karuteened koera kasvatamisel

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Re: karuteened koera kasvatamisel

Postitus Postitas jorr »

Kitseliha söötmine sul koera nüüd küll kitse ajama ei pane( nagu Aivargi mainis) aga koera aetud kitse ei tohi koera nähes lasta.Mul sõber kunagi rikkus nii hagija ära,et pani haavatud kitsejäljele hagija ja hiljem lasi ka.Koer tuleb kitsejäljelt võimaluse korral lihtsalt maha võtta ja korralik nahatäis aitab noort koera küll.
noorus on ilus aeg
jyri

Re: karuteened koera kasvatamisel

Postitus Postitas jyri »

Selles teemas on mul kas eriarvamus või keegi "paneb segast".Oma 25 aastat on mul laikad mistahes jahis alati kaasas haavatud uluki leidmiseks.Kaasaarvatud kitsed/sokud.Ja kui koer leiab veel elava uluki,üritab kindlasti teda ise "hukata".Ja kitseliha söövad meelsasti,kui on anda.Seejuures pole KUNAGI ükski minu koer ajanud kitse kaugemale,kui 100..200m.,kui kits terve on.Küll on saanud kätte ja murdnud mõned üksikud isendid,kes KÕIK 100% osutusid vigasteks(kas 3 jalaga või muidu ilmselgelt haiged või haavatud).
Aga kitsi mitte ajada tuleb koerale õpetada,minu omadel piisas 1..2 õppetunnist-nimelt koer pika rihma otsas jalutada põllul, kus kitsed peal,lasta koeral neid märgata ja kui hakkab järgi jooksma,tõmmata (kui jõudu jätkub :D )rihmast koer seisma ja karistada(sõnadega kasvõi).Ongi kõik! :VS
Aivari mainitud eriline lõhn kitse jäljes võib küll olla,kuid koera pikk nina teeb ikka alati vahet lihtlõhna ja verelõhna vahel.Kaasaarvatud on koerad võimelised määrama,kas uluk on haavatud surmavalt või mitte,sõltumata verekogusest jäljel-on olnud juhuseid,kus koer sööstab "möödalastud" uluki veretu jälje järgi ja leiab surnuna,samas on olnud,kui koer tuleb tagasi jäljelt,mis verd täis ja hiljem on selgunud,et loom ongi elusana minema pääsenud.Egas inimeselgi veri ninast tähenda surmahaava.
TOZike
Postitusi: 33
Liitunud: N Mär 26, 2009 8:24 pm

Re: karuteened koera kasvatamisel

Postitus Postitas TOZike »

mul sakslane vaid kilgatab mõne korra kitse peale, aga noor foks ajas sügisel neid ikka kilomeetrite viisi taga( gpsiga jälgisin). Arvan, et kui ikka kitse ise ei puutu aju ajal, siis vast lõpetab vanemaks saades need lollused. Sügisel jäi endal seepärast kitsed laskmata, kuna ei tahtnud kitse lõhna koju tuua. Laenasin siis tuttavatelt kitse jalgu ja riputasin elektri karjuse külge. Igatahes kui foks lõhna peale kohale läks keelasin teda ja kui ma siis pärast toa aknast jälgisin, kuidas ta keelust üle astus, oli endal naerust tilk püksis. Eks järgmine aasta näha ole kas on tarvis korrata.
vollifedja
Postitusi: 574
Liitunud: E Okt 27, 2008 7:02 pm

Re: karuteened koera kasvatamisel

Postitus Postitas vollifedja »

