Kaugpommitamisest

Kuidas õppida tulistama,õige tehnika, teooria ja praktika.
Vasta
kirp
Postitusi: 597
Liitunud: K Jaan 02, 2008 12:12 am

Re: Kaugpommitamisest

Postitus Postitas kirp »

Üldiselt nii ta võiks olla, et 200m.

Täpsuse huvides lisan siiski, et energia jätkumisega ei ole ainult kaliiber seotud. 30-06 Norma padrun Partition või Scirocco kuuliga annab 2200 J kanti 300m. Sarnane energia on vanemat tüüpi kuulidel järel 200m pealt (Vulcan, Alaska). Nii, et hea (premium) kuuliga on sama laks 300-lt kui viletsama kuuliga 200m.
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Re: Kaugpommitamisest

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Kaugpommitamine ei ole päris õige väljend! Kui tahad ikka kaugelt täpselt tabada, tuleb laskeasendiga, sihtimisega ja päästmisega ülipüüdlikult ja keskendunult tegeleda. "Ma vajutasin ära" ei seondu minu jaoks tehnilise päästikutegevusega :roll:

300 m pealt läheb asi tõsiseks jah! Kui rebast ja hane lastakse alates 22-250 Rem-iga ja 6,5X55-ga siis suure looma laskmise jaoks jäävad alles piisava kuuli energiaga ( ka pikale maale veidi nõrgaks jääv 270 WSM), 7 mm ja 300 WSM, 7 mm Rem Mag ja 300 Win Mag, 7 mm STW jne. Piisav energia on 300 m pealt ligikaudu 3000 J. Selle saavutab 7 mm Rem Mag 9,7 g kuuliga, näiteks Norma ja Sako laetud Scirocco II ja 300 Win Mag näiteks 11,7 g kuuliga (Norma laetud Nosler Accubond) :) Ise padrunite laadijatel on suurem valik: lisaks Scirocco-le ja Nosler Accubond-ile Hornady Interbond, Barnes TTSX, MRX (oi kui hea :lol: ), jne.

Optikad: Mulle meeldib kaugele lasta üle 20X suurendusega (saab ka 15-16X väga kaugele lasta) ja mõne optikaga "kuldsest nelikust" Zeiss, Svarowski, Scmidt und Bender ja Nightforce, (mõne kangema Leupoldi võtaks ka kampa) ja kaugele laskmiseks on hea lahtiste vertikaal ja horisontaalparandustega nuppudega parandusi teha, siin on kõigil nendel viiel optikatootjal oma mudelid olemas. NF-il on ülitäpne tagasi 0-i keeramise võimalus olemas, teed oma paranduse ära, sooritad lasu ja kohe keerad 0-i tagasi.


Ma ei kutsu küll kedagi üles üle oma võimete ja riistvara kaugelt ja ülikaugelt laskmist proovima aga teatud mehed (neid on väga vähe) saavad sellega hakkama küll! :D
jyri

Re: Kaugpommitamisest

Postitus Postitas jyri »

Kaupo Kindsigo kirjutas: Piisav energia on 300 m pealt ligikaudu 3000 J.


Muud juttu ei kommenteeri,kuid need 3000J on küll "laest võetud".Miks siis mitte 4000 või 5000?
Enamus norma.cc ballistikas toodud kasvõi 30-06 või .308 standartsete padrunite energia 100m peal on juba väiksem.Kas siis üle 80-100m ei saagi lasta?
Siinkohal kordan juba varem öeldut-kui Eestis taheti kehtestada väikseim kaliiber suurulukile 1 versioon oli 2000J 100m pealt,nagu mingis riigis,ei mäleta täpselt.Seega võib miinimumiks pidada just 2000J ulukisse sisenemisel.Aga see suurendab kaliibrite loetelu juba tunduvalt!Isegi 6,5x55 on lähedal,1800J kanti,ehk kui ise laadida,saab ka 2000 kätte.
Minagi ei kutsu kõki nüüd 500m pealt põmmutama :D
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Re: Kaugpommitamisest

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Jyri! 308 Win kuuli energia 100 m peal on 2900-3100 J sõltuvalt kuulist, 30-06 kuuli energia on 100 m peal 2900-3300 J sõltuvalt kuulist. :)

Ma ei tea ühtegi normaalset jahikaliibrit maailmas mille kuuli kineetiline energia oleks 300 m peal 5000 J!
See "laest võetud" 3000 J ongi jahikaliibrite maksimum 300 m peal! :lol:
jyri

Re: Kaugpommitamisest

Postitus Postitas jyri »

Seda minagi räägin,et "mitte ...Mag.kaliibriga" saab kah edukalt ja kindlalt lasta 300m pealt.Ja ka sport optikaid 50-100 tuhhi hinnaga pole selleks vaja-Tajikistanis nägin oma silmaga,kuidas vastasnõlvalt tõmmati arhaar maha tavalise vene sõjaoptikga-vist 4x32,kui sedagi.Laseb ikka kütt,mitte relv,ehk anna lollile mistahes super/puper riistapuu,laseb ikka mööda :VS
Küsimus ongi selles,et kes käseb kasutada maksimumi ja keelab nn.normaalkaliibreid?,
frukt
Postitusi: 164
Liitunud: N Jaan 11, 2007 9:34 pm

Re: Kaugpommitamisest

Postitus Postitas frukt »

:D minu isiklik arvamus on et,toelt lastes 200 ja peale kalkuleeritult pole pommitamine ja samas kui olen lasnud ühisjahis silkavat looma pealt 75m. kitsal sihil siis seda ma nimetangi kaugpommitamiseks ehk ma pole 100 prossa kindel tulemuses sestap üritan rohkem praktikat ja eks tulevikus koos vanusega ka vaated muutuvad :oops:
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Re: Kaugpommitamisest

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Standardkaliibriga, 308 ja 30-06-ga laseks ma julgelt suurt looma kuni 200 m-ni aga mitte rohkem. Edasi, pikemalt maalt laseks (korraliku kuuliga mille B.C üle 0,4) ainult kitselisi ja rebast, hane. Üle 300 m olen 308 Win-iga nii mõnedki kitsed lasknud. :o
22LR
Postitusi: 358
Liitunud: R Mär 04, 2005 12:34 pm

Re: Kaugpommitamisest

Postitus Postitas 22LR »

Tarkade meeste targale jutule lisaks ajakirjast "Ampumaurheilu" 2007-2008 lk.104 Ase-/patruunavaatimukset metsästyksessa .... Luodikolla metsästämisee kohdistuvat rajoitukset ja vaatimukset ...p.2..uluk :rebane, mäger,jänes,hani -väikseim kuuli kaal 2,5 g ja energia E100>200 J ( E -100m kaugusel) p.3. kits, hüljes, hunt ,ilves , kobras , muflon.-3,2g ja E100>800J p.4...punahirv,metssiga...6g /E100>2000J ehk 8g/E100>1700 J p,4. põder ja karu 9g /E100 >2700 J ehk 10g E100 >2000J Sellised siis põhjanaabrite selgitused oma jahimeestele .NB! Eelnev jutt pole mõeldud Eestis kehtiva jahiseaduse vastu ülesastumisena.
Alati on rohkem kui 2 võimalust!
jyri

Re: Kaugpommitamisest

Postitus Postitas jyri »

Võrdlesin norma.cc-s "korraliku kuuli B=0,4" ja minu Lapua Mega,BC=0,33(?).Kuuli kaalu 10,1g , algkiiruse 795m/s sisselaskmise punkti 150 m juures oli "korraliku kuuli" langemine 300m peal 43,6cm, minu kuulil 46cm.Ehk tervelt 2,4 cm rohkem.Energia oli vastavalt 1739J korralikul ja 1517J(ehk 13% vähem) tavalisel
Arvestades asjaolu,et nüridaotsalise Mega peatav effekt on tunduvalt suurem,kui "korralikul" teravaotsalisel kuulil,ei mängi need 13% energiast mingit rolli.Loomulikult on kuule,mille hind on 2x suurem,kui Megaga(või analoogiga) laetud tervel padrunil,aga kas on ikka palju neid,kes jaksavad osta?Lisaks kõik teravaotslised(ehk suure BC-ga) kuulid on ülimalt tundlikud mistahes kõrrekese suhtes,mis lennule ette jääb.
Mina kasutan 6,5mm mega 10,1g,algkiirus 796m/s.Ehk ballistika ja energia sama,mis .308 sama kaalu kuuliga.Ja olen edukas olnud(tõsi,mitte iga päev ei põmmuta nii kaugelt) enamuse Eesti suuruluki tabamisel,seisev loom,300+-m. (y)
kirp
Postitusi: 597
Liitunud: K Jaan 02, 2008 12:12 am

Re: Kaugpommitamisest

Postitus Postitas kirp »

Proovi uuesti ja ka 308 kaliibris (mis on ka levinud). 11,7 g Alaska BC=0,257; 12 g Mega on BC-ga 0,319; Partition 11,7 g BC=0,474 ja Scirocco 11,7 BC=0,52. Ja vahe ei tule vaid 13% :D . Mega versus Partition on juba 26% (tehase padrunite andmeid kõrvutades) ja Alaska versus Partition - erinevus 52(!)%. Vahet Sciroccoga ei arvutanud, aga arvestades veelgi paremat BC on see kindlasti veelgi suurem.

Õige on see, et kuulide hinnad erinevad (nt. Mega versus Scirocco 3-4 korda). Padrunite pealt saadavad kasumid vahel veelgi suuremad, mistõttu mulle tundub, et just premium kuulidega padruneid tasub ise laadida (raha kokkuhoiu mõttes). Samas odava otsa serbia või vene padruni hinda ei saavuta kuidagi - olgu kuul kui tahes odavalt kätte saadud.

Kuulide erinevus nn. normaaldistantsil ei oma väga suurt tähtsus, küll aga antud teema (kaugpommitamine) all - kaugele lastes on paremad andmed premium kuulidel. Mega on kindlasti üks oksakindlamaid kuule. Samas, kes ikka 300+m peale läbi võsa laseb.

Arvatavasti jagunevad jahimehed/naised jällegi kahte leeri kui algatada teema kas lasta kõik loomad ühe kuuliga või kasutada teatud tüüp-olukordades erinevaid. Olen kõva Mega austaja ajujahis, aga kitse-sokku või rebast temaga lagedalt (kus ka pikamaa võimalus olemas) laskma ei lähe. Loomulikult on keerulisem meeles pidada kuidas erinevad kuulid jooksevad ja seda mitte segi ajada. Aga see on juba teine teema -seotud jahiliste ebakindlusega, mis johtub vähesest praktiseerimises või kartusest erinevaid variante proovida.
jyri

Re: Kaugpommitamisest

Postitus Postitas jyri »

Kirbule-90% nõus,täiendaks vaid,et sama kuuli BC muutub koos kaliibriga(kuuli läbimõõduga).Võrdlesin BC .4-ga,sest number oli Kaupo postituses.
Mis puudutab ühe -või mitme erineva kuuli kasutamist erinevaks laskmiseks,siis see võiks olla ka eraldi teema,aga tundub et on juba arutatud.
Vähemasti mina olen jõudnud ,pikaajalistele ja mitte ainult enda kogemustele tuginedes sinnani,et kasutan ainult ühte kuuli.Vähem mõtlemist,korrigeerimist jne.Kuna minu kaliiber-6,5x57R on Eestis veel vaid ühel jahimehel,mul kõik padrunid iselaetud.On ka 6,5 mm 6.5g laetud sama kiirusele,mis 10,1g,aga kitsejahi mitteavamisest tänavu katsetanud veel pole.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Kaugpommitamisest

Postitus Postitas kakuke »

jyri kirjutas:Võrdlesin norma.cc-s "korraliku kuuli B=0,4" ja minu Lapua Mega,BC=0,33(?).Kuuli kaalu 10,1g , algkiiruse 795m/s sisselaskmise punkti 150 m juures oli "korraliku kuuli" langemine 300m peal 43,6cm, minu kuulil 46cm.Ehk tervelt 2,4 cm rohkem....

Paistab, et internetis igasugu kalkulaatoritega mängida oskad, aga proovi see enda mega näiteks 200 või miks mitte juba ka 250m peal reaalselt kuskil märklehte ära ja siis räägime edasi :D Ma ise näiteks kunagi teinud need proovilasud ära ja tean mis räägin. ;) Siis räägid enda jutu pärast siin ringi ka.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
jyri

Re: Kaugpommitamisest

Postitus Postitas jyri »

Kakuke-usu või ära usu,aga ma pole teoreetik.200+m ulukit tabatud kordades sagedamini,kui mööda lastud.Ikka Mega 10,1g kuuliga.Enamjaolt kitse,mõned repsud kah lisaks.Tunnistajatega ja ilma.Seda siis mitte "uhkustamiseks" vaid näitamaks,et kirjutan endaga juhtunut,mitte "kuuldust/loetust",nagu mõned siin.Seepärast vaidlengi Kaupole vastu,et tema TEOORIA ei ühti minu praktikaga,või vastupidi.Olen sattunud samasse jahti kahega meie kolmest jahilaskmise olümpialasega,eri jahid loomulikult.Minu tähelepanekt-tiirus nad lasevad kordades paremini ja ka laskmise teoorias tõesti kõvad.Teiselt poolt mul tõesti poogen,mida minust arvatakse,sorry about that :D (b) .
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Re: Kaugpommitamisest

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Jyri kirjutas: Arvestades asjaolu,et nüridaotsalise Mega peatav effekt on tunduvalt suurem,kui "korralikul" teravaotsalisel kuulil,ei mängi need 13% energiast mingit rolli.


Vaata, Jyri kuuli peatav jõud ei sõltu mitte ainult tipu kujust vaid ka kuuli ekspansiivsusest, st avanemise kiirusest ja ulatusest. Selle koha pealt on Lapua Mega keskmise või aeglase avanemisega võrreldes Hornady SST või Nosler BST-ga mis avanevad silmapilkselt, plahvatuslikult, juba nahka läbides. Ka Interbond, Accubond, TTSX, MRX ja teised plastiktipuga kuulid (ka Norma enda Plastic Point) on väga kiire avanemisega. Mis aga kuulide täpsususesse puutub siis Mega täpsus (308 Win, 9,7 g Lapua Mega, toelt, 50 m, relv Sako Varmint Stainless Lam., hajuring 8-9 cm) ajas mul lauba kurvastusest kortsu! (n) Ilmselt kuulide partiid kõiguvad kvaliteedis aga sellest ajast olen Megast loobunud. :P

Proovi jah, tiirus rohkem katsetada, näiteks minu 65 cm pikkuse rauaga vintrelv annab (suurema kuuli algkiiruse tõttu) lamedama kuuli lennutrajektoori kui ma ise arvanuks! :)
Kasutaja avatar
smtasku
Postitusi: 316
Liitunud: E Juun 26, 2006 3:12 pm

Re: Kaugpommitamisest

Postitus Postitas smtasku »

Kaupo Kindsigo kirjutas:Mis aga kuulide täpsususesse puutub siis Mega täpsus (308 Win, 9,7 g Lapua Mega, toelt, 50 m, relv Sako Varmint Stainless Lam., hajuring 8-9 cm) ajas mul lauba kurvastusest kortsu! (n) Ilmselt kuulide partiid kõiguvad kvaliteedis aga sellest ajast olen Megast loobunud.

Ma arvan, et isegi erinevate partiidega ei tohiks sellist vahet olla. Lihtsalt sinu rauale ei sobi. Ise ainult Megat kasutangi, 100 m peal hajuring ~1,5 cm. Relv Sako L-579 Forester .308. "Kaugpommitamisega" ei tegele.
meie toimetused sõnas ja pildis www.salmejahiselts.ee
Vasta