Laikad

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
Vasta
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas andrus »

Koera nimi on kahest osast ja number taga?? :lol: :lol: :lol:
jahismurf
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas tony »

jyri kirjutas:
...11 aastase koera täisnimi koosneb kahest osast ja veel number taga,sest mitte esimene minul sellise nimega.Ega ka esimest järku m/s nii laialt leida pole kah.Tema lastest(kellest tean) alustasid KÕIK sea tööd 5..7 kuuliselt,tõsi teiste koertega koos.Kolmega nendest (kellest üks on minu teine koer-juunior) pean sageli ühiselt jahti.


Väga huvitav nimi: koosneb kahest osast ja veel number taga :shock: .Kas siis katsetel ja näitusel su koera sama nimega kutsutakse? Proovisin ise ka selle nimega oletatavat koera kutsuda aga mul ei tulnud välja midagi :oops:
jyri

Re: Laikad

Postitus Postitas jyri »

OK,kahest osast ehk pesa nimi ja koera nimi.Pesanimi "Muki" ja koeral "Saki".Ongi "Muki-Saki 4" :D või midagi taolist.Ise kasutan ainult teist osa. Egas ma väida,et nad mul kõikse paremad.Leidub kindlasti teisigi häid ja paremaidki tegijaid.Aga see vana on tõesti omaette nähtus,paljude näitajate poolest teeb kuulsale Kuusiku Rembole pikalt ära.Küsige Alavere aediku peremehelt Aivolt,mis vanem koer temaarust on võimeline leidma sea maks.2 minutiga ja alati töötama diplomi vääriliselt,ainult sõltuvalt tujust(liiga tark teine,teab et aedik pole jaht,seega vahest teeb sigadega pulli) kas siis 3 või 2 järgule(esimest teatavasti meil aedikutes ei saa).Kindlasti on toodud nimedes ka minu veteran.Kui Sul,Tonyl, mingid konkreetsed mõtted, suhtleme privaatselt :lol: .
vollifedja
Postitusi: 574
Liitunud: E Okt 27, 2008 7:02 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas vollifedja »

Koera töö metsas on ikka uluk leida, kinni hoida ja teatada kütile...Veres on ju igal koeral rappimine, inimese ülesanne ongi ÕPETADA koera, et uluk ja koer terveks jääks.Pole see laika midagi hullem terjeritest, taksidest jt jahikoertest. Viga tehaksegi kutsikast peale, kus ärgitatakse kutsikat juba tapetud looma(nahka) rappima-sellisest enam "korralikku " jahikoera ei saa. Ja kui vähegi viitsimist,saab igale koerale mida vaid õpetada. Kusjuures on laikad ühed taibukamad ja "lennult"õppijad. Selleks, et koer korralikult metsas tööle hakkaks, on ikka vaja korralikult vaeva näha, see pole õpetamine, kui kutsikast peale vead koera metsa ja ärgitad igat tapetud ulukit rappima. Õpetamine algab kodust-kus koer on karja liige ja teda koheldakes kah vastavalt-esmane on , et kutsikas õpiks märguande peale peremehe juurde tulema, vastuvaidlematult(ka jälje pealt metsas-kui on kutsung-tuleb tulla..)Jahikoertel on kõigil instinktid olemas-tuleb osata neid suunata õigesti ja õiges suunas- selleks ongi alguses õpetamiseks väga hea kunstlik jälg-saan ise kontrollida kuidas ja mida kutsikas otsib, kui järjepidev, kas võtab mänguna, või teeb tööd, kiitusega ei tohi kitsi olla-ikka maiust ja head sõna-patsutamist tunnustavalt.Ja iga päev min. 15min.-tund tegeleda õpetamisega(sõltuvalt "ainest")Pole ju palju-siis saab koer ka rihma otsas kõndimise selgeks ja kutsungi peale kohaletuleku ja jälje ja käskluse" ei tohi, ""siia"-kui loom on kinni hoitav, selleks, et lasta, tuleks koer ära kutsuda-kõik on võimalik, kui viitsid vaeva näha.
Ise sattusin jahinaiseks ainult koerte pärast-kes peale aastaid katsetel-näitustel käimist otsustasid päris-jahikoerteks hakata(noh oli ka õnnelik juhus-tuttav kutsus haavatud põtra otsima, ja esimesest õnnestumisest + jahiveri meil kõigil sees saigi süvenev kirg.Kuna minu koerad olid puhtalt "teoreetikud", siis pärisjahis oligi teooria rakendamine.Metssea aias sai kontrollida, mida teevad taksid sigadega-kui ruttu leiavad, kuidas karjast ealdatakse vajalikud, kuidas kinni hoiavad, kes teatama tuleb, palju aega kulub.Korduvalt läbi mängides toimib ka jahis sama skeem..
Meeste jutt müstilistest koerapoisi kilomeetritest on küll "jahimehe jutt"-kuna käin ainult ajus(nii hiilivas mööda jälgi, kui tavas), siis 30 km päevas ise küll maha ei "kühvelda".Ostsin spetsiaalselt ka sammulugeja, mis muidugi metsas näitab "kalossinumbreid", aga GPS peaks ehk enam-vähem usutav olema-üle 10-15 km-jämedalt, pole tulnud.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Kulla proua,selle jutupeale ütlen nagu saarlased: "Kena jutt!" Küsiks veel kus eestis need seaaiad on kus taksid saavad seakarjast osa eraldada , kinni hoida ja ühe peremehele sõna saatma läkitada :D .
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas aivar00 »

