Püssilae mugandamine

Küsimused relvameistritele lootuses kompententsetele vastustele.
kraavik
Postitusi: 378
Liitunud: E Okt 03, 2005 4:06 pm

Re: Püssilae mugandamine

Postitus Postitas kraavik »

Tiit Karp kirjutas:Sellest kohast püssilael tükki välja võtta ei julge ka kõige kogenum relvameister.
Esiteks- väga raske on liimimisel säilitada lae kaldenurki.
Teiseks- juppi välja lõikamisega enam ei mahu vedru ära.
Kolmandaks- tuleb püssilaele tagant hakkata klotse lisama.
See tähendab, et lihtsam on teha uus laad või käe suurendamise operatsioon. Jupi välja saagimisega võid kindel olla,et sellest laest enam asja ei saa. Üldjuhul harjutakse laest eestpoolt hoidmisega, või pannakse klotsi (padjake), nagu eespool juttu oli, aga see teeb hoidmiskoha jämedamaks. Igal juhul tuleks enne proovida, kinnitades kas isoleerpaelaga korgist klotsi, või midagi sarnast.


Klotsi vahelt väljasaagimisest olen loobunud, aga seda pigem tema konstruktsiooni nõrkuse tõttu. Kaldenurgad ja vedru äramahtumine on kõik kergesti lahendatavad küsimused (esimese mure jaoks on tal erinevate nurkadega plastseibid ja teise probleemi oleks lahendanud puks. See paar cm oleks mahtunud kenasti lae sisse). Laele taha klotse poleks vaja lisada, sest laad ongi sutsu pikk minu jaoks. Aga see pole nii põletav probleem. Mis puudutab seda käe harjumise küsimust, siis jah, senimaani olengi kuidagi hakkama saanud. Pukist lastes või mujal, kui on aega sihtida, seal väga suurt probleemi ei tekigi (kuigi on ebamugav). Jama tekib siis, kui on vaja kiiresti lasta - käsi satub selle pika lae peal iga kord natuke erinevasse kohta, käe asend ebaloomulik, päästa ei saa sõrme kokku pigistades, mistõttu tekivad kergesti äratõmbed jne. Ühesõnaga kõik ebasobiva lae hädad :D
Nagu öeldud, uue lae tegemisega olen arvestanud, aga kui käepideme külge lisatav klots saab hea ja kõik mured ära lahendab, siis ongi kõik korras.
Tiit Karp
Postitusi: 236
Liitunud: R Juun 02, 2006 9:35 am

Re: Püssilae mugandamine

Postitus Postitas Tiit Karp »

Kas need kaasas olevad plastmass seibid võimaldavad ka külg suunas nurka muuta?
Püssilae sobitamisel mängitakse kahe nurgaga. Üks on üles-alla, teine kõrvale.
kraavik
Postitusi: 378
Liitunud: E Okt 03, 2005 4:06 pm

Re: Püssilae mugandamine

Postitus Postitas kraavik »

Plastmass-seibidega saab muuta nurka üles-alla, külgsuunas muutmiseks on tal metallplaadid, millel poldiauk ei ole tsentris ja seda metallplaati nii- või naapidi pöörates saad nurka muuta igatepidi. Nendega mängides annab püssi ka vasakukäelise jaosk mugavaks muuta, iseasi kui tore on ninaeest läbilendav kest.
frukt
Postitusi: 164
Liitunud: N Jaan 11, 2007 9:34 pm

Re: Püssilae mugandamine

Postitus Postitas frukt »

olgu benelli mis ta on aga ise lasen vasemast õlast ja pole veel kestaheide häirinud :D
kirp
Postitusi: 597
Liitunud: K Jaan 02, 2008 12:12 am

Re: Püssilae mugandamine

Postitus Postitas kirp »

Lae sees olev vedru on tähtjas osa. Selle paigutus ja lae tugevusarvutused on tehase poolt ilmselgelt katsetatud ja optimumi viidud. ARGO on üks kiiremaid ümberlaadimissüsteeme, täitsa ime, et see erinevate laengute ja kuuli raskustega nii hästi toimib. Minul seni igatahes ühtegi tõrget pole olnud (ptüi-ptüi). See jutt on selleks, et ettevaatusega tuleks läheneda selle mudeli ümbertegemisse.

Huvitav on kuulda, et Benelli laad tundub ebamugav, ju on harjumused igal laskjal omad. Mina poleks selle pealegi tulnud, et püstolkäepideme osa teistsugune peaks olema (aga ega ka mina ulatu väiksemate sõrmedega käepideme alaosast ümber võtma). Minu mõningate jahirelvade pidamise kogemusel on Benelli Argo üks paremini tasakaalus olevaid püsse, millest saab kummalisel kombel hästi pihta ka relva suhteliselt halvasti õlas olles. On palju kapriissemaid laadisid. Ehk siis vana ütlus - silm sihib, aga laad laseb - on sellel relval hästi paigas.

