vint vs sileraudne ajujahis

2005. aasta teemad
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

vint vs sileraudne ajujahis

Postitus Postitas aivar00 »

Laiskus on igamehe oma asi. Mina isiklikult küll ei arva, et sile peaks haavlipüssiks jääma. Kui tihedas võsas siledaga siga lasta annab vindile igatahes silmad ette. Mõni üksik väike oks ei vii kuuli kõrvale. Muidugi "vindimees" võib põllul ülbata laskekaugusega. Ise seajahti minnes ei võta vinti kaasa. Ikka siledaga ja enda laetud paukudega. Siiani ei ole kurta saanud, et siga, kes ette jäi oleks ära jooksnud. Just võsavahel lastes. Vint on ikka lageda maa relv. Meie kandis neid põlde on küll, aga sead sealt üle käia ei taha. Seega vinti kasutan ainult kitse ja põdrajahis ning pukist sealaskmisel. Maitse asi muidugi, kellele ema, kellele tütar.
ikka lõbusalt
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Postitus Postitas Pauli »

Vot-vot, seda ma mõtsin ise ka, et midagi pidi nende turbiinidega mäda olema, et nendega enam ei lasta. Mis ch sõnade 99% meeste kohta puutub, siis on tegemist kibeda tõega (no kas just 99, aga ikkagi). Ega ma ennastki saa selle valitud protsendi hulka lugeda (ehkki üritama peab).
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Sile/vint

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Vat natuke kehv lugu on kui inimesed hakkavad vaid ühte püssi kõikidesse jahisituatsioonidessa sobitama ja kiitma. Suurulukijahis ei ole sileraudne teps mitte parim valik. Ajaja (kes ajus viibib laadimata relvaga ja siis... ootamatult koera ees seisvat ulukit tulistab) võib lähilaskudega korralikul tulemuse tekitada aga nagu situatsioon muutub ja põgenev seakari näiteks 70-80 meetri kauguselt üle rabanurga välja murrab on sileraudse-mees päris abitu! Mina soovitan suuruluki-ajujahti tarbeks vintraudset poolautomaatset jahirelva. Sageli käib ajujaht "täpse esimese lasu" peale ja teadmine, et "päästiku taga" veel mõned lasud ootavad mõjub närvilises ja pingelises olukorras rahustavalt ja kindlust tekitavalt. Kütiliinil võiks poolautomaadil väike kollimaator/hologrammsihik või lainurkoptika peal olla, üldiselt saab ka kirbu-sälguga ulukile pihta!(ainult mitte närvilistele ja ebakindlatele laskjatele kes võiksid "plärtsutama" hakata!) Need üliharvad juhud kui tuleb ajus sees pauku teha ei karda vindikuul seda väikest oksa sugugi rohkem kui sileraudse kuul (soomlased tegid mõni aasta tagasi põhjaliku testi kus tulistati erinevate kaliibritega ja kuulidega relvadest läbi totaalse vitsahunniku ja mõõtsid kuulide kõrvalekaldumist. Tulemused on väga head kui vitsad-oksad on vahetult märgi ees ja väga halvad kui vitsad-oksad märgist kaugel. Mida tömbim, raskem ja suurema kaliibriga kuul (RN tüüpi) seda parem suunakindlus/tabamistäpsus. Seega kaliiber 9,3X62 ja võimalikult raske ~18 g ja tömbi tipuga kuul oli kindel testivõitja) Ohutus on eraldi küsimus. Kui on teada, et mitmete kilomeetrite raadiuses peale ühe ajaja ja koera metsas kedagi ei ole võib veidi julgemalt tegutseda ka vintrelvaga! Ja siis ei pea ka 100 m kaugusel sihil seisatanud siga vesise suuga vahtima!
Joosep Käba
Postitusi: 1354
Liitunud: E Okt 18, 2004 9:57 am

Postitus Postitas Joosep Käba »

