Kaugpommitamisest

Kuidas õppida tulistama,õige tehnika, teooria ja praktika.
Vasta
volli30
Postitusi: 155
Liitunud: N Veebr 05, 2004 7:49 am

Re: Kaugpommitamisest

Postitus Postitas volli30 »

Olen Feenid samal nõul nugade kohapealt(teemast mööda aga ei saanud ütlemata jätta)
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Kaugpommitamisest

Postitus Postitas aivar00 »

Noa jutt Feenil tõesti õige. Aga tolle kokkuhoiu kandi pealt kuulide osas vaidlen Kaupole vastu enda arusaamade kohaselt. Nimelt ei pea mina vajalikuks endale premium kuule osta- ei usu, et minu laskeoskused ja tabatud ulukite arv nende kuulide kasutamise korral ka kasvavad. Teades enda oskusi ning võimalusi lihtsalt ei "pommita". Siiani kasutanud 6,5-l Lapua mega ja 9,3-l Norma Oryx ning olen nendega rahul. Jahtkonnas on ka mehi, kes lasevad serblasega ning väga edukalt- seega ei julgeks ka seda moona kehvaks nimetada (kuigi endale ei meeldi selle moona tugev pauk ja teravam tagasilöök). Odavam on ta võrreldes teistega küll.
Kokkuvõttes tahan öelda, et koonerdamine ei ole kokkuhoid, kuid sellest on igal mehel oma arusaam :lol: ja küürakat(loe meest) parandab ainult haud :lol: :lol: :lol:
Kussjuures Kaupo väljatoodud mõtted ja Feeni täheldatud nähtusid olen ka juhtunud nägema.
Endal ka jahiautos paar nn. ehitusnuga- hea kohe teine võtta, kui üks nüriks läheb ja pole kahju vajadusel suvalisi asju lõigata(olgu selleks siis juhtmejupp, vorstiviil või kadakaoks sauna vihaks) :lol: .
Ja vajadusel nülib-lahkab ka uluki ära :lol: :lol: :lol:
ikka lõbusalt
Kasutaja avatar
Metslane
Postitusi: 576
Liitunud: P Sept 25, 2005 1:42 pm

Re: Kaugpommitamisest

Postitus Postitas Metslane »

Moderaatorid võiksid noajutu teise teemasse tõsta. Võtaks isgi sõna, kuid ei taha teemat risustada.
Aim small, miss small!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Kaugpommitamisest

Postitus Postitas kakuke »

Ausalt öeldes mina küll ei oska seda teemat poolitada nii, et pudru ja kapsad sellest ei tekiks. Ise valisin ka endale mõni aeg tagasi kuuliks nõks teise asja, kui seda nn premium klassi kuul ja seda puht praktilistel kaalutlustel. Nimelt lasen selle kuuliga kõike, rebasest koprast põdra ja suure kuldini välja. Ei viitsi mina hakata taskus sobrama, kui tahan lasta põdrajahi vahepeal kohta vahetades rebast. Ja tapab see kuul (hornady interlock) kõike minu jaoks piisavalt hästi, tihedus on hea kuni 300m ja hind, millega seda kätte saan, on ka minu jaoks väga hea. Kui ma olen sellega rahul, siis miks peaks valima kuuli, mis näiteks 3x kallim? Pigem panustan enam tiirus laskmisele ja see juba tagab kvaliteedi jahis. Üks mitmekordne selle aasta eesti meister laskmises ütles mulle mõtetus, kui rääkisin premium klassi kuulidest. :D Ise arvan preemium klassi kuulidest sama, mis kalamehed kallite lantide kohta, et püüab küll väga hästi, kalameest st. :D
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
peepk
Postitusi: 775
Liitunud: L Aug 30, 2008 6:30 pm

Re: Kaugpommitamisest

Postitus Postitas peepk »

Kakukesel väga õige otsus. Mina samuti, kui olin 308 mees, leidsin lõpuks "oma" kuuli ja see kirju poe lett, oma suure kuulivaliku ja kõlavate nimetustega ei suutnud oma ahvatlustega, mind korra leitud ja minu püssist hästi jooksvat-tapvat kuulitüüpi vahetama. Selleks puudus põhjus.
No ja teemasse, siis alati oma kolme eri kaliibriga vinti sisse lastud sajalt meetrilt. Ei viitsi kaugemat rihtungit tehes rehkendada kuuli lendu alla ja ülespoole. Lihtsam ja kiirem on kaugemalt nati üles võtta. Kanget meest metsas ei mängi ja aupaistet kauglaskurina ei ihalda. Eelistan ka hea relva puhul loomale lähedale hiilimist. Oma relvade potensiaali tunnen ja tahaks ka enda rooste minevaid hiilimis oskusi teisekorra "lihvida".
Viimati muutis peepk, N Dets 09, 2010 9:06 pm, muudetud 1 kord kokku.
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Re: Kaugpommitamisest

