Esimene relv ?

Siin võiks oma küsimusi esitada alles jahimeheks pürgijad ja noorjahimehed teemadel - kuidas jahimeheks saada,minu esimene relv jne.
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: Esimene relv ?

Postitus Postitas unt »

Arlese jutuga kohe täitsa päri.

Eks ta nii ole, et me kõik, kellel on oma kogemus, lühem või pikem, tahame algajale soovitada seda, millega me ise kunagi alustasime. Aga sellest ajast, kui me ise alustasime, on maailm palju muutunud ja võimalused suuremaks läinud. Seega ka valikud.
Arlese sõnavara kasutades, tuleb tunnistada, et laskmise ohutus sõltub tõesti sellest "idikast", kes relva taga on. Püss on üldse ohtlik asi ja seda eriti lolli käes. Meerikamaa püssidele lausa kirjad rauale peale pressitud, et "see on ohtlik asi ja selle valesti kasutamine võib lõppeda surmaga" - midagi sellist see tekst oli. Ja kui siia juurde lisada veel meie enda rahva ütlemine, et ka luuavarrest võib pauk tulla, siis - ammugi siis veel siledaraudsest püssist see tulla ei või!

Aga, tuleme tagasi teema esimese kirjatüki juurde. Seal küsiti, et kas TOZ34 võiks olla see püss, millega alustada?

Minu vastus on, et kindlasti võiks see olla TOZ34. Miks ka mitte. Põhjendus oleks - see on väga hea ja kvaliteetne püss, millega saab lasta nii parti kui põtra, nii haavlit kui ka kuuli. Ja kui nüüd selle püssi taga ei ole "idikas", siis sobib ta noorele algavale mehele kohe väga hästi. Sul on sellisel juhul relv, mis ei anna sulle vindimehe "võimu", aga see-eest relv, millega õpid metsa, loomade käitumist, hiilimisoskust, linnujahi laskespetsiifikat jne.
Aga, veelkord aga . . . See ei pea ilmtingimata nii olema. Kui sa ikka tahad spetsialiseeruda vaid suurulukile, siis võib see vabalt olla vint, või kui nii suur- kui väikeulukile, siis mu meelest kasvõi kombi.

Seega ikka jääb see tõde - mees teeb püssi, mitte püss mehe!
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Re: Esimene relv ?

Postitus Postitas Pauli »

Rahvas jälle kahte leeri jagunenud. Ühed vastavad teemaalgataja küsimusele, et kas TOZ 34 soetamine esimeseks relvaks on mõttekas tegu, või on tegemist sihukese nuiaga, mis tuleks visata võimalikult kaugele ja silmad kinni panna, et ei näeks, kuhu kukub. Sellele küsimusele on vist vastus saadud.
Teine seltskond on laskunud filosofeerimisse selle üle, kas esimene püss peaks olema ilmtingimata sile, või võiks olla ka vint. Sellele küsimusele kardetavasti vastust ei leitagi.
Aga mis puutub autodega paralleelide tõmbamisse (Aivar tegelikult juba ütles välja minu kreedo sel alal), siis Moskvits = 22LR sälksihikuga ja Impreza = .300 Win Mag lasersihikuga. Millega teeksid laskmise põhitõdede treeningut sina? Esiveolised võrdsustaks mõnevõrra jõhkralt lauaga lajatades sileraudsega. Kas sportinguvõtetega saab VSSi lasta (ja vastupidi)?
Jube hea meelega targutaks edasi, aga kuna see siin on lõppeks ikkagi jahindusfoorum, siis ei sobiks mu targutused isegi filosoofia puiesteele.
Ei, see ei ole Rio de Janeiro, see on hoopis midagi hullemat.
Kasutaja avatar
Sarvik
Postitusi: 576
Liitunud: E Jaan 08, 2007 3:09 pm

Re: Esimene relv ?

