Verejäljekoerast

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
Vasta
jyri

Verejäljekoerast

Postitus Postitas jyri »

Omal jahipilet 15-selt(sai jahilaskmisega tegeldud,pidi olema seaduslik püssiga liikumise tagamine)t.Sees oli märge,et iseseisvat jahti pidada ei tohtinud.Papa/vanem vend pidid kaasas olema.,aga püssist laskmine oli seaduslik,miks ka mitte 13-selt.
Tahaks küsida teadjameeste käest(ise ei leidnud projektis) kas ka seekord jääb välja säte,mida taheti rakendada juba 70aastate keskelt alates-nimelt suuruluki jahil peab olema kättesdav kas verejälje diplomit või kütitava uluki jahikatse diplomit omav koer.Vältimaks haavatud ulukite "kadumist".Küsin sellepärast,et osalesin antud sätte väljatöötamisel ja sõnastusel.Omal tasemel(see algne,muidugi) loomulikult.
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: Uue JAHISEADUSE väljatöötamise põhjendus

Postitus Postitas rajaleidja »

Verejälje eksami läbinud koerte planeeritavast nõudmisest olen küll kuulnud, aga et piisaks jahikatse diplomist :M Mida see edukas sea haukumine annab verejälje ajamisel :?:
Mingil ajal oli see verejälje koera teema päris aktiivne, aga viimasel ajal suht ära vajunud.
jyri

Re: Uue JAHISEADUSE väljatöötamise põhjendus

Postitus Postitas jyri »

Vastus lihtne-palju neid verejälje diplomit omavaid koeri Eestis on?Aga näiteks seadiplomit omavaid on pea igas jahtkonnas,või vähemasti naaberjahtkonnas.Siit ka see "leevendus"."Edukas sea haukimine" verejäljel aitabki siga leida.Mina olen leidnud minu poolt "mööda lastud" soku niimoodi-äkki avastasin Astrol,et koerad pikalt ühe koha peal,tulin sinna ja ennäe,polnudki möödalask! (y) .Nagu ennem korduvalt märgitud,koerad alati kaasas ja alati lasen nad jäljele, vaatamata,et olen möödalasus kindel.Või keegi teine tegi pauku,aga võta sa suvel rohu peal jälge,kui verd näha pole :VS .Muidugi kes kuidas,aga vähemasti mul selline harjumus juba ligi 30 aastat.
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: Uue JAHISEADUSE väljatöötamise põhjendus

Postitus Postitas rajaleidja »

Seakatse ja verejälg kaks täiesti erinevat asja. Kui peaks otsustatama sisse panna punkt, et piisab jahikatsest, siis võib sama hästi selle koera nõudmise üldse ära jätta. Sellega ei muutuks ju mitte midagi.
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: Uue JAHISEADUSE väljatöötamise põhjendus

Postitus Postitas rajaleidja »

jyri kirjutas:Nagu ennem korduvalt märgitud,koerad alati kaasas ja alati lasen nad jäljele, vaatamata,et olen möödalasus kindel.

Ah nii on siis võimalik suvel koertega näiteks seajahti teha :lol: Istun põllus, koerad kõrval. Kui siga tuleb, kiirelt pauk õhku ja koerad peale :wink:
jyri

Re: Uue JAHISEADUSE väljatöötamise põhjendus

Postitus Postitas jyri »

rajaleidja kirjutas:Ah nii on siis võimalik suvel koertega näiteks seajahti teha Istun põllus, koerad kõrval. Kui siga tuleb, kiirelt pauk õhku ja koerad peale

Sul õigus,selliselt on seaduslik(nii kehtiva-kui uue seaduse järgi) käituda.Kas aga eetiline?Eks neid "trikke" jahimeestel palju teada.Aga kui loom verega ära läheb sest polnud kuskilt koera peale panna-kas tõesti parem? :M
Usu mind,mul oli elus kõigest kaks juhtumit,kus koer jäi suvisel seajahil koju.Mõlemal korral tulid niisugused probleemid(1 nendest oli üle 200kg kult verega metsapimedusse läinud),et nüüd olen õppust võtnud ja koerad alati kaasas.Kas nad ka välja lasen-on iseasi.Tuletan meelde,et mina (pea)linnamees,kellel pole võimalust saada koer 10km kauguselt ja poole tunniga.Kui kegi kütib siga oma majast 100m kaugusel,polegi neid kutsasid autos vaja,see ju kah selge :D Ja seakatse läbinud koer ei võta sea verejälge,vot see on küll arusaamatu! :VS Verejälje diplomit ta ei pruugi teenida,sest liigub otse ülemise haistmisega sea poole ja kui see juba koolenud,võib häält mitte anda aga jääb mingiks ajaks ikka tema juurde.Mida saab hästi Astroga tuvastada.Tulemuseks-uluk ei lähe kaotsi,onju? (b)
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Uue JAHISEADUSE väljatöötamise põhjendus

