suitsuahi

Tore oleks ju ka teada, mida teised söövad ehk kui oled midagi maitsvat valmistanud, paku teistelegi.
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Postitus Postitas rajaleidja »

Minu ahi on laotud üleni kivist. Tänu sellele on suitsutamine talvel ka palju lihtsam. Kütad ahju kuumaks ja paned liha sisse. Kivid hoiavad hästi ühtlast temperatuuri. Kuna põhja on laotud kaks kihti aukudega telliseid, siis on ka temperatuuri jaotus ühtlane. Ja loomulikult on korstna siiber väga heaks abimeheks temperatuuri reguleerimisel. Kütteks kasutan ikka kuivi puid. Lepp ja õunapuu. Kui lisa suitsu vaja, võib ju kasutada märja puu laaste(ilma kooreta) või märga saepuru, höövlilaaste
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

Sain lõpuks need pildid üles... selgus, et ahi on vahepeal veelgi lahununud. Eks peaks selle kallal kõpitsema natukene.

Aga seda ahju soovitan tõesti ainult sel juhul kui parema ehitamiseks pole ruumi või mahti... või mida iganes.

http://www.pilt.ee/album.php?id=242687&type=images

Ps. sai jah kiiruga natuke nihu. Aga see peak nüüd õigesse kohta suunama

http://www.pilt.ee/view/242687/
Viimati muutis Feen, R Nov 12, 2004 6:12 pm, muudetud 1 kord kokku.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Kasutaja avatar
Jahimees
Postitusi: 416
Liitunud: N Okt 16, 2003 12:49 pm

Postitus Postitas Jahimees »



sellelt aadressilt ei näe küll midagi
Kas tuleb jaht???
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

jahimees kirjutas:


sellelt aadressilt ei näe küll midagi

Vaata sealt Fotobaas » Arhitektuur » Suitsuahi »
või otsi kasutaja Feeni
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
kütt
Postitusi: 294
Liitunud: L Nov 29, 2003 10:14 am

Postitus Postitas kütt »

Ja lisaks, just see kenake tumepunane-roosakas suitsurant-rõngas pealmise kihi all, mida paksem ring on seda paremini suitsetatud on liha...Ka annab minu arust "vürtsi" just see kui ikka tugev "must" kord lihal peal on, selline kergemast tugevam röst ehk kõhurohi nagu ka öeldakse...

Sellist vaevu-vaevu suitsulõhnaga liha saab ka ju poest osta, vaakumpakendis ja EU säilitusainetega... :x See maatalu ehk ka häält turult talunikult ostetud sink seep see õige sink ju on!
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Kõik ei viitsi nii kapitaalset ehitust ette võtta ,nende hulgas olen minagi .Seepärast soovitus ka vähem nõudlikule ,kuigi mine tea -tulemus siingi üsna hõrgutav.
Kasutada võib vana vaati v näiteks mingit elektrikilbi kappi.Vaat/kapp peab 0lema põhjast vett pidav ,umbes ämbri täis vett,ulatuses .liha alla (vee kohale ) asetada mingi pann v muu anum et rasv vette ei tilguks.Liha riputada anuma kohale uks/kaan kinni ja tünn tasasele tule.Ahiul peaks olema ka termomeeter.Temperatuur oleks vajalik 70-75 -e kraadi ümber hoida.Nüüd tuleb paar tunti kütta kuni vesi on ära keenud (aurustunud)Siis tühjendada rasva pann ja asetada vee asemel lepaklotsid ,....nüü kütta/suitsetada veel paar tundi samal temperatuuril ja valmis on üsna mahlane mõnus sink.Kui temperatuur kipub kõrgeks oleks hea kui mõnest klapist/siibrist asja võimalik regullida oleks.Liha all olev rasva anum seelleks ,et vee ära keemisel rasv mis lihast tilkunud suitsema ja põlema ei hakkaks,rikub liha ära.Kuna tuli lihaga kokku ei puutu võib kütta millega tahes ja kogu protseduur on võrdlemisi mugav ja muretu.Selle kesta osas kasutage aga oma fantaasijat .Loodan ,et põhimõttest saite aru. Kivi kotti!Ps. ka suitsetamise ajal peab rasva pann lihal all olema!
jahe
Postitusi: 743
Liitunud: K Mär 24, 2004 10:03 am

Postitus Postitas jahe »

olen ka samasugust suitsuahju kasutanud nagu kult kirjeldab ainult ilma veeta, liha all oleva panni olen liivaga täitnud ja rasv tilgub liiva sisse
243win
kütt
Postitusi: 294
Liitunud: L Nov 29, 2003 10:14 am

Postitus Postitas kütt »

No selle jutustamise peale siin suu täiega vett täis läeb, eks tuleb hakata tegema varsti midagi... :L ... ahju ja (b)
Indrek.

Postitus Postitas Indrek. »

http://www.talvar.ee - ostsin sealt ja väga OK! Sain odavamalt kui poest (seal 1000.-) kallim ja toodi koju kätte ka. Loomulikult saavad hakkajamad sellise ka ise valmistada.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Indrek. kirjutas:www.talvar.ee - ostsin sealt ja väga OK! Sain odavamalt kui poest (seal 1000.-) kallim ja toodi koju kätte ka. Loomulikult saavad hakkajamad sellise ka ise valmistada.

