vint vs sileraudne ajujahis

2005. aasta teemad
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

baddmann kirjutas:<<<----laskis ajust järjest (st ühest karjast) kolm siga ÜHElasulise vindiga, ikka käsitsi ümber laadides----tõesti sobimatu relv seega, tekitab jubeda-koleda tapahimu ja võimaldab lademetes sigu maha lasta :D:D:D

Ja mis eriline näitaja see on :?: Keeruliseks läheb ühelasulisega siis kui vaja samale loomale veel ruttu teinegi pauk teha,et loom vigasena minema ei läheks.Vot seepärast väitsingi ,et ühelasulised minu arust ajusse sobimatu.Kusgile varitsusse v hiilimisjahti palun väga .Miks mitte ka kütiliini kuhugi lagedamale kohale.Mingid erandlikud näited vastupidisest mind küll ei veena!
Kivi kotti!
Pikk
Postitusi: 375
Liitunud: K Mai 26, 2004 4:35 pm

Re: variant 2

Postitus Postitas Pikk »

ch kirjutas:Aga kui siiski pakkuda alternatiiv/samas tegelik vajadus:
Teha laskekatse raskemaks. Praegune kord on liiga kerge võrreldes samade tulemustega metsas korda saata võivate vägitegudega.
Keelata tuleks katsetel kõik möödalasud, seisvate märkide tabamisel peab olema piirang tabamisalas - vindil 6 ring ja siledal läti sea 8 ala... See filtreeriks ka päris tõsiselt praegust (sry otsese väljenduse pärast) jama.

Parimat!


Kui selliselt hakata katseid tegema siis tekiks meil hulga nn. salakütte. Mis te arvate et kui mehel laskekatse tegemata siis jätab ta laskmata, vale puha, laseb edasi ainult salaja. :twisted:

Pakud välja et trenni teha, ütle palju on meil Eestis lasketiire kus saaks normaalselt trenni teha. teise eesti otsa ka nagu ei taha pidevalt sõita. Oleks endalgi huvi vahel lihtsalt kätt harjutada, aga kus, lähen metsavahele kännu pihta kõmmutama või.
Ka halb kogemus on kogemus!!!!!
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

@ Kult -- varitsusjahis loomulikult haavamisi ei juhtu üldse......seal ei ole teise lasu tegemise vajadust ;) ? Ning...mis juhtub, olenemata jahipidamisviisist, kui ka teine lask mööda läheb? Kiire kolmas oleks ju igati abiks, tema järel juba neljas jne jne ... sry, see ei veena omakorda mind. ;) Kindel peab olema ESIMENE lask...
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

baddmann kirjutas:@ Kult -- varitsusjahis loomulikult haavamisi ei juhtu üldse......seal ei ole teise lasu tegemise vajadust ;) ? Ning...mis juhtub, olenemata jahipidamisviisist, kui ka teine lask mööda läheb? Kiire kolmas oleks ju igati abiks, tema järel juba neljas jne jne ... sry, see ei veena omakorda mind. ;) Kindel peab olema ESIMENE lask...

Ära ole nii üleolev ,jutt käib suurimast tõenäosusest kus seda teist pauku vaja võib minna ja arvan ,rohkem läheb teda vaja kuskil rätsikus rassides ,kui rahulikult pukkist tulistatud lasu järel .Ja veel ma ei välista ,ega keela midagi ,lihtsalt väidan mida mina asjast arvan.Kui sinule meeldib rohkem ühelasuline ja sa ennast sellega kindlamalt tunned ,siis anna minna .Minul pole selle vastu midagi.Olen samuti siin foorumis väitnud ,et jahil võib kõike juhtuda :!: Samas on tore lugeda ,et leidub veel ka selliseid tublisi jahimehi kellel alati ainult ühest paugust loomale piisab,ei ole ise just ka eriti käpard ,aga enda kohta seda väita ei saa :wink:
Kivi kotti!
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

Sry, üleolev tunduda ma ei soovinud:) Lisaksin siiski veel niipalju, et teine lask saab olla sooritatud ka ühelasulise relvaga, lihtsalt ümberlaadimiseks kulub - olenevalt harjutamise tasemest ja varumoona asukohast, nt relvalaele kinnitatud hoidjas - veidikene rohkem aega. Poolautomaadist ning kaheraudsest muidugi omakorda jällegi veidi "rohkem-rohkem" siis ....aga käsitsiümberlaetava vindiga on võrdlusmoment küll viimase kasuks, kuid - muideks, olles järele proovinud - mitte niivõrd oluliselt viimase kasuks, et ühelasulisest just sel põhjusel loobuma peaks. Pealegi - kui esimene lask ikkagi paremini tabas kui ainult riivamisi, siis n.ö annab reeglina loom ise võimaluse teise lasu sooritamiseks: lonkab, kukub, tuigerdab vms. Kui tegu on ainult riivetabamusega, siis ei aita minu meelest see, kui kiirelt relv ümber laadida jõutakse, metsa vahel on loom selleks hetkeks juba nii-ehk-naa vaateväljast kadunud (kui tegu ei ole mitmeraudse või poolautomaadiga) ning lagedal alal ei mängi 1-1,5 sekundit, mis laadimisel rohkem kaotatakse, enam rolli.