Kui ise peaks VÄGA tahtma teistsuguse kujuga laadi, siis pigem läheks ikkagi uue lae tegemise teed. Vana jääb alles ja saab alati kasutada kui miskit viltu läheb.
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Re: Püssilae mugandamine

Postitus Postitas Mart »

kirp kirjutas:aga ega ka mina ulatu väiksemate sõrmedega käepideme alaosast ümber võtma


Kusagilt ( mingilt snaiperite lehelt, kas ida või lääne, ei mäleta :) ) on loetud, et Väike Ats ei tohigi laadi haarata. Pidavat pikema maa peal kindel möödalask olema.
kraavik
Postitusi: 378
Liitunud: E Okt 03, 2005 4:06 pm

Re: Püssilae mugandamine

Postitus Postitas kraavik »

Eks igaühel ole omad tõekspidamised, aga võrrelge Benelli laadi mõne Sako või minupärast kasvõi Mannlicheriga omaga ja mida te näete? Juba pildi pealt on aru saada, et Benelli püstolkäepideme nõgu on kuidagi eriliselt sügav ja see viibki päästiku nii kaugele. Vaadates/proovides teisi vintrelvi või võttes kätte kasvõi oma Beretta 682-e, ei suuda ma kohe kuidagi uskuda, et see ongi normaalne, kui kõik sõrmed ei puutu korralikult laadi ja laad korralikult "peos" ei istu. Eks Arles või mõni muu laskmisguru oskab seda paremini kommenteerida, aga mina olen enda jaoks kindla ostuse ära teinud.
Tänud kõigile kaasamõtlemise ja nõuannete eest ning kivi kotti!
achtung
Postitusi: 102
Liitunud: E Okt 19, 2009 7:31 am

Re: Püssilae mugandamine

Postitus Postitas achtung »

Kraavik kle, a kas sa oled proovinud kätt päästikule vähe lähemale nihutada? Ehk kabast tükk vähemaks ja käsi lähemale.Tundub kuidagi lihtsam uus käeasend ära õppida kui püssi ehitama hakata :wink:
kirp
Postitusi: 597
Liitunud: K Jaan 02, 2008 12:12 am

Re: Püssilae mugandamine

Postitus Postitas kirp »

See lae kuju on omaette huvitav teema. Aegade hämarusest tänapäevani on nii mõndagi proovitud ja tol hetkel parimaks peetud (vt. kasvõi musketite v. püstolite laadisid sajandeid tagasi). Ka praegu on kasutuses nn. inglise laega jahipüsse, kus "püstolikäepidet" pole ollagi. Teiseks äärmuseks on täispüstolid (umbes nagu kalashnikovil ja paljudel snaipripüssidel). Sinna vahele mahub rohkem-vähem ühe või teise mudeli poole kalduvaid variante. Väidetakse, et inglise käepide ja rohkem horisondi suunas kaldu püstol on parem kiireks liikuva märgi laskmiseks, võimalikult vertikaalne püstol aga rahulikuks täpsuslasuks. Eks vahel või olla tegemist ka kompromissiga ilu ja funktsionaalsuse vahel. Kusagil foorumis kirjutas reinuvader, et tema tikkal paranes täpsus kui laadi rohkem "püstoliks" tegi.
Tiit Karp
Postitusi: 236
Liitunud: R Juun 02, 2006 9:35 am

Re: Püssilae mugandamine

Postitus Postitas Tiit Karp »

Kusagil foorumis kirjutas reinuvader, et tema tikkal paranes täpsus kui laadi rohkem "püstoliks" tegi.[/quote]


Pigem paranes laskuri päästmistehnika. Teenimatult vähe on jutu olnud päästmistehnikast. Aga täpset lasku ei saa teha kui päästmistehnika lonkab. Selle juures on tegureid palju, seal hulgas lae kael. Inglise laad võimaldab rahuldavalt lasta eri kaela pikkusega ja eri käe suurusega inimestel. Püstolkäepide kujuga laad võimaldab küll paremini päästa, kuid peab olema väga hästi käega sobitatud, muidu võib tulemus olla negatiivne.
peepk
Postitusi: 775
Liitunud: L Aug 30, 2008 6:30 pm

Re: Püssilae mugandamine

Postitus Postitas peepk »

Tulin just Haapsalust ja Artemise venna käest sai seda " mugandamata laega" püssi eksperimendi korraldamiseks oma kätte võetud proovimiseks.Ja relva uurides-proovides tekkis mõte,et me kõik ,kes oleme püüdnud head nõu anda,oleme teinud tühja tööd.Omalgi sellised" harju keskmised " sõrmed ja no nii heasti istub kätte see kaba ja sõrme õige lüli päästikul õigel kohal,ilma igasuguse ringi tegemiseta,seega teen ettepaneku.Teisekorra mehed ,kellel näpud päästikuni ei ulata,no pildistage oma kätt selle pära kõrval ja teine pilt nii (n) vasakult ja (y) paremalt,kui püss käes ja SÕRM päästikul,vabandust päästiku poole sirutatuna.Ma poemehega ninapidi asja kallal tükk aega juurdlesime,igatahes tehase laad OK.Aga seda kätt,arvan tahaksid ka teised vastanud näha.Või siis juba mugandatud varianti ,kui saega asi ära tehtud.Sai ka Remingtoni siledamat ja peenemat poolautomaati käes hoitud ja võrreldud,samuti kiidusõnad.
kraavik
Postitusi: 378
Liitunud: E Okt 03, 2005 4:06 pm