Postitus Postitas kakuke »

Miks see koer Sul poole tunni jooksul võtta peab olema, on mulle arusaamatu? Võibolla siin tulebki vahe välja, et miks kasutada ekstra verejäljel töötavaid koeri, kes suudavad haavatud uluki ka palju hiljem ülesse otsida? Ja paljudel seda Astrot ikka on.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Verejäljekoerast

Postitus Postitas andrus »

No ja nüüd siis seletage mulle kah mis moodi see laika sellest 20sest pundist kes põllust minema tormas selle verise välja selekteerib???
jahismurf
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: Uue JAHISEADUSE väljatöötamise põhjendus

Postitus Postitas rajaleidja »

jyri kirjutas:
rajaleidja kirjutas:Ja seakatse läbinud koer ei võta sea verejälge,vot see on küll arusaamatu! :VS Verejälje diplomit ta ei pruugi teenida,sest liigub otse ülemise haistmisega sea poole ja kui see juba koolenud,võib häält mitte anda aga jääb mingiks ajaks ikka tema juurde.Mida saab hästi Astroga tuvastada.Tulemuseks-uluk ei lähe kaotsi,onju? (b)

Ise küsid, ise vastad. Pole väitnud, et verejälge ei võta. Aga nagu sa ise ütled: võtab lõhna parema meelega õhust. Ja see ei tähenda alati, et läheb haavatud uluki lõhna peale.
jyri

Re: Verejäljekoerast

Postitus Postitas jyri »

Poole tunni teema oli üks arutatavatest.Asi pole detailis(konkreetne aeg),vaid põhimõttes.Käin siiani abistamas pukist laskjaid nii ca kuni 100km Tallinnast,ehk sõiduaeg + "startimise" aeg kokku kuni 4+ tundi laskmisest.Peaasi,et uluk tabatakse.Ei välistagi,et verekoeral nina alumise jälje võtmisel parem,aga kui näiteks kogu öö sajab vihma,hommikuks tuleb külma(salaküti slängis "amnestia"),siis looma saab leida ainult ülemise haistmisega ,ehk pole verekoerast tolku,ainult laikaga.Teema aga just selles,et tõsta jahimeeste vastutus varitsusest laskmisel,sundida neid kudagimoodi lasutulemust kontrollima.Küsige läikameeste käest,palju nad leiavad raipeid kilomeetri raadiuses võõrast pukist?Ise olen isegi medalikihvadega kulti leidnud.Kui seltsis seda ütlesin, täpsustamata kohta,kus nimelt leidsin,ilmus välja 5(viis!!!) meest,kes väitsid kuldi laskmist sellel perioodil! :VS
Paraku olen veendunud,et mistahes harjutatud koer,on tal diplomid või mitte,on ikka parem,kui pukist peale pauku otse koju magama minna,kontrollimatta lasku.Aga eks teised võivad ju teisiti arvata,kes keelab? :D
Andrusele-siiani on selekteerinud 100% täpsusega.Ju siin mängus see "nõrgema" looma sündroom-mistahes kiskja,k.a. laika,võtab ikka kergemini saadavat.Ehk haavatut. (y)
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Verejäljekoerast

Postitus Postitas kakuke »

Siin tulebki välja verejäljekoera ja laika vahe, millest jyri aru ei saanud. Verejäljekoer pidi ka paari päeva vanust verejälge lume alt suisa võtma. Selline asi meelde jäänud. Ja lugedes ajakirja Eesti Jahimees, kus koertele tehti võistlus siis seal oli kirjas, et vihm isegi pidi kasuks olema, kuna kinnistavat taimedele lõhna. Laika on minu meelest siis tore, kui saad kohe juurde ja saadad murdma, kui aga palju aega hiljem otsima minnes, usaldan ise rohkem koera, kes nina maas mööda jälge juurde läheb.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
jyri

Re: Verejäljekoerast

Postitus Postitas jyri »