Kuid eks tehnika areng ole ikkagi inimese enda tekitatud ja keerulisemad tehnilised lahendused on ikka reeglina selleks, et elu kergemaks-efektiivsemaks teha, võrreldes lihtsamatega.
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Postitus Postitas Pauli »

Mulle isiklikult tundub, et sellel, kas keegi eelistab ühelasulist või poolautomaati, pole tegelikult jahiga (peaaegu) midagi pistmist. See sõltub üldistest tõekspidamistest ja elustiilist. Ühtedele inimestele meeldib kindel seljatagune (kaks padrunit salves), teistele meeldib enda järel sillad põletada (üks lask, mis PEAB maha võtma).
hunt
Postitusi: 138
Liitunud: T Mär 16, 2004 10:20 pm

Postitus Postitas hunt »

Arvan mina nii:vintrelv on paraku suuruluki jahtimiseks tõhusam aga meie tingimustes on hetkel hea, et olemas valikuvõimalus.Kes tahab kasutab siledat, kes tahab eelistab vinti.... Rahakoti paksus ei tohiks nagu teemaks üldse tulla, loeb ainult laskeoskus ja selge arusaam keda lasta.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

mosse kirjutas:Mulle isiklikult tundub, et sellel, kas keegi eelistab ühelasulist või poolautomaati, pole tegelikult jahiga (peaaegu) midagi pistmist. See sõltub üldistest tõekspidamistest ja elustiilist. Ühtedele inimestele meeldib kindel seljatagune (kaks padrunit salves), teistele meeldib enda järel sillad põletada (üks lask, mis PEAB maha võtma).

Relvaga peetakse jahti ja pole jahiga midagi pistmist... :shock: :?:
Jah ,selle teise poolega olen enam vähem päri ,tegu pol aga mitte elustiiliga vaid kogemustega/ettenägelikusega.Egas see teine pauk kindlustuseks ei ole takistuseks esimese korraliku lasu sooritamiseks.Minu meelest oli vanasti üherautsega (sileda lahtimurtava)püssiga suurulukijaht keelatud,kuigi vean kihla ,et need on kaherautsetest täpsemad.Ma ei tea kuidas sellega praegu on ,ehk teab keegi täpsemalt?Huvitav et keegi ei kipu ühelasulist silerautset metsas kasutama ,väites nagu oleks ta võimeline sellega sama kiiresti tulistama kui kaherautsega.Seda ühelasulist vinti ,aga väidab siin nii mõnigi sama kiirelt laadivat kui mistahes teise süsteemiga püssi :wink:
Kivi kotti!
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

Ära pane mulle suhu sõnu mida ma pole öelnud :) @ Kult

Lugege nüüd mu varasemat kirjutist uuesti: mitte _mistahes_teise_süsteemi_püssiga_ ei olnud võrdlus - selgelt välistasin mitmeraudsed ja poolautomaadid. Jah, Blaseri "straightline" on samuti liiga kiire, et reaalset võrdlust saaks teha.

Tavaline käsitsi ümberlaetav salvega vintrelv on samuti kiirem, kuid mitte nii oluliselt kiirem, et sel oleks praktilist vahet teise lasu sooritamise jaoks samale ulukile juhul, kui uluk ei kuku, komista ega tee muud säärast esimese lasu tulemusena.

P.S. Olen varasemalt jahil kasutanud ka üheraudset ühelasulist siledaraudset. Pole probleemi, kergem kaasas tassida, ühekaupa lased uluki ikka maha, vat kui pardijahil tahad ühest ülelennust rohkem liha saada, siis oled omadega probleemi ees küll;) Enam ei kasuta seda relva sellepärast, et käeharjutuseks sportingut sellega paraku tõepoolest tiirus lasta ei saanud - tšokk oli liiga suur ja dubleed, oh need dubleed...:D
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

baddmann kirjutas:Ära pane mulle suhu sõnu mida ma pole öelnud :) @ Kult


Sellest foorumis ennegi juttu olnud ja kedagi konkreetselt silmas ei pidanud :!:
Kivi kotti!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