Kui Kult vastuse saab, siis tõenäoliselt kisub varsti kummitoa poole :lol: :lol: :lol:
Julgen Kuldile väita, et sellised "seaaiad" on Eesti metsades :lol: :lol: :lol: ja aiaks on riigipiir :lol:
Tsiteerin: siia"-kui loom on kinni hoitav, selleks, et lasta, tuleks koer ära kutsuda-kõik on võimalik, kui viitsid vaeva näha.

Huvitav mis imevägi siis seda looma kinni hoiab, kui koera peremees annab käsu koerale "siia", et kütt saaks eduka ja koerale ohutu lasu sooritada... :M
Sellest saan ma aru, et koerad piiravad eemal seistes ulukit ja kütt oodates sobivat ja koertele ohutut hetke soortitab eduka lasu.
Ei ole küll väga pika staaziga jahimees :lol: ja erinevate laikade tööd olen kõrvalt veidi näinud. 2 laikat hoiavad põdrapulli paigas tiirutades tema ümber. Kui ikka kütt möku on ja ligi hiilides põder teda juhtub kuulma või haistma, siis läinud ta ongi. Sama ka suure kuldiga. Kui aga laika on põrsal kintsus kinni või ka suurem siga on põõsas tagumikuga vastu puu-või põõsatüve, siis jah võid ligi minekuga "räpakas" olla.
Nende uruluudade :lol: ja veidi pikemajalgsete terjeritega :lol: hoopis teine lugu. Aga see ei ole antud teemas arutluseks.
ikka lõbusalt
jyri

Re: Laikad

Postitus Postitas jyri »

Jahinaistest pean lugu küll,eriti kui veel koerasõbrad.Paraku võiks ka lugemisoskust olema-30km keskmiselt käivad mu koerad(täna näiteks 24 ja 26km koertel,minul tuli 8).Mina käin 10km ringi keskmiselt-kus siis luulud on,kui ise kinnitad sama.Paraku taksi jooksmist ja sea tööd koera omaga võrrelda on liig mis liig.Samuti dressuuri-jahilaikast ei saa kunagi diivanterjerit! :lol: Meil kah seltsis mõned nuustikute armastajad rääkisid mulle,kuidas taksid ajasid ajust sigu välja.Kui küsisin,kas ajajaid ikka ka oli,kõlas,et jah,umbes kümme meest kisaga liikus :VS .Küsimus,et millest siis järeldati,et sead tulid just takside,mitte ajajate kisast välja,jäi paraku vastuseta :D .
Head Vana Aasta lõppu kõigile jahipisikust nakatanuile :D
eedi
Postitusi: 82
Liitunud: N Mär 29, 2007 6:08 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas eedi »

Taksi kutsud nuustikuks! Tere,tere!
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas rajaleidja »

Ma ei julgeks küll nüüd väita, et taksidest pole sea ajajat ilma ajajateta. Korralikult ajavaid takse ikka omajagu. Talvel vaid paks lumi takistuseks. Pühapäeval oli oma laikadelgi raskusi liikumisega. Mis siin salata. Ka omal oli päris väsitav kohati põlvist saati lumes mütata, millel veel kerge koorik peal.
jyri