Eks minagi paljusid asju aru pole saanud tõesti,kuid teemaks on diplomeeritud verejälje koera kohustuslik olemasolu suuruluki jahis(uue jahiseaduse redaktsioonis).Ja kuna (diplomeeritud,mitte "diivanterjereid")verejäljekoeri Eestis on ilmselgelt vähe,siis ainult sellise sättega seaduse vastuvõtmine oleks kogu suurulukijahi halvanud.Sellepärast pakutigi,ajutise lahendusena,säte,et piisab ka samale ulukile välidiplomit omavast koerast kah(tean ka saksa linnukoera,kellel seale diplomid)!Mitte sellepärast,et Jyril on kõvad laikad (y) ja ta ise on üldse superman (y) :D ja kõik teised on (n) (ennetan Joosep Käba võimalikku sõnavõttu ) :D
hundikütt
Postitusi: 1007
Liitunud: R Veebr 19, 2010 7:13 pm

Re: Verejäljekoerast

Postitus Postitas hundikütt »

Mehed,palju te neid spets verekoeri töös olete näinud,et nii hirmsalt kiidate.Ei väidagi,etsee koer oma töös hea pole kui ta selleks aretatud on aga meil ju selline praktika peaaegu puudub.Seda ,et vana ja vihmapestud jälge veel paremini võtab ,andke andeks aga ei usu.
Oma sektsioonis olen kõik kehvad lasud üles otsinud hagijaga.Ainus häda ,et ei tee häält,kui loom surnud.Aga siis on saanud koera kutsuda ja õhutamise peale viib ilusti loomani.Muidugi jälg peab olema mitte vanem kui3-4 tundi.Kätte olen saanud nii jäneseid ,sigu,põtru kui sokkusid.Nüüd olen õpetanud läänekat ja tundub, et toimib samuti,kusjuures surnud loomale teeb paar haugatust.
Tahan selle jutuga öelda seda ,et seni kui meil pole spets verekoeri,ja vaevalt,et neid ka eriti palju olema saab,saame hakkama vanade vahenditega ja usun ,et väga eduliselt.Lihtsalt peab olema tahtmist.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Verejäljekoerast

Postitus Postitas aivar00 »

Huvitav väljaütlemine - "ajutine lahendus". Praktilisest elust tean, et ajutine lahendus kipub miskipärast "eluaegseks lahenduseks" jääma. Too põhjendus, et suurulukijaht jääb seisma on minu arvates näpust välja imetud. Lihtsam, kui antud teemat üldse ei käsitletaks. Kui tekib küsimus, et miks, siis minu arvamuse järgi oli tollest nn. nõudest asi paberile pandud juba mitu aastat tagasi. Ja kui jahtkond seda nõuet ei suutnud täita(loe endale vastava väljaõppega koera koolitada)- kelle mure see siis on. Järelikult tuleb maksta kasvõi 100 km eemal elavale mehele :M . Seda aga eriti praeguse masu ajal ei taheta teha ja lastakse ikka vanaviisi edasi. Kui toimub uluki haavamine öeldakse- puhas möödalask. Paberil aga ilusti olemas koeramehe kontaktid.
Seetõttu nagu ei näegi otsest seost antud "ajutisel lahendusel".
Ühesõnaga paberil saame järjekordselt kõik ilusti korda- reaalses elus aga lohiseb köis ikka edasi.
ikka lõbusalt
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: Verejäljekoerast

Postitus Postitas rajaleidja »

Vot Aivar ütles välja minu mõtte. See, kui see verejälge ajava koera nõue ka tuleb, ei muuda põhimõtteliselt mitte midagi. Kellel omal koera ei ole, leiab kusagilt Eestist mehe, kellel koer olemas. Teeb vajadusel temaga lepingu ja juriidiliselt asi OK. Reaalsuses aga haavamist "enam ei juhtu", sest siis peaks ju mehe kusagilt kaugelt kutsuma ja tema vaeva ka kompenseerima.

Hundikütt: Jutt ei käi mingist kindlast verejälje tõust. Verejälge nina maas ajab väga edukalt ka taks ja nagu sa ise ütlesid ka hagijas. Hannoverid ja muud verejälje koerad on otsingu jaoks lihtsalt paremad oma rahuliku olekuga ja tõenäoliselt on neil ka nina siiski vähe parem. Kes on käinud verejälje õppepäeval, need on näinud nende koerte tööd ja kuidas võetakse edukalt ka päev-kaks vana vihma saanud jälg ülesse.
Vasta