuse avaldamine väga erinevatel päevakajalistel teemadel, siis ehk ei pahanda teemaalgataja kui ma siin küsin, et kas keegi oleks nii hea ja seletaks ribide ja selgroovaheliste ühenduslülide anatoomiat - mismoodi on ribid selgroo küljest eemaldatavad noaga lõigates ja mismoodi vaagnaluu avatav samamoodi noaga urgitsedes? Saaks isegi anatoomia koha pealt õppetunni ning võib-olla otsustab mõni suurem foorumi jõud sellest lausa eraldi mõttevahetuse teema luua. Kindlasti oleks see minusugustele noortele ja rohelistele heaks teabeallikaks.

Vaagna saab eemaldada ilmselt selgroo küljest lülisid lahti võttes, tagajalad vaagna küljest omakorda liigestest, aga ribid selgroost on minu jaoks olnud siiani raiumise teema. Kas tõesti on ribid ükshaaval oma pesadest noaga välja urgitsetavad?

kakuke kirjutas:Ribi tuleb selgroo küljest lahti noaga. Õigest kohast vaja vaid noaga korduvalt tõmmata ja nuga peab terav olema. ;)


kirp kirjutas:Põdra tagakintsu kondi saad ka ilusasti kätte. Ja "jõu ja ilu numbrid" ununevad kiirelt - pigem saad anatoomia paremini selgeks ja veendud tõesti, et ka väikese noaga saab enamuse elukaid tükikesteks teha. :


aivar00 kirjutas:Kohe paha on vaadata, kuidas jahimees songib noaga uluki lihakeha ning ei tunne looma anatoomiat. Tea kas mõni raiub kirvega ka lastud ulukil pea otsast :M -õnneks ise sellist "jahimeest" veel ei ole trehvanud, kuid küsitakse ikka tihti- kuidas lõigata...


Pilt
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Jahinuga

Postitus Postitas kakuke »

Vaagnaluud loomulikult suurel põdral noaga vist lahti ei võta, vähemalt pole proovinud. Selleks puudub ka tegelikult vajadus, kuna nn noaga puurid päraku ümbert naha lahti, lõikad sooned mis hoiavad soolt kinni lahti ja seest poolt tõmbad välja kogu kupatuse. Ega müügiloomadel keegi ka ju lahti raiu vaagnaluud. Seal olen küll vaagnaluu väikse noaga lahti löönud, aga selliselt, et nuga on püstises asendis tera suunaga alla poole vasak käsi noapea otsa peal ja siis teise käega löön teise käe pihta.
Ribidega lugu selline, et need selgroo küljes nn liigestega kinni. Kõik asjad, mis liigestega kinni, on noaga lahtivõetavad. Kui jalad küljest eemaldatud, sisefilee ja välisfilee samuti, siis keeratud "kokpit" selja peale ja paar meest hoiavad ribisid laiali ja üks hakkab seest poolt tõmbama noaga, samal ajal teised vajutavad ribisid laiali. Jookseb nagu tõmblukk lahti. Proovi esiotsa väiksema sea või kitse peal ära (saad üksi kergelt järgi proovida), saad aimu, kus see koht asub, kust tõmmata noaga. See pole täitsa vastu selgroogu, nats eemal (ma ise esimene kord, olles ära näinud kuidas see käib, hakkasin liiga lähedalt tõmbama).
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Sarvik
Postitusi: 576
Liitunud: E Jaan 08, 2007 3:09 pm

Re: Jahinuga

Postitus Postitas Sarvik »

kakuke kirjutas:Vaagnaluud loomulikult suurel põdral noaga vist lahti ei võta...
.....


võtab küll....ja nooremal loomal suht lihtsalt....nimelt vaagna kaar koosnab kahest luust mis noorel isendil on kõhrega keskelt ühendatud...vananedes see kõhreosa järjest rohkem luustub (eriti isasloomadel)....aga kui hea nuga...õige lõike koht ...ja tõsi ta on...ka piisavalt palju jõudu .....siis saab ka vanal loomal ...kui häda käes :) ...aga lihtsam on vaagnakaart kokkupandava fiskar saega läbida....pärast vaagnakaare avamist saab vaagnaluu ristluu küljest suht lihtsalt kätte...nuaga liha lahti ja veidi jalast laiali/ette murdmist vaid vaja....sama opi kordamine teise jalaga on veic ebamugavam...aga tavaliselt tuleb ka see suht lihtsalt....
kärbes kirbule!
Vasta