Postitus Postitas Sarvik »

mjahhhhh....kui autondusega paralleele tõmmata siis sileraudne on nagu tavaline rahvaauto....on suht universiaalne ...igal juhul punktist a punkti b saab sõita (võimaldab pidada kõiki jahte)...igati hea algus kui ei tea veel ise täpselt millised sõidukohad/ kiirused ja eesmärgid/nõuded sa oma autole sead/sulle meeldima hakkavad (ulukid või tiiruharjutused) ..seega arvan et ostes esimeseks püssiks sileraudse ei eksi keegi :)
kärbes kirbule!
Kasutaja avatar
Kristjannn
Postitusi: 106
Liitunud: P Apr 26, 2009 7:26 am

Re: Esimene relv ?

Postitus Postitas Kristjannn »

Ma arvan,et esimeseks jahirelvaks võiks olla midagi kergemat ,näiteks selline http://www.google.ee/imgres?imgurl=http ... 03&bih=537 :lol: :lol: :lol:
mihkelson
Postitusi: 219
Liitunud: P Okt 11, 2009 9:47 am

Re: Esimene relv ?

Postitus Postitas mihkelson »

See relv küll kellegile laske kartust ei tekita :lol: :lol: :lol:
Gute Jagd
loom
Postitusi: 24
Liitunud: E Nov 09, 2009 7:05 pm

Re: Esimene relv ?

Postitus Postitas loom »

Olen ka noor jahimees, ca 5 aastat kütitud. Esimeseks relvaks oli mul IZ 16 cal kukkdega, sellega põmmutasin sigu ja ka kaks põtra olen manalateele saatnud. Samas olen tagantjärele aru saanud, et hea et mul esimene relv selline oli. Ma vaatasin ja valisin selle püssiga, mida ma lasin. Kui mul oleks vint olnud, tõenäoliselt oleks keev veri palju pahandust teinud. Mõte on see, et kohe ei saa istuda F1 rooli. Enne peab katsetama lahjema masinaga kurve ja saama kätte ohutunnetuse. Vindi ostsin sellel aastal, ja ma tunnen et suudan mingil määral ennast kontrollida jahis.
Viimati muutis loom, K Sept 29, 2010 8:47 am, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
Marekp
Postitusi: 172
Liitunud: L Sept 06, 2008 6:40 pm

Re: Esimene relv ?

Postitus Postitas Marekp »

Ei saanud päris hästi aru, mis ônnetus see selle vindiga juhtunud oleks ja kuidas see sileruadsega juhtumata jäi? :M
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Esimene relv ?

Postitus Postitas andrus »

Suht teemast välja läheb aga üldiselt võiks korralikult lugeda ja natuke ise kaasa mõelda :!:
jahismurf
Kasutaja avatar
Marekp
Postitusi: 172
Liitunud: L Sept 06, 2008 6:40 pm

Re: Esimene relv ?

Postitus Postitas Marekp »

Lugesingi korralikult ja jäi selline mulje, et mees käis sileraudsega jahil ja pômmutas keevaverliselt sigu ja pôtru. Kahjuks on ka varasematele analoogsetele teemadele jäänud selline alatoon kûlge, et ônnetused juhtuvad ainult vintidega, sileraudne on "sûûtu pûssike" sellega pômmuta nii kuis jaksad. Kahjuks, alles see oli kui rikoshetti läinud sileraudse kuul traagilise ônnetuse pôhjustas.
"Ma vaatasin ja valisin selle püssiga, mida ma lasin." - No tule taevas appi, kas vindiga, siis tôesti lastakse valimata ja huupi? :VS
PS. Andrus seni kuni juhtuvad ônnetused ei ole OT kunagi teemast mööda.
loom
Postitusi: 24
Liitunud: E Nov 09, 2009 7:05 pm

Re: Esimene relv ?