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Ma olen ka vist ka "Kakukese mees" sest 5 a. olen jahtinud Hornady 9,7 g/150 GR SP/BT Interlockiga, no täitsa hea kuul! Hästi jookseb, hästi surmab! Sealt läksin üle Nosler Partitioni peale, sealt Partition Gold peale, Siis Partition Gold Moly-free ja siin ma olen! :lol:
Kasutaja avatar
hendrik
Postitusi: 890
Liitunud: R Veebr 04, 2005 10:33 am

Re: Kaugpommitamisest

Postitus Postitas hendrik »

Hetkel on see teema suhtkoht õigustuste otsimise seisus – ju tahetakse seda mõnuainet – subjektiivne idealism oli selle nimi vist – saavutada...
Selle teema raames ei ole keegi väitnud, et ulukit ei ole võimalik küttida ilma premium-kuuli või –moonata. Hoolimata sellest on nii mõnigi võtnud väga kaitsva positsiooni nö lihtmoona kasutamise õigustamiseks. Kummaline. Üks viimaseid kommenteerijaid – Peepk on öelnud ehk kõige loogilisema ja lihtsama põhjuse – lihtsalt ei ole olnud vajadust uusi kuule katsetada, kuna hetkel on juba sobiv olemas. Ja nii ongi, kui ei ole vajadust ega kasvõi hetkelisi soove-ambitsioone, siis keegi sunnigi ju. Tähtsaim on see, et sa tead, kuidas su relv ja moon käitub, ning hindad adekvaatselt (st piisava varuga) enda oskusi ja laskevahendi võimeid. ULUK EI OLE KATSETAMISE KOHT, eeltöö tehakse enne ja põhjalikult. Haavamist tuleb karta, isegi „miljonikoerte“ omanikul, sest see ei ole uluki suhtes ilus ega aus. Jahisport ei ole ehku peale laskmine, vaid mu arvates kogu möll – alates sokivalikust kuni lihatüki ilusa pannileviilutamiseni. Loomulikult käib kõik võimaluste piires, samas entusiasmi ei tohiks ju miski piirata. Kõrvalpõikena - ma olen näinud üsna tihti kuidas kallima noa hea tera teebki looma kallal tööd, samal ajal kui kehvem nuga jutupaunikuga eemal seisab.
Erinevalt mõnest siinkirjutajast, ei saa mina ainult oma praktikale tugineda, vaid pean oluliseks ka asjalike inimeste kogemusi ning seda paljukirutud TEOORIAT. Mõnus tunne on küll, kui teooria paika peab. Tarkade inimeste (laskemoonatehase kogemustega esindajad, kogenud laskurid nii armeest kui jahindusest, head kütid) on tõestanud, et kuulidel ON vahe sees. Enamus „tinaplönne“ on mõeldud keskmisel jahikaliibril uluki küttimiseks 60-80m pealt, erandina max 150-200m heades oludes (piisav valgus, hea tehniline varustus, hea lasketehnika, sobiv tabamiskoht jms). Viimane piir ei tohi ju olla viimase hetke napp tapmisvõime, vaid kindel tulemus. Sealt oleks hea tuua see nö mõistlik energia, mille peaks suutma tagada – tuginedes tehaste andmetele minu arvates on see vahemik 2500-3000J. Ei pretendeeri tõele. Võibolla on see numbrivalik sama mõttetu kui kellegi öeldud mittemeeldimine 3500J+ padrunite jahilkasutamise kohta. Mitmed paljukirutud premiumkuulid ei ole ka kaugele laskmiseks mõeldud, vaid just kontrollitud avanemise ja tugeva konstruktsiooniga lähedamalt laskmiseks ja ohtlike ulukite jaoks. Tähtis on energia edasiviimine ja surmava löögi andmine, kõik ju teavad seda. Teisalt osad premiumid annavad võimaluse oma ekspansiivsuse, kõrge BC ja millega iganes pikendada laskemaad, samas toimides hästi ka lähedal. Iseasi, kas kütt seda vajab või oskab ära kasutada.