Sileraudne meie elatustaseme :!: :!: juures pea asendamatu asi seajahis ja just ajus. Ja imekombel ei olegi need juhud nii harvad kus teda ajus vaja kasutada. :shock: Ikka seisva looma jaoks ja koera nn päästmiseks. Ei ole mina penskar ja palka ei saa eesti keskmist ikka mitu-mitu korda rohkem saan. Ja korraliku vindi ostsin omale. A vat nende meeste jutust aru ei saa, kes sileraudse kasutamist suurema looma jahiks "irmsasti" ära keelata tahaks. Kui on punt mehi kus vajalik arv vindimehi ja vajaduse järgi sileraudseid siis vast kõige edukamalt jaht peetud saab. Mõtlen ikka ajujahti. Kaupo sa tead väga hästi palju üks enamvähem korralik poolautomaat vint maksab. Ma millegipärast ei usu nagu sa ei teaks palju täisjõus mehed eestimaal palka saavad- jah õige ikka väljaspool talinat ja tartut.
Andres Lillemäe sõnad-"Minu jaoks on õige jaht kui paned 4 nulli sisse ja üritad vana kogenud soku üle kavaldada". Lõpetame ära sellise jahi või?
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Postitus Postitas aivar00 »

Sul Joss on õigus ja ega Kaupo ka mööda pane selle kuuli rikošeti kohta, kuid minu jahipiirkonnas ei ole selliseid 100 m sihte, kus vesise suuga seisvat siga vahtima peab. Kui suu vesine, siis mina ostan poest heeringat. Pealegi ei kujuta ma endale sellist situatsiooni ette, et seisan metsasihil kütiliinil ning olen võimeline laskma 1,5 või heal juhul 2,0 m laiuselt sihilt siga, kelle tulekut ma ei kuule. Sead lähevad üle tee ikka väga kiiresti, sest meie metsades nad ennem liikuma eriti ei teha hakata, kui ajumehed juba jalaga praktiliseslt seale tagumikku ei löö. Meil ikka on küttide vahelised vahemaad väiksemad ja pika püssiga mehed on alati lageda peal. Põdrajahis käin karabiiniga selle pärast, et "põdramaadel" on palju harimata heinamaid ümber. Seetõttu siledast ei tahaks küll kuidagi loobuda.
ikka lõbusalt
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Vaat oli ka aeg ,kui peale kaheraudse nagu midagi polnudki .Siis oli veel see aeg kui siga võisid rentidega lasta jne.Andsidki siis vanemad tegijad noorele nõu ,ikka ühterauda rendid ja teise kuul ja nii teeb tänini veel salaja nii mõnigi mees.Rendid pidid siis lähemalt distantsilt ja kuul kaugemalt.Ühel hetkel ,aga kui omal mõikama hakkas,sai selgeks ,et ligidalt on ju kuuliga ka hõlbus lasta,vähe kaugemalt on aga rendid kasutud.Nii sai mõlemisse rauda kuulid nii ligidalt kui veidi kaugemalt laskmise jaoks.Täpselt sama mõttetera võib edasi arendada sileraudse ja vindi vahel.Vint on igal juhul täpsem kui sile ,miinimum laskemaa on võrdne ,maksimum laskekaugus räägib muidugi vindi kasuks,niiet mida siis keegi eelistab :?: :!: Muidugi võib keegi miinuseks optikat lugeda,aga see on ju ära võetav :!: Rääkides ohutusest,siis pole mina küll kuulnud,et ajus keegi oleks pihta saanud ei teiste ajajate ega küttide kuuli läbi,õnnetused juhtuvad ikka seal kütiliinis.Võsas vindi kuuli riko.kohta kirjutas Kaupo täiesti veenva selgituse ja jääbki iga mehe otsustada millist püssi õigem tarvitada oleks.Et kõiki relva plusse vajadusel käiku lasta olen valinud ka ajusse vindi ilma optikata ja juhtumisi poolautomaadi ning pole seda siiani kahetsema pidanud.
Olen kaugel sellest ,et väita nagu poleks siledal suuruluki ajus mõtet.Pole mingit vahet kas lased looma emba-kumba relvaga,kui tabad.Vint(olgu ta siis tavaline v poolaut.)lihtsalt annab korralikuks tabamiseks ka pisut kaugemalt paremad võimalused. See on minu arusaam ,kui keegi oskab tuua sileda eelise vindi ees laske tulla,ootan huviga.
Kivi kotti!
Kasutaja avatar
Arles
Postitusi: 602
Liitunud: K Dets 22, 2004 11:13 am

