vint vs sileraudne ajujahis

2005. aasta teemad
hunt
Postitusi: 138
Liitunud: T Mär 16, 2004 10:20 pm

Re: Sihikud

Postitus Postitas hunt »

Kaupo Kindsigo kirjutas:Jahimehel on vaja (sõltuvalt situatsioonist) peamiselt nelja erinevat optikat:

Ajujaht
1-4X20 või 1,5-5X20, lai vaatenurk, võimalus kahe lahtise silmaga sihtida rist: punatäpp või "ajujahi tulbad" või kollimaator/punatäpp või "holo sight"-nn hologramm või holosihik

Hiilimisjaht päeval
3-9X40, 4-12X40, 3-12X50 jne, saab hakkama ka 6X suurendusega rist näiteks 30/30, duplex, 7A

Varitsusjaht
7X56, 8X56 , 2,5-10X56, 3-12X56 jne, punatäpp annab hämaras eelise, kergem objekti jälgida ja lihtsam tulistada rist näiteks 4A; 7A

Sport
6-24X40 , 6-18X50, 6-24X50 ristiga Dot või Crosshair või TDS-4


Nii ta on jah, kangemate kaliibrite omajatel oluline veel ,et silma kaugus optikast nn."Eye relief" oleks võimalikult suur , muidu lihtne"poolkuu klubisse" sattuda.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Kahtlen kas ikka mehel kellel üks vint on mõtet sellele soetada kolme-nelja optikat.Ise teema on kollimaator ja hologramm sihikud.Minu arvates peaks need jämedamad 2,5(3)-10(12)*50;56 sobima võrdlemisi hästi igasse olukorda,vaateväli on küllalt lai ja valgusjõudu jätkub ka videvikus varitsusjahiks.Olen tarvitanud mitmes mõõdus optikaid ja arvan ,et kahe silmaga sihtimine on kõigiga võimalik see rohkem harjumuse asi.Ja minu meelest ei lubata jahilaske spordis ka üle 12*a suurendusega optikat ,või ma eksin, või on nii paljude erinevate optikate vajadusele mingi mõistlik seletus,mida ma ei oska taibata?
Kolimaatori ja holo sihikuga endal kogemused puuduvad ,aga oleks tore katsetada.Mida see hologramm endast üldse kujutab ,kui seda kirjapildis seletada,usun paljud mehed seda ei tea.
Kivi kotti!
Kasutaja avatar
Arles
Postitusi: 602
Liitunud: K Dets 22, 2004 11:13 am

lühikommetaar

Postitus Postitas Arles »

Harjutuses VSS on max suurendus 12x, muudes harjutustes ei piirata.
Põder ntx 16x täitsa hea.
Parimat!

Arles
arlestaal.blogspot.com
R12345
Postitusi: 22
Liitunud: T Jaan 18, 2005 7:37 am

Postitus Postitas R12345 »

Ega minagi ikka alati seajahti minnes kaheraudse või viielasulisega!Aga põdrajahil iki vindiga :?
Vaata et sa mööda ei lase;)
hunt
Postitusi: 138
Liitunud: T Mär 16, 2004 10:20 pm

Postitus Postitas hunt »

Selge see, et kui omad ühte vinti 4 optikat sinna tarvis ei ole aga mina tunnen ajujahil puudust lainurkoptikast, hetkel peal 3-12x50 punatäpp ja cal.30-06.Varitsus ja hiilimisjahiks väga ok. aga ajus ees olles tekib nii mõnigi kord kiusatus optika maha keerata, kui siga ikka 15m pealt peaks tulema siis on isegi 3x suurendus liiast.Minu arusaam asjast: ajujahi hooajaks lainurkoptika 1,1x4*20 ja suviseks perioodiks 2,5-10x50.
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

R12345 kirjutas:Ega minagi ikka alati seajahti minnes kaheraudse või viielasulisega!Aga põdrajahil iki vindiga :?


usume ja loodame, et mitte poolautomaatse viielasulisega ;)
R12345
Postitusi: 22
Liitunud: T Jaan 18, 2005 7:37 am

Postitus Postitas R12345 »

väga õieti usute
Vaata et sa mööda ei lase;)
Nivaomanik
Postitusi: 206
Liitunud: R Nov 21, 2003 4:42 pm

Postitus Postitas Nivaomanik »