Re: Laikad

Postitus Postitas jyri »

rajaleidja kirjutas:Talvel vaid paks lumi takistuseks.
Eestis seajaht koertega enamasti lumega,seepärast polegi taksist tolku.Küll on tolku urujahis ja koprajahis,või siis jänest ajades,mis ongi nende pärusmaa.Keegi ju ei väida,et cal.222 või 223 on halvad-kitsele,koprale,hundile(kõiki mainituid olen sellega lasknud) on vägagi hea.Aga kui keegi tuleb jutustama,kui head on mainitud kaliibrid põdrale või karule-mida te siis räägite? :D Nii et sead jätke ikka seakoertele ja põdrad kah.Jahimeestel palun mitte solvuda,aga takse hoitakse palju toakoerteks,laikasid praktiliselt mitte.Siit ka minu suhtumine(olen omanud paljusid erinevaid koeri,80-te algusest ainult laikad):D See nagu jähipüss või naine-proovid küll suurt kaliibrit,küll blondi,siis poolautomat või kahe kõrgharidusega.Lõpuks teed oma valiku.Mina tegin läänesiberlaste kasuks ja ei kahetse.Muuseas tänavu sai ka 32 aastat abielu sama naisega:lol:
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas rajaleidja »

No kui sead tuleb jätta seakoertele, siis põdrad tuleks jätta ju põdrakoertele. Ära torgi oma laikadega põtru, selleks Norra põdrakoer või mis? Laikasid ju algselt karusnahka kandvate loomade jahil kasutati, polegi teine seakoer :M
Kui koer töötab looma peale, miks mitte teda siis kasutada(kui muidugi seadusega lubatud). Viimastel aastatel paksu lund suht vähe. Ja põdrajaht üldjuhul puhta lumeta.

Keegi pole kuskil väitnud, et taks on parim sea ja põdrajahiks. Lihtsalt on takse, kes saavad selle tööga hästi hakkama.
jyri

Re: Laikad

Postitus Postitas jyri »

Laika algselt UNIVERSAALNE koer.Lihtsalt kasutati rohkem(põhiliselt) karusnaha peale.Ka minu üks laikadest tõõtas neppi ja parti nii,et kui nägi linnu kukkumist,ilma selleta roostikust/rohust välja ei tulnud. Norra põdrakoer hea põdrale Norra tingimustes-Eestis peab palju vaeva nägema,et sektsioon traditsioonilisest kisajahist ümberorienteerida. :VS Lihtsam laika(de)ga üksi minna ja siis kui käes abivägi kutsuda.Aga eks erikohtades asjad erinevad,nagu naisedki erinevatel meestel :D
Kasutaja avatar
Anti
Postitusi: 501
Liitunud: E Dets 05, 2005 2:13 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas Anti »

jyri kirjutas:Laika algselt UNIVERSAALNE koer.Lihtsalt kasutati rohkem(põhiliselt) karusnaha peale.Ka minu üks laikadest tõõtas neppi ja parti nii,et kui nägi linnu kukkumist,ilma selleta roostikust/rohust välja ei tulnud. Norra põdrakoer hea põdrale Norra tingimustes-Eestis peab palju vaeva nägema,et sektsioon traditsioonilisest kisajahist ümberorienteerida. :VS Lihtsam laika(de)ga üksi minna ja siis kui käes abivägi kutsuda.Aga eks erikohtades asjad erinevad,nagu naisedki erinevatel meestel :D


Minu arust on UNIVERSAALNE koer terjer(sakslane või foks). Piisavalt väike,et urgu minna.Piisavalt pikkade jalgadega,et talvel seajahis käia. Piisavalt suur,et võib ka põrsast kinni hoida jne jne.
Saame kõik aru kõik,et sulle meeldivad laikad, ka mulle meeldivad ilusad koerad jah, aga ei tasu teisi tõuge maha teha.
Edu!
http://beta.album.ee/antilaht
jyri

Re: Laikad

Postitus Postitas jyri »

Ei vaidle Antile vastu-vaata kasvõi minu arusaama kaliibritest või naisevalikust.Aga koera mittesobivaks kasutamiseks on lume paksus pool turjakõrgusest.Ehk laika puhul u.30cm.Eile metsa all seda ei veel olnud-kraavides ja sihtidel ainult kohati.Aga vaatame,kuidas lumega Jaanuaris-Veebruaris :D .Ja ka arutelu teema on laikad,mitte terjerid,nii et sorry!
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas tony »

Olen näinud takse,kes laikadele pika puuga ära teevad.Paksu lumega loomulikult kasutada neid ei saa aga okt.-nov. ja vahest ka dets. ikkagi suht lumevaene aeg.Taksi-terjeri ees liigub loom ikkagi väga aeglaselt võrreldes laikaga.
Vasta