Katsuge, mehed ära kannatada nüüd-ise panite teema üles.!Kõigepealt-jätke meelde-koer on karja liige ja vajab oma karja iga päev kas või mõni tund...seda on vähe, kui ainult jahti võetakse kuuri tagant aedikust kaasa ja kohe peale jahti sinna tagasi. Õpetamist alustatakse elementaarsest sõnakuulmise õpetamisest-sealjuures-"toitja käsi ei löö!! s.t koera ei lööda.Kutsikaid ei peagi karistama, vaid konkreetselt keelama-EI.
Teine suur tähelepanek ja möödalaskmine on-te ise õpetate koerad saaki rappima. Mitte üheski jahikoera tõustandartis pole ette nähtud, et koer peab rappima, tapma. Jahikoera ülesanne on saak (jäljel) leida, märku anda, kinni hoida, teatada, ära tuua, verejälge lugeda. Ei haavatud, ega elusat ega surnut ei rapita! Õpetamisel surnud saagi juures lubatakse kutsikal nuusutada, limpsida, ise kiidate kogu aeg-kui hakkab rappima, konkreetselt võtad koera ära-käsklus-EI!.Kuidas te kujutate ette, et laika võtab naaritsa ja kuniks peremees jõuab, on alles sabakarvad. Ohhota ja rõbalkas näitab aeg-ajalt kuidas õpetatakse retriivereid(jahikoerad)-väga super ja palju õppimist meil kõigil.Samuti jahti laikaga "na pushistõe"-super! Minu tähelepanek on veel-meie jahikoerad ei tea "kutsungit" jahi lõpp ja mille peale jäljelt peaks ära tulema-neid pole õpetatud ei vile paugu jm märguande peale lõpetama ja ära tulema. Vot see ongi kutsikast kuulekuse ülesanne-koer peab teadma signaali ja ära tulema-elementaarne-jõuab kütiliini ja jääb ootama järgmist käsklust e teise ajusse minekut(peremeest).Koera õpetatakse ainult heaga, kiitmise-keeldudega.Iga päev tegeleda koerag 1-2 tundi-uskuge, tasub jubedalt ära-teil on koer mitte 2-3-5 aastaks vaid 15 aastaks.Ja töötab nagu loom.Ainult instinktidele lootma jäädes(ema-isa head jahikoerad) ei saa, Opetada trenni teha ja vaeva näha.Väljamaalased jahikoerte koolitajad ütlevad-enne 1,5 -2 a üldse ei mindagi päris jahti, seniks käib kunst trenn. Ja õigus neil on. Meie tahame kohe ja kähku, arvestamata, et 1 a koer on ikka titt oma titemängudega, mida tulekski edasi trennida pärisjahiks.
Mis puudutab legende kitseliha söömine=ajamisega, siis legend.Ajab ikka saaklooma, mitte liha ja toitu. see on koera töö, instinktid.
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: karuteened koera kasvatamisel

Postitus Postitas Feen »

Välismaalt pärineb ka see info, et õige laika leidmiseks võetakse pesakond kutsikaid metsa kaasa ja tullakse ühega tagasi. Ju vist antakse ülejäänud teistele välismaalastele aastateks koolitamiseks.

Aga tegelikult on tore kui kellelgi on aega, tahtmist ja võimalusi koeraga sellel märal tegelemiseks, et asi käib nörimööda. Kui koer looma rappima ei lähe, siis on ju väga kenasti lahendatud koprajahimure. Võta aga taksid kaasa ja koprajahti. Kui koer koprale hammastega liialt (üldse) kallale ei lähe, ega kobras ise ka ei alusta.

Ps, endale meeldivad hirmsasti need koerad kellelga on palju oskuslikku tööd tehtud ja koerale saab enamuse ajast kindel olla, aga millal mõne koeraga sinnamaani jõuan, et see "õigesti" kasvatatud saab, ei tea.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: karuteened koera kasvatamisel

Postitus Postitas tony »