Re: Püssilae mugandamine

Postitus Postitas kraavik »

achtung kirjutas:Kraavik kle, a kas sa oled proovinud kätt päästikule vähe lähemale nihutada? Ehk kabast tükk vähemaks ja käsi lähemale.Tundub kuidagi lihtsam uus käeasend ära õppida kui püssi ehitama hakata :wink:


Kõigile kahtlejatele rahustuseks - ükskõik kuidas ma ka ei prooviks, sobivat asendit käsi sellel lael ei saa. Kas jääb nimetissõrm lühikeseks või ei toeta teised sõrmed laadi või jääb käsi randmest sellise nurga alla, mis on äärmiselt ebamugav, suisa pingutust nõudev ja ei võimalda normaalset päästikusõrme tööd. Võib-olla olen ma mingi värdkäsi või hoian püssi kuidagi eriti lollakal ja ebanormaalsel moel, aga millegipärast paljud teised püssid istuvad kätte hästi. Ja kõige lõpuks kinnitas ka laskmistreener (keda ma usaldan täiesti), et see laad on mulle sobimatu.
Kas argument, et kellelelgi teisele persoonile see laad sobib, peaks kõigi eelpool nimetatud faktide taustal olema põhjuseks lae kohandamisest loobumiseks?

Kui olen lae käepäraseks teinud, siis panen ülesse ka pildid olukorras enne ja pärast kohandamist. Eks siis saate asja hinnata.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Püssilae mugandamine

Postitus Postitas aivar00 »

Eks selle lae kujuga ole sama lugu nagu kasvõi auto juhiistmega. Kuigi on paljude reguleerimisvõimalustega, siis mõnele inimesele kohe kuidagi ükski asend ei sobi. Istub aga teise margi istmesse, milline mulle ei sobi-kiidab nagu oleks tema järgi tehtud...
Või siis näide elust enesest:
Abielulahutusel kohtus mees kurdab, et temale naine ei kõlba. Miks aga ei kõlba jätab ütlemata. Ämm vihastab tolle peale hirmsasti, kargab püsti ja ütleb: "**** tervele külale kõlbab ja sulle üksi ei kõlba..." :lol:
Mulle ka alguses oli Benelli laad veidi "võõras". Peale reguleerimisseibidega mängimist tundub, et sai asi paremaks, nüüd peale temaga ära harjumist juba täitsa OK. Alguses aga ka mõlgutasin mõtet lasta uus laad teha, kuid nüüd olen sellest mõttest ammu loobunud.
ikka lõbusalt
Kasutaja avatar
Sarvik
Postitusi: 576
Liitunud: E Jaan 08, 2007 3:09 pm

Re: Püssilae mugandamine

Postitus Postitas Sarvik »

mjahhh :D

arvan ka midagi:
1. jupi vaheltvõtmine on enyway halb idee. tehniliselt küll võimalik, kuid lae kõige kitsamas kohas tekitatav misiganes liide ei pruugi tagada piisavat tugevust
2. käepideme ettepoole kasvatamine on võimalik. ka statsionaarselt/suht korrektselt puiduga. olen mõnele seda teinud.funktsionaalselt saad soovitud tulemuse.
*miinuseks on välimuse halvenemine ja sellega seoses võimalik järelturu hinna langus (kindlasti on see nii nende suure käega meeste silmis kes ei vajaks seda käepideme ette nihutamist)
*plussiks: on töö kiirus ja odavus
3. hea idee on uus laad.
*miinuseks: hind, aeg.
*plussiks: saad funktsionaalselt just sinule sobiva....ka kõik muud nurgad, pikkused jne on sinu järgi.
kärbes kirbule!
kraavik
Postitusi: 378
Liitunud: E Okt 03, 2005 4:06 pm

Re: Püssilae mugandamine

Postitus Postitas kraavik »

aivar00 kirjutas:Mulle ka alguses oli Benelli laad veidi "võõras". Peale reguleerimisseibidega mängimist tundub, et sai asi paremaks, nüüd peale temaga ära harjumist juba täitsa OK. Alguses aga ka mõlgutasin mõtet lasta uus laad teha, kuid nüüd olen sellest mõttest ammu loobunud.


Minul on asi vastupidi olnud - kahe hooaja jooksul on äratundmine, et tuleb igal juhul laadi korrigeerima hakata, järjest süvenenud.
Vasta