Postitus Postitas loom »

Selgitan seda, ei olnud ma uupi põmmutaja ega ole ka praegu. Lihtsalt vintrelv on relv, mille laskeomadused võimaldavad lasta kaugemale ja kuuli lend võib olla ettearvatum peale takistust. Samuti on kuuli purustusjõud suurem.
Hindan väga ohutust jahis ja olen noore silmaga näinud igasugu lollusi - alates laetud relvaga autosse istumine jne. Lollusi ei ole ma näinud muidugi ainult jahis, kuna töö eeldab mul relva kandmist. Ja ka tööl olen näinud igasugu ime asju - kuidas kõrval tehakse ohutuskontrolli peale tööd ja äkitselt käib pauk :VS , joostakse laetud relvaga kolleegi poole jne. Eks inimesed teevad sellest omad järeldused, kuid teinekord ei ole enam midagi järeldada.
Tihti juhtuvad õnnetused või tulevad ohtlikud olukorrad etteekstreemsetes olukordades või kui inimese tähelepanu on hajutatud (väsimus, kiirustamine). Minu meelest on jaht ekstreemne ja seda eriti noortele. Vahe on sees kas inimene näeb 7-ndat või 50-ndat korda siga, see 50-s kord ei pane seda kätt enam nii võrd värisema ja tähelepanu hajutama.
Lihtsalt minu arvamus on see, et esimene relv võiks olla sile. Peamine on muidugi tihend relva ja maa vahel. See ajab kõik oma asjad ära. Vint sai soetatud pigem pukijahiks.
Kasutaja avatar
rakk
Postitusi: 38
Liitunud: P Mär 09, 2008 10:18 am

Re: Esimene relv ?

Postitus Postitas rakk »

Ma siin mõtlesin, et mul endal ei olnud esimene relv ei vint ega sileraudne vaid püstol (SigSauer229), ja võin kinnitada, et küsimus ei ole relvas, vaid selles, kuidas seda kasutatakse.
Kui mees on juba ühe tulenuiaga sinapeale saanud ja ohutu relvakäsitlus on veres siis ei ole vahet milline on tema järgmine relv.
Aga minu postituse mõte selles, et kõik relvad sobivad esimeseks relvaks, pea asi, et mees/naine teab mida sellega teha ja TOZ 34, kui on hea rauajooksuga siis on supper tükk.

Kummaline, aga õlgaistumiselt võin TOZ-i võrrelda SAUER&SOHN-iga (sileraudsega), mulle sobivad mõlemad, IZ aga ei sobi.

Võin lisada, et mu näpp lähe enne päästikule, kui vahetult enne lasku ja samuti ei liigu minu relvaraud ( isegi relvaraud eraldi seisvana ) kunagi üle ühegi elusolendi kaasa arvatud inimene, kui ta just minu sihtmärk ei ole.

Võta püss mis õlga istub ja hea, kui tukk kvaliteetne on.

Üks väga hea koht relva ohutu kasutamine selgeks saada on IPSC, sest paljude silmis tühine relvarauaga vehkimine ja näpu päästikul hoidmine ilma selleks tungiva vajaduseta annab võistlustel koheselt disklafi. Nii peaks olema see ka metsas jahil olles.

Loodan, et ei ole oma postitusega liialt hiljaks jäänud.

Ohutut jahti! (b)
-
Kasutaja avatar
Bullet
Postitusi: 40
Liitunud: R Nov 28, 2008 7:21 pm

Re: Esimene relv ?

Postitus Postitas Bullet »

AMPRO kirjutas:Küsimus selline, olen alles noor ja roheline, suht värske "jahimees"
Kas alustuseks on üks vana TOZ 34 ok,kui väga hästi veel lasta ka ei oska,
minumeelest ei ole mõtet kohe poodi tormata ja hirmkallis relv endale sebida, või olen
millestki valesti aru saanud?