Vot niisugust ma just mõtlesingi.Auruga kuumutamiseks saab sinna mõne panniga vee põhja panna.See aurutamine vajalik selleks ,et liha korralikult pehme saaks ja ära ei kuivaks/küpseks.Kivi kotti!
Kasutaja avatar
Eik
Postitusi: 1237
Liitunud: L Jaan 25, 2003 12:18 am

Postitus Postitas Eik »

Siin erinevaid suitsuahjusid, see kala oma päris lihtne ja tundub, et ka asjalik. :D
kütt
Postitusi: 294
Liitunud: L Nov 29, 2003 10:14 am

Postitus Postitas kütt »

Minu jaoks küll uudne on see et nö. seda aurutamist niiväga vaja on...olen sest siin ja seal kuulnud kuid kunagi praktiseerinud pole. Ei kahtle mooduse efektiivsuses kuid ilma selletagi olen alati saanud mahlase ja hea lõppprodukti!!
Hea tulemus enamasti sõltub just lihast, selle soolamisest, soola hulgast ja paljust muust, kuumusest...

TALVARI toode on igati kena, ka hind pole palju!!
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Postitus Postitas aivar00 »

Paistab, et arvamusi on seinast seina. See vastus jäi aga välja tulemata, kuidas selle plekist ahjuga talvel lood on kui juhtub külm ja tuuline ilm olema. Nägin kevadel Luige laadal Eesti Vanglatööstuse ahju. Täpselt sama plekist ahi nagu neil Võrokestelgi. Hinnad kah olid soodsad.
Kas mõni mees soovitaks ka liha soolamise vahekorda täpsemalt (liha kg ja soola vahekord ning kas soolvette või kuivalt, kaua hoida enne suitsetamist).
Samas ühel manalamehel oli tehtud suitsuahi meditsiinilisest termokapist, mida köeti elektriga (huidis vajalikku stabiilset temperatuuri). Suitsu jaoks oli vanale ümmarguse rõngaga elektripliidile nn. toru peale keevitatud. Vana laadis õhtul vorstid kappi, pani vajaliku temperatuuri paika, pliiditoru ladus õhukesi ümmargusi kuivi lepaseibe täis ja läks tuppa magama. Hommikul olid vorstid valmis. Pliidiraud läks kuumaks ja pani lepaseibid hõõguma suitsu jaoks. Käisin küll haiglast küsimas kas mõnda vana kappi pole, kuid need olid juba vene ajal defitsiit olnud, nüüd aga kõik süstlad, skalpellid ühekordsed. Omale oleks selline variant kõige mugavam olnud. Veidi voolu läheb, aga enda aeg maksab ka midagi. Muidugi ilus suur suitsuahi on on ka juba ise vaatamisväärsus, eriti, kui korsten suitseb ja head lõhna levitab. Siis kohe naabritel maiad näod peas.
ikka lõbusalt
Kasutaja avatar
Beretta
Postitusi: 1452
Liitunud: T Nov 25, 2003 4:47 pm

Postitus Postitas Beretta »

Aivar 000 kirjutas-See vastus jäi aga välja tulemata, kuidas selle plekist ahjuga talvel lood on kui juhtub külm ja tuuline ilm olema-
Oma kogemustest ütlen, et loomulikult on sitasti. Endal plekist ahi Võistes, mere ääres, mis teeninud juba mingi 12-13 aastat. Tuuliste ilmade tõttu pidin ahju esialgse kohapealt tuulevarju kolima.
Algselt oli ahi puuküttega. Mugavuse ja kvaliteedi pärast viisin ahju gaaasiküttele üle (hiinas tehtud ringpõleti vist Kodutarbest) ja uksele panin termomeetri. Nüüd ei ole seda muret, et pead juures passima muidu kustus tuli ära või sai vastupidi liiga. Hoian temp nõks alla 80 kraadi. Võib olla oleks õigem mingi 70-75 nagu eespool soovitati.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

aivar00 kirjutas:
Kas mõni mees soovitaks ka liha soolamise vahekorda täpsemalt (liha kg ja soola vahekord ning kas soolvette või kuivalt, kaua hoida enne suitsetamist).midagi. .

Olen teinud ühe singi müüa näpunäidete järgi.Kasutada tuleks küllastunud soolvett.Kui tahetakse ,et liha jääks seest ilus punane nagu poe sink ,siis vaja kasutada nitrit soola peaks olema kuskil kaubanduses ka saada (nitrit juba õiges vahekorras soolaga segatud)Muidugi kui tahad maitsvat asja tuleks sinna soolvette vastavalt maitsele ka maitseaineid lisada .Mina olen pressinud küüslauku ,muidugi jahvatatud pipart ja noh mis kellegile meeldib.Olen lasknud lihal 3-4 päeva (olenevalt tükkide suurusest)soolvees seista ,iga päev ka liha segades.Ja siis ahju .See aurutamine on ka selleks hea , (nagu eelpool kirjeldasin)et muidu suitsetades kipub liha pealmine kiht soolaseks jääma,kui aga saab paar tundi auru on OK. Eks seda värki peab ise katsetama ,algul ei maksa väga suurt kogust teha ,sest mine tea.....Kui asi sobib siis järgmine kord juba teada mis ja kuidas.
Oli vist ka mingi kiir varjant soolamisel ,kus pritsi/süstla abil surutakse soola lahus lihasse.Seal oli vist soola -vee vahekord üks kümnele.
Need minul järgi proovitud ,aga kindlasti on siin kõvemaid kokkasid,laske aga tulla -saame kõik targemaks! Kivi kotti!
Küsisin täna üle ja selgus ,et soolvett lihasse pritsides peaks lahus olema 10l vee kohta 600g soola
Viimati muutis Ahto Kattai, T Nov 16, 2004 6:32 pm, muudetud 1 kord kokku.
Vasta