Isikliku arvamuse (ja praktika) kohaselt on see teemaalustaja 270m laskekaugus ja Sellier&Belloti SP toimetamine (ilus seenestumine, suuruluki 40m jalutuskäik peale tabamist jms) kuidagi nihkes, midagi nagu ei klapi. Ei taha liiga teha, aga kui kõik tõele vastab, siis pidid asjaolud äärmiselt ilusti kokku langema. Ka see ei ole võimatu, aga kindlasti ei saa see olla 100% alati korduv muster. Enda naaberjahtkonna mees kasutas sama moona ning tema laskusid on otsitud laikaga suvi ja sügis läbi. Ilusti on kukkunud vaid üksikud loomad, sealhulgas kesik, mis seisis sihitava sea taga ning sai teisena kuuli. Laskekaugus 70m, toelt ja suvises hommikuvalguses tehtud lask. Kuul saadi teisest seast kätte, oli kopsus ja ilusti seenestunud. Esimene siga oli saanud küll laksu aba taha aga üles teda ei leitudki. Ise juures ei olnud, ei oska kommenteerida. Pidi hea soodne moon olema küti arvates, aga ülejääk jäi lõpuks kappi tiiruhooaega ootama. Iselaetud Mega sai asemele ja hulka tarkust ka.
Minu meelest oli Aarne Taal, kes ütles, et sinu laskemaa on see kogus meetreid, kus sa suudad eksimatult tulistada 10cm ringi sisse (selline on üldlevinud ja kuuliga kütitavate jahiulukite nö keskmine fataalne kehapiirkonna osa). Loogiline, et head tingimused (tugi, valgus, ässamatel juba tuulevaikus jms asjad) pikendavad seda teekonda. Äkki võikski siis kaugpommitamiseks nimetada seda teekonda, kus selle 10cm ringi tabamine muutub keeruliseks? Mõnel mehel on see 60m, teisel 600m... Neid faktoreid on palju, mis kuuli mõjutavad – mida kaugemale, seda enam. Kiirus, kuuli BC, cant error jne.
Enda kogemusest niipalju, et enamus loomi olen küttinud 308-ga, noh nii ¾ kindlasti. Kaugemad lasud Sako powerheadiga lastud põdrapull 250m pealt ning tall 275m-lt. Sigade maksimumid 200m kanti. Kõik toelt lastud ja enamasti valges. Kuna jahimaade eripära tõttu oli teadmine, et 308 lahjaks jääb, siis võtsin appi 300 win magi. Selle kaliibriga on mõnele ilmselt lohutuseks lastud ka enamus loomi 50-100m vahemikus, mõni ka kaugemalt. Selle kaliibriga PEAB laskma korraliku kuuliga kuna lähedalt on kiirused suured ja kuul peab sellele vastu pidama, ei tohi killustuda-pihustuda. Kaugemalt lastes on samuti minu jaoks oluline kuuli korrektne käitumine avanemisel ning lame lennutrajektoor. 300wm-ga on lastud seni kaugeimad lasud 191m põdravasikas hommikuhämaruses, 220m jooksev põdrapull (tõsi küll, esimene lask läks eest läbi), 224m raielangil laikade haugutav põder, mõned metskitsed ka kaugemalt... Tahaks jõuda kunagi sinnani, et suudan ära kasutada soovi ja vajaduse korral kaliibri võimalused – noh nt selle 300m energia (3000J+), mida mõnel paljukiidetud 6,5mm kaliibril on megaga heal päeval suudme juures, saaksin hästisihitud lasuga ja kindla kuuliga ulukini toimetada... Minu jahikaaslastel ei ole minu valitud moona ega kaliibrite kohta olnud väga ütlemist, korra ehk arvati, et 80m pealt ei ole mõtet kahte accubondi vasika pihta lasta – olen sellega nõus aga tol hetkel tundus see hea mõte. Õppisin kaliibrit tundma. Pigem tuntakse rõõmu sellest, et hästiorganiseeritud jahid on tulemusrikkad ning tühjalt plärtsutamist ja laskepraaki esineb igal aastal järjest vähem. Kasutan jahil kas 180gr accubondi/sciroccot või 14,3g tehaselaetud hammerheadi.
Antud teemas tõmbas minu jaoks „kaugpommitamise“ osas tugevat pidurit WSM-i kommentaar .270wsmi ja kiire accubondi käitumine kuldiga 380m pealt. Ise olen seni arvanud, et just accubond oma väga kiire avanemisega ning samsa tugeva konstruiga võiks olla see 300m-500m jaoks sobiv. Mitte, et kohe loomkatseid ruttaks tegema, aga äkki siis sellise kauguse pealt käitub Nosleri BT juba paremini – veel lihtsam avanemine? Mõni 180-200gr variant äkki?
Vabandan pika teksti pärast, elioni sidekatkestus sundis wordis kirjutama ja siin venis heietus ehk liigpikaks...
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Re: Kaugpommitamisest

Postitus Postitas Pauli »

hendrik kirjutas:Äkki võikski siis kaugpommitamiseks nimetada seda teekonda, kus selle 10cm ringi tabamine muutub keeruliseks? Mõnel mehel on see 60m, teisel 600m...