Õpetama koera peab,sellega olen nõus aga kuidas koerale kuulekust õpetada?Pole nüüd mõtet hakata kirjutama,et kiida,silita,anna maiustust vmt.SEE EI TÖÖTA.Mõned aastad tagasi sai oma isase vene-eurooplasega Lätis võistlustel käidud.Koer töötas oma aja sea peal ära ja kohtunikud andsid käsu katse lõpetada.Lasin kohtunike juures paar vilet ja koer lõpetas koheselt töö ning tuli jooksuga jala juurde.Peale seda sain (või sai koer :M ) kohtunikelt kõva aplodeerimise.See koer kuuletus mulle ikka väga hästi (polegi rohkem sellist kohanud) aga aastate möödumisel minu vilet või käsklust kuuldes hakkas eirama seda,lasi kõrvad väheke lonti ja töötas edasi.Tänaseks kui siga või põder ees,siis pole lootustki koera enam kätte saada.Muudes olukordades kuuletub endiselt "nipsu" peale.Sama oli karmikarvalise taksiga.Alguses haukus ilusasti surnud looma juures aga aja möödudes hakkas külge minema ja lõpuks ei aidanud välk ega pauk,kui uluk oli leitud,siis kohe hammastega kinni.Tean,et elektri karjusega oleks saanud ta uuesti haukuma aga mina seda teed ei läinud.Lõppkokkuvõtteks tahan öelda,et kui jahi instinktid ikka suured on,siis eiratakse käsku ja asi MOTT.
Soovitus veel omalt poolt noortele koeraomanikele:kui koer hakkab surnud ulukit katkuma,siis võtke lähima põõsa-puu küljest vits (lehtedega või ilma) ja lööge sellega koerale vastu nägu,samal ajal teda keelates.Lüüa ei tohi kõvasti vaid nii,et tal ebameeldiv oleks.Siiani minu kõigile koertele mõjunud.Ja veel pidage meeles,et koera kasvatamine-õpetamine käib nii:ühes käes präänik ja teises käes piits.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: karuteened koera kasvatamisel

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Minu arusaamist pidi on ka põhiliselt kahte tüüpi laikasid.Esimised on väga visad töökoerad,kes naljalt loomalt maha ei tule ja teised on head sõnakuulajad ,kes loomal väga visalt ei tööta,tihti tulevad ka ise enne ära ,kui meie seda sooviksime.Samas ei ütleks ,et esimesena mainitud tüüp sõna ei kuula,kuulavad väga hästi ,ainult teatavalt distantsilt :) ,vähe kaugemalt aga võidab jahikirg sõnakuulelikuse! Küsimus on selles millist varianti koeraperemees rohkem hindab ,mina eelistan esimest tüüpi koeri.Samas kuulavad mu koerad väga hästi sõna .Võin rahumeeli jätta koera üksinda autosse mitmeteks tundideks,ei mingit kisa ega istmetele ronimist,koer lihtsalt teab ,et tema koht on kas kõrvalistuja jalamatil v taga pagaaziruumis.Ja kätteandmisest ma ei räägigi!
Koertele kes enamasti haavlipüssi ulatuskaugusel töötavad (näit. linnukoerad) on kindlasti võimalik igasugu vigureid õpetada.Nende koertega endal kogemusi pole seega eriti kaasa ei räägi.Laika õpetamise kohapealt ühtin aga täielikult Tony arvamusega -piits ja präänik!
Viimati muutis Ahto Kattai, P Veebr 14, 2010 1:39 pm, muudetud 1 kord kokku.
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Re: karuteened koera kasvatamisel

Postitus Postitas jorr »

Olen ka Kuldiga sama meelt,et koerale,eriti jahikoerale võid igasugu vigureid õpetada,kui aega ja tahtmist on,ka kahel jalal kõndi.Aint,et palju meie jahimeestel seda aega on,et iga päev mitu tundi koertele pühendada.Ise eriti laikaid ei tunne(olen aint ühte omanud) ja seepärast laika kohalt ei räägi.Aga nagu mina aru saanud olen,on koeri mitme iseloomuga,ka õpetamisel tuleb see kohe välja.Üks võtab kohe õppust,kuid teist tuleb ikka pikalt treenida,et õpetus kinni jääks.Aga üks on kindel,et jahiinstinkt peab jahikoeral kindlasti olema,muidu on luru,olgu see tõu nimetus siis mis tahes.Ka lurust võib visa treeninguga asja saada,kui pühendumust siis rohkem vajab.Aga arvan ka,et õpetus on ikka "piits ja prääning".Siinjuures tuleb vägisi meelde kooliajal õpitud valm"kokk ja kass".
noorus on ilus aeg
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: karuteened koera kasvatamisel

Postitus Postitas honkomees »

tony kirjutas:Õpetama koera peab,sellega olen nõus aga kuidas koerale kuulekust õpetada?Pole nüüd mõtet hakata kirjutama,et kiida,silita,anna maiustust vmt.SEE EI TÖÖTA....