läkski andmiseks

Postitus Postitas Arles »

Hakkaks otsast peale - vaadake palun, kui paljud saavad normaalselt pihta liikuvale märgile siledaraudsega?
Kuidas asi toimub, on näha iga päev - mul veel 5 pauku seda ja 3 teist moona ... otsib siis kodanik veel ja leiab kolmandat ka 2 pauku - saab seeria lasta (seda teist ja kolmandat võib olla ka sama kuul eri aegadel laetud jne - sama seis on mehel metsas padrunivööl). Laseb oma paugud ... olgem ausad - see ju loterii.
Viimased 12 aastat on muudkui vaesusest halatud - et kuidas need ja kuidas nood omale nüüd järsku vindi suudavad hankida, neil palk olematu jne.
Jahipidamine ei ole elatusvahend, mis end ära peab tasuma. Aga sellisel viisil laskmine on juba kaugel jahieetikast. See, kui 15 tuhandel mehel on õigus lasta relvadega, millel hajuvus suurem kui 50 cm 35 m peal... no sellel ei ole mõistlikku õigustust. Pigem on see samaväärne teatud heitgaasinorme ületavate autode keelamisega. Püüdku härrad aru saada, et optika pole vindi külge keevitatud, et lähedale lasta poleks võimalik. Püüdku härrad ka aru saada, et kõik vindid ei maksa hullu moodi palju raha ...
Parimat!

Arles
arlestaal.blogspot.com
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

ch-ga täiesti nõus. (mis puutub kuuliga laskmisesse :D). aga meie oludes ei saa küll kuidagi keelata sileraudseid ära suurulukijahil (no, see oleks päris suur kisa mis siis järgneks ja kas mõtetki oleks, paljud sileraudsed on ikka üsna täpsed ja meeski seal taga tunneb asja). aga enesetunde asi maksab ka midagi. mina sain pärast pikka ponnistust oma sileraudsele kuuli, mis paremast rauast üllatavalt 9-10 kanti jookseb (käest), 30 m. ja seni kuni ma sellest püsist ka kuulidega lasen (loodetavasti pole ka vindiaeg kaugel), siis laen ikka 100 seeriaid ja 24 sellest läheb tiirus proovimiseks. Aga kui kellelgi on veel Tuula bm 16, ja poe moonaga lasta tahab, siis lätlaste trefferit tasub proovida, pole liiga raske kuul, jookseb küll.
Nujah, üldse... hetkel teen 2 x nädalas jõusaalis spetsiaalselt selleks trenni, et püssilaskmisel sel teemal mingit jama poleks, õhukast saab ka klõpsitud (kui kusagil mõni ront ette jääb)... ja plaan on asjaga natuke põhjalikumalt tegelema hakata, ja sellega seoses ka mingit vastav relv muretseda (nüüd läks teemast kõrvale, aga äkki Kaupo või Ch nüüd tekitab uue teema, laskevõistluste, harjutamiste... ja kõige sellega seonduva teemal... asi on hakanud huvi pakkuma. teema... et kui suht nullist alustada, siis mis relv ja harjutamine... jne).
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

Feen kirjutas:... Aga kui kellelgi on veel Tuula bm 16, ja poe moonaga lasta tahab, siis lätlaste trefferit tasub proovida, pole liiga raske kuul, jookseb küll.
....