Täpselt nii ongi, oled asjast valesti aru saanud. Esiteks, pole kasutatud asi sama, mis uus. Teiseks, kaasaegsed lääne või ülelombi relvad on tunduvalt kvaliteetsemad, kui "üks vana TOZ34". Kui pappi on, köhi välja. Hinnad on küll sellised, et panevad mõtlema sms laenu peale, kuid vähemalt oled asjaga rahul. Endal esimene relv Browing Eclipse m1000 ja loomulikult väga rahul. Nii et Sinu valik. Ühine omadus neil muidugi on- pauku teevad mõlemad...ja sms laenu ära kindlasti võta :wink:
Difference between men and boys is the price of their toys!
Kasutaja avatar
duma
Postitusi: 523
Liitunud: N Mär 15, 2007 12:10 pm

Re: Esimene relv ?

Postitus Postitas duma »

Bullet kirjutas:
AMPRO kirjutas:Küsimus selline, olen alles noor ja roheline, suht värske "jahimees"
Kas alustuseks on üks vana TOZ 34 ok,kui väga hästi veel lasta ka ei oska,
minumeelest ei ole mõtet kohe poodi tormata ja hirmkallis relv endale sebida, või olen
millestki valesti aru saanud?


Täpselt nii ongi, oled asjast valesti aru saanud. Esiteks, pole kasutatud asi sama, mis uus. Teiseks, kaasaegsed lääne või ülelombi relvad on tunduvalt kvaliteetsemad, kui "üks vana TOZ34". Kui pappi on, köhi välja. Hinnad on küll sellised, et panevad mõtlema sms laenu peale, kuid vähemalt oled asjaga rahul. Endal esimene relv Browing Eclipse m1000 ja loomulikult väga rahul. Nii et Sinu valik. Ühine omadus neil muidugi on- pauku teevad mõlemad...ja sms laenu ära kindlasti võta :wink:

Päris korras jutt. Kui kasutatud relv istub siis taskuks kindlasti võtta. Esiteks saad laskmise selles mõttes selgeks, et tead mida tulevikus tahad. Teiseks hakkad aru saama kas ja kuidas püss palge peab istuma. See mida raamatust loed et peab nii ja naa istuma on kuiv jutt ise pead asjast aru saama. Ja kohe mingi kallis UUS pyss osta.....no suht imelik soovitus.
duo on parem
Tormis
Postitusi: 290
Liitunud: N Juul 08, 2010 4:40 pm

Re: Esimene relv ?

Postitus Postitas Tormis »

Minu esiene relv oli Iž-12 aastast 1962, seega püss vanem, kui ma ise. Esimesed jahiulukid olid lendavad ja väiksemad loomad, sain püssiga kokku, tegin kaba pikemaks, et õlga visates üle lati ei vahiks. Siledaraudse laskekatse ja võistlused oma toruga on hästi väljatulnud. Läks ikka tükk aega, kui vindi muretsesin, esimene sokk sai lastud 10 meetripealt, siis jõudis kohale, et saab ka kaugemalt. Noor jahimees õpib siledaga hiilimise kunsti selgeks ja liikuva märgi pihta laskmise. Üks asi veel, talvine hagijaga rebasejaht, kui teatan, et ühisjaht rebasele ja kaasa siledad, siis meie "noorjahimehed" ei saa tulla, sest ainus relv on vint. Siin on ka veel jaht varesele, mismoodi sa lased varest vindiga? Minu seisukoht on ja jääb, et esimine relv olgu sile.
kakk
Postitusi: 66
Liitunud: K Jaan 19, 2011 10:04 pm

Re: Esimene relv ?

Postitus Postitas kakk »

Tormisel jumala õigus, paljud noorjahimehed soetavad endale esimeseks jahirelvaks vintrelva aga nad ei mõtle korralikult läbi jahipidamisvõimalusi.Siledarautsega on neid ikka tunduvalt rohkem.
Aga muidugi kõigeparem on kui saad mõlemad relvad korraga soetada.
Vasta