NÕUS! Mu oma ei anna enne kätte, kui loom surnud või ta lõplikult asjast tüdinud pärast mitmeid tunde. Ka ei ole mul kutsikast peale õnnestunud teda saada saaki tooma elik siis visatud pulka kätte tooma. Kõik varasemad koerad jooksid rõõmsalt pulga järele ja sellega minu juurde, et preemiat saada. See laika aga kutsikast peale jooksis küll pulga järele ja siis kohe nurga taha seda närima ...
Samas nagu Kult mainis, väga sõnakuulelik, autos teab kohta, põhjuseta ei lärma jne
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Hunter30-06
Postitusi: 102
Liitunud: L Dets 11, 2004 5:45 pm

Re: karuteened koera kasvatamisel

Postitus Postitas Hunter30-06 »

Minu meelest on maiustusega ja kiitusega palju koeri ära rikutud. Ma olen näinud laikasid, kes ajavad põtra või siga 5-10 minutit ja kui selle aja peale ei ole peremees kohale jõudnud, läinud peremeeest otsima, et kiitust või präänikut saada. See ei ole minu meelest normaalne. Minu jaoks näitab koera efektiivsust see, kui palju loomi ta eest kätte saab, mitte see, kui paljude peale ta jõuab haukuda.
AH MINGE METSA!!!
tädimaali
Postitusi: 104
Liitunud: N Mär 31, 2005 3:28 pm

Re: karuteened koera kasvatamisel

Postitus Postitas tädimaali »

kult kirjutas: Koertele kes enamasti haavlipüssi ulatuskaugusel töötavad (näit. linnukoerad) on kindlasti võimalik igasugu vigureid õpetada./.../Laika õpetamise kohapealt ühtin aga täielikult Tony arvamusega -piits ja präänik!
Linnukoeri väga erinevaid. Spanjel, retriiver, saksa karmik. pointer - nende "püssi all" töötamine on väga erineva kaugusega - 40m kuni 400 ja rohkem m. Kui lugeda hr Hans von Stackelberg`i "Koerad ja kombed jahinduses" (oli EJS müügil), siis seal on päris tavaline riist piits ja ka nt ogarihm. Olen päris mitu aastat käinud Rootsis seda tüüpi jahikoerte treeningutel, ja piitsa ja präänikuga see asi käibki. Muu toreda hulgas kasut ka eriti tugeva instinktiga koerte puhul sellist nippi, et eelm päev enne jahti/katset, kui koer õhtul aeda asjale lastakse, tuleb äkki vile (mis linnukoerale tähendab peatumis- või siiakäsku), ja seepeale koer saab tappa - puhtprofülaktiliselt, et kinnistada tunnet, et vile puhul koeral kindlasti kusagilt jahiinstinktist lööks "miski muu" läbi. Minumeelest selge, et mitte kõik linnukoerad pole kuidagi pehmemad, kuulekamad või vähema instinktiga kui nt laika - samasuguste meetoditega annab treenida suvalist, kõvemat tüüpi, tugeva instinktiga jahikoera. Kusjuures nii mõnegi hagija, taksi vms peal ei saaks midagi sellist praktiseeridagi - nad on märgatavalt pehmemad ja kuulekamad oma olemuselt tegelikult ning ilmselt sellise kogemuse peale ei jahiks enam kunagi. See, et õpetatakse igasugu trikke, tuleb vajadusest ja jahi eripärast, mitte kuna on lihtsam.