Mul ka sihuke olemas, jahis sellega enamasti ei käi, aga laskekatseid on sellega väga hea teha ... igasugu moonaga laseb täpselt, mitte nii nagu TOZ-34IE, millele peab moona valima
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: läkski andmiseks

Postitus Postitas honkomees »

ch kirjutas:...
Kuidas asi toimub, on näha iga päev - mul veel 5 pauku seda ja 3 teist moona ... otsib siis kodanik veel ja leiab kolmandat ka 2 pauku - saab seeria lasta (seda teist ja kolmandat võib olla ka sama kuul eri aegadel laetud jne - sama seis on mehel metsas padrunivööl). Laseb oma paugud ... olgem ausad - see ju loterii....

Tiirus, kuna päris võistlustel ei käi, olen ikka samamoodi kõik vanad padrunid üritanud ära lasta, et jahis oleks korralik moon käepärast. Mis mul sellest, millised tulemused mingitel jahtkonna sisestel üritustel tulevad, peaasi, et kätt saab harjutada.
Samas on meil see hooaeg siledaga lastud 100 sammu pealt (70-80 m) seisev põder silmade vahele ja jooksev siga, meestel siledad aga padrunid uued ja kallid (16 EEK Fiocchi brenneke)
Ka vindile saab kehva ja vana moona kasutada ning optika paigast ära olla :cry:
Ärme hakka kedagi ega midagi keelama, vaid manitseme ikka oma relva ja moona eest hoolitsema, olgu ta siis milline tahes
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Joosep Käba
Postitusi: 1354
Liitunud: E Okt 18, 2004 9:57 am

Postitus Postitas Joosep Käba »

Vot Honkomees sinuga täiesti nõus. Ärme hakka siin relvi keelama vaid ikka seda tuleb vaadata mida sellega tehakse. Meil "elukutseline" ajumees, kel aastaid kaugelt üle 60. Ei tema viitsi seista ja külmetada ja eluaeg ka koeri kasvatanud. Suures vindituhinas ostis omale lahtimurtava issi. Käis sügise sellega ajamas paar korda(optikata loomulikult) a nüüd jälle vana hea 16 kaliibrit pukk on ühes.
Eelmisel talvel jahi lõppedes sihil sai juttu puhutud ja mees rääkis, et vanasti noores põlves sai vahest jahi lõpul kuusel latv ära lastud. Noh toopäev sigadel läks hästi, pauku ei tehtud. Võttis vana oma 16 kaheraudse ja lasi 4 pauku suure kuuse kahe näpu jämmuse ladva pihta. Latva küll ära tookord ei last aga kolm ilusat poolkuukujulist sälku jäi latva seda päeva meenutama. 4 kuul riivas liigutades latva. Uute vintidega noored laskjad mehed näost kuidagi väga väsinud pärast välja nägid. Kasutab iselaetud moona, ma ei tea mis tüüpi kuule.
Kui nüüd mingi vend läheb tema juurde ja ütleb, et kulla mees ära enam selle tukiga sia jahti tule.............. Jääb see lause võibolla lõpetemata.
Mees kasvatab üksi 4 last ja käib veel tööl ka ja riigimeestel käib abis sakstele loomi vindi ette ajamas.
Nüüd ütled mehele, et sul raha liiga väha 25tonni eest poolautumaati osta ei jõua ära enam metsa roni loomi kiusama.
Krt suure papiga linnamehed mõelge ka veits enne kui mökitama hakkate. :twisted:
Mul endal praega vint sihikuga kuski 35000.- on maksma läind. Ja ausalt mul on häbi selle pärast praegu. Teie jutu pärast läheks parema meelega laupäe kaheraudsega ajusse.
Vennal on ainult 2a vana Tikka kodus kapis a vot ühis jahis käib koeraga ja 20a vana kaheraudsega, see hooaeg pole suurde jahti kordagi vindiga tulnd. Kui omikul jalutama läheb siis vint õlale. Vennal vanust veel alla 30-ne aga saab asjast juba aru erinevalt teis papijõmmid. Vint läks tal mitte ühe ega kaks kuupalka vait MITU maksma. A suures jahis käib relvaga mis selleks praegu parem.
On rida mehi kes põhimõtteliselt ei võta poolautomaati kätte. Ega loom su elu kallale kipu et iga hinna eest sirakile peab saama. Automaat jäägu sõjameestele.
Äkki keelaks kõik alla 150000 autud ka ära. :D Nivaga ei tohi metsa siis enam minna, liiga hästi ronib. :D
Mõistust, sallivust ja konstruktiivsust uude aastasse soovides Teie hea ametivend. 8)
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Ei ole see vintrelv mingi imeriist mis mehega imet teeb. Vähemalt Võrumaal hakkas silma, et paljud kellel kodus peale sileda vintrelv, tegid esimesega laskekatse kenasti ära, aga vindi taga oli punnimist palju, et asjaga maha saada. Kui sihik paigast, kasutada valimatult moona ja tiirus käia ainult laskekatset sooritamas siis polegi midagi head loota. Asi on ikkagi ennekõike suhtumises, mitte konkreetses relvatüübis. CH käest küsiks, et kas tuleks unustada autod seetõttu et nende omanikud ei soostu autosid tehnilisel korras hoidma või sunnime neid seda siiski tegema :?
PS. Härrased vaadate tegelikult teema pealkirja ka mille all juttu teete. :D
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Haavlipüss