Näedsas, umbes sama asja üritasin ma juba esimesel leheküljel öelda, aga ei suutnud korralikult sõnastada. (y) Hendrikule formuleeringu eest
Ei, see ei ole Rio de Janeiro, see on hoopis midagi hullemat.
Kasutaja avatar
smtasku
Postitusi: 316
Liitunud: E Juun 26, 2006 3:12 pm

Re: Kaugpommitamisest

Postitus Postitas smtasku »

hendrik kirjutas:
Vabandan pika teksti pärast...

Alati ei ole pikk jutt sitt jutt. Ei ole olemas üht ja ainust tõde. (y) (b)
meie toimetused sõnas ja pildis www.salmejahiselts.ee
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Kaugpommitamisest

Postitus Postitas kakuke »

hendrik kirjutas:Hetkel on see teema suhtkoht õigustuste otsimise seisus – ju tahetakse seda mõnuainet – subjektiivne idealism oli selle nimi vist – saavutada...

Pigem polnud asi mitte õigustamises vaid selles, et püüti luua ainuõige nägemus premium klassi kuuli ainuvõimalikkusest ja muidugi see jutt 60 kr ehitusnoa kohta ja isikupära väljendamise kohta. Ma poleks siin teemas tegelikult üldse sõna võtnud, kuna tean niigi, mis mul jahis rauas hea.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
jyri

Re: Kaugpommitamisest

Postitus Postitas jyri »

Ma siin nõustun Kakukese arvamisega üldjoontes.Aga muidu minumeelest hea "kauguse" formuleeringuga ei ole täitsa päri-nimelt 10cm ring tiirus ja jahis on kaks iseasja.Tiirus on märgi-olgu 10cm,3 cm või 20-asujoht teada ja seda siis "pommitatakse".Paraku ulukil märki rinnal pole,ja selle peab oskama "mõtteliselt" asetama.Ja siin mängib rolli juba mitte kaugus,kuul või misiganes veel,aga küti oskus."Poolviltu" seisvat ulukit tulistades peab ikka teadma,et kui lasta "aba taha",siis juhul,kui loom on küti poole rohkem "kintsuga",tuleb kindel südamepauk,kui rohkem "näoga" :D -sorry,elutähtsad organid võivad puutumata jääda.
Arvan,et teemasse tuli meelde juhus,kus kuskil 15 aastat tagasi "tolgendasin" koertega metsas ja kutsad leidsid surnud kuldi,piraka,kuskil 150KG ja kihvad 21cm.Kuna laskmisest peale lund polnud sadanud,läksin mööda sea jälgi tagasi alla 100m ja avastasin kantsli,kust uluk oli lastud.Mida aga lumel polnud-seda siis küti jälgi lasu tulemust kontrollima.Teavitasin juhtunust(täpset asukohta märkimata) tollast Tallinna JS pealikku Ivo Schotterit.Nädala pärast helistas Ivo tagasi ja naerdes ütles,et temale üllatuseks leidub :VS ,sest tervelt 5 meest oli teavitanud,et see nende uluk.Ehk ilma naeruta-nädala jooksul,laskmisest leidmiseni,vähemalt 5 meest ühest seltsist ei suvatsenud kontrollida lasu tulemust,rääkimata siis koera jäljele panekust.Kusjuures kõik nad tabavad vabalt 10cm ringi,ehk kinnitab tiiru laskja ja ulukilaskja põhimõttelist erinevust,mida halva formuleeringu valimisel ei suutnud Kakukesele seletada,mitte "peale määrida"
Seda üllatuslikum on mulle foorumlase Hendriku pikk kiri,kust loeb välja vaid tema enda poolt "teiste suhu" pandud ütlemisi.Arvan,võin ka eksida,et koos internetiga kadus tal ka mingi ravimi toime,sest teisiti ei oska seletada nii mõndagi.Näiteks-6,5 mega 10,1 g omab 200m peal sama kineetilist energiat,mis kaliibrist .308 lastud Alaska 11,7g. 2.Eestis on ainult 2 eset,mille nime ees on lisa"million"-Toompea peldik ja Vabaduse platsi käkerdis.Koeri solvab ikka see,kes peremeest ei julge otse :mrgreen:
3.Tootjatehase(kuuli,auto,pesubulbri jne) soovitusi saab teooriaks nimetada tehnikast vääääga kauge inimene,sest kõik soovitused tuginevad katsete tulemustele,mis on aga praktika.
Palun kõigi käest vabandust,et isiklikuks kiskus,lihtsalt kohe viskab üle,kui keegi mängib telepaati,arvates teada,mida teine arvab.Seda siis kordamaks juba mainitut.
"Subjektiivne idealism" on mateeria olemasolu eitamine väljaspool teadvust.Meeldetuletuseks.
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Kaugpommitamisest