Arutelu pikk ja lai erinevat optikad ja püssid ja kõik muu. Aga ühene vastus ju puudubki.
Ise kasutan kütiliinis siiski vintraudset, suurendus enamasti 3-4 kui metsas koeraga siis ei ole vindiga ikka midagi teha, sest loomad liiguvad liiga kiiresti ja muud segavad faktorid nagu võsa ja lühikesed vahemaad.(rääkimata sellest et optikast läbi ei ole võimalik jälgida kus lasu hetkel koerad asuvad)
Samuti on kütiliinis olukordi kus loom tuleb lähedalt ja siis on 3-4X suurenus ok, kuid 100 meerti peal juba suht nigel ja koguaeg ei jõua ju reguleerida suurendust. Usun et rohkem on juhuseid kus siledaga oleks loom laskmata jäänud kuna vahemaa liiga suur.
Pean tunnistama et vindiga ei ole sellist olukorda olnud, et loom nii lähedale oleks tulnud et lasta ei saa, teine asi on see kui liikuvat looma optikasse ei saa siis on loomal lihtsalt "hea päev".
Ei kujuta ette olukorda kui seisaks kütiliinis ühel õlal sileraudne teisel vint ja siis veel ned optikad erinevatelt distantsidelt laskmiseks. Kui palju neid juhuseid ikka on kus loom seisab kütiliinil et anda aega veel suurenduse reguleerimiseks.
Kasutaja avatar
Beretta
Postitusi: 1452
Liitunud: T Nov 25, 2003 4:47 pm

Postitus Postitas Beretta »

Nivaomanik kirjutas:Ei kujuta ette olukorda kui seisaks kütiliinis ühel õlal sileraudne teisel vint .

Olen korra nii jaburat asja proovinud Topul Läänemaal pardijahil olles kui ka hani liikus. Parti sain küll aga hani jäigi laskmata, kuni jõudsin sileda käest ära panna ja vindi palge, oli õige hetk lootusetult mahamagatud.
Peale seda on teine püss ikka autosse jäänud.
R12345
Postitusi: 22
Liitunud: T Jaan 18, 2005 7:37 am

Postitus Postitas R12345 »

Miks sa siis vindi palge panid!!Tahtsid siis mida sa vindiga lasta!!?
Vaata et sa mööda ei lase;)
Kasutaja avatar
Beretta
Postitusi: 1452
Liitunud: T Nov 25, 2003 4:47 pm

Postitus Postitas Beretta »

Hane
jahe
Postitusi: 743
Liitunud: K Mär 24, 2004 10:03 am

Postitus Postitas jahe »

üks kogemustega vindilaskja ütles,et vindiga lasen ma igal juhul läheda ma pealt,aga katsu sa siledaga kaugelt lasta.
243win
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

Vindiga olen isegi 10-15 m pealt sea lasknud liinil, aga see häda, et optikast ei näe koera on jätnud ka mõne sea ellu - nt kaugelt nägin tuleb koer ees ja siga järel, siis lõikas siga ette ja võsavahel sai koer järgi, olid teele tulemas, võtsin sea optikasse ja ei näe koera kusagil, ei julgend lasta.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
taivo
Postitusi: 13
Liitunud: L Mär 19, 2005 11:49 pm

Postitus Postitas taivo »

Lugesin selle pika teema kõik läbi. Asi lihtne ju. Lageda peal vint, metsas ja võsavahel siledaraudne. muidugi võib kütiliini ka teha siledaraudsega, lihtsalt mehi tihedamalt panna. Siledaraudne on äärmiselt effektiivne ajujahis. teinekord kui passid vindiga kuskil kütiliinil, siis sa tihtipeale ei jõua optikasse võttagi ja mõni võib paugu panna "õnne peale". see pigem ohtlik juba. siledaraudsega näed lattipidi kohe ära mida ja kus sa lased. kes tahab, võtku 2 püssi õla peale ja ise tead millega lased. kui tahate laskekatset raskemax teha, siis laske siledaraudsega taldrikuid ja vindiga suurendage vahemaad liikuva sea laskmiseks.
Kasutaja avatar
Istuv Sõnn
Postitusi: 61
Liitunud: E Veebr 21, 2005 7:04 pm

Postitus Postitas Istuv Sõnn »

aivar00 kirjutas:Sul Joss on õigus ja ega Kaupo ka mööda pane selle kuuli rikošeti kohta, kuid minu jahipiirkonnas ei ole selliseid 100 m sihte, kus vesise suuga seisvat siga vahtima peab. Kui suu vesine, siis mina ostan poest heeringat. Pealegi ei kujuta ma endale sellist situatsiooni ette, et seisan metsasihil kütiliinil ning olen võimeline laskma 1,5 või heal juhul 2,0 m laiuselt sihilt siga, kelle tulekut ma ei kuule. Sead lähevad üle tee ikka väga kiiresti, sest meie metsades nad ennem liikuma eriti ei teha hakata, kui ajumehed juba jalaga praktiliseslt seale tagumikku ei löö. Meil ikka on küttide vahelised vahemaad väiksemad ja pika püssiga mehed on alati lageda peal. Põdrajahis käin karabiiniga selle pärast, et "põdramaadel" on palju harimata heinamaid ümber. Seetõttu siledast ei tahaks küll kuidagi loobuda.

sul on täitsa õigus
Suletud