Vollifedja, eksid, standardis pole, aga nt weimaraneritel on sakslased alati ametlikult ära märkinud (kui nö "proof of quality") ametlikult tõutunnistusele ja väljastanud sertifikaadi, kui koer normaalse jahi käigus tapab kassi, kähriku, rebase vms - HN, Härtenachweis. Kirja läheb töö ka kuldile, karule. Niiet midagi imelikku selles pole, loetakse koerale auks (ja loomulikult peale tapmist koer käitub edasi nagu õpetatud, ei jäta vedelema).
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Re: karuteened koera kasvatamisel

Postitus Postitas Mart »

Kui koer varemalt kuuletus, hiljem enam mitte, see suht loogiline. Istus sulle lihtsalt pähe, sina pole enam karja juht ja osad on lihtsalt vahetunud. Nüüd valib tema, keda kütime ja kui kaua. Koerale vaja aegajalt õpitut meelde tuletada ja koer käitub vägagi selliselt nagu tõug aretatud on.
Meil ei viitsi keegi koeraga tööd teha, makstakse raha, tuuakse koju, kui vähegi kannatab kohe metsa ja sellega asi piirdubki. Naljakas vaadata kodanikke, kellele koer ennast kätte ei anna või siis antakse käsklus ja kui see täitmata jäetakse, siis lüüakse käega, nii sa sõrme annadki ja koer sulle pähe istub. Koerale piisab ühest sinu libastumisest, kui oled karjas aste all pool ja vaja ennast jälle tõestada.
Mul ei ole küll jahikoera olnud, aga tahtmine jahikoer võtta on eks näis. :lol:
Kasutaja avatar
saa
Postitusi: 134
Liitunud: T Juun 15, 2004 2:48 pm

Re: karuteened koera kasvatamisel

Postitus Postitas saa »

jorr kirjutas:Olen ka Kuldiga sama meelt,et koerale,eriti jahikoerale võid igasugu vigureid õpetada,kui aega ja tahtmist on,ka kahel jalal kõndi.Aint,et palju meie jahimeestel seda aega on,et iga päev mitu tundi koertele pühendada.

Piisab 10 minutist päevas, et koer nö. vigureid tegema õpetad. Lihtsalt kättevõtmise asi. Ja kui koer 3 korra käskluse peale aru ei saa, mida temalt tahetakse, siis pidavat inimene ise loll olema ja valesti õpetama . :wink:
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: karuteened koera kasvatamisel

Postitus Postitas tony »

[quote="Mart"]Kui koer varemalt kuuletus, hiljem enam mitte, see suht loogiline. Istus sulle lihtsalt pähe, sina pole enam karja juht ja osad on lihtsalt vahetunud. Nüüd valib tema, keda kütime ja kui kaua. Koerale vaja aegajalt õpitut meelde tuletada ja koer käitub vägagi selliselt nagu tõug aretatud on.


Ei saa siin sinuga ühel meelel olla.Näiteks minul kuuletuvad koerad väga hästi tavakorras käsklusi ja vajadusel saavad ka nahutada ning jätkuvalt peetakse mind karja juhiks.Nagu Kultki kirjeldas, metsas teine asi,seal töötavad nad ennest nii üles,et ei kuuletu enam käsklusele.Samas kui koer võtta töö käigus "rajalt maha" ja hakata teda peksma selle eest,et käsklust ei täitnud,siis järgmine kord ei pruugi ta tööle hakata,kartuses selle eest peksa saada.Ega tema aru saa,et kulti võib haukuda aga emist mitte.
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: karuteened koera kasvatamisel

Postitus Postitas tony »

Kui koer ei taha ennast kätte anda,siis proovige järgmist meetodit: pange koerale ca 10-15m nöör kaela (kaelarihma külge) ja laske ta jalutama.Kui koer on eemaldunud,siis kutsuge teda.Juurde tulles tehke pai ja kiitke,kui ei tule,siis esmalt tõmmake õrnalt teda enda poole,samas häält tõstes.Mitte kuuletudes tõmmake tugevamalt,samas ka häält tõstes.Vajadusel tuleb ka mõni laks anda.Nii tehke mitmeid kordi kuni koer lõpuks aru saab mis temalt tahetakse.
Soovitus käib noorte koerte osas (vanu pole sedasi õpetanud) ja minul on nad kõik asja sedasi selgeks saanud.Aega selleks läinud max 15 min.
Vasta