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Jah, ma tean väga hästi, palju poolautomaatne vintrelv maksab. Ja ma tean ka maal töömeeste palkade suurust. Ega midagi hõisata ei ole. Kurb, aga elu on vaene.
Arvan, et hea tahtmise juures on oma püssipargi uuendamise võimalus igaühel olemas. Näiteid heade sõprade, maal elavate inimeste hulgast: 1.Noormees-tudeng võtttis õppelaenu ja sai selle eest(!) korraliku vintrelva osta. 2.Mees läks panka ja võttis väikelaenu, ostis püssi, 3 aastaga maksab palgast ära aga korralik püss on eluks ajaks. 3.Linnas töötav mees võttis talvepuhkuse (sellel ajal kui armsad linnakolleegid kusagil Austrias mäe peal jõlguvad) ajal sae kätte ja müttas metsas palke maha võtta. Esimesel aastal sai püssi osta, teisel aastal optika ja jalad. Kõigil nendel oli tahtmine suurem kui võimalused...
Kui ühtegi võimalust (tervis , vanus, töökoha puudumine) vinti osta ei ole, saab ka silerauaga kõik jahid peetud (seni kuni EL sileraudsetega suurulukijahti ära ei keela!). Hea oleks kui mehed teaksid kuhu laseb kuuliga ülemine ja kuhu laseb alumine raud, sest selliseid sileraudseid püsse mis kuulidega mõlemast rauast ühte auku 35 m pealt laseks, ei ole!
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Postitus Postitas Pauli »

Teate küll mida Karlsson ütles. Kõvad mehed, kes ainult siledaga jahti peavad ja vähemalt sama kõvad, kes ainult vindiga, aga nagu kakuke õieti märkis, pole see siiski teemaga otseselt seotud. Et me siin hetkel siiski üldistel vindi - sileda teemadel kakleme, lisaks omalt poolt, et mina kasutan padruneid samamoodi nagu honkomees ja vindi ostsin samamoodi nagu Kaupo tuttav (optikani jõuan sel suvel). Ainus asi millega ma rahul pole on see, et jahil ja tiirus käimiseks alatasa raha napib.

P. S. Ei tea kas Tõnu (või keegi teine) on veel B&P Big Game Pallasid proovinud? Kas ikka (ja kui palju) esineb praaki?
Joosep Käba
Postitusi: 1354
Liitunud: E Okt 18, 2004 9:57 am

Postitus Postitas Joosep Käba »

Teemast läks mööda jah sorry. Püün mitte rohkem teha. :oops:
Suletud