Postitus Postitas baddmann »

hendrik kirjutas:... Haavamist tuleb karta, isegi „miljonikoerte“ omanikul...


OT:

.... kes ennast ilusti ära tundis, järelikult pole vist tegu siiski KOERTE kohta öeldud remargiga ;)

BM
jyri

Re: Kaugpommitamisest

Postitus Postitas jyri »

baddmann kirjutas:
hendrik kirjutas:... Haavamist tuleb karta, isegi „miljonikoerte“ omanikul...


OT:

.... kes ennast ilusti ära tundis, järelikult pole vist tegu siiski KOERTE kohta öeldud remargiga ;)

BM


Ei viitsi "arhiivis" surfata,kuid see nimetus oli kellegi poolt just minu kortele omistatud,nagu ka kaliiber 6,5mm jne-ei pea olema geenius või paranoik saamaks aru,kellest kodanik kirjutab.Ainsaks põhjuseks oli vaid see,et ma oma koertega rahul.Mingit erilist personaalset unikaalsust ega muud(hiljem mainiti,et samast kennelist TAAGO on enamus koeri selliseid).
Ja Sina,BM,olles moderaator,võiks ikka ära õppida tegema vahet,kas keegi kirjeldab temaga juhtunut ja jagab kogemusi mõne foorulase küsimustele vastates või üritab oma IQga,mis sagedasti kinganumbrist väiksem,filosofeerida teemal,kuivõrd see kogemus on kooskõlas tema enda,nö.tugitoolisportlase,teadmistega asjast. Subjektiivne idealism puhtal kujul :D
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Kaugpommitamisest

Postitus Postitas baddmann »

OT:

Surfa ikka veidi arhiivis, siis näed, et mitte koertega rahulolu pole nendele nüüdseks vist juba ilusti-kenasti külge jäänud nimetuse põhjuseks ;)

BM
Muri
Postitusi: 31
Liitunud: E Juun 21, 2004 7:45 am

Re: Kaugpommitamisest

Postitus Postitas Muri »

Septembri lõpp, istun pukis varitsuses suure langi servas, metsas haudvaikus. Hakkab juba õrnalt hämarduma kui kaugemalt langi teisest servast metsast on kuulda raksatusi. Langi serva ilmuvad kaks suurt pulli, vaatan läbi optika ning mõlemal tunduvad korralikud suured sarved peas olevat, üks pull tundub nagu turskem ja sarved on ka massiivsemad. Mõõdan kaugusmõõtjaga kauguse- 312m, otsustan lasta suuremat pulli. Panen relva korralikult laskmispukki (no on üks selline primitiivne kuusekaigastest meisterdatud vigur, aga relv on liikumatult sellel paigal) sihin ca 20 cm üle turja soovin tabada kopsupiirkonda. Läbi metsavaikuse kõlab lask kohe järel "lops", loom sai tabamuse ja põrutas tagasi metsa, teine pull seisis edasi ja ei saanud aru mis toimub. Liikusin kohast kus pull seisis looma jooksu suunas ca 60-70m ja näen põder kummuli, ilusad 5+5 sarved peas. Teise põdra (mullikas) lasin mõned päevad hiljem ka langist 240 m kauguselt, peale tabamust jooksis veel 120 sammu. Mõlema looma jaoks kasutasin cal 30-06, pulli lasin 165 gr accubondiga, mullikat 168 gr barnes tsx-ga, mõlemad omalaetud. Accubondi sain kehast kätte, oli avanenud imelikult nagu ühele poolele, barnes tsx põrutas loomast läbi kops, maks ja mao serv puru, paistis küll et loom seisis ilusti küljega. Tsx on ennegi selliseid imesid teinud, et "kaob" mingis suunas ära. Miks ma tegin nii pikad lasud? On olnud võimalus harjutada laskmist 300 m peale ja tean kuhu millised kuulid jooksevad, olin kindel oma relvas, moonas, optikas ja kõige tähtsam iseendas,et suudan 300 m kauguselt surmava lasu teha. Elagu kauged lasud!
Vasta