No mis sellel teemal küll viga on? :D Algselt oli 12*70 siis vint vs sileraudne ajujahis ja kas nüüd siis poltlukuga/poolautomaatne- vs lahtimurtav ühelasuline vintrelv? Peaks vist selle foorumi teemaga nõia juurde minema, et sõnad peale loeks. :lol:
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Teder
Postitusi: 417
Liitunud: N Okt 07, 2004 3:17 pm

Postitus Postitas Teder »

Alguses oli vist juttu siledaraudsest püssist metsas ja siis läks jutt poolautomaadi ja ühelasulise vindi võrdlusele. Poolautomaati mul ei ole, aga arvan, et see võiks olla metsas ilma optikata lahtise sihikuga tõhus relv. Mõte ostmiseks on igatahes olnud. Jutt oli ka seajahist, mõtlen, et mida valida seajahti koertega kui metsas haukumise peale ligi minna. Ühelasuline vint optikaga ei ole nüüd küll hea mõte - lasta tuleb mõnikord väga ligidalt ja üsna padrikus. Aga kui võrdleks siledaraudset ja poolautomaatset vinti lumises metsas, kus rauad lund täis lähevad, Kuldil on poolautomaat olemas, kuidas sellega on? Siledaraudsega ei ole probleemi, puhud rauad tühjaks ja edasi, kuidas on vindiga? Puudelt sajab seda lund üksjagu kaela, kui noorendikus liigud. Kuulsin, et keegi soovitas nagu torule lapp ette siduda ja pidi lasta saama läbi lapi? Lugesin seda siit foorumist, ma ei mäleta, kes kirjutas, on see nii? Nii mõnigi kord tuleb lasta kahe või enama koera vahelt, kes seal küljes ripuvad, siin pole filigraanse lasketäpsusega suurt asja, tuleb vaid proovida koeri mitte tabada. Olen mitu korda lasknud siledaraudsest mitte õlast, vaid püssi kaba õhku tõstes kahe käega püssist hoides ülevalt alla, sest nii ei taba koeri, kes ümber sea visklevad (kord oli neid viis- ja siga noa jaoks siiski liiga suur- noor kuldiprussakas). Minule pole siga kallale tulnud, aga sõpradele on mitmele, kaks mu sõpra on lasknud sea peaaegu toru otsani enne laskmist ja viimane kord ei saanud üks neist lastes püssigi õlga, lasi puusalt, lastes seal peaaegu vastu toru joosta, teine sõber lasi analoogses olukorras üldse ühest käest, sest asend oli selline. Siga tuli koera järgi, kes jooksis temast poole meetri pealt mööda. Olen ka ise meetri pealt puusalt lasknud poole meetri kauguselt koertest lahtikiskunud siga. Olen ise koertega jahis sisse minnes pidanud siledaraudset ikka tõhusaks relvaks, nendele, kes sihil ootavad, on teised kriteeriumid. Samal ajal tuleb ikka ka sees vahel kaugemalt lasta, siis oleks jälle parem poolautomaatne vint ilma optikata.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Selle lumega on nagu on ,põhimine häda minumeelest see,et kipub sihikud/lati täis mätsima.Ega minagi eluaeg ole vindimees olnud ikka vana kaherautsega tegusid tehtud küll.Seda teibi juttu kirjutas vist HONKOMEES ,ise pole proovinud.Vindil vast see lume rauda minemine nii hull polegi ja teip võib muidugist hea varjant olla,aga siledaraudse otsa ei julgeks mina küll kinni teipida ja ilmselt seda polnud mõeldudki.Eks tõde on vast kõige ligemal lumises padrikus see ,et praktiliselt on kasutud kõik relvad,aga võimatut samas ka midagi pole.Eks see olene ikka olukorra ekstreemsusest.
Teema kisub kriiva jah :D Mina panin kirja vindi eelised sileda ees,mis minule olulised tegurid tundusid.Sileda kasautajad oma eelistust pole viitsinud põhjendada.
Kivi kotti!
Andrus Michelis
Postitusi: 436
Liitunud: K Nov 03, 2004 9:13 pm

Postitus Postitas Andrus Michelis »

Katmisest nii palju, et lahesõjas kasutati ära hirmus kogus kandoome aga mitte sihipäraselt vaid püssiraua kaitsmiseks liiva eest.
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

Andrus Michelis kirjutas:Katmisest nii palju, et lahesõjas kasutati ära hirmus kogus kandoome aga mitte sihipäraselt vaid püssiraua kaitsmiseks liiva eest.

ameeriklased tegid seda kondoomide värki juba II ilmasõja aegu, eriti Normandia dessandi ajal.
Olen ise ka LUMISES AJUS siledale otsa tõmmanud, aga enne laskmist otsast ära kakkunud, no kui juba koer häält on teinud
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Suletud