Kandiline või ümar?

2004. aasta teemad
uustulnuk

Postitus Postitas uustulnuk »

Yks vana põdrakütt mulle rääkis, et sügisel ja talvel ei käivatki põder eriti soolakus talle rohkem talve lõpul ja kevade algul mineraale ja vitamiine vaja(tiinuse lõpp ja sarvede kasv). nii. et kui kevade ka ie tule siis on asi kehva.
imre
Postitusi: 6
Liitunud: P Veebr 22, 2004 9:09 pm

Postitus Postitas imre »

rajaleidja kirjutas:Tavalilne sool ikka see kõige parem ei ole. Põdrad ja kitsed seda eriti ei taha, nad ei saa sealt vajalikke aineid kätte. Kõige parem on kasutada spets soolakive metsloomade jaoks. Tallinnas müüakse neid eesti jahimeeste seltsi majas(kuskil teemas käis aadress ka läbi). Maksab 64.- eek. Neil on spets ained loomade jaoks ja pidavat ka lõhnaaineid meelitamiseks sisaldama. Kasutasime varem ka ümmargusi, vist lehmadele jne. mõeldud, aga neid nad eriti ei taha, need lähevad vihmaga kole pehmeks ja lögaseks, nii et võidd lusikaga süüa. Täna hommikul vahetasin just ümmarguse õige kandilise vastu ära. Põdrad olid alles äsja soolaku kõrvalt haaba söönud ja soola pole puutunud.
Soolaku teed ikka nii, et saed puu põdrale söömiseks parajalt kõrguselt maha, lööd vaia sisse(hea, kui puust vaia, metallvardaga on oht, et jääb talvel veel keelega kinni, nii on juhtunud) ja paned kivi otsa. Kui sobilikku puud ei ole, võid ka posti maasse kaevata. Aga lase saega mööda külgi sooned ka alla, et vihma ja sulaga soolast vett alla niriseks. Siis saavad kitsed ja sead ka. Sigadele meeldib see ka. Olen mõelnud, et peaks sigade jaoks eraldi soolaku tegeme, hästi madala. Puuna kasuta võimaluse korral haaba, siis saavad ka seda süüa ja saas toimib see peibutisena, et kergemini soolaku üles leiavad. Aga kui on lõhnaainetega kivi, siis leiavad üles ikka.Meil on ka männi otsa tehtud ja käivad küll.
Ja tundub, et meil on neist ikka kasu ka. Kevadel tehti juurde üle kümne soolaku ja sügiel oli suurte sarvedega pulle kõvasti rohkem, kui tavaliselt. 100% ei ütle, et just soolaku pärast.
Ehk oskab keegi veel parandada mind või lisada midagi, kuhu teha jne.

Sigadele vaja kevadel just praegu soolakuid teha. Vastu kevadet tal suur puudus soola järele. Olen teinud söödakohtade vahetusse lähedusse ja toimivad väga hästi. Madal kännd, punane kandiline kivi.
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

uustulnuk kirjutas:Yks vana põdrakütt mulle rääkis, et sügisel ja talvel ei käivatki põder eriti soolakus talle rohkem talve lõpul ja kevade algul mineraale ja vitamiine vaja(tiinuse lõpp ja sarvede kasv). nii. et kui kevade ka ie tule siis on asi kehva.

Ma ka täheldanud,et praegu rohkem metskitsed käivad,aga vastu kevadet siis kõik usinasti ja sõkuvad maa mustaks :D
Suletud