Sokk 2011

Huvitavaid tähelepanekuid ulukite käitumisest.
sworbe
Postitusi: 55
Liitunud: N Mai 19, 2011 7:51 am

Re: Sokk 2011

Postitus Postitas sworbe »

Pühapäeva õhtul pukis siga passides hakkasid sokud "rääkima" kella 23.00 ajal. Korraga oli eristatav 5 erineva soku osalemine. Praegu vist rohkem selline territoorium otsimise ja märgistamise aeg. Kõik sokud olid üsna lähestikku.
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Sokk 2011

Postitus Postitas aadu kadakas »

Sokkusid olen ikka mõned silmanud, kuid vaatamata igapäevasele looduseskäimisele korralikult veel "sõimata" saanud polegi (võibki olla, et piirkonna pärast pole vaja heidelda niipalju, kui arvukuse tippajal). Sellist õhtust/öist vastastikku "haukumist" mina igatahes oma käikudel veel kuulnud pole. Õnnelikud mehed ja paigad, kus seda on! Kuna üheks arvamuseks on see, et metsasokkudest suur osa otsa sai (kiskjad, haigused, sh "toruprobleemid") ning ennekõike pannakse seal, parimates paikades, uusi reviire paika, siis polegi sokk avamaal väga nähtav. Mõned tugevamad "punnid" on luhaheinamaadel siiski näha olnud. Metsas sees olen vaid paar nädalat täheldanud sarvede "pusimispõõsaid". Nii, et sokuga minuarust seis suhteliselt vilets.
duv
Postitusi: 582
Liitunud: N Jaan 08, 2009 10:48 am

Re: Sokk 2011

Postitus Postitas duv »

Oma ligi 50 elatud aasta jooksul, pole veel niisugust olukorda näinud, tundub, et lähevad ka kitsed-sokud jäneste rada.
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Sokk 2011

Postitus Postitas Feen »

Midagi roosilist küll pole kuid küll nende arvukus taastub. Sigimine ja ellu jäämine sõltub natukene teistest asjaoludest kui jänestel. Vähemalt mingis osas. Ning, kui talved natukene lumevaesemaks muutuvad, jahti ka ulukisäästlikult tehakse, siis varsti on olukord jälle normaalne. Ja, arvukust oli vaja piirata, jahimehed hakkama ei saanud, loodus tegi asja ise ära.

ps. kindlasti tuleb nüüd sigade katk ning sead saavad ka otsa. St, et laske sellel aastal südamest, järgmine aasta enam pole sigu ;)
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Sokk 2011

Postitus Postitas aivar00 »

Pole kedagi lasta isegi sigadest- ka need on meid maha jätnud. Ei põllus ei söödal. Järelikult viimased lasti maha talvel ühisjahi käigus meite maadel :lol:
ikka lõbusalt
hundikütt
Postitusi: 1007
Liitunud: R Veebr 19, 2010 7:13 pm

Re: Sokk 2011

Postitus Postitas hundikütt »

Siis kord küll päris käest ära. Meil sigu küll ja iga vähegi endast lugupidaval emasel ka põrsad kaasas.
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Sokk 2011

Postitus Postitas andrus »

aivar00 kirjutas:Pole kedagi lasta isegi sigadest- ka need on meid maha jätnud. Ei põllus ei söödal. Järelikult viimased lasti maha talvel ühisjahi käigus meite maadel :lol:

OT.
Kõiges on süüdi... pekske teda :!:
Mina nägin neid mehi kes viimased sead lasid teie maadelt(nägin neid kah kes välja vedasi,nüüd räägivad sea katkust).Tahad ütlen nimed??? :lol:
jahismurf
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: Sokk 2011

Postitus Postitas Välek »

Jõgevamaal 1 sokk olemas ja üks väike mini kits pruuni tagumikuga. Silo oli kogu talv ees ja 7 looma sõid veel enne lume minekut. Eelmisel talvel oli ka silol loomi karjas, aga sokk jäi ikka laskmata - polnud ühtegi suvel näha.
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: Sokk 2011

Postitus Postitas Motorist »

Neile kes see aasta kitsi veel näinud pole allpool olevates failides 2 pildikest minu koduaiast :lol:
Manused
DSC_9160.JPG
DSC_8991.JPG
Kasutaja avatar
sooviku
Postitusi: 2291
Liitunud: R Nov 19, 2004 7:22 pm

Re: Sokk 2011

Postitus Postitas sooviku »

:shock: Teil alles lumi maas?
Naine võib olla,koer peab olema!
Joosep Käba
Postitusi: 1354
Liitunud: E Okt 18, 2004 9:57 am

Re: Sokk 2011

Postitus Postitas Joosep Käba »

Need olid! :wink: Kui nüüd saad, siis pane ke nendest mis alles on. :D
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: Sokk 2011

Postitus Postitas Motorist »

Ei poisid, see on "talvine kogumik"...parimal hetkel käis mu aiasaadustega maiustamas 7 kitse korraga, peale selle veel paar jänest...aga lume lahkudes ja roheluse pealetungiga lõpetasin "toidustlusprogrammi" oma aias ära. :lol: Käisid loomakesed veel mitu aega kaemas, kas lisa saab, aga siis vist loobusid. :M
Seda "bämbit", kes elupuu tagant piilub nägin viimati 3 nädalat tagasi...tegin siis aias suitsu ja võtsin õllegi ligi peale väsitavat päevatööd. Ei teinud teine must väljagi, tegeles seal 15-20 m kaugusel oma asjadega pea pool tundi, enne kui lõpuks minema kõndis. :lol:
Nüüd pole enam viitsinud aias ega akna peal passida, kas ja milla "rahvaste liikumine toimub"
Aga ei usu, et need teisedki kuhugi kadunud om...need ju tulest ja veest läbikäinud urbaniseerunud linnakitsed, mitte mingid metsa hellikud :lol:
Olavi Kool
Postitusi: 663
Liitunud: K Mär 03, 2004 10:03 am

Re: Sokk 2011

Postitus Postitas Olavi Kool »

Koffer kirjutas:Meie aladel on kitsega kõik korras. On näha, et on vähem, kuid ikka liigub. Eile õhtul nägin ühe põllu peal 3 kitse. Ja need hommikud ja õhtud, mis ma liikvel olen olnud, olen ma iga õhtu kitsi näinud. Sokkudega on nii, et äbarike või noori sokkusid pole üldse enam näha, ainult tugevad sokud alles. Ju talv tegi nõrkadega oma töö.


Jah, teie pool siis hästi kui tugevad sokud alles jäid, meil ja ka mujal olen kuulnud, et ainult äbarikud alles. Ja tuleb välja, et jahimeeste endi süü. Käisime mõni aeg tagasi targemate meeste loenguid kuulamas ja seal seletati asi lahti miks nii on. Paljud jahimehed on loobunud kitsejahist ja lastakse ainult sokku ning rikutakse metsas tasakaal. Kitsi jääb palju aga sokku vähe ning kui tuleb jooksuaeg siis venib see TEGIJA soku jaoks pikaks kuna vaja ju kõik indlevad emased üle käia. Seetõttu läheb tema talvele vastu kurnatuna ja rasvavaruta, samas aga äbarikud keda kitsed tõrjuvad ja jooksuajast osa ei saa pugivad ennast täis ja elavad talve üle nagu emasloomadki aga tugevat sarvekandjat ja geneetika parandajat ei saa temast kunagi. Sokk kes pikalt jooksis ja geenid pärandas ei pea karmile talvele vastu ja hukkub. Loodame, et nende eelmisel suvel tehtud töö vilja kannab ja korralikud järeltulijad lastakse TEGIJAKS kasvada.
Väidetavalt pidi ideaalne suhe kitse ja soku vahel olema 1:1 aga meil on?
naised saunas rääkisid
kirp
Postitusi: 597
Liitunud: K Jaan 02, 2008 12:12 am

Re: Sokk 2011

Postitus Postitas kirp »

Meil Tartu kandis on sokke kindlast vähem kui emasloomi.
Miks, ei oska seletada, kuigi laskelimiit peaks siinse klubi piires aastaid olema 1/3 sokud, 1/3 talled ja 1/3 talled. Mis loomade arvukusse puutub, siis praegu on seda tõesti raske hinnata. Istuvad varjus ja rohi kah juba üsna kõrge ja õitseb. Aga kevadel liikus ikka teisi ringi küll.
Äbarikud sarved võivad ka korralikul sokul olla kui raske talv seljataga - sarvede kasvatamine nõuab omajagu energiat ja kui seda pole siis on ka selle aasta tulemus kehvake. Kui mingi haigus ehk parasiidid ka küljes, siis seda enam.
Kasutaja avatar
jahipuss
Postitusi: 121
Liitunud: L Mär 08, 2008 10:14 pm

Re: Sokk 2011

Postitus Postitas jahipuss »

mõtle mitu korda sihi